Sinclair PC200

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
untitled1dp0.jpg


Ο Sinclair PC200 ήταν ένα από τα τελευταία Computers με το ιστορικό όνομα της Sinclair.Στην πραγματικότητα δεν είχε καμία σχέση με τα γνωστά 8μπιτα micro αλλά ήταν ένας Amstrad PPC-512 σε ένα διαφορετικό κουτί που έμοιαζε με τα μεγαθήρια της εποχής Amiga και Atari αφού στο σουλούπι ήταν ίδιος.Στα δεξιά επίσης υπήρχε το γνωστό Disk Drive 3.5 ακριβώς όπως και στα δύο 16μπιτα συστήματα …Όμως ο PC200 δεν είχε καμία σχέση με αυτούς αφού ήταν ένας κανονικός PC..Εκτός από το σουλούπι ο PC200 ήταν μαύρος με γκρι πλήκτρα ξεφεύγοντας έτσι από την μονοτονία του άσπρου των PC της αγοράς....Στο εσωτερικό έχουμε ουσιαστικά την motherboard του πολύ έξυπνού φορητού Amstrad PPC-512 με μνήμη 512Kb.Ο επεξεργαστής του PC200 ήταν ο θρυλικός και πολύ γνωστός 8086 της Intel,που είχε ευδοκιμήσει με επιτυχία σε πολλά άλλα συστήματα της εποχής. Στην συνεχεία Θα δούμε μια onboard κάρτα γραφικών CGA με ανάλυση 640Χ200 Pixels ενώ δυστυχώς ήχος δεν υπήρχε παρά μόνο ο γνωστός beeper όπως στον Spectrum..Από expansion ports τα πράγματα ήταν απογοητευτικά αφού τα δύο ISA Slots που διέθετε ήταν πολύ λίγα για τους μελλοντικούς απαιτητικούς αγοραστές όπως επίσης και η απουσία ενός σκληρού δίσκου ήταν ακόμα ένα μειονέκτημα..Ακόμα ένα αρνητικό ήταν η αρκετά υψηλή τιμή του που έφτανε στα ίσα τα 16μπιτα Amiga και Atari τα οποία ήταν πολύ αγαπητά στο κόσμο!Ο Sinclair PC200 δεν πούλησε και δεν έπεισε το αγοραστικό κοινό.. Για ποιο λόγο αλώστε αφού η αγορά είχε γεμίσει από Amiga Atari και φτηνότερα PC συστήματα σαφώς με ποιο πολλές δυνατότητες…..Ο PC200 ίσως και να ήταν το μοντέλο που η Amstrad θα ήθελε να ξεχάσει εκείνη την εποχή…………….

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Έτος κατασκευής: 1988

Εταιρία:Sinclair

Κατασκευαστής:Amstrad

Χώρα: Αγγλία

Basic: Sinclair MS-DOS, Digital Research GEM desktop, Organiser software

Cpu: Intel 8086

Coprocessor: optional 8087 maths coprocessor

Speed: 8 MHz

Ram: 512 KB (up to 640 KB)

Rom: 16 KB

Text Modes: 40 or 80 columns x 25 lines

Graphic Modes: 320 x 200 / 640 x 200, CGA and MDA graphic modes

Colors: 16

Sound: Beeper

Ports: Centronics, RGB, RS232, Mouse, Joystick, 8 bit ISA slots (2)

OS: MS DOS - DR DOS
 
Thanx akmaka!

Ισως το μονο Amstradoμηχανημα-με-Sinclair-brand που θα ηθελα στη συλλογη μου...χωρις να μπορω να εξηγησω το λογο...
 
Γιατί?Θα σου πω φίλε μου..Γιατί είσαι/είμαστε Retro Lovers!!! :thumbup:
 
Βρήκα ένα PC200 στο υπόγειο ενός φίλου... Μαζί με το monitor του (κατράμι).

Δουλεύει τέλεια και έχει απίστευτο πληκτρολόγιο...
 
Μετά από αυτό, βλέπω τους akmakas και wally να αυτοκτονούν ομαδικά ή να ετοιμάζονται για gang :D
 
Τελικά τα υπόγεια μας βγήκαν σε καλό...Εσύ PC200 εγώ τα Pixel...όλο και κάτι βρίσκεις ψάχνοντας!!

Maddog αφού την γλύτωσα ακούγοντας κάτι για falcon και Amiga στα σκουπίδια δεν φοβάμαι τίποτα!!!!! :D
 
Από το ίδιο υπόγειο, τσίμπισα και τον C64 μου :)

Ώρες ώρες σκέφτομαι πόσα παλιά τέτοια μηχανάκια έχουν καταλήξει σε σκουπίδια, και τρελλαίνομαι! Πιστευω ότι είναι μικρό το ποσοστό εκείνων που έχουν κρατήσει τον παλιό amstrad/spectrum/amiga/atari τους και τον πουλάνε. Οι περισσότεροι, απλά τον ξεφορτώνονται σε καμιά χωματερή...
 
Πίκρα φίλε μου πίκρα.......Το χειρότερο είναι που ακόμα και στις μέρες μας πετιούνται.. Έχω ακούσει διάφορα και βαραίνει το στομάχι μου!!!
 
Κατσε να παω μια βολτα στο υπογειο.....
 
Να προσεχεις τα σκαλια.....
 
Ποια σκαλιαααααααααααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

.

.

.

.

μπουπ!
 
Μανέψτε τι βρήκα στα σκουπίδια την περασμένη εβδομάδα ???

Καμιά 30αριά δισκετούλες* 5.25 γεμάτες με games για CBM 64 !!! :thumbup:

Λέτε να γυρίσω επάγγελμα και να γίνω σκουπιδιάρης ? :biglaugh:

*Δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμη....
 
Μπα τα ξαδέρφια μου...τι γύρευαν εκεί?άραγε!!! :D

Κανονικά πρέπει να πας και αυριο από εκεί...μπορεί να δεις και κανένα CBM!!η αν θες πες μου να πάω εγώ!!!!!!!!!!!!!!! :D :D
 
Τον Ιούλιο βρήκα κι εγώ ένα, το οποίο όμως πρέπει να δω εάν δουλεύει, καθώς είναι... ορφανό από οθόνη..! Που θα πάει, θα βρω.. :)
 
Παντως ο pc200 εχει φοβερη εμφανιση και ξεφευγει πολυ απο τα αλλα μοντελα μιας και ειναι μαυρο και εχει αυτη την Amigoεμφανιση !!
 
Δεν μπορούσε να βγει και η 1200 σε αυτό το χρώμα..; Ζηλεύω..!
 
παιδια παντως εγω το σπεκτρουμ μου το εχω φυλαγμενο ακομα χεχε και εχω επισης ενα κομοντορ 64 αλλα δεν εχει τροφοδοσια,επισης ενας φιλος μου εχει λεει ο θειος του ενα κομοντορ με φλοπυ οποτε θα παω να του το παρω πριν το σουταρι πεναλτυ στα σκουπιδια!
 
βρήκα ένα τέτοιο από ενα φίλο του αδελφού μου με οθόνη και μου του έδωσε.. θα ανεβάσω φωτογραφίες.. δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα
 
Amigos είπε:
βρήκα ένα τέτοιο από ενα φίλο του αδελφού μου με οθόνη και μου του έδωσε.. θα ανεβάσω φωτογραφίες.. δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα

:cry: :cry: θελω και εγω ενα τετοιο φιλο!!!

Γρηγορα φωτος πλιιιιιιιιιιιιιζ!!!!

:dribble:
 
Πίσω
Μπλουζα