Smartphones VS Παλιά κινητά

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.817
Εχω ενα φιλο που εν ετη 2014 δεν αποχωριζεται με τιποτα το παλιο αγαπημενο Nokia 3310 και το μονο εξοδο του οσον αφορα τα κινητα ολα αυτα τα χρονια ειναι που αλαξε καποιες μπαταριες λογο φθορας.Ο συγκεκριμενος ειναι στην ηλικεια μου και δεν ειναι καποιος που δεν εχει σχεση με την τεχνολογια αφου και με κονσολες νεας γενιας ασχολειται και με υπολογιστες,ιντερνετ,online παιχνιδια κλπ αλλα ουτε καποιος μεγαλητερης ηλικειας ας πουμε 70 χρονων με αλλες συνηθειες και βιωματα που ενα smartphone θα του ηταν αχρηστο.Δεν λεει με τιποτα ομως να αλαξει το 3310 γιατι οπως λεει και τηλεφωνο μπορει να παρει οπως και να στειλει μηνυματα οποτε ποιος ο λογος να ξοδεψει καποιες εκατονταδες ευρω για ενα συγχρονο smartphone αλλα και δεν τον ενδιαφερουν οι ευκολιες που μπορει να του προσφερει ενα smartphone σε πολλους τομεις.

Καποτε και γω απαξιωνα τα smartphones αλλα αυτη την στιγμη εχει γιννει προεκταση του χεριου μου ασχετα που δεν ειμαι τυπος που αγοραζει συνεχως νεα κινητα η καποιο fanboy εταιριας αφου εδω και σχεδον 4 χρονια εχω ενα iphone 4 που ετσι με εκατσε και πηρα iphone και δεν εχω σκοπο να το αλαξω γιατι και το χρυσοπληρωσα αλλα και γιατι την δουλεια του την κανει μια χαρα σε αυτα που θελω και δεν με νοιαζουν τα τετραπυρηνα smartphones,με την μεγαλη ram και της εντυπωσιακες οθονες σε ιντσες και αναλυσεις.Με τιποτα ομως δεν θα μπορουσα να σκεφτω τον εαυτο μου να αφησω αυτο το τηλεφωνο και να ξαναγυρνουσα στο 3310 η σε καποιο αλλο παλιο τηλεφωνο.

Εσεις θα μπορουσατε να ξαναγυρισετε σε καποιο παλιο τηλεφωνο χωρις να εχετε κανενα προβλημα;γνωριζετε ατομα οχι μεγαλης ηλικειας οπως το πιο πανω παραδειγμα μου που ενω εχουν καλη σχεση με την τεχνολογια αντιθετα εχουν μεινει με καποιο παλιο κινητο και δεν εχουν προθεση να το αλαξουν;Ποσοι απο σας εχετε μεινει με καποιο παλιο κινητο και δεν σας κανουν καμια αισθηση τα συγχρονα smartphones ωστε να μπητε στον πειρασμο να αγορασετε καποιο απο αυτα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω κι εγώ ένα τέτοιο φίλο αμετανόητο ,έχει το t10s της έρικσον ,η ζωή του δεν είναι πιο δύσκολη από την δική μας επικοινωνιακά

item_s3308.jpg

Προσωπικά,θα το επιχειρούσα να γυρίσω σε κάποιο νόκια ,όχι από αντίδραση απλώς γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος από τα 5 σμαρτφοουν που έχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια
 
Δηλώνω και εγώ "retro" στο θέμα του κινητού (όπως ο φίλος του metal). :)

Είμαι κάτοχος ενός C118 της Motorola (όνομα μίας εταιρίας που μας λέει πολλά ;) ) το οποίο το "κληρονόμησα" πριν χρόνια απο την mother, αφού μέχρι και αυτή προχώρησε σε κάτι πιό σύγχρονο.

Δεν με ενδιαφέρει να έχω κινητό που βγάζει φωτογραφίες, που κάνει "πλοήγηση", που παίζει mp3, ταινίες, και παιχνίδια (δεν μπορώ να συγκεντρωθώ όταν δεν είμαι σπίτι), που συνδέεται στο internet, (δεν είμαι ούτε "trendy", ούτε πολυάσχολος τύπος που θέλει να είναι online ανά πάσα στιγμή), κλπ. Ούτε καν bluetooth δεν χρειάζομαι.

Το μόνο που με ενδιαφέρει (εκτός απο το να τηλεφωνώ φυσικά) είναι να μπορώ να στείλω μηνύματα, και να κρατάει αρκετό καιρό η μπαταρία διότι δεν θέλω να έχω το νού μου να φορτίζω κάθε τρείς και λίγο. Ευτυχώς το συγκεκριμένο κινητό έχει LCD οθόνη οπότε δεν... "καίει" πολύ ρεύμα !!

Είπαμε: ή είμαστε retro, ή δεν είμαστε... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ αντιθέτως δεν μπορώ να ξαναγυρίσω...άντεξα μέχρι το 2012 και πλέον είμαι φανατικός των smartphones
 
Έχω εδώ και καιρό το HTC Desire 300. Οφείλω να παραδεχτώ πως με έχει βολέψει ιδιαίτερα σε δύο πράγματα. Ακούω συχνά mp3 μουσική με τα ακουστικά, και το gps του με έχει βοηθήσει απίστευτα στην δουλειά μου σχεδόν κάθε ημέρα μέχρι τώρα. Κατά τα άλλα δεν μου λεέι τίποτα ούτε η μεγάλη οθόνη, ούτε το wifi, ούτε τα παιχνίδια αλλά ούτε και η φωτογραφική του (για τις φωτογραφίες έχω μια dslr μηχανή το κινητό περίμενα; ). Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό πάντως.

Θυμάμαι η ζωή μου (μας) ήταν το ίδιο καλή ή και καλύτερη και πριν από τα smartphones (ακόμη και πριν τα κινητά γενικά).

Πάντως κατά την γνώμη μου ένα μεγάλο μείον που υπάρχει στα smartphones, είναι η μικρή διάρκεια μπαταρίας. Πάνε οι εποχές που το παλιό σου κινητό κράταγε 10 ημέρες και παραπάνω. Τόσες λειτουργίες και τόσο μεγάλες οθόνες απαιτούν πολύ ενέργεια. Ακόμη θυμάμαι το αγαπημένο μου sony ericsson w810 που ξέχναγα πότε το είχα φορτίσει. Μάλιστα αν το έβρισκα σε μια λογική τιμή στο ebay, θα το αγόραζα και άνετα θα άφηνα το desire για χάρη του. Το desire κρατάει 5 ημέρες με χρήση όχι συχνή στο τηλέφωνο και στα μυνήματα. Όχι και τόσο άσχημα με άλλα μοντέλα που έχω ακούσει αλλά σαν τα παλιά δεν είναι. Καλύτερα να μην μιλήσω για το ZTE Blade που είχα πριν και σε κατάσταση αναμονής κρατούσε 2 ημέρες.

Επίσης οι μεγάλες οθόνες των smartphones χρειάζονται περισσότερο προσοχή από τα παλιά κινητά. Καταρχάς τα touch panel που διαθέτουν τα περισσότερα smartphones έχουν ένα περιορισμένο χρόνο ζωής (το γνωρίζω αυτό καλά από την δουλειά μου). Βέβαια οι εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν για να λέμε την αλήθεια. Από την άλλη, με τα παλιά κινητά είχαμε πολύ μικρότερες και απλές οθόνες συνεπώς δεν είχαμε τόσο άγχος αν θα γρατζουνιστεί η οθόνη ή σπάσει.

Γενικά μου άρεσαν τα κινητά που είχαν σταθερό πληκτρολόγιο στο κάτω μέρος. Πλέον νομίζω πως τείνουν προς εξαφάνιση. Μετά το blade και πριν το desire είχα το nokia 100. Πιο απλό δεν γίνεται και το είχα αγοράσει καινούργιο. Το ένα ledακι που είχε μου είχε φανεί χρήσιμο (τόσα χρήματα και το desire 300 δεν έχει). Κρίμα όμως γιατί δεν το πρόσεχα καθόλου και έφυγε για άλλους κόσμους (και πολύ άντεξε με την χρήση που του έκανα).
 
Καποτε περασα μια κριση, να αγοραζω νεα κινητα.

Πλεον.. κυνηγω τις προσφορες :p . Η ομιλια μ'ενδιαφερει πρωτιστως, και να βγαζω καποια καλη φωτογραφια Τα μηνυματα αχρειαστα μου ειναι.

Α.. και η εμφανιση... οποτε αν και δεν το λες "ρετρο κινητο", ειναι τεχνολογικα παλιο, και δεν σκοπευω να το αλλαξω ουτε στα επομενα χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μία από τα ίδια με τον φίλο σου είμαι και εγώ!

Εδώ και 5 με 6 χρόνια είμαι με ένα NOKIA 1208, και με ένα Alcatel των 14? (Ούτε που θυμάμαι μοντέλο..), και αρνούμαι πεισματικά να 'λερώσω" τα χέρια μου με εξυπνοφώνι.. :p

Και γενικά αν και είμαι και εγώ τύπος της τεχνολογίας, τα κινητά δεν με τράβηξαν ποτέ, και ειδικά τα smartphone (Όπως και το FB..) τα "μποϊκοτάρω" και γιατί έχει παραγίνει το κακό, και όπου και να πάω βλέπω τον κάθε άσχετο με ένα "πλίκι πλίκι" στο χέρι..

Κατά τα άλλα σε αυτά δεν μου αρέσει η οθόνη αφής (Θέλω να πατάω και να νοιώθω το κουμπί.), η μεγάλη οθόνη που μπορεί να σου σπάσει για πλάκα (Το 1208 έχει φάει απίστευτες τούμπες, ως και πετάγματα στο τοίχο, και ακόμα είναι σαν καινούριο.), και η μικρή διάρκεια στην μπαταρία. Συν ότι ως αυτή την στιγμή δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κάτι που να μου είναι με κάποιο τρόπο απαραίτητο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα τελευταια 3 χρονια εχω Smartphone εχω συνηθησει πια να εχω ιντερνετ παντου αν χρειαστω κατι.Επισης ειναι και τιγκα στα emulators οποτε εχω και μια παιχνιδομηχανη στην τσεπη μου(ασχετα με τον χειρισμο :p ) Δεν θα μπορουσα ευκολα να ξαναγυρισω στο παλιο απλο κινητο τηλεφωνο.
 
Εγώ πάλι έχω κρατήσει κάποια παλιά μου κινητά όπως το ΝΟΚΙΑ 3310 αλλά και το φανταστικό για την εποχή του Siemens SX1 (το οποίο όμως ίσως να μη λειτουργεί από υπερβολικό ψεκασμό καθαριστικού οθόνης). Ποτέ δεν είχα smartphone. Έχω δει τις δυνατότητες του iphone, οκ αλλά μάλλον μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά. Πριν 6 χρόνια είχα πάρει το ΝΟΚΙΑ Ν81 8GB το οποίο για μένα ήταν το καλύτερο τηλέφωνο που πέρασε από τα χέρια μου. Εδώ και 3 χρόνια έχω ένα Samsung Duos, αυτό με τις 2 κάρτες, από το οποίο είμαι ικανοποιημένος κατά 70%. Λόγω επαγγέλματος είμαι αναγκασμένος να έχω εταρικό τηλέφωνο και αναγκάστηκα να αγοράσω το Duos. Σε άλλη περίπτωση θα είχα ακόμη το Νοκια Ν81 το οποίο έχει ένα σπασιματάκι αλλά φτιάχνει. Κάποια στιγμή είχα κι ένα Jaga με τηλεόραση και 2 κάρτες SIM (και 2 μπαταρίες στη συσκευασία παρακαλώ). Μόνο η τηλεόραση άξιζε... Εν ολίγης καθότι το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ για κλήσεις, κάποιο μήνυμα,λίγο για ίντερνετ άντε και καμιά φώτο τότε ναι, αν ήταν στο χέρι μου θα ήθελα να έχω το Siemens SX1 με το Symbian OS του. Τέλος δεν πάω μία τα κινητά με οθόνη αφής. Προτιμάω με 1000 τα κουμπιά.

Υ.Γ. Κάποια στιγμή με είχε πιάσει να πάρω κανένα Sony Ericsson από σειρά P όπως P910, P910i, P990 ή το Nokia E90. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ κάποια στιγμή κυνηγούσα τα σύγχρονα κινητά, μέχρι που πήρα ένα Samsung Omnia με Windows και εκεί τα σιχάθηκα. Αργό, με κολλήματα, ογκώδες, η οθόνη αφής του για γέλια και η μπαταρία του κράταγε 1 μέρα. Το πέταξα και πήρα ένα κλασικό κινητό Nokia C1 όπου οι μόνες επιπλέον λειτουργίες, πέρα από κλήσεις και μηνύματα, ήταν η αναπαραγωγή mp3 και το ραδιόφωνο για τις "νεκρές" ώρες που περνάω στο λεωφορείο. Μετά ανακάλυψα την χαρά του Android και αναθεώρησα την άποψη μου για τα smartphones.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικά δεν με ενδιαφέρουν και πολύ όλες οι εφαρμογές των smarphone και ακόμα περισσότερο δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα games. Το internet είναι αρκετά χρήσιμο, όχι όμως για να σερφάρεις με τις ώρες, αλλά μόνο για να δεις κάποια χρήσιμη πληροφορία γρήγορα, εφ'όσον δεν είσαι στον υπολογιστή σου.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικο κάποιου που βγαίνει έξω με τους φίλους του και κάθεται και σερφάρει στο internet με το κινητό για ώρες αντί να συμμετέχει στην παρέα. Αφού ρε Αινστάιν, όλη μέρα σπίτι σου ήσουν και μπορούσες να μπεις στο internet απο το PC, με keyboard, mouse, πιο μεγάλη οθόνη, καλύτερη ταχύτητα κλπ. Γιατί μπαίνεις τώρα και σεφάρεις ενώ είσαι με τους φίλους σου? Ασε να μαντέψω, γιατί είσαι κάγκουρας, ψωνάρα και θες να κάνεις επίδειξη το gadget σου? Πραγματικά, ένας φίλος στην παρέα μας το κάνει συνέχεια αυτό και μου έρχεται να του ρίξω το ποτήρι με το νερό. Δεν είναι ότι βλέπει κάτι χρήσιμο που πρέπει σώνει και καλά να δει, απλά κάθεται στο FB και κάνει βλακείες, τσεκ ιν (γιατί όλοι πρέπει να ξέρουν που είμαστε) τραβάει φωτογραφίες για το instagram και άλλες μοδατες βλακείες. Και όταν τελειώσει με αυτά, έ να μην παίξει και κανα cut the rope για να μας το κάνει λιανά ότι μας βαριέται?

Για μένα το κινητό πρέπει να κάνει τα εξής χρήσιμα πράγματα.

-Να παίρνεις και να σε παίρνουν τηλέφωνο.

-Να στέλνεις sms.

-Να παίζει MP3 σε καλή ποιότητα (ώστε να μην κουβαλάς ξεχωριστό MP3 player)

-Αντε να έχει και κάποιο πολύ βασικό GPS σε περίπτωση που χαθείς (για να μην έχεις και ξεχωριστή συσκευή GPS).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατεμε μιλάμε για άλλο πράγμα. Άλλο υπολογιστής -τηλέφωνο και άλλο απλά τηλέφωνο. Τα συγχρονα 4 πυρηνα android like moto g είναι υπολογιστές. Εκτελούν όλες τις απλές λειτουργίες που κάνει κάποιος σε pc.

Εγώ δεν μπορώ να τα βάλω σε σύγκριση. Α και btw έχω καταργήσει τα SMS καθώς όλοι στον περίγυρο μου είναι συνεχώς on line.

Υγ : τύποι σαν αυτόν που είναι με την συσκευή κολλημένη στο χέρι είναι ο ορισμός της έλλειψης παιδείας και κοινωνικοποίησης.
 
Ωραίο θέμα!!!

Είχα αποκτήσει από τα τέλη της δεκαετίας του 90 κινητό από αυτά με την εξωτερική κεραία, αργότερα είχα Ericsson, πολύ αργότερα κατέληξα σε ΝΟΚΙΑ. Άλλαξα δύο κινητά NOKIA με το τελευταίο να το έχω αλλάξει πρόσφατα. Χρησιμοποίησα ένα εφεδρικό τηλέφωνο ΝΟΚΙΑ που είχα στο σπίτι άθικτο, με βόλεψε πολύ, αγόρασα όμως κι ένα smartphone/έξυπνο τηλέφωνο και καλά γιατί όπως με πληροφόρησαν τα παλιά μοντέλα κινητών με τα κουμπάκια σιγά-σιγά αποσύρονται. Ομολογώ πως το ''έξυπνο τηλέφωνο'' δεν με εξυπηρετεί πολύ γιατί χρησιμοποιώ και τα δυο χέρια για να τηλεφωνήσω ή να στείλω μήνυμα ενώ με το παλιό κινητό η διαδικασία ήταν πιο γρήγορη. Βέβαια είναι θέμα συνήθειας. Επίσης τώρα με τα smartphones πρέπει να αγοράσεις και θήκη να το βάζεις μέσα μην σπάσει. Πραγματικά τα νέα κινητά έχουν πιο πολλές δυνατότητες σε σχέση με τα παλιά μοντέλα, εγώ χρησιμοποιώ το τηλέφωνο για τις βασικές λειτουργίες δηλαδή κλήσεις και μηνύματα, δεν παίζω παιχνίδια, δεν ακούω μουσική, δεν σερφάρω στο Διαδίκτυο...

Smartphone που να κάνει καφέ υπάρχει;;;; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δύο φίλους που αν κι ασχολούνται με την τεχνολογία κι είναι φανατικοί gamers αρκούνται με τα παλιά τους java κινητά. O ένας μάλιστα είναι αρχιτέκτονας κι έχει τεραστία συλλογή από video games, oπότε δεν έχει και οικονομικό πρόβλημα.

Πολύ παλιά, πριν ακόμα βγουν τα smartphones δεν είχα τρέλα με το ν' αλλάζω διαρκώς κινητά και γενικά δεν είχα την μεγάλη τρέλα με κινητά. Το πρώτο μου κινητό ήταν μια μπακατέλα της Panasonic που μου χάρισε ο θείος μου όταν πήγαινα γυμνάσιο (ήταν το παλιό του κινητό), ήταν τεράστιο σαν ασύρματο τηλέφωνο, με κεραία και για τα sms φαινόταν μόνο μια σειρά στην οθόνη. Αλλά σ' αντίθεση με τα Nokia που με το παραμικρό πέσιμο άνοιγαν στην μέση, το Panasonic που είχα ακόμα και με δύναμη να το πέταγες στα βότσαλα δεν ένιωθε τίποτε.

Μετά από λίγο καιρό μου χαρίσανε ένα Ericsson T28s, το αγαπημένο μου κινητό που πέρασε από τα χέρια μου.

Ericsson+T28s+GSM+Tetris+Retro+Phone.jpg

Για την εποχή του ήταν το μικρότερο κι ελαφρύτερο κινητό, ήταν αρκετά εύχρηστο κι είχε και το Tetris με τ' όποιο πέρναγε ευχάριστα η ώρα μου όταν βρισκόμουν έξω και βαριόμουν (π.χ. στα διαλείματα στο φροντιστήριο). Το εν λόγω κινητό αναγκάστηκα να το αντικαταστήσω μ' ένα νεότερο, φτηνό κινητό Sony Ericcson που μου πήραν οι γονείς μου (το πρώτο μου έγχρωμο κινητό που υποστήριζε jpeg και video πανάθλιας ποιότητας) μονάχα όταν πήγα στρατό και είδα ότι την περισσότερη ώρα δεν είχε καλό σήμα.

Η πρώτη φορά που υπέκυψα στον πειρασμό ν' αγοράσω ένα πιο ακριβό κινητό για λειτουργίες πέρα από τηλεφωνήματα και sms ήταν όταν πρωτοέπιασα δουλειά κι αγόρασα το Sony Ericcson C905, από τα λίγα κινητά της εποχής του που είχαν φωτογραφική μηχανή 8MPixel επειδή πάντα γούσταρα να τραβάω φωτογραφίες πιο βολικό και διακριτικό θα ήταν με το κινητό παρά να κουβαλάω και φωτογραφική μηχανή. Τότε δεν ήξερα ότι είχε και δυνατότητα να έμπαινε στο internet μέσω wi-fi και γούσταρα τρελά, ειδικά όταν ήθελα να μπω internet ενώ ήμουν ξαπλωμένος στο κρεβάτι ή ήμουν έξω. Επίσης ήταν πολύ βολικό για όταν έπαιζα κάποιο video game σε μια κονσόλα κι ήθελα να διαβάσω κάποιο hint ή walkthrough χωρίς να χρειαστεί να κάθομαι ν' ανοίγω το pc που είναι και σε άλλο δωμάτιο. Ειδικά όταν ήμουν διακοπές ήταν τέλειο βοήθημα.

Αν και ήθελα ν' αγοράσω πιο μετά ένα smartphone ως μια φορητή multimedia συσκευή δεν το είχα και μέγιστη πρωτεραιότητα για τους εξής λόγους:

- Το C905 μια χαρά λειτουργούσε ακόμα (κι ας έκανε που και που κάποια κολλήματα)

- Το είχα χρυσοπληρώσει όταν είχε πρωτοβγει, οπότε ήθελα να πιάσουν τόπο τα λέφτα που έδωσα

- Δεν μου περίσσευαν λεφτά

Πέρσυ ήταν που αποφάσισα ν' αγοράσω επιτέλους ένα σχετικά φτηνό smartphone από την Samsung (150 ευρώ από online κατάστημα) μιας και το C905 τα έφτυσε τελείως. Για να πω την αμαρτία μου έχει γίνει προέκταση του χεριού μου μιας και κάνεις ένα σωρό πράγματα με το smartphone. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι είμαι φανατικός υποστηρικτής των smartphones για τους εξής λόγους:

- H μπαταρία τους αδειάζει πολύ γρήγορα

- Για τον λόγο ότι αποτελούν κατά κάποιο τρόπο μίνι υπολογιστές σημαίνει ότι είναι και πιο ευάλωτα σε ιούς

- Κολλάνε με το παραμικρό

- Η touch screen δεν κάνει για τα περισσότερα παιχνίδια

- Λόγω μικρού μέγεθος οθόνης διαρκώς μπερδεύω συνέχεια τα γράμματα

- Και διάφοροι άλλοι λόγοι

Έξυπνα κινητά σου λένε μετά.

Εν κατακλείδι αν και με βολεύουν τα smartphones σε αρκετά πράγματα ποτέ δεν πρόκειται ν' αντικαταστήσουν πλήρως τα παλιά java κινητά για τρεις σημαντικούς λόγους:

- Aνθεκτικότητα

- Μπαταρία

- Ευκολία χειρισμού (κυρίως για όσους δεν είναι εξικειωμένοι με την τεχνολογία)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγο να ξεθαψω το θέμα. Έχω το τελευταίο δίμηνο που παράτησα το smartphone για ένα νοκια 105. Το σμαρτφον έχει το ρόλο τάμπλετ και μένει στο αμάξι για gps. 
 
4 χρόνια μετά λοιπόν να αναφέρω ότι έχω αλλάξει 2 κινητά smartphone τα οποία πλέον μου προσφέρουν πολύ μεγάλη εξυπηρέτηση όσον αφορά τις εφαρμογές του και γενικότερα το τι μπορεί να κάνει κανείς με αυτά. Η ιδέα όμως που είχα γράψει για την αγορά Sony Ericsson από σειρά P όπως P910, P910i, P990 ή το Nokia E90 κρατάει ακόμη και σήμερα.
 
Πρόσφατα αγόρασα ένα Sony Ericsson P990i από Ελλάδα διότι είχα απωθημένο ένα SE σειρας P και πήρα το πιο "μοντέρνο". Το επέλεξα κυρίως για το WiFi που είχε σε αντίθεση με τα παλιότερα μοντέλα αν και για κάποιο λόγο δεν έχω καταφέρει να μπω να σερφάρω ακόμη. Δεν λειτουργούν οι browser, δεν ξέρω τι συμβάινει. Έχω δει βίντεο στο ΥΤ αν και όχι τόσο κατατοπιστικά και πάλι τίποτα. Επίσης δεν έχει ελληνικά κάτι που με έκανε να ξενερώσω διότι το language pack πρέπει να το κατεβάσεις από το site της SE το οποίο φυσικά δεν υποστηρίζει τέτοιο παλιό μοντέλο. Έτσι αγόρασα κι ένα 2ο από Ελλάδα(παραλαμβάνω σήμερα). Στις εικόνες φάνηκε ελληνικό μενού. Ελπίζω να μην φάω καμιά φόλα πάλι. Όποιος έχει εμπειρία και γνώσεις για download εφαρμογών καλοδεχούμενος :D
 
Πίσω
Μπλουζα