Snes Ελληνικό Manual

morfeas-dsl-

Retro Member
Joined
25 Ιουν 2010
Μηνύματα
135
Αντιδράσεις
5
Απλα να ανεβασω οπως ειχα πει καποια σκαναρισμενα φυλλαδια της itotchu και της nortec για το snes. Η αφισα δε μπορουσε να σκαναριστει, οποτε τη φωτογραφησα, οπως επισης να πω οτι καποια δε σκαναριστηκανε απο το πισω μερος τους καθως ειχαν εγχρωμες εικονες οι οποιες λογο του οτι το snes δεν ειχε ανοιχτει εχουν πλεον κολλησει ;)

Ελπιζω να σας αρεσει
 
Απλά συγκινήθηκα!! Πραγματικά σε ευχαριστούμε Μορφέα που κατάφερες να ανεβάσεις το ελληνικό μάνιουαλ, ελπίζω να γίνει μία συγκροτημένη προσπάθεια στο μέλλον για περισσότερη ελληνική δουλειά.

Θα ήθελα εδώ να ρωτήσω αν το ελληνικό εγχειρίδιο έχει εξώφυλλο, όπως αυτό εδώ από το Super R-Type με μετάφραση από την Itochu.

http://img707.imageshack.us/i/210220112226.jpg/
210220112226.th.jpg
[/URL]
 
geo2004z είπε:
Απλά συγκινήθηκα!! Πραγματικά σε ευχαριστούμε Μορφέα που κατάφερες να ανεβάσεις το ελληνικό μάνιουαλ, ελπίζω να γίνει μία συγκροτημένη προσπάθεια στο μέλλον για περισσότερη ελληνική δουλειά.
Θα ήθελα εδώ να ρωτήσω αν το ελληνικό εγχειρίδιο έχει εξώφυλλο, όπως αυτό εδώ από το Super R-Type με μετάφραση από την Itochu.

http://img707.imageshack.us/i/210220112226.jpg/
210220112226.th.jpg
[/URL]
 


Οχι δεν ειχε κατι τετοιο! Ηταν ασπρομαυρα τυπωμενα φυλλαδια ( σχετικα καλη ποιοτητα χαρτιου ) που απο πισω ειχαν ζωγραφισμενες εγχρωμες φωτογραφιες. Δε μπορω να σας τις βαλω δυστυχως γιατι ανοιγουν πολυ λιγο. Εχουν κολλησει , ειτε απο τα χρονια που ηταν κλειστο , ειτε απο κακη ποιοτητα στο μελανι. Στη μια διακρινεται ο ταζ απο τα γνωστα καρτουν και νομιζω ενας χαρακτηρας απο street fighter. Πισω της η αφισα ειχε περιγραφη καποιων τιτλων στα ελληνικα. Αυτο μπορω να σας το ποσταρω εαν θελετε αλλα δε νομιζω να πολυενδιαφερει
:)

 


Παρομοια ελληνικα φυλλαδια εχω για sega saturn, N64, mega drive 2 και master system. Εαν καποιος ενδιαφερεται μπορω καποια στιγμη να του τα σκαναρω.


 


EDIT: εντυπωση μου εκανε οτι ελεγε στην εγγυηση πως δεν ισχυει εαν δεν ταχυδρομησεις τον κωδικο της συσκευης με την αποδειξη αγορας! Φορολογικη συνειδηση η itochu οχι αστεια ! ( βεβαια αυτοματως το 85% των snes δεν ειχαν εγγυηση καθως δε νομιζω να ταχυδρομουσαν πολλοι ολα αυτα!)



EDIT 2 : η αφισα ειναι της νορτεκ και γραφει πισω πως οι κασσετες εχουν εγγυηση 90 ημερων εφοσων ταυχυδρομηθει παλι το χαρτακι που ειχε μεσα. Επισης ζηταει να γραψουμε εαν διαθετουμε αλλη κονσολα εκτος του snes και εχει επιλογη για Ν64, "sony" , "sega" ,
pc και για jaguar!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία αυτά τα φυλλάδια! Νομίζω πως και η zegetron ζητούσε απόδειξη για την 90ήμερη εγγύηση του παιχνιδιού! Λογικό, έπρεπε να ξέρουν πότε το αγόρασες! Πάντα βαριόμουν να τα στείλω, έτσι και αλλιώς τα cartridge ήταν αθάνατα!
 
Αμα χαλασει ναι ειναι λογικο να πας την αποδειξη αλλα δεν ειναι να πρεπει να το δηλωσεις εξαρχης! Να την στειλω τωρα να δω τι θα γινει ? :p :p :p :p
 
Την περίοδο 1992-1994 η Itochu είχε δικά της μεταφρασμένα, έγχρωμα εγχειρίδια. Μετά άρχισαν οι (κάκιστες) φωτοτυπίες που συνέχισαν στην εποχή της Nortec και συνεχίζουν ακόμα.
 
Σε κάποια παιχνίδια βάζουν ακόμα και τώρα έγρωμα manual, π.χ στο mario galaxy! Σε άλλα πάλι βάζουν καλής ποιότητας manual, απλά απρόμαυρα, όπως στο Zelda TP, ενώ σε άλλα βάζουν κάκιστης ποιότητας φωτοτυπίες, όπως στο επετειακό Mario! Το θέμα είναι πως μου φαίνεται τυχαίος ο διαχωρισμός αυτός, δεν έχει σχεση με τη ποιότητα του τίτλου!
 
Έχει δίκαιο ο Slump. Έχω 5-6 ελληνικά εγχειρίδια και είναι κουκλιά!! Δε νομίζω πάντως να ισχύει ότι μόνον την περίοδο 92-94 τα φωτοτυπούσε η Itochu. Το ελληνικό εγχειρίδιο το έβαζαν συνήθως σε παιχνίδια που εισήγαν από Γερμανία ή Ισπανία για να μην είναι σε Γερμανικά ή Ισπανικά. Παραδείγματος χάρη, δεν έχω δει ποτέ αγγλικό παιχνίδι με ελληνικό εγχειρίδιο.
 
Μιλάς μόνο για τα παιχνίδια του snes , έτσι geo; Ή γενικά για όλες της κονσόλες της nintendo; Γιατί έχω πολλά παιχνίδια που έχουν οδηγίες τόσο στα αγγλικά όσο και στα ελληνικά, απλά όλα είναι από εποχής N64 και μετά!
 
geo2004z είπε:
Έχει δίκαιο ο Slump. Έχω 5-6 ελληνικά εγχειρίδια και είναι κουκλιά!! Δε νομίζω πάντως να ισχύει ότι μόνον την περίοδο 92-94 τα φωτοτυπούσε η Itochu. Το ελληνικό εγχειρίδιο το έβαζαν συνήθως σε παιχνίδια που εισήγαν από Γερμανία ή Ισπανία για να μην είναι σε Γερμανικά ή Ισπανικά. Παραδείγματος χάρη, δεν έχω δει ποτέ αγγλικό παιχνίδι με ελληνικό εγχειρίδιο.
Αν θυμαμαι καλα το αγγλικο terranigma που εχω απο την ελληνικη αντιπροσωπεια εχει και ελληνικες οδηγιες μεσα. Φωτοτυπιες ομως οχι φυλλαδιο.
 
Ναι, μιλάω για τα παιχνίδια του Snes και μόνον για το ελληνικό εγχειρίδιο, όχι τη φωτοτυπία της Nortec/Itochu. Πολλά παιχνίδια είχαν ελληνικό εγχειρίδιο σαν αυτό που δημοσίευσα πριν.

Όμως, Uncle Carl, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει κανένα παιχνίδι του Nintendo 64 με ελληνικό εγχειρίδιο. Νομίζω ορισμένα παιχνίδια του GameCube έχουν και πολλά του Wii.
 
Δεν θυμάμαι και εγώ στα σίγουρα αν υπάρχει παιχνίδι Ν64 με ελληνικό εγχειρίδιο, απλά έχω μια τέτοια εντύπωση! Ολα τα παιχνίδια του Ν64 τα έχω σε άλλο σπίτι, οπότε δεν μπορώ να το τσεκάρω τώρα ! Πάντως στη συλλογή μου με τα wii παιχνίδια, πρόσεξα πως ελληνικές οδηγίες σε έγχρωμο βιβλιαράκι, έχουν αυτά με το μωβ τριγωνο στη ράχη. Αυτά που έχουν πράσινο έχουν ασπρόμαυρο manual ή την απλά ελεεινή φωτοτυπία!
 
xaxa!!! Ελεεινό??? Λοοοοοοοοοοοολ!!

Όσον αφορά sτα τριγωνάκια στο πλάι των σημερινών παιχνιδιών της Nintendo (Wii/DS), έχουν μεγάλη ιστορία. Προσωπικά, τα θυμάμαι από την εποχή του Snes αλλά δεν τα δίδαμε και πολλή σημασία, ίσως να υπήρχαν και στα Nes παιχνίδια.

Αυτά, στην εποχή του Snes υπήρχαν σε όλα τα επίσημα εγχειρίδια και υποδείκνυαν τη χώρα προέλευσης των παιχνιδιών μέσα στην Ευρώπη. Μπορεί όλα να είναι Pal όμως κάθε χώρα έχει τη δική της γλώσσα. Σήμερα, παρόλο που έχουμε την κεντρική Nintendo of Europe, υπάρχουν ακόμη στα παιχνίδια, στο πλάι των κουτιών και δείχνουν ακριβώς το ίδιο, τη χώρα εκτύπωσης του τίτλου.

Το wikipedia λέει ότι υπάρχουν 49 διαφορετικά χρώματα αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος για αυτά που γράφει. Πάντως, θα ήταν ενδιαφέρον ένα thread με τα χρώματα των τριγώνων και τη χώρα τους. Θα ποστάρω αυτά που γνωρίζω σίγουρα για την ώρα και αν ενδιαφέρεστε μπορούμε να συλλέξουμε πληροφορίες κια να δημιουργήσουμε ένα θέμα με δαύτα.

Πράσινο - Ενωμένο Βασίλειο (πολλά παιχνίδια της Νόρτεκ σήμερα αυτό το χρώμα έχουν για να είναι οι οδηγίες στα αγγλικά και να μην μεταφράζουν)

Θαλασσί - Ολλανδία

Πορτοκαλί - Γαλλία/Ολλανδία (σε πολλά παιχνίδια συνεργάζονται οι δύο χώρες)

Ροζ ή μοβ ανοιχτό - Ισπανία

Μπλε κλειστό - Γερμανία

Μοβ - Ευρωπαϊκό (δηλαδή μεταφρασμένο σε όλες τις ευρωπαϊκές γλώσσες και η γλώσσα του παιχνιδιού το ίδιο)

Μπλε ανοιχτό - Ιταλία

Κίτρινο - Σκανδιναβικές χώρες

Κίτρινο κλειστό - Ελλάδα (όμως μόνον ελληνικά εγχειρίδια έχω δει, ποτέ παιχνίδι)
 
geo2004z είπε:
Κίτρινο κλειστό - Ελλάδα (όμως μόνον ελληνικά εγχειρίδια έχω δει, ποτέ παιχνίδι)
Τουλάχιστον από το τι υπάρχει διαθέσιμο "εκεί έξω" σε roms, έχουν κυκλοφορήσει 5 παιχνίδια στα Ελληνικά για DS. (El=Ελληνικά)

Ratatouille - Food Frenzy (Europe) (En,Fr,De,Es,It,El)

Ratatouille (Europe) (It,El)

SpongeBob's Atlantis SquarePantis (Europe) (De,El)

WALL-E (Europe) (It,El)

4 παιδικά παιχνίδια, τα προσαρμόσανε προφανώς με την προοπτική να είναι πιό κατανοητά σε μικρά παιδιά.

Travel Coach - Europe 2 (Europe) (En,De,Nl,El,Tr)

Αυτό νομίζω είναι κάτι σαν διεθνές λεξικό ή ταξιδιωτικός οδηγός.

Don't get me wrong που αναφέρομαι σε roms. Έχω ΠΑΡΑ πολλά originals για DS, αλλά αυτά τα 5 δεν τα έχω αγοράσει φυσικά. Θα είχε ενδιαφέρον κάποιος που τα έχει ή που παίζει σε flashcarts να μας πει αν όντως παίζουν στα Ελληνικά.
 
Αν και δεν είχα την τύχη να αγοράσω SNES την εποχή εκείνη, μου αρέσει πολύ να βλέπω ελληνικές οδηγίες χρήσεως διότι πλέον τις κυνηγάω με το δίκανο μήπως και πετύχω καμία σε βιντεοπαιχνίδι. Μπράβο για το upload.
 
Τώρα παρατήρησα ότι στο manual αναφέρει πως να συνδέσεις NES και SNES ταυτόχρονα. Αυτό θα πει αυτοπεποίθηση, να νομίζουν ότι έχεις και τις 2 κονσόλες και να σου λένε με τον τρόπο τους μην αφήσεις στην άκρη την παλιά, απλά σύνδεσε και τις 2. :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα