Silkworm

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php
 
Φοβερό shmup, πραγματικά !!

Το είχα πάρει με αφορμή το review του Pixel, όπου παρουσιαζόταν η έκδοση της Amiga. (είχαν γίνει και πολύ κολακευτικά σχόλια για τα φοβερά ηχητικά του εφφέ).

Στον amstrad, όπως είπε και ο Stan, υπάρχουν οι αναμενόμενοι συμβιβασμοί στους διάφορους τομείς, αλλά το καλό gameplay παραμένει - το διπλό ειδικά, είναι απόλαυση.

Οντως είναι εύκολο σαν παιχνίδι, και μπορεί να τελειώσει χωρίς πολύ προσπάθεια και άγχος - ειδικά αν έχετε και συμπαίκτη.

Σίγουρα είναι ένα παιχνίδι που αξίζει να παίξετε !!
 
Δυστυχως δεν εχω δει την εκδοση του Amstrad. :(

Mηπως ειναι τιποτα flip-screen και σας κοροιδευω μεχρι αυριο? :tease:
 
Wally είπε:
Δυστυχως δεν εχω δει την εκδοση του Amstrad. :( Mηπως ειναι τιποτα flip-screen και σας κοροιδευω μεχρι αυριο? :tease:
ε όχι και flip-screen το Silkworm βρε Wally!!! Θα πέσει φωτιά να μας κάψει!!!
 
Wally είπε:
Δυστυχως δεν εχω δει την εκδοση του Amstrad. :( Mηπως ειναι τιποτα flip-screen και σας κοροιδευω μεχρι αυριο? :tease:
...προκατειλημμένε !! :p
 
ναι μια χαρα φαινεται η εκδοση για amstrad.αλλα απο οτι θυμαμαι στον commodore που το ειχα το υπηρχε και background και διαδραματιζοταν μερα.στον amstrad απο οτι βλεπω μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα :D :D:D
 
Ωραιο Review,Αν και στην amiga ειχε καλυτερα γραφικα προτιμησα να το παιξω στον amstrad cpc ηταν ποιο "συμπαθητικο" στα γραφικα και στο gameplay.
 
Μου άρεσε πολύ τότε αυτό το παιχνίδι. Απλά έφτανες στα όρια της...επιληψίας από το αναβοσβησμα των εχθρικών sprites όταν τα χτυπούσαν οι σφαίρες μας.
 
Ο κλασσικός τσακωμός για το ποιός θα πάρει το ελικόπτερο, είναι αυτό που θυμάμαι πιο πολύ! :D

Πολύ καλό παιχνίδι, όπως και η συνέχειά του, το SWIV (Deja Vu εδώ... Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει - θα πρέπει να ήταν σε review για άλλο μηχάνημα).

Stanfromgreece, πολύ απλά keep up the good work!
 
Αυτο οντως ειναι παιχνιδαρα stan! Αλλα ποτε δεν το ειδα σε amstrad.. :(

trooper13 είπε:
ναι μια χαρα φαινεται η εκδοση για amstrad.αλλα απο οτι θυμαμαι στον commodore που το ειχα το υπηρχε και background και διαδραματιζοταν μερα.στον amstrad απο οτι βλεπω μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα :D :D:D
Θυμαμαι που το ειχε αυτο στον C64 του το μοναδικο παιδι στην γειτονια που ειχε Commodore, και ενω τον κοροιδευαμε λογω του κιτρινιασμενου του μηχανηματος, αυτο το συγκεκριμενο παιχνιδι ηταν απο τις παιχνιδαρες που μας εκανε να βγαζουμε την κουρασμενη απο το κοροιδεμα γλωσσα μας και την ακουμπουσαμε πανω στα μαυρα πληκτρολογια μας με απογνωση!

Ειχα παει και εγω καμαρωτος καμαρωτος να το παρω κοπια απο την Micropolis για τον 6128, και ετυχε να του εχει χαλασει η δισκεττα και να μην το φερει ποτε ξανα..

Ετσι δεν το επαιξα ποτε στον 6128, παρα μονο το λιωσαμε στον C64 του φιλου μου! Αυτο για την ημερα και τα βουνα οντως ισχυει! Βλεποντας τωρα την εκδοση του amstrad, μου θυμιζει ωρες ωρες το wizball!
 
DINO είπε:
Ο κλασσικός τσακωμός για το ποιός θα πάρει το ελικόπτερο, είναι αυτό που θυμάμαι πιο πολύ! :D
Σωστοοοοός !! :thumbup: (το αυτό ίσχυε και στο SWIV - και σε μεγαλύτερο βαθμό ίσως !! :D )

DINO είπε:
Πολύ καλό παιχνίδι, όπως και η συνέχειά του, το SWIV (Deja Vu εδώ... Νομίζω πως το έχω ξαναγράψει - θα πρέπει να ήταν σε review για άλλο μηχάνημα).
To θυμάμαι !! ...ήταν στο thread "Με μιά ματιά". :thumbup:

phil_vr είπε:
Ειχα παει και εγω καμαρωτος καμαρωτος να το παρω κοπια απο την Micropolis για τον 6128, (...)
Phil, βλέπω είσαι και εσύ "δικό μας παιδί" !! :D
 
Stan έχεις βαλθεί να βάλεις όλα τα υπέροχα διπλά του Amstrad ή μου φαίνεται; Άλλο ένα παιχνίδι που ήταν αρκετά διασκεδαστικό άλλα μετά από λίγο έχανες το ενδιαφέρον πράγμα που δεν γινόταν με το basket master & north and south. Όπως και να έχει ένα παιχνίδι που άξιζε τα λεφτά του, τότε...
 
DINO είπε:
Ο κλασσικός τσακωμός για το ποιός θα πάρει το ελικόπτερο, είναι αυτό που θυμάμαι πιο πολύ! :D
Α, έπρεπε μαζί να παίζαμε τότε! Εγώ ήμουν μεγάλος φαν του τζιπ!

Χμμ... τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να φταίει το ότι ήμουν ο μικρότερος της παρέας και να μου το φορτώνανε για να πάρουν το ελικόπτερο...

Πάντως μου άρεσε πολύ το τζιπ, νομίζω είχε και λίγο μεγαλύτερη πρόκληση να έχεις το τζιπ, έχοντας περιορισμένες δυνατότητες ελιγμών.
 
Πράγματι Giama... ο καλός ο παίχτης στο Τζίπ φαινόταν! ;)

Εγώ πάντως ώς μοναχοφάης... όταν έπαιζα μόνος, προτιμούσα να τα έχω και τα 2 ταυτόχρονα ;)
 
Για μένα η υπέροχη πρωτοτυπία του προγράμματοήταν ότι μπορούσες να κοντρολλάρεις μόνος σου και τα δύο οχήματα. Αυτό του έδινε άλλο βάθος... και εννοείται το έλειωσα!
 
Stanfromgreece είπε:
Εγώ πάντως ώς μοναχοφάης... όταν έπαιζα μόνος, προτιμούσα να τα έχω και τα 2 ταυτόχρονα ;)

Gryzor είπε:
Για μένα η υπέροχη πρωτοτυπία του προγράμματοήταν ότι μπορούσες να κοντρολλάρεις μόνος σου και τα δύο οχήματα. Αυτό του έδινε άλλο βάθος... και εννοείται το έλειωσα!
Α, μπράβο! Νομίζω μπορούσες να βάλεις με redefine keys τα ίδια κουμπιά να ελέγχουν και τα δύο, οπότε έκαναν τις ίδιες κινήσεις και τα δύο και τα χειριζόσουν ταυτόχρονα. Δεν είχα ιδιαίτερη επιτυχία σ'αυτό.
 
καλό παιχνιδάκι αλλά λιγο αργό στον Amstrad. Για 8μπιτο καλή μεταφορά όμως.

btw βρήκα και το πρωτότυπο silkworm θαμμένο.
 
Αργό αλλά με πολλή δράση!

Έχω δύο πρωτότυπα SW σε δισκέττα αλλά δεν δουλεύουν :(
 
Gryzor είπε:
Έχω δύο πρωτότυπα SW σε δισκέττα αλλά δεν δουλεύουν :(
Μια απ'τα ίδια. Τι διάολο, ίωση είχε πεσει;

Και οι δύο (για Amiga) δεν έλεγαν να δουλέψουν.
 
Πίσω
Μπλουζα