SKY Channel

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Eλα να ξυπνησουμε λιγο και την δορυφορικη τηλεοραση,εμενα οι αναμνησεις μου απο τα παραπανω καναλια (εκπομπες) και ιδιως τα αγγλικα ,Sky,Super και Eurosport,ειναι εφαμιλα ισχυρες με τα κρατικα της εποχης.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα την μεταβαση-μετανομασια απο Sky σε Sky 1 και ολα τα πανηγυρικα σποτς!!

Επισης θυμαμαι το σπασιμο των νευρων οταν το Eurosport αντικαθιστουσε το Sky κατα το απογευμα.

Το ιστορικο Fan Factory,kaτι σαν το δικο μας Ουρανιο τοξο με ολα τα καρτουνς μαζεμενα και τι καρτουνς!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραιο...μπραβο!!
 
Στο Sky εβλεπα Transformers για πολυ καιρο,πριν το βαλει το MEGA...Θυμαμαι ακομα μια παιδικη εκπομπη,με ενα ξανθο κοριτσι και εναν καφε γατο-μαριονετα που φορουσε Perfecto!...
 
Ναι,ναι! Αν θυμαμαι καλα το βραδυ γυρω στις 10 δεν το εβαζε?
 
Στα δορυφορικά της εποχής βλέπαμε πολύ ωραία πράγματα !! :D

Μιλάμε για σειρές που τις είδαμε αρκετά αργότερα στα ελληνικά κανάλια, όπως Robotech, Saber Rider, MASK, Captain Power, Thundersub, Spiral Zone, Silverhawks, Starcom, και πάρα πολλές ακόμα...

Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, σε κάποιο κανάλι (στο RTL ίσως; ) είχα πετύχει... Buck Rogers, που είχα να δω απο την εποχή της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ-2 !! :headbangdude:
 
Stratulator είπε:
Στο Sky εβλεπα Transformers για πολυ καιρο,πριν το βαλει το MEGA...Θυμαμαι ακομα μια παιδικη εκπομπη,με ενα ξανθο κοριτσι και εναν καφε γατο-μαριονετα που φορουσε Perfecto!...
http://www.youtube.com/watch?v=s8RW8i2udKY&feature=related

exetlaios είπε:
Το SKY το έχω συνδιάσει με το WWF Wrestling !
Το ίδιο και εγώ! Stay tuned... ;)

Stratulator είπε:
Ναι,ναι! Αν θυμαμαι καλα το βραδυ γυρω στις 10 δεν το εβαζε?
Μη σου πω και έντεκα...
 
Χα! Για αυτο ακριβως ελεγα DINO! Ωραιος!...
 
Έχω και από Sky One (πρώην Sky Channel) και φυσικά Eurosport!

Μάλιστα κατά καιρούς έχω γράψει και διάφορα άλλα άσχετα όπως ένα τρέηλερ του Sky One, το οποίο διαφήμιζε τον εαυτό του με ένα πολύ όμορφο κλιπάκι όπου τραγουδούσαν όλοι "We are the one"!

Με τον καιρό θα αρχίσω να ποστάρω βιντεάκια... That's a promise! :)
 
Το θυμαμαι το κλιπακι με το We are the One,οπως θυμαμαι και μια κοπελια που ηταν στο κλιπακι για 2-3 δευτερα,πανεμορφη.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο! :thumbup:

Θα ψάξω να το βρω και θα βγάλω φωτό, για αρχή...
 
SKY - We're the One promo 1989 (Britain's number 1!)

DINO είπε:
... Μάλιστα κατά καιρούς έχω γράψει και διάφορα άλλα άσχετα όπως ένα τρέηλερ του Sky One, το οποίο διαφήμιζε τον εαυτό του με ένα πολύ όμορφο κλιπάκι όπου τραγουδούσαν όλοι "We are the one"!
DINO, αναφέρεσαι στο promo του SKY του 1989, την περίοδο που το SKY Channel "έσπασε" σε 4 τηλεοπτικούς σταθμούς (Eurosport, SKY Movies, SKY One και SKY News) και "περιορίστηκε" στην Μεγάλη Βρετανία. Όντως πολύ καλοφτιαγμένο promo (και όπως γράφει o uploader στο youtube, βασισμένο σε παλαιότερο promo του Αμερικάνικου ABC από τα τέλη της δεκαετίας του '70).

[video=youtube;a_yB7vdJ-K4]

Χεχε, κι εμένα μου είχε μείνει αυτή η σκηνή - πρέπει να αναφέρεσαι στο 2:09 :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υeap that's the one, πανεμορφη.

Οαση πραγματικη ,πηγαμε απο την "ασπρομαυρη" κρατικη στο "Ουρανιο Τοξο" του Sky.

Εχουμε να πουμε αρκετα για αυτο το καναλι !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Οαση πραγματικη ,πηγαμε απο την "ασπρομαυρη" κρατικη στο "Ουρανιο Τοξο" του Sky.
Συμφωνώ απόλυτα!

Κατά τη γνώμη μου, το SKY Channel είναι (ήταν) την περίοδο 1986-1989 από τα καλύτερα πολυσυλλεκτικά κανάλια που έχουν εκπέμψει, με πρόγραμμα που κάλυπτε όλους τους τύπους εκπομπών: τηλ. σειρές, κινηματ. ταινίες, παιδικά, μουσική, αθλητικά, ειδήσεις, τηλεπαιχνίδια, κτλ.

http://www.youtube.com/watch?v=3kTLDHi2Cng&feature=related

Με τα πιο δημοφιλή προγράμματα σε κάθε κατηγορία, δικαίως ήταν "Europe's No 1"!!

Aardvark είπε:
Εχουμε να πουμε αρκετα για αυτο το καναλι !!
Πραγματικά, πολλές ωραίες αναμνήσεις...!!
 
Μπράβο bernard.c! Αυτό ακριβώς είναι το κλιπάκι!

Είμαι σίγουρος πως το έχω, σε πολύ καλύτερη ποιότητα! Θα προσπαθήσω σύντομα να το ανεβάσω και αν κάνω την αρχή, θα ακολουθήσουν πολλά ακόμα!
 
DINO είπε:
Είμαι σίγουρος πως το έχω, σε πολύ καλύτερη ποιότητα! Θα προσπαθήσω σύντομα να το ανεβάσω και αν κάνω την αρχή, θα ακολουθήσουν πολλά ακόμα!
Μακάρι να το βρεις φίλε DINO και να το μοιραστείς μαζί μας!!

Τόσο διότι ο σταθμός ήταν ξεχωριστός, όσο διότι και το κλιπάκι το ίδιο ήταν πολύ καλοφτιαγμένο!!

Και αν βρεις και άλλα κλιπάκια από το SKY CHANNEL, εδώ είμαστε!! ;)
 
Δεν μπορει αραγε να βρεθει το προγραμμα απο ελληνικο περιοδικο του SKY τοτε,θυμαμαι καποια το εγραφαν ,θα κοιταξω και εγω.

Θα ηταν ωραια να βλεπαμε τα καρτουνς του πρωϊνου του Σαββατου ,περα απο τα ηδη γνωστα!!
 
Aardvark είπε:
Δεν μπορει αραγε να βρεθει το προγραμμα απο ελληνικο περιοδικο του τοτε,θυμαμαι καποια το εγραφαν ,θα κοιταξω και εγω.Θα ηταν ωραια να βλεπαμε τα καρτουνς του πρωϊνου του Σαββατου ,περα απο τα ηδη γνωστα!!
Εχω προγραμμα απο τον SKY και μαλιστα απο την Ραδιοτηλεοραση..θα το ανεβασω συντομα :)
 
Καλά παιδιά... αυτό το κλιπάκι με το "Νο1" έχω να το δω 22 χρόνια!

Μπορείτε να μου πείτε πως στην ευχή με το που άκουσα τον πρώτο ήχο, το θυμήθηκα απ' έξω? !!!! Θα τρελαθούμε τελείως!!!!

Για δείτε και αυτό! Προσοχή όμως... να κάθεστε... μην είστε όρθιοι!!!

http://www.youtube.com/watch?v=AFplcvLwV_Q&feature=related
 
Πίσω
Μπλουζα