Silmarils

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68
O Γαλλικός οίκος Silmarils δημιούργησε μοναδικά action adventure παιχνίδια (τα οποία τα έφτιαξε πρώτα για τη σειρά ST και είχα γίνει zombie μπροστά στον 1040 STE εξαιτίας τους)

Le Fetiche Maya (1989)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZQzBsHOeQGA]YouTube - Le Fetiche Maya by Silmarils - Atari ST

Colorado (1990)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zwyj93POkMA&feature=related]YouTube - Colorado by Silmarils - Atari ST

Starblade (1990)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=C637CSXtZ-s]YouTube - starblade st

Metal Mutant (1991)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MWvvTRcnJTg]YouTube - Metal Mutant by Silmarils - Atari ST
 
Ειχα διαβασει οτι ειχαν εδω και καιρο σε αναπτυξη το Ashgan 2 αλλα τωρα (με την αφορμη του post σου) που εκανα ψακτικη δεν υπαρχει καν η ιστοσελιδα τους πλεον... :(
 
Μια απο τις καλυτερες εταιριες gaming που περασαν στα 16bit, αυτα που απολαυσα στην Amiga ηταν το Colorado και το Μetal Mutant, και καποια στιγμη εχω σκοπο να παιξω το Starblade αν και φαινεται καλο παιχνιδι δεν ειχα ασχοληθει μαζι του αλλα ποτε δεν ειναι αργα.
 
vagosgta3 είπε:
Μια απο τις καλυτερες εταιριες gaming που περασαν στα 16bit, αυτα που απολαυσα στην Amiga ηταν το Colorado και το Μetal Mutant, και καποια στιγμη εχω σκοπο να παιξω το Starblade αν και φαινεται καλο παιχνιδι δεν ειχα ασχοληθει μαζι του αλλα ποτε δεν ειναι αργα.
Το Starblade στο προτείνω ανεπιφύλακτα Vago,addictive gameplay όπως το Colorado και το Metal Mutant.
 
Ishar series

Robinson's Requiem

RIP Silmarils (liquidated)
 
Και ποιός δε θυμάται την τριλογία Ishar!

Πολύ προσεγμένα παιχνίδια και με εφφέ τα οποία δεν τα συναντούσες εύκολα στα παιχνίδια του ST, (π.χ. περισσότερα από 16 χρώματα στην οθόνη)...

EDIT: ChrisTOS you got me 4 2 mins...
 
παρεπιπτώντος το ο gog.com έχει πακέτο όλα τα Ishar , τα έχω τσιμπήσει :)
 
Δεν θα έλεγα ότι ήμουν fan, όμως είχα παίξει αρκετά τα παιχνίδια της, με αγαπημένο το Robinson's Requiem. Σε Amiga βέβαια. ;)
 
Με εριχνε ψυχολογικα το συγκεκριμενο παιχνιδι
 
Silmarils???Μαλιστα .....

Το πρωτο RPG που επαιξα-ολοκληρωσα σε PC(AMSTRAD1640) ηταν το Crystals of Arborea της Silmarils . Τον προγονο- της τριλογιας των Ishar .

Εντυπωσιακοτατα 3D γραφικα (για EGA) στην απεικονιση πρωτου προσωπου !!! ,επαναμβανομενο ανεμπνεστο gameplay ,ευτυχως ηταν ευκολο και ειχε σχετικα μικρη διαρκεια παιχνιδιου (μια και ηταν ολο κι ολο ενα νησι) , με εναλλαγη μερας νυχτας μερας νυχτας ,μπορουσες να χωρισεις την ομαδα σου σε μικροτερες ομαδες ωστε να επιταχυνεις την αναζητηση των κρυσταλλων (τα οποια και ψαχνεις εξ ου και ο τιτλος) ,μικρη πικοιλια εχθρων , τελικος κακος που δεν χρειαζεται να ιδρωσεις για να το νικησεις , δεν θυμαμαι αν ειχε Dungeons ????

Δεν ηταν ασχημο, απλα με βαση το μεγεθος-ποικιλια-διαρκεια παιχνιδιου μιλωντας για Rpg παντα ,ηταν κοντυτερα σε Demo .

sim4.png


sim3.gif


silm3.png


Υ.Γ. (oops 666στο reply )

θα μου πειτε ε και ...

Μια σκεψη απλως ...:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Το σημα της Silmarils

sim1.gif


με τα 3 S και το κεντρo το πολιτιμο λιθο δεν μοιαζει -ανεπαισθητα ομως ,ετσι - με 3 6αρια με κοινο κυκλο(χωρις τα 3 πετραδια)- . :p

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:Παιχνιδια που σου κανει ο εγκεφαλος .....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

just kidding ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια απο τις αγαπημενες μου εταιρίες! Ειχα το Colorado και το Metal mutant! Φοβερα παιχνιδακια απο μια θρυλικη εταιρία....

silmarils.png


Silmarils is a French computer game software company named after the Silmarils of J. R. R. Tolkien's saga.

Silmarils was founded in 1987 by Louis-Marie and Andre Rocques. It produced games for PC, Amiga, Macintosh and Atari ST.

The company is most closely associated with its Ishar series. Crystals of Arborea was one of the first games to offer real-time 3D environment and a large world with very few limits on movement. During the past few years, however, the company has concentrated solely on 3D action games.

From Wikipedia, the free encyclopedia

Games list of Silmarils

Developer

Crystals of Arborea

Robinson's Requiem

Metal Mutant

Ishar: Legend of the Fortress

Ishar 2: Messengers of Doom

Ishar 3: The Seven Gates of Infinity

Ishar Trilogy

Asghan: The Dragon Slayer

Publisher

Crystals of Arborea

Robinson's Requiem

Metal Mutant

Ishar: Legend of the Fortress

Ishar 2: Messengers of Doom

Ishar 3: The Seven Gates of Infinity

Ishar Trilogy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παροτι την εποχη της Αμιγκα δεν ειχα την τιμη να δω κανενα παιχνιδι τους απο κοντα, ειναι μια εταιρεια που συμπαθω πλεον ως retromanic. Τα παιχνιδια τους καθως και ολη η αισθητικη ηταν μεσα στο πνευμα της εποχης. Ειναι ο,τι καλυτερο για μια ρετρο-"τζουρα" :)

Το Storm Master το εχει παιξει κανεις;

ΥΓ. Οταν πρωτοδιαβασα το Σιλμαριλλιον ελεγα "βρε τι μου θυμιζει" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που θυμάμαι από την συγκεκριμένη εταιρεία είναι μεγάλα sprites και σπαστό frame rate (θυμάμαι πως με ζάλιζαν τα παιχνιδια της - οσα ειχα παίξει τουλάχιστον)
 
Μην ξεχνάμε και τα διαμαντάκια που έβγαλε για τον CPC (βλέπε Xyphoes Fantasy)!
 
ASiC είπε:
Μην ξεχνάμε και τα διαμαντάκια που έβγαλε για τον CPC (βλέπε Xyphoes Fantasy)!
Στο Xyphoes Fantasy ηταν απλως publisher και οχι Developer- Αν δεν κανω λαθος ....
 
Πίσω
Μπλουζα