SNES PowerPak

15i5jrt.jpg


30k3kup.jpg


χοχοχοχοχοοχχοοχοχοχ
 
Χε, χε με γειές ! Περιμένουμε ( εγώ τουλάχιστον ;) ) να μας πείς συμβατότητα και εντυπώσεις !
 
Καλορίζικος φίλε!! Όντως, μας ενδιαφέρει να μάθουμε αν λειτουργεί σωστά το εξάρτημα αυτό και ποια τα πλεονεκτήματά του καθώς και τα μειονεκτήματα.
 
Λοιπόν έπεσε ένα αρχικό τεστ... ΟΛΑ δουλεύουν μια χαρα! Το cartridge κάνει στιγμιαίο boot (οποιαδήποτε καθυστέρηση είναι διότι κρατούσα το κινητό με το ένα χέρι και στο άλλο είχα pad / τηλεκοντρολ τηλεόρασης :p )

Κατ'αρχήν αν κάποιος έχει κάνει region-free (ή ntsc) την κονσόλα του, παίζει άμεσα US παιχνίδια στα 60Hz fullscreen/fullspeed ... Εγώ έχω κονσόλα με pic από το http://www.consolepassion.co.uk , οπότε πολύ απλά bootάρω και φορτώνω ntsc-u τίτλους... (κάνει και on-the-fly αλλαγή από pal<->ntsc το τέσταρα :cool: ) Αν κάποιο παιχνίδι έχει save , τότε στην οθόνη που διαλέγεις να το φορτώσεις , διαλέγεις το αρχείο save που θέλεις (παλιό ή και καινούριο άδειο) όπως επίσης και τυχόν action replay κωδικούς που θέλεις να χρησιμοποιήσεις ;)

μόνο θετικές εντυπώσεις έχω και είναι ένα κασετάκι που απλά δουλεύει απροβλημάτιστα και κάνει ό,τι υπόσχεται! #) Το συνιστώ ανεπιφύλακτα! :D
 
Ρε παιδιά με 120 ευρώ παίρνει κανείς ένα pentium4 μόνιμα πάνω στην tv με tv out το οποίο κάνει startup απευθείας τον emulator με όλα τα roms Και όχι μόνο για 1 κονσόλα. Και με έναν αντάπτορα usb για χρήση του αυθεντικού joypad η αίσθηση είναι η ίδια. Αυτό έχω κάνει σπίτι με το Megadrive και το fusion. Και στην ντουλάπα πάνω από 50 κασέτες αυθεντικές, καθαρά για συλλεκτικούς σκοπούς. Αλλά όχι τόσα λεφτά για adaptor.. χάνει το νόημα.

Αν είναι να φύγει κανείς από τη λύση της αυθεντικής κασέτας.. χάνεται μεγάλο μέρος της μαγείας.
 
να το κάνουμε ενα 20ρικο να συμφέρει τότε σε σχέση με τον Ρ4.... έκπτωση 100ε λόγω κρίσεως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε δεν έχει και απόλυτο άδικο ο demizz29 πάντως. Απλώς είμαστε καμμένοι :D

Σε καμμία περίπτωση πάντως δεν θα έδινα 120 ευρώ για flashcard. Και για το Everdrive στο MegaDrive μου που έδωσα 60 ήταν αρκετούτσικα.
 
να το πάμε στο 10ρικο και αυτό τότε...

έλεος πια, όπως ΟΛΑ τα γούστα στη ζωή έτσι και τα flashcards πληρώνονται. Είναι τόσο απλό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει ρε συ, δεν λέω όπως έχουμε και εμείς χόμπι και τα σκάμε έχουνε και άλλοι κάποιο άλλο και τα σκάνε εκεί. Δεν παύει όμως να είναι ακριβό χόμπι το Retro και γενικότερα Gaming.
 
keropi είπε:
να το πάμε στο 10ρικο και αυτό τότε...έλεος πια, όπως ΟΛΑ τα γούστα στη ζωή έτσι και τα flashcards πληρώνονται. Είναι τόσο απλό...
ωραία και καλά τα flashcards, αλλά για ρετρο κονσολες WHATS THE POINT??

Θέλει κανείς να παίξει το Donkey Kong Country 2, βάζει την κασετούλα και παίζει. Σιγά το θέμα. Αυτή είναι και η μαγεία του retro gaming. Μετά δεν είναι retro, είναι pirate-"emu-like" με retro flavour gaming.

Αν δε φυσήξεις την κασέτα για να παίξει...!

Άλλωστε για όσους δε συμφωνούν με τα παραπάνω και δεν τους δελεάζει η ιδέα του πρωτότυπου τελετουργικού, υπάρχουν και οι emulators.

Για ένα μόνο λόγο θα μπορούσα να δικαιολογήσω αυτή την αγορά. Για το παίξιμο σπάνιων παιχνιδιών στην ίδια την κονσόλα. Αλλά και πάλι τώρα που το σκέφτομαι με αυτά τα λεφτά μπορεί κανείς να αγοράσει αυθεντικά αυτά τα σπάνια παιχνίδια.(!)

Αλλά είναι αλήθεια ότι στη ζωή αυτή όλα τα γούστα, αλλά και τα βίτσια πληρώνονται.

Με 120 ευρώ σαφώς πάντως και θα έπαιρνα αυτό

http://cgi.ebay.com/HUGE-LOT-48-SUPER-NINTENDO-SNES-GAMES-GREAT-GAMES-CHEAP-/190404592724?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c54ff8454#ht_1703wt_911
 
αυτό που αδυνατώ να καταλάβω είναι με ποιό ακριβώς σκεπτικό πρέπει να πειστεί κάποιος ότι ένα flashcart δεν αξίζει είτε λόγω χρημάτων είτε γιατί μπορείς με αυτά τα χρήματα να πάρεις 10-20-30 παιχνίδια... ε και;

όσο δεν αξίζει σε κάποιους άλλο τόσο μπορεί να αξίζει σε άλλους... και η "μαγεία" του retrogaming δεν είναι μόνο να φυσάς τις κασέτες για να παίζεις. Εγώ από όταν πήρα το powerpak οι 40-50 κασέτες μου απλά κάθονται.
 
keropi είπε:
αυτό που αδυνατώ να καταλάβω είναι με ποιό ακριβώς σκεπτικό πρέπει να πειστεί κάποιος ότι ένα flashcart δεν αξίζει είτε λόγω χρημάτων είτε γιατί μπορείς με αυτά τα χρήματα να πάρεις 10-20-30 παιχνίδια... ε και;
Μαζι σου 100%. Οσοι τα λενε αυτα, απλα δεν το εχουν καλοσκεφτει το θεμα ή εχουν πολυ μικρες συλλογες... Για ολους οσους εχουν μεγαλες συλλογες και δεν τους ενδιαφερει απλα να αγοραζουν πραγματα και να τα βαζουν σε ντουλαπια ή προθηκες, τα flashcarts/multicarts ειναι μονοδρομος.

Και εδω που τα λεμε 120? για ολα τα παχνιδια του SNES (+hacks, homebrews κλπ) που κυκλοφορησαν ποτε και χωρις να πιανουν μια μεγαλη ντουλαπα χωρο, ειναι οχι απλα φτηνο, αλλα κελεπουρι.
 
keropi είπε:
αυτό που αδυνατώ να καταλάβω είναι με ποιό ακριβώς σκεπτικό πρέπει να πειστεί κάποιος ότι ένα flashcart δεν αξίζει είτε λόγω χρημάτων είτε γιατί μπορείς με αυτά τα χρήματα να πάρεις 10-20-30 παιχνίδια... ε και;όσο δεν αξίζει σε κάποιους άλλο τόσο μπορεί να αξίζει σε άλλους... και η "μαγεία" του retrogaming δεν είναι μόνο να φυσάς τις κασέτες για να παίζεις. Εγώ από όταν πήρα το powerpak οι 40-50 κασέτες μου απλά κάθονται.
νομίζω ότι η διαφωνία μας δεν είναι αν έχει κανείς το δικαίωμα ή όχι να πάρει το flashcard ή όχι. Ο καθένας πράττει όπως κρίνει.

Η διαφωνία μας είναι αν στα πλαίσια της αγάπης μας στις παλιές κονσόλες και παιχνίδια αξίζει να ζούμε την εμπειρία όπως τη θυμόμαστε όντας παιδιά ή αν θα πρέπει να την εκσυγχρονίσουμε. Είναι κι άλλα στη μέση

1. πόσο συχνά παίζεις retro παιχνίδια. Εγώ πχ. 1-2 φορές τη βδομάδα βάζω το master system στην τηλεόραση και ευλαβικά διαλέγω ποιο πλαστικό κουτάκι με τις μπλε γραμμούλες πάνω (κουτί παιχνιδιού SMS) θα παίξω. Ανοίγω το κουτάκι και πιάνω την κασετούλα με την κόκκινη ετικέτα και slup μέσα στο SEGA. Power Up και λιώσιμο.!

Πόσο συχνά παίζουμε στα αλήθεια; Παίζουμε πολλά παιχνίδια στην καθισιά μας; Και πράγματι τα παίζουμε ή απλά τα τσεκάρουμε; Γιατί για να σκοτώσουμε τέτοιες ορέξεις υπάρχουν και οι emulators. Αυτές είναι βασικές ερωτήσεις.

2. Πόσο πολύ δένεσαι με τη φυσική μορφή του software ΑΚΑ κουτάκι, cartridge ΚΛΠ. Γιατί για εμένα η μισή μαγεία του ρετρο gaming βρίσκεται ακριβώς σε αυτό.

3. Πόσο σίγουρος είσαι ότι το rom που βάζεις στην Compact Flash σου είναι dumped 100% σωστά; ΟΚ είσαι σίγουρος εντάξει, αλλά ITS NOT 100000% the real thing! Είναι πάντως το 99,9%, παραδέχομαι, αλλά κάτι λείπει.

4. Την έχεις την αυθεντική κασέτα; Παίξε την και μετά αποθήκευσέ την. Θα την αγαπήσεις έτσι περισσότερο τη συλλογή σου. Δε θα πάθει τίποτα αν μπει ακόμα 3 φορές στο μηχάνημα μέσα. Ξέρεις τι έχει τραβήξει στο παρελθόν;

Η αίσθηση της αχορταγιάς μας κάνει να θέλουμε να έχουμε διαθέσιμα πάνω στο μηχάνημα και τα 1000 παιχνίδια της κονσόλας εδώ και τώρα, ενώ τελικά δε θα παίξουμε πραγματικά πάνω από 10-20 από δαύτα. Δίνουμε λεφτά για μία δυνητική επιθυμία που τελικά οι στόχοι της δεν εκπληρούνται ακόμα και με την αγορά του προιόντος.

Η ίδια συλλογή των παλιών παιχνιδιών στη φυσική τους μορφή είναι μία άλλη ιστορία. Ανήκει στη σφαίρα του συλλέγειν με στόχο να ολοκληρώσεις το στόχο απόκτησης συγκεκριμένου αριθμού αντικειμένων που έχουν για εσένα ένα ειδικό βάρος. Εκεί βρίσκεται και η διαφορά.

freaktmp είπε:
Μαζι σου 100%. Οσοι τα λενε αυτα, απλα δεν το εχουν καλοσκεφτει το θεμα ή εχουν πολυ μικρες συλλογες... Για ολους οσους εχουν μεγαλες συλλογες και δεν τους ενδιαφερει απλα να αγοραζουν πραγματα και να τα βαζουν σε ντουλαπια ή προθηκες, τα flashcarts/multicarts ειναι μονοδρομος.
Και εδω που τα λεμε 120? για ολα τα παχνιδια του SNES (+hacks, homebrews κλπ) που κυκλοφορησαν ποτε και χωρις να πιανουν μια μεγαλη ντουλαπα χωρο, ειναι οχι απλα φτηνο, αλλα κελεπουρι.
Εγώ δηλαδή που έχω

200 SMS GAMES

50 MEGADRIVE

20 SUPER NINTENDO

20 ATARI 2600

20 DREACAST GAMES

15 NES GAMES κλπ κλπ κλπ

τι να κάνω; να τα πετάξω και να πάρω μία flashcard? Αυτό προτείνεις; Εντάξει την πήρα την flashcard. Η συλλογή μου θα πάψει ξαφνικά να πιάνει χώρο; (!!)

Εκτός κι αν μετάνιωσες που μαζεύεις original ρετρο software ή δεν είσαι καν συλλέκτης.

Οπότε αλλάζει το ζήτημα και μπορούμε να συζητήσουμε από άλλη βάση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε demizz29 προσωπικά δεν έχω όρεξη να συζητήσω άλλο περί του θέματος.

Όχι γιατί δεν έχω επιχειρήματα αλλά γιατί πολύ απλά δεν έχει κανένα νόημα. Κάποια πράγματα για κάποιους έχουν νόημα - για άλλους όχι. Εϊναι όλα θέματα προτιμήσεων :D

Και μπορώ να καταλάβω ΑΠΟΛΥΤΑ τί εννοείς με το να έχεις τα αυθεντικά παιχνίδια με συσκευασίες κτλ. Αν προσθέσεις τον αριθμό των παιχνιδιών που έγραψες ότι έχεις για παράδειγμα, θα είσαι πολύ κοντά στον αριθμό των πλήρη παιχνιδών που έχω για PC/DOS...

Βγάλε καμοιά φώτο την συλλογή σου να γουστάρουμε btw... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
demizz29 είπε:
νομίζω ότι η διαφωνία μας δεν είναι αν έχει κανείς το δικαίωμα ή όχι να πάρει το flashcard ή όχι. Ο καθένας πράττει όπως κρίνει.
Κατ'αρχην για να μην παρεξηγηθουμε αδικα θελω να ξεκαθαρισω πως οταν μιλαμε για "μικρες" συλλογες απλα αναφερομαι στο μεγεθος και στο ευρος των ενδιαφεροντων του καθενος και σιγουρα δεν ειναι μειωτικο ή τιποτα τετοιο. Για μενα ειναι εξισου εγκυρη μια συλλογη με 30 διαφορετικες κονσολες και λιγα παιχνιδια με μια συλλογη με 1 κονσολα και ολα τα παιχνιδια που ειχαν βγει ποτε για αυτη...

Ερχεσαι ομως στα λογια μου. Εχεις μια μικρη συλλογη (μιλησες για 6 κονσολες) την οποια χρησιμοποιεις περιστασιακα. Η εμφαση σου ειναι στο software και οχι στο hardware. Αυτες ειναι απολυτα θεμιτες και σεβαστες συλλεκτικες αποφασεις και θα συμφωνησω οτι απο την δικη σου οπτικη γωνια, οντως ενα flashcart, ειδικα ενα ακριβο flashcart, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

Ο δικος μου συλλεκτικος στοχος ειναι διαφορετικος. Προσωπικα ειμαι hardware oriented και αντικειμενο των επιθυμιων μου ηταν παντα οι ιδιες οι κονσολες (που δεν μπορουσα να ειχα οταν ημουν μικρος) και οχι τοσο τα παιχνιδια. Εξαλλου ειμαι συνηθισμενος (κακομαθημενος; ) απο τους υπολογιστες, οπου τα παιχνιδια ηταν παντα κατι που το βρισκεις "φτηνα", οποτε ψυχολογικα για μενα εχουν μικροτερη αξια.

Για να σου δωσω να καταλαβεις καλυτερα ποιος ειναι ο τελικος στοχος της συλλογης μου, δες αυτην την φωτογραφια. Και επειδη δεν εχω ουτε τους απειρους οικονομικους πορους, ουτε τον χωρο αλλα ουτε και τον χρονο, ο μονος λογικος τροπος να το επιτυχω σε ενα φυσιολογικο χρονικο διαστημα, ειναι τα flashcarts.

Οσο για τα αλλα θεματα που θιγεις.

Ναι στην εποχη του tosec και του redump.org μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι για την ποιοτητα των rom και disc images που εχουμε.

Οσο για τους emulators, ο λογος που ασχοληθηκα με την συλλογη παλιων υπολογιστων και κονσολων ειναι ακριβως επειδη το emulation σαν εμπειρια ειναι απλα ανεπαρκες στο να αναπαραγει τα συναισθηματα που προκαλει το να παιζεις τα παιχνιδια στο αυθεντικο hardware.

Τελος θα συμφωνησω μαζι σου οτι η αισθηση της αδηφαγιας που προκαλουν οι τεραστιες συλλογες παιχνιδιων μειωνουν καπως την απολαυση του gaming. Αλλα το προτιμω αυτο 10000 φορες απο την εναλλακτικη, να εχω μια δυο ντουζινες παιχνιδια ολα κι ολα και να ψαχνω απο δω και απο κει για να βρω κι αλλα (που πανω κατω περιγραφει τον τροπο που λειτουργουσα οταν ημουν μικρος μεχρι εως και την εμφανιση του internet).
 
freaktmp είπε:
Κατ'αρχην για να μην παρεξηγηθουμε αδικα θελω να ξεκαθαρισω πως οταν μιλαμε για "μικρες" συλλογες απλα αναφερομαι στο μεγεθος και στο ευρος των ενδιαφεροντων του καθενος και σιγουρα δεν ειναι μειωτικο ή τιποτα τετοιο. Για μενα ειναι εξισου εγκυρη μια συλλογη με 30 διαφορετικες κονσολες και λιγα παιχνιδια με μια συλλογη με 1 κονσολα και ολα τα παιχνιδια που ειχαν βγει ποτε για αυτη...
Ερχεσαι ομως στα λογια μου. Εχεις μια μικρη συλλογη (μιλησες για 6 κονσολες) την οποια χρησιμοποιεις περιστασιακα. Η εμφαση σου ειναι στο software και οχι στο hardware. Αυτες ειναι απολυτα θεμιτες και σεβαστες συλλεκτικες αποφασεις και θα συμφωνησω οτι απο την δικη σου οπτικη γωνια, οντως ενα flashcart, ειδικα ενα ακριβο flashcart, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

Ο δικος μου συλλεκτικος στοχος ειναι διαφορετικος. Προσωπικα ειμαι hardware oriented και αντικειμενο των επιθυμιων μου ηταν παντα οι ιδιες οι κονσολες (που δεν μπορουσα να ειχα οταν ημουν μικρος) και οχι τοσο τα παιχνιδια.

Εξαλλου ειμαι συνηθισμενος (κακομαθημενος; ) απο τους υπολογιστες, οπου τα παιχνιδια ηταν παντα κατι που το βρισκεις "φτηνα", οποτε ψυχολογικα για μενα εχουν μικροτερη αξια.

Για να σου δωσω να καταλαβεις καλυτερα ποιος ειναι ο τελικος στοχος της συλλογης μου, δες αυτην την φωτογραφια. Και επειδη δεν εχω ουτε τους απειρους οικονομικους πορους, ουτε τον χωρο αλλα ουτε και τον χρονο, ο μονος λογικος τροπος να το επιτυχω σε ενα φυσιολογικο χρονικο διαστημα, ειναι τα flashcarts.

Οσο για τα αλλα θεματα που θιγεις.

Ναι στην εποχη του tosec και του redump.org μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι για την ποιοτητα των rom και disc images που εχουμε.

Οσο για τους emulators, ο λογος που ασχοληθηκα με την συλλογη παλιων υπολογιστων και κονσολων ειναι ακριβως επειδη το emulation σαν εμπειρια ειναι απλα ανεπαρκες στο να αναπαραγει τα συναισθηματα που προκαλει το να παιζεις τα παιχνιδια στο αυθεντικο hardware.

Τελος θα συμφωνησω μαζι σου οτι η αισθηση της αδηφαγιας που προκαλουν οι τεραστιες συλλογες παιχνιδιων μειωνουν καπως την απολαυση του gaming. Αλλα το προτιμω αυτο 10000 φορες απο την εναλλακτικη, να εχω μια δυο ντουζινες παιχνιδια ολα κι ολα και να ψαχνω απο δω και απο κει για να βρω κι αλλα (που πανω κατω περιγραφει τον τροπο που λειτουργουσα οταν ημουν μικρος μεχρι εως και την εμφανιση του internet).
Νομίζω πως το νόμισμα έχει κ τις δύο όψεις! Είχε ενδιαφέρον πάντως αυτή η διαφωνία! Να κ μία φώτο από κάποια από τα Master System που έβγαλα τώρα εν τάχει.



Uploaded with ImageShack.us
 
Πίσω
Μπλουζα