Skate or Die Bad 'n Rad review Game Boy

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.969
Ποιος πιτσιρικάς των 80's & 90's δεν είχε αλωνίσει τη γειτονιά του με τη σανίδα του, πάνω σε 4 ρόδες, κάνωντας κόλπα και κυριολεκτικά ισορροπώντας σε επικίνδυνα σημεία. Στο παιχνίδι λοιπόν ελέγχετε έναν χαρακτήρα του οποίου το μόνο όπλο είναι το skateboard του. Η αποστολή σας είναι να περάσετε αλώβητος από 7 πίστες για τον τερματισμό.

Το scrolling του παιχνιδιού κινείται οριζόντια και κάθετα με εναλλαγή των πιστών κάτι το οποίο έχουμε ξαναδεί από την κατασκευάστρια εταιρεία Palcom στο Probotector. Ο χαρακτήρας μας έχει περιορισμένες δυνατότητες και κινήσεις καθώς για κάποιον που τρέχει πάνω σε μία σανίδα δεν είναι και πολύ εύκολο να κάνει το οτιδήποτε. Ετσι ο χαρακτήρας μας μπορεί να κάνει άλμα πατώντας το κουμπί Α και περνώντας κενά που βρίσκει στο δρόμο του αλλά και για να επιτεθεί σε αντιπάλους πηδώντας επάνω τους. Πατώντας το κουμπί Β ο σκέιτερ μας σκύβει και αποφεύγει καρφιά που έρχονται από το ταβάνι αλλά και μπαίνοντας σε σωλήνες όταν το scrolling είναι κάθετο. Η γκάμα των αντιπάλων ποικίλει από γάτες και σκύλους μέχρι φίδια και αετούς. Σε κάθε περίπτωση είτε σκοτώνετε τους αντιπάλους είτε τους αποφεύγετε. Το παιχνίδι σας δίνει τη δυνατότητα να επιλέξετε από ποια από τις 4 πρώτες πίστες θα ξεκινήσετε ενώ για την 5η και μετά πρέπει να έχετε ολοκληρώσει την 4η. Φυσικά για να δείτε τον κανονικό τερματισμό πρέπει να πάρετε από την αρχή το παιχνίδι. Πρέπει να ομολογήσω ότι το παιχνίδι είναι αρκετά δύσκολο καθώς ο χειρισμός ενός χαρακτήρα ο οποίος είναι διαρκώς σε κίνηση (αν είστε στις πίστες με το κάθετο scrolling) είναι δύσκαμπτος. Έτσι θα βρεθείτε να χάνετε στο ίδιο και στο ίδιο σημείο. Επίσης το άλμα από στάση και το άλμα μετά από κίνηση είναι εντελώς διαφορετικά με το δεύτερο να είναι σαφώς καλύτερο και για μεγαλύτερη απόσταση.

Στο κομμάτι του ήχου το παιχνίδι έχει κάποια καλά κομμάτια που περνάνε το μέσο όρο αυτών που ακούμε στο Game Boy δίνοντας μια ευχάριστη νότα στον άθλο που πρέπει να φέρουμε σε πέρας.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι μια πρόκληση για παίκτες με γερά νεύρα, υπομονή και γρήγορα αντανακλαστικά. Είναι κάτι διαφορετικό από τα κοινότυπα παιχνίδια που ξέρουμε και αξίζει να του ρίξετε μια ματιά.

Προβολή συνημμένου 111263

Προβολή συνημμένου 111264
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jhonny το παιχνιδι δεν εχει 5 πιστες αλλα 7 και μπορεις να επιλεξεις σε ποια θες να πας μονο οταν βγαλεις και την τεταρτη.Μολις βγαλεις την πεμπτη σε εμφανιζει την εκτη και μολις βγαλεις και την εκτη σε εμφανιζει την τελευταια την εβδομη.

To παιχνιδι ειναι απο τα πολυαγαπημενα μου στο Game Boy το εχει τερματισει δεκαδες φορες το εχω ξεσκισει του εχω βγαλει την ψυχη και πραγματικα ειναι παιχνιδαρα απο της λιγες και χρειαζονται πολυ καλα αντανακλαστικα ειδικα στην τελευταια εβδομη πιστα.Ολη η ουσια του παιχνιδιου ειναι οι πιστες γιατι οι αρχηγοι του ειναι πανευκολοι εως γελοιοι οπως για παραδειγμα ο κλοουν που σε πεταει της μπαλες και της γυρναμε πισω για να το χτυπησουμε.Καπως ψιλοδυσκολος για οσους δεν εχουν μεγαλη εμπειρια απο το παιχνιδι μπορει να ειναι ο αρχηγος που ειναι σαν νιντζα με skateboard και μας πεταει μαχαιρια και δεν ειναι δυσκολος αυτος απλα η δυσκολια ειναι σε συνδιασμο με το κινουμενο πατωμα απο κατω.Λιγο τρικαδορηκος ειναι και ο τελικος γιατι χρειαζεται καποιος μικρος συγχρονισμος στο αλμα για να μην πεσουμε πανω στης φωτιες αλλα δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.Αργοτερα επεσε στα χερια μου και το Skate or Die στο NES αλλα απογοητευτηκα γιατι το παιχζνιδι ειχε διαφορετικο υφος απο αυτο του Game Boy.Δεν μπορω να πω ομως το ιδιο και για το Skate or Die 2: The search for double trouble το οποιο ειναι παιχνιδαρα και το εχω λιωσει κατα καιρους σε emulator για το NES γιατι δυστηχως δεν κυκλοφορησε ποτε στην ευρωπη και ηταν και αποκλειστικο για την κονσολαρα αυτη που λεγεται NES.

Oπως και να το κανουμε παντως μιλαμε για παιχνιδαρα και ωραιο Review φιλε :thumbup:
 
Πολυ καλο Review Johnny!! Το παιχνιδι βεβαια δεν το εχω παιξει ποτε :p (ποτε δεν ειναι αργα βεβαια :D )
 
metalcandyman είπε:
Jhonny το παιχνιδι δεν εχει 5 πιστες αλλα 7 και μπορεις να επιλεξεις σε ποια θες να πας μονο οταν βγαλεις και την τεταρτη.Μολις βγαλεις την πεμπτη σε εμφανιζει την εκτη και μολις βγαλεις και την εκτη σε εμφανιζει την τελευταια την εβδομη.
To παιχνιδι ειναι απο τα πολυαγαπημενα μου στο Game Boy το εχει τερματισει δεκαδες φορες το εχω ξεσκισει του εχω βγαλει την ψυχη και πραγματικα ειναι παιχνιδαρα απο της λιγες και χρειαζονται πολυ καλα αντανακλαστικα ειδικα στην τελευταια εβδομη πιστα.Ολη η ουσια του παιχνιδιου ειναι οι πιστες γιατι οι αρχηγοι του ειναι πανευκολοι εως γελοιοι οπως για παραδειγμα ο κλοουν που σε πεταει της μπαλες και της γυρναμε πισω για να το χτυπησουμε.Καπως ψιλοδυσκολος για οσους δεν εχουν μεγαλη εμπειρια απο το παιχνιδι μπορει να ειναι ο αρχηγος που ειναι σαν νιντζα με skateboard και μας πεταει μαχαιρια και δεν ειναι δυσκολος αυτος απλα η δυσκολια ειναι σε συνδιασμο με το κινουμενο πατωμα απο κατω.Λιγο τρικαδορηκος ειναι και ο τελικος γιατι χρειαζεται καποιος μικρος συγχρονισμος στο αλμα για να μην πεσουμε πανω στης φωτιες αλλα δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.Αργοτερα επεσε στα χερια μου και το Skate or Die στο NES αλλα απογοητευτηκα γιατι το παιχζνιδι ειχε διαφορετικο υφος απο αυτο του Game Boy.Δεν μπορω να πω ομως το ιδιο και για το Skate or Die 2: The search for double trouble το οποιο ειναι παιχνιδαρα και το εχω λιωσει κατα καιρους σε emulator για το NES γιατι δυστηχως δεν κυκλοφορησε ποτε στην ευρωπη και ηταν και αποκλειστικο για την κονσολαρα αυτη που λεγεται NES.

Oπως και να το κανουμε παντως μιλαμε για παιχνιδαρα και ωραιο Review φιλε :thumbup:
Ωχ,ναι δίκιο έχεις! Το διορθώνω αμέσως. Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση! Μπράβο σου που το τερμάτισες κιόλας. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο βέβαια από σένα :thumbup: ! Αυτό που λες για το NES συμφωνώ κι εγώ. Πήγα να το παίξω σε emu νομίζοντας ότι ήταν το ίδιο και έφαγα ήττα.

Ajax87 είπε:
Πολυ καλο Review Johnny!! Το παιχνιδι βεβαια δεν το εχω παιξει ποτε :p (ποτε δεν ειναι αργα βεβαια :D )
Ευχαριστώ Ajax! Παίξε το και δε θα χάσεις! Αρκεί να του πάρεις τον αέρα βέβαια και θα σε κάνει να θες να το τελειώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα