Silverlight Commodore 64 Emulator

retroboy

RetroN00b
Joined
8 Δεκ 2009
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
0
Για όσους ενδιαφέρονται η διεύθυνση είναι www.c64.gr. Tο περιβάλλον είναι και στα ελληνικά.
 
Εσυ εγραψες τον emulator? Αν ναι, συγχαρητηρια!
 
Εξαιρετική δουλειά αγαπητέ. Eιδικά με το virtual monitor νοιώθεις ότι το έχεις σχεδόν μπροστά σου το μηχάνημα. Θα πρότεινα τα εξής:

  • Να ενσωματώσεις και τρόπο ελέγχου του loading speed.
  • Να διορθώσεις κάποια ορθογραφικά λαθάκια - πέρνα το από ένα spellchecker στο Word (βλ. "αντιστοιχή" στο FAQ κλπ)
  • Mην επαναλαμβάνεις τη λέξη "παιχνίδι" στο mini-description των games (o χώρος είναι ούτως ή άλλως περιορισμένος και τον χρειάζεσαι για την καθεαυτή περιγραφή).
 
Όλες οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες και αναγκαίες για να ολοκληρωθεί το project.
 
Wally είπε:
Εσυ εγραψες τον emulator? Αν ναι, συγχαρητηρια!

Silverlight C64

Project Description

A commodore 64 emulator ported to Microsoft Silverlight 3 by Pete Brown

"Just to prove Silverlight was up to the task"

This is the raw (and I do mean raw), buggy source code for a Frodo-based port of a C64 emulator for Silverlight 3 Beta. Future revs may move to a port of Vice, but I wanted to make the current source available while I mull that decision over.

http://silverlightc64.codeplex.com/
 
Ελπίζω να μην συγκρίνεις αυτον τον Silverlight Emulator φίλε με τον δικό μου γιατί τότε κάνεις σοβαρό λάθος. Πρώτον και κύριον αυτός δεν έχει καν υποστήριξει για ήχο. Άλλωστε ο δικός μου δουλεύει ενω αυτός που παραθέτεις δεν δουλεύει. Καλύτερα πες στο site να δεις την διαφορά.
 
Πολύ ωραία δουλειά. Γνώμη μου είναι, ασχετα με τον emulator, να αλλάξεις το μπλε του φόντου σε σε κατι πιο απαλό γιατί κανει ζημιά στα μάτια. Δοκίμασε να παίξεις για ενα-δυο λεπτα και μετά κοίτα καπου αλλου και θα καταλαβεις τι εννοώ.
 
Το χρώμα επιλέχθηκε για να θυμίζει κάτι από Ελλάδα. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή, όλα άλλωστε είναι υπο δοκιμή. Φυσικά έχω παίξει πάνω από δυο λεπτά, θα έλεγα τουλάχιστον για ένα χρόνο. Ευχαριστώ πάντως για την παρατήρηση σου.
 
Μπορείς να το κανεις ανοιχτό μπλε...

σσ. Εγώ προσωπικά δε μπορώ τα εντονα κοκκινα-πρασινα-κιτρινα-μπλε σε φοντο, παντα εχω μαυρο στα desktop μου, εξ ου και η παρατήρησή μου.
 
retroboy είπε:
Ελπίζω να μην συγκρίνεις αυτον τον Silverlight Emulator φίλε με τον δικό μου γιατί τότε κάνεις σοβαρό λάθος. Πρώτον και κύριον αυτός δεν έχει καν υποστήριξει για ήχο. Άλλωστε ο δικός μου δουλεύει ενω αυτός που παραθέτεις δεν δουλεύει. Καλύτερα πες στο site να δεις την διαφορά.
Nα ζητησω συγνωμη αρχικα ,αλλα μια και σπεφυγες να απαντησεις στο direct ερωτημα του Wally

Wally είπε:
Εσυ εγραψες τον emulator? Αν ναι, συγχαρητηρια!
(απο σεμνοτητα προφανως ),αν και ακολουθησε reply σου,

και ειπα

μια και δεν ειχα εγατεστημενο το Silverlight (in Microsoft we .....Trust )

να googl-αρω ,τον τιτλο του thread " Silverlight Commodore 64 Emulator "

και ετσι απλα εκανα εκανα reply ,επιπολαια και βιαστικα οπως αποδειχτηκε

, με βαση τα αποτελεσματα του Google .

Συγχαρητηρια και καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου ,που btw βρηκε μια θεση κι εδω.

http://mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=10&hilit=shadow&start=30
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ καλή η δουλειά σου φίλε μου,

-βάλε ένα κλειστό μπλε η μαύρο όπως ειπώθηκε πιο πάνω να εστιάζει το μάτι στην εικονική οθόνη του 64.

άσχετο ο ήχος παραπαίει στο δικό μου pc, γιατί?
 
Αν δεν σε πειράζει πες μου το Configuration του PC σου.
 
Δεν μπορει να μην σε συγχαρει κανεις για την ρετρο προσπαθεια σου - και απο τα οσα μπορω να δω, και για την αισθητικη σου στη συγκεκριμενη C64 culture. Μεχρι εκει ολα μια χαρα.

Τωρα, για την επιλογη σου τη σχετικη με το Silverlight - δεν μπορω να πω οτι με κανει χαρουμενο. Προσπαθουμε τοσα χρονια να απαλλαγουμε απο το flash και τα παρεμφερη προιοντα και βλεπω οτι τελευταια υπαρχει μια ταση να το αντικαταστησουμε απλα με κατι το ιδιο "δεσμευτικο" οπως το silverlight.

Προσωπικα δεν μπορεσα να τον χαρω τον emu σου - βγαζει προειδοποιητικο μηνυμα οτι η μηχανη Silverlight 3 δεν εχει εξομοιωθει πληρως στο Moonlight που εγκατεστησα για χαρη σου στο pc μου - οποτε δεν μπορω να κρινω σοβαρα. Και αυτο ειναι στεναχωρο για εναν retrogamer - με καταλαβαινεις φανταζομαι.

Σου ευχομαι παντως ειλικρινα καθε επιτυχια - ο χωρος μας εχει παντα αναγκη απο αξιολογες (και Ελληνικες) προσπαθειες.
 
Μια λύση είναι να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του Silverlight (4.0.50917) και να δεις εάν ο C64 emulator δουλεύει.

Λογικά με τον Silverlight 4 δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. ;)
 
Sparklingeagle δεν καταλαβες τι εγραψα και βγαινουμε offtopic. Ας μεινουμε στο θεμα μας που ειναι ο silverlight commodore emulator του retroboy.
 
Φίλε μου πολύ καλό το project....τώρα πιστεύω πως μπορώ να σου πω μια ιδέα που θα γουστάρει πολύς κόσμος ....να δώσεις την δυνατότητα να φορτώνει στον emulator, παιχνίδια ο καθένας που έχει ένα rom για C64 στον υπολογιτή του και να μπορεί να παίζει μέσω browser ό,τι θέλει αυτός....του δίνεις το εργαλείο...δώσε του την δυνατότητα να χρησιμοποιήσει και τα αρχεία του στο εργαλείο σου ! (δοξάστε με !!! lol) :flower: :cool: :D
 
Συγχαρητήρια για την πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια !
 
Συγχαρητήρια και απο εμένα. Εξαίρετη προσπάθεια. Άντε και Amiga silverlight emulator στη συνέχεια!!
 
Ωραία δουλειά!

Και μάλλον ο μοναδικός λόγος χρήσης που βρήκα για το Silverlight μέχρι σήμερα. :)
 
Πίσω
Μπλουζα