[SIK] Τουρμπίνια

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ψαχνοντας για διαφορα στο ιντερνετ

επεσα πανω σε αυτα εδω... :eek:

55658.jpg55657.jpg55656.jpg55655.jpg

πηγη

Τα θυμαστε; :D
 
Πω πω ρε σταύρο. Πού τις βρήκες αυτέ τις φώτο. Είχα εκατοντάδες από δαύτα. Για να μαι ειλικρινής δεν μου τα έφέρναν σε κουτιά, αλλά σε κουβαδάκια. Ποιοτικά δεν ήταν οτι καλύτερο, αλλά είχαν πλάκα. 'Οπως και το ονομά τους.
 
Θυμάμαι τέτοια τουβλάκια είχαμε στο νηπιαγωγείο! Μου άρεσε το στρογγυλό σχήμα τους, τα έβαζα και στα δάχτυλά μου...Πάντως να κάνω και μια παρατήρηση: τότε στα κουτιά των παιχνιδιών αναγραφόταν made in Greece, τώρα made in China (!).
 
Μερικες ακομα φωτο... :)

69005.jpg69004.jpg69003.jpg69002.jpg

ολες οι φωτο ειναι απο e-bay
 
Πότε είχαν κυκλοφορήσει τα Τουρμπίνια; Δεν θυμόμουν την κανονική τους ονομασία, απλώς τα έλεγα ''τουβλάκια''...
 
Από 85 έως 90 υπήρχαν σίγουρα. Τώρα να είχαν κυκλοφορήσει και παλαιότερα δεν ξέρω.
 
Πωπωωω Σταύρο με πέθανες! Μιλάμε για κενό μνήμης, αν δεν έβλεπα το θρεντ δεν θα τα ξανα-θυμόμουν ποτέ. Είχα και εγώ πάρα πολλά αν και πιο πολύ έπαιζα με τα ''παιζοκουβαδάκια'', αν τα θυμάστε.
 
Γηπεδο ποδοσφαιρου και Νοσοκομειο. :)

[edit] Dead img [edit]

Πηγη

Σχολιο

This is an amazing 1980'S Greek Toy Football Stadium TOURBINIA SIK.

[edit] Dead img [edit]


Πηγη

Σχολιο

[h=2]Up for grabs, is this extremely RARE “TOURBINIA” building set, which was made in Greece, by "SIK" toy company![/h]

[h=2]It was made back in the 80ʼs exclusively here in Greece![/h]
 
Καλορίζικα civic79 αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον όρο Τουρμπίνια. Αρχίκα νόμιζα ότι θα ήταν κάτι με αυτοκινητάκια.
 
1.5 χρόνο από το πρωτο ποστ μου εδώ. Βρε πως περνάει ο καιρός.

Ωραίο εύρημα civic. Το βρήκες σε κανονικό μαγαζί ή σε παζάρι;

Έχω παίξει άπειρες ώρες με τα τουρμπινια ως παιδί(έως τα 6 μου) και οποιαδήποτε αναφορά σε αυτά μου κεντρίζει το ενδιαφέρον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι ρε μάγκα μου κάνεις πλάκα τώρα! Τόσα χρόνια ψάχνω να βρω αυτά τα ρημάδια τα "anti-lego" τουβλάκια που παίζαμε στα νιάτα μας, και τώρα τα βλεπω και στο κουτί τους! Δεν ήξερα και πως τα λέγανε, τουβλάκια τα ξέραμε!Και το είχε ο τύπος μέσα στο μαγαζί του απο τότε?? Civic σε ζηλεύω!! Μπράβο δυνατό λαβράκι φίλε!!!

YΓ: Απ' ότι κατάλαβα η ονομασία "tourbinia" επικράτησε γενικότερα γι αυτά, επειδή στην αρχή το ολο concept ήταν η συναρμολογηση διαφόρων οχημάτων. Αυτό άλλωστε φαίνεται και στις φώτος απο τα πρώτα post του θέματος. (πως λέμε μπειμπιλίνο όλες τις πάνες? κάπως έτσι). Αλήθεια ήταν ελληνικής προέλευσης?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gremlinakos είπε:
Αλήθεια ήταν ελληνικής προέλευσης?
Ελληνικοτατης!!!!:wink:

attachment.php
 
Ιδού και τα δικά μου ''λαυράκια''!!92977.jpg92978.jpg92979.jpg
 
Πρωτη φορα τα βλεπω στη ζωη μου :eek: .
 
[edit] σε παρακαλώ κάνε χρήση των πμ για τέτοιου είδους πληροφορίες! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...στο πρωτο μηνυμα η συσκευασία γραφει...''ειναι αθορυβο''...

δηλαδή τα τουβλάκια αυτα υπόσχονταν ησυχο παιχνιδι χωρις φασαρια?
 
Μα γιατί τα περισσότερα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν δεκαετίες 80-90 να τα είχα όλα και σ' αυτό το σαιτ να τα θυμάμαι πάλι και να κλαιω??

Α ναι, γιατί με καλοεμαθαν έτσι οι γονείς μου!! :p
 
Πίσω
Μπλουζα