Sillent Hill Shattered Memories [PSP]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.888
Αντιδράσεις
3.888
Αργησα αλλα μπηκα και εγω στον κοσμο του Sillent Hill με το Shattered Memories για το Psp.

Καλιο αργα παρα ποτε και χαρηκα ιδιαιτερα που το παιχνιδι ειναι ενα reimaging του πρωτου ,ετσι ωστε ξεκιναω το στορυ απο την αρχη!!!!

Τα γραφικα στην μικρη κονσολα της Σονυ ειναι λεπτομερεστατα και ειναι να απορεις με την δυναμη του μηχανηματος,προσωπικα δεν πιστευω να υπαρχουν διαφορες μεγαλες απο την Wii και Ps2 εκδοση του ιδιου παιχνιδιου.

Ανυπομονω να βραδυασει ετσι ωστε να κλεισω τα φωτα και να ψαξω και εγω να βρω την Cheryl!!! :D

Spooky ατμοσφαιρα ,ομιχλωδες πεδιο και παρεα με εναν φακο!

http://www.youtube.com/watch?v=lHAnLEROOE4&feature=related

silent-hill-shattered-memories-paa-wii1.jpeg


http://en.wikipedia.org/wiki/Silent_Hill_Shattered_Memories
 
Ωραιο παιχνίδι, το επαιξα στο Wii. Η PSP έκδοση ειναι λίγο κατώτερη σε γραφικά αλλά απο ότι ξέρω ειναι ανώτερη απο αυτήν του PS2 (την οποια δεν εχω δει απο κοντα ομως). Το καλό με την έκδοση του Wii ειναι οτι ελέγχεις τον φακό με το wiimote pointer σαν να κρατάς πραγματικό φακό.
 
Eιμαι στην αρχη εξου και ο ενθουσιασμος.....

Aξιζει τον κοπο το παιχνιδι γιατι μολις διαβασα ενα review απο το byteme και δεν λεει τα καλυτερα. :(

Το στορυ ,η υποθεση βγαζει νοημα,μηπως γινεται κουραστικο;

Ι Guess i'll see!!!

P.S Στην αρχη σου βγαζει και εναν ψυχολογο οπου σου δινει να συμπληρωσεις ενα ερωτηματολογιο πανω στο οποιο θα στηριχτει και ο τροπος που θα παιχτει το παιχνιδι.

Ενδιαφερον και η μεγαλη του διαφορα με το πρωτο μερος (εκτος απο γραφικα).
 
Το παιχνίδι κατα την αποψη μου αξίζει πάρα πολύ. Ειναι λίγο διαφορετικό απο τα αλλα της σειράς αλλά αυτο ειναι και καλό. Ο λόγος που κάποια reviews το ψιλοθάβουν (τα περισσότερα βαζουν καλή βαθμολογία πάντως) είναι η μικρή του διαρκεια και τα nightmare sections (με τα οποια εγω δεν αντιμετωπισα το προβλημα δυσκολιας που ειχαν καποιοι).

Το παιχνίδι όντως είναι μικρό αλλα κάθε φορά που το παιζεις απο την αρχή αλλάζει τελειως ανάλογα με τις επιλογές σου. Δεν αλλαζει μονο ο τερματισμος (υπαρχουν 4-5 διαφορετικοι) αλλάζουν και μερικες περιοχες και καποιοι χαρακτήρες. Ο ψυχολόγος σου κάνει πολλά τεστ κατα την διαρκεια του παιχνιδιου, οχι μονο στην αρχη, (τα οποια αλλάζουν την πορεια του παιχνιδιου), ενω το παιχνίδι αλλάζει και την ώρα που εξερευνεις, πχ εχει διαφορά αν χρησιμοποιεις συχνα στο τηλεφωνο, αν το κλεινεις ή οχι σε αυτους που σε καλουν, αν μελετας τα posters στους τοιχους κτλ.

Εγώ παιζω το 2ο game τωρα κανοντας διαφορετικα πραγματα και βλεπω πολλες διαφορές πχ μπηκα σε διαφορετικά κτήρια με διαφορετικους γρίφους, καποιοι χαρακτήρες εχουν αλλαξει τελειως συμπεριφορα και ρουχα κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aψογα!!!

Με τα γραφομενα σου σε συνδυασμο με το review* του Dino ,i'm sold.

Τεραστια σειρα με ιστορια,θα κοιταξω να βρω και το "Οrigins" για το pspακι μου.

*

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=5187
 
Για ολους τους φανατικους της σειρας

το shattered memories

ηταν ενας επιπλεον λογος μετα το origins για τον οποιο η Climax δεν

πρεπει να ασχοληθει ξανα με την σειρα silent hill

πηραν ενα διαμαντι και το διασκευασαν σε κατι αλλο

ναι εχει καλα στοιχεια σαν παιχνιδι οπως εξυπνο χειρισμο και καλοσχεδιασμενα γραφικα

αλλα δεν ειναι Silent Hill

οποτε μου φαινεται απολυτα λογικο το οτι μετα απο τους fans της σειρας

το θαψανε και τα review
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Origins θα συμφωνησω οτι δεν ειναι καλό, αλλα το Shattered Μemories είναι πολύ καλύτερο απο το Homecoming (ασχημα generic γραφικα και design, πολύ action) κατα την άποψή μου. Eιμαι κι εγω φαν της σειρας (το αγαπημένο μου ειναι το Silent Hill 2) και πιστεύω ότι αυτό που κανει τα Silent Hill να ξεχωρίζουν, ειναι η ατμόσφαιρα. Το Shattered Memories σε αυτόν τον τομέα τα καταφέρνει μια χαρά.

Εχει πολυ αληθοφανή environments (τουλαχιστον στο Wii, θυμηθητε, ειναι θεμα design, οχι θεμα hi-def), καλο story, ενω το παιχνίδι σε ψυχολογεί κανονικότατα! Δεν λέω ότι ειναι τέλειο ή όσο καλο όσο το Silent Hill 2 ή 3, αλλά θα το έβαζα πάνω από το 4 (πολύ κουραστικό) και τα Homecoming, Origins.
 
για εμενα τα πραγματικα silent ειναι το 1,2,3,5 τα αλλα 0,remake,4 ειναι νοθα

λοιπον οσο αφορα το shattered το πρωτοειδα στο wii και τρελαθηκα

με την ολη φαση του wiimote(εξαλλου για το wii φτιαχτηκε το shattered)

βεβαια το τελειωσα πριν 2 βδομαδες στο ps2 οπου σαφως τα γραφικα ηταν λιγοτερο

λεπτομερη και απουσιαζε το wiimote

ΑΛΛΑ το σεναριο το γ@μ.... θα σου θυμισω τα γεγονοτα στο 3

τα γραφικα εχασαν το δρομο τους απο σκουρια και κολαση περασαμε σε καταψυξη

ο ηχος παρεμινε πιστος αλλα ο Akira Yamaoka απογοητευτηκε και την εκανε ασ ελπισουμε οχι για παντα

το original ειχε γριφους το shattered εχει 3-4 ολους και ολους

επισης δεν μπορεις να ψαξεις τη πολη παρα μονο πολυ μικρο κομματι της(1.35 GB μονο στο DVD)

εχω να πω αλλα τοσα που συγκαταλεγονται στα αρνητικα αλλα δεν εχει νοημα

για μενα αυτο που μετραει ειναι οτι οι fans της σειρας για ακομη μια φορα ξενερωσαν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού αναφέρω πως κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα καλύτερα παιχνίδια ήταν το 1 και το 2, καλοσωρίζω τον Aardvark στον ψυχολογικό τρόμο!

Δεν έχω άποψη, βασικά για το Shattered Memories, αλλά αν είναι τόσο άρρωστο όσο τα παιχνίδια που ανέφερα, αν είσαι επιρρεπής σε κατάθλιψη, κρίσεις πανικού ή επιληψία, τότε να μην το παίξεις! :D
 
breakbeatsz είπε:
δεν ειπα κατι διαφορετικο
Δεν είπα ότι ειπες ;)

Παντως καταλαβαίνω αυτά που λες και σε πολλά συμφωνώ. Ισως αν τα SH4, Homecoming και Οrigins δεν ήταν τόσο μούφες, να μήν μου έκανε εντύπωση το Shattered Memories. Απο τοτε όμως που τελειωσα το SH3 όλο απογοητεύομαι με την σειρά και απλώς το SM δεν με απογοήτευσε τόσο. Ακόμα και αυτο δεν εχει όλα αυτά που ήθελα από ένα καλό SH game, έχει όμως κάποια νέα στοιχεία που δεν τα είχα σκεφτεί και μου αρέσουν τελικά. Δεν το συγκρίνω με το 2 ή το 3, αλλά δεν μπορώ και να το θάψω κιόλας.
 
Εμένα μήπως μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία, σχετικά με το...

...ποια είναι τα 0, remake και 5;

Αν και φαντάζομαι ότι όπου διαβάζω "5" πρέπει να υπονοείται το Home Coming, για τα άλλα δύο, δεν έχω πραγματικά την παραμικρή ιδέα...

breakbeatsz είπε:
τα πραγματικα silent ειναι το 1,2,3,5 τα αλλα 0,remake,4 ειναι νοθα
 
Πίσω
Μπλουζα