SNES CD-ROM

3. Τσακωνεστε σε ξενο αχυρωνα - αν η ATARI η COLECO η ΜΑTTEL και 2 3 αλλοι δεν ξεκινουσαν το home video gaming ακομα ταβλι θα παιζαμε...αντε γιατι πολλες ανακριβειες πεφτουν στο θεμα αυτο.
Για την ακρίβεια ήταν ο Ralph H. Baer με το Magnavox Odyssey, που βγήκε το 1972, (βασισμένο σε μια ιδέα που είχε από το 1966. :D )
 
Σωστος Captain - απλα ανεφερα τα πιο εμπορικα ονοματα, γιατι απο οτι φαινεται κατα καποιους δεν υπηρχε videogaming πριν το ps .. anyway και παλι σωστος.
 
Wally είπε:
To Saturn διαθετει και το καλυτερο Dpad που εχει ποτε κατασκευαστει :headbangdude:
Aυτο εδω δεν λες :D .

kisega01sdw6.jpg
 
..και ξανα LoL γιατι οντως νομισα οτι ειναι fake :biglaugh:
 
Σωστος Captain - απλα ανεφερα τα πιο εμπορικα ονοματα, γιατι απο οτι φαινεται κατα καποιους δεν υπηρχε videogaming πριν το ps .. anyway και παλι σωστος.
Θυμάμαι ότι όταν είχε πρωτοβγεί το PS1, από παράλληλη εισαγωγή, κόστιζε περίπου 400.000 δρχ , (1994-1995 αν δεν κάνω λάθος). Πάντως νομίζω ότι το PS1 (μαζί με το 3DO, αν και αυτό απέτυχε γιατί ΔΕΝ το προώθησαν σαν παιχνιδομηχανή στην αρχή) είναι συνδεδεμένο με το 3D videogaming, άσχετα με το τί hardware κυκλοφορούσε τότε. (Δεν είναι τυχαίο ότι μετά από κανα δύο χρόνια βγήκαν 3D κάρτες για PC. Ότι είχε γίνει μερικά χρόνια νωρίτερα, με τον ήχο και τα δισδυάστατα γραφικά).
 
Το PS1 ηταν απο την αρχη φτιαγμενο για 3D...και ετοιμο για χακαρισμα ;)

Ηταν εξυπνη επιλογη εκεινη τη περιοδο...

Αξιζει να δειτε το διασημο tech demo με το δεινοσαυρο
 
Captain Kal είπε:
Θυμάμαι ότι όταν είχε πρωτοβγεί το PS1, από παράλληλη εισαγωγή, κόστιζε περίπου 400.000 δρχ , (1994-1995 αν δεν κάνω λάθος). Πάντως νομίζω ότι το PS1 (μαζί με το 3DO, αν και αυτό απέτυχε γιατί ΔΕΝ το προώθησαν σαν παιχνιδομηχανή στην αρχή) είναι συνδεδεμένο με το 3D videogaming, άσχετα με το τί hardware κυκλοφορούσε τότε. (Δεν είναι τυχαίο ότι μετά από κανα δύο χρόνια βγήκαν 3D κάρτες για PC. Ότι είχε γίνει μερικά χρόνια νωρίτερα, με τον ήχο και τα δισδυάστατα γραφικά).

380 δραχμες για την ακρίβεια ..ποσό εξωπραγματικό για την εποχή
 
Wally είπε:
Το PS1 ηταν απο την αρχη φτιαγμενο για 3D...και ετοιμο για χακαρισμα ;) Ηταν εξυπνη επιλογη εκεινη τη περιοδο...

Αξιζει να δειτε το διασημο tech demo με το δεινοσαυρο
Aπο τοτε αληθειες ελεγε η SONY αν ηταν ετσι τα γραφικα τοτε το DINO-CRISIS θα πεταγε :D και δεν ειναι η μονη (μιας και πιασαμε τους dino)ποιος θυμαται ποια εταιρια υποσχοταν γραφικα εφαμιλα του jurassic park ,project reality νομιζω λεγοταν το μηχανημα. :D
 
παντως παιδια,παρολο που δεν γουσταρω καθολου,το tech demo που ποσταρα ειναι πραγματικο...(οχι η μουσικη)

οσο για το Project Reality...μπουαχαχαχαχαχαχα
 
Σκασανε μυτη ενδιαφερουσες φωτο. :cool:

sony_famicom_front.jpg


sony_famicom_back.jpg
 
Kαι ενδιαφεροντα scans

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Maddog είπε:
Φυσικά η Sega είχε ήδη δείξει από το 1990 τον (κονσολο-)δρόμο μακριά από τα "χαρωπά χαζοπαιχνίδια". Εκτός αν θεωρείς τα Sonic/Streets Of Rage/Altered Beast/Mortal Kombat (με αίμα και όχι "ιδρώτα" αλα Ninty) κλπ τέτοια!
Aυτό με τον ιδρώτα στην SNES έκδοση του Mortal Kompat ισχύει για το πρώτο της σείρας. Από το 2ο MK και μετά η Nintendo Aμερικής έλαβα το μάθημά της επιτέλους και σταμάτησε την λογοκρισία στα videogames. Mάλιστα, η SNES έκδοση του MK2 θεωρείται η καλύτερη home μεταφορά. Να αναφέρουμε δε και το Killer Instict που έκανε όλο τον κόσμο να μείνει με το στόμα ανοιχτό κι αρκετό κόσμο να τρέξει ν' αγοράσει SNES μαζί με άλλες παιχνιδάρες όπως το Donkey Kong Country 2.
 
Ε.. σόρρυ κι όλας ρε παίδες... αλλά εγώ όσους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ γνώρισα που δεν πηγαίνανε τα PS ήταν όσοι είχαν ξεμείνει με τον ανταγωνισμό και βλέπανε τις κονσόλες τους σιγά σιγά να ξεψυχάνε. Είπαμε καλό το ρετρό, και το Αταρι 2600 το γούσταρα, και όλες σχεδόν τις κονσόλες της Νίντυ πήρα, αλλά σαν το μπαμ που έκανε το PS δεν υπήρχε. Ο μόνος ιστορικός ανταγωνιστής του είναι το Wii που όσο και να μην γουστάρουμε τον casual χαρακτήρα του έφερε πολύ κόσμο στο μαντρί του videogaming που αργότερα εξελίσεται σε πιο σοβαρό gamer (ήδη οι ηλικιακά 30 φεύγα αδερφές μου και οι γαμπροί μου μεταπήδησαν από Wii σε PS3)... Και εγώ απεχθάνομαι το multiplayer και θεωρώ τις κονσόλες της MS τρισέγιστη απατεωνιά, αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι το πρώτο Xbox αν και αποτυχία δεν έφερε κάποια πράγματα στο τραπέζι όπως hdd και online, άσχετα αν τελικά στο PS3 εφαρμόστηκαν και τα δυο καλύτερα (το πρώτο σίγουρα, το δύτερο για όσους ενδιαφέρονται για καθόλου έως casual multi, για να μην πέσουν να με φάνε οι gearάδες).
 
Πάντως ανεξάρτητα από το αν γλυτώναμε το Playstation κτλ. κτλ. το μηχανάκι με το CD φαίνεται όμορφο αν και μαζί με το SNES θα έπιανε πολύ χώρο. Με αυτό το ποστ μου γεννήθηκε μια ιδέα για νέο θέμα!
 
Διερευσε και το BIOS του λοιπον!




Εχουν ηδη πεσει πανω του μερικοι απο τους καλυτερους του χωρου, οπου το μελετανε με πολυ προσοχη.

CcdSpDdWEAAkBFj.jpg
 
θα εχει ενδιαφερον μια και ηταν ο προγονος/τεχνολογια στην οποια πατησε κατοπιν το Satellaview .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα