smartphone... σε καφέ

konstandin

RetroWannaBe
Joined
3 Μάρ 2010
Μηνύματα
87
Αντιδράσεις
1
καλησπερα ..ερωτηση ,,μου επεσε το smarttphone σε κουπα με καφε και το εβγαλα αμεσως (αυτο εγινε τεταρτη),,,,το σκουπισα ,το ανοιξα δουλευε κοιταξα καποιες ρυθμισεις,,,,το εκλεισα το ξανασκουπησα το καθαρησα με υγρο για οθονες ,,,ανοιγει κανονικα αλλα δεν ανταποκρινετε το toych ,δηλαδη ενω η οθονη αναβει,δειχνει εικονιδια μπαταριας κτλ, εκει που ζηταει pin για την καρτα δεν πατιουνται τα νουμερα,ειμαι μεσα στην εγγυηση ,,,,τι κανω?μαλλον ο γερμανος εχει service και θα το παω να ριξει μια ματια,αν ειναι μεχρι κανα 20ρικο καλως,,,,,,αλλιως παει αντιπροσωπεια,,,ειχα εφαρμογες μεσα και δεν εκανα save ,,,θελω να δοκιμασω επαναφορα στις εργοστιακες ρυθμισεις αλλα φοβαμαι οτι δεν θα γινει τπτ,,oi αποψεις σας?
 
Πήγε καφές στις επαφές του touch panel. Γενικά πρέπει να ανοιχτεί το συντομότερο και να καθαριστεί η κάρτα με υγρό καθαρισμού πλακέτας πριν η υγρασία κάνει το έργο της. Πιθανώς αν καθαρίσεις τις επαφές του touch καθώς και το σημείο που κουμπώνει η φύσα του, θα λειτουργήσει. Αν στο περάσουν μέσα στην εγγύηση καλά θα είναι. Δεν γνωρίζω αν καλύπτει τέτοια περίπτωση η εγγύηση.
 
Oπως τα ειπε ο telonio ειναι..πρεπει να το καθαρισεις το συντομοτερο..και οχι δεν ισχυει η εγγυηση ...Να ξερεις οτι τα τηλεφωνα εχουν δεικτες υγρασιας και μπορουν να δουν στο service οτι βραχηκε..
 
Δεν υπαρχει περιπτωση εγγυησης γιατι απο δεικο σου λαθος εγινε η ζημια.Δεν νερω τι κινητο εχεις αλλα αν εχεις iphone και εχει ενεργοποιηθη ο αισθητηρας υγρασιας την πατησες γιατι θα σε βγει πολυ περισσοτερο απο 20 ευρω αν το στειλεις στο επισημο service.
 
Μου ειχε τυχει σε Gameboy Advance SP και μετα απο συμβουλη εβαλα τα μερη του μεσα σε ρυζι
 
Wally είπε:
Μου ειχε τυχει σε Gameboy Advance SP και μετα απο συμβουλη εβαλα τα μερη του μεσα σε ρυζι

Εχεις δοκιμάσει Galaxy S με κοτόπουλο στο φούρνο; Α απίθανο! Μονο μην το αφήσεις πανω από μισή ώρα, ο επεξεργαστής δεν εχει ωραία γεύση μετά.

konstandin είπε:
ανοιγει κανονικα αλλα δεν ανταποκρινετε το toych
Απαράδεκτο! Θα'πρεπε να δουλεύει! Τί πράματα είν'αυτά! :D

Εξυπακούεται πώς δε σε καλύπτει η εγγύηση. Δε μας είπες τί συσκευή είναι. Εχω αλλάξει οθόνη σε smartphone, δε θυμάμαι ποιό ήταν, πανε 3 χρόνια. Προσωπικά, δε θα το ξανάκανα, θέλει υπομονή και τα κατάλληλα κατσαβίδια.

Στο ΕΒΑΥ μπορείς να βρεις γενικώς πολύ φτηνά πράματα. Την οθόνη θυμάμαι την είχα βρει από εκεί, ενώ εδώ ζητούσαν 4πλάσια.
 
Νίκο έχεις δίκιο τα περισσότερα ανταλλακτικά στο ebay είναι σε πολύ καλύτερες τιμές. Για την συγκεκριμένη περίπτωση όμως, αν δεν καθαρίσει τις επαφές επάνω στην πλακέτα και γενικά δεν καθαριστεί όλη η πλακέτα με ανάλογα χημικά και αέρα, δεν έχει νόημα να αλλάξει το touch panel και τσάμπα να το βρεί. Όπως όλα τα υγρά, ακόμη περισσότερο ο καφές μπορεί να βλάψει ανεπανόρθωτα ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα αν δεν καθαριστεί σύντομα.

Πρόσφατα, ενός φίλος μου του έπεσε το κινητό του στη θάλασσα στο ένα μέτρο βάθος. Το έβγαλε και αμέσως το πήγε σπίτι του, το άνοιξε και καθάρισε την πλακέτα (ηλεκτρονικός είναι). Παρ'ολλο που πέρασαν λιγότερο από 3 ώρες, όλες οι λειτουργίες του κινητού δούλευαν καλώς εκτός από την μικροκάμερα που θόλωσε από την υγρασία.
 
Σωστά, εξαλλου το κινητό μπορεί να έφαγε και ζάχαρη (δεν ξέρουμε πώς πίνει τον καφέ του το παληκάρι). Μπορει να αλλάξει το touch sensor ή και την ίδια την οθόνη αν πανε πακετα αυτά τα δυο και η συσκευή να εχει και αλλου πρόβλημα. Γνώμη μου είναι, να μας πει τί συσκευή εχει μπας και βρουμε κατι στο ΕΒΑΥ και πόσο του κόστισε. Μπορεί τελικά με το ίδιο κόστος να παίρνει μια κινεζιά πολύ καλύτερη από την τωρινή του συσκευή.
 
Rygar είπε:
Σωστά, εξαλλου το κινητό μπορεί να έφαγε και ζάχαρη (δεν ξέρουμε πώς πίνει τον καφέ του το παληκάρι). Μπορει να αλλάξει το touch sensor ή και την ίδια την οθόνη αν πανε πακετα αυτά τα δυο και η συσκευή να εχει και αλλου πρόβλημα. Γνώμη μου είναι, να μας πει τί συσκευή εχει μπας και βρουμε κατι στο ΕΒΑΥ και πόσο του κόστισε. Μπορεί τελικά με το ίδιο κόστος να παίρνει μια κινεζιά πολύ καλύτερη από την τωρινή του συσκευή.
ζαχαρη??????ενα θα σου πω αν δεν δουλεψει κανει και για μπακλαβα:biglaugh::biglaugh::biglaugh:απο τεταρτη σημερα θα φυγει για αντιπροσωπεια,,,,,alcatel pop c3 ,ειναι-ηταν?θα δειξει ,100 ευρω το πηρα τον φλεβαρη αλλα οσο να ναι απ το το λυπαμαι ενα σωρο εφαρμογες ειχα μεσα ,,περισσοτερο δουλεψε για να περναει η ωρα μου παρα για τηλεφωνο,,,,,την προηγουμενη φορα που το εστειλα στην αντιπροσωπεια γιατι δεν επερνε καρτα 16gb μου το φτιαξαν μια χαρα,,,,τωρα βλεπουμε.αυτο με τις κινεζιες το εχω δει ,το ξερω,,,,,εχω παθει την πλακα μου τι βρισκεις εξω ,,το θεμα ειναι να εχει εγγυηση και service,,,παρηγγειλα σημερα ενα Lg L65 δωρεαν σε καρτοσυμβολαιο ,αναμενω την πεμπτη ,,,,,,τωρα ειμαι με ενα νοκια απλο ,,,,,,πλακα πλακα μια χαρα υπεραπλο και ευκολο σε αντιθεση με τα smartphone.κλεινωντας να σας ευχαριστησω ολους θερμα για τις συμβουλες σας .
 
Πίσω
Μπλουζα