Software για Amstrad 6128

Ladytron

RetroN00b
Joined
31 Μάρ 2009
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
Καλημερα, μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω το sofware για τον Amstrad 6128 και να το εγκαταστησω?

Μολις αγορασα εναν χωρις λειτουργικο. Please help!

Ευχαριστω :p
 
Σιγουρα ειναι 6128;;;;

Βγαιναν και χωρις λειτουργικα;;;;; :D
 
Δεν ξερω πως εχει γινει αυτο αλλα ναι. Ειναι ανευ λογισμικου. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Aardvark είπε:
Σιγουρα ειναι 6128;;;;Βγαιναν και χωρις λειτουργικα;;;;; :D

Ρε μην κοροϊδεύεις τον κόσμο...!

@Ladybug..Το "Λειτουργικό" του 6128 είναι ενσωματωμένο.

Χρειάζεσαι δισκέτες με παιχνίδια ή προγράμματα τώρα...
 
Σιγα μην ειναι και LadyΜυγα.
icon10.gif


Καλως ηρθες Ladytron εδω θα λυθουν ολες οι αποριες σου σχετικα με το μεγαλειωδες μηχανημα της Amstrad ονοματι 6128. :thumbup:
 
Λοιπον θα το παραλαβω σε μια ωρα και θα δω λοιπον. Απλως ο πωλητης μου ειπε δεν εχει λειτουργικο :p Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις, αν σκαλωσω θα σας ξαναστειλω να δωσετε τα φωτα σας. Ευχαριστω και παλι.
 
Ladytron είπε:
Απλως ο πωλητης μου ειπε δεν εχει λειτουργικο

Μήπως ο πωλητής γεννήθηκε πολύ μετά το 1984 που βγήκε ο πρώτος CPC και απλά "ξεκαθαρίζει" κάποια αποθήκη που βρήκε γεμάτη από άλλους , προκειμένου να "κονομήσει" ; :D

Σε αυτή την περίπτωση προφανώς δεν μπορεί να φανταστεί καν ότι υπήρξαν ποτέ μηχανήματα που έκαναν boot από rom !!!!
 
Μεγάλο πράγμα να μπουτάρει ο υπολογιστής πριν προλάβει ν' ανοίξει η οθόνη!!!

Α ρε άμστραντ (και σπέκτρουμ για να μην ξεχνιόμαστε) :)
 
Μη βιαζεστε παιδια.

@Ladytron, ο 6128 ερχοταν μαζι με δυο δισκεττες οι οποιες περιεχαν δυο εκδοσεις του CP/M. Το CP/M ηταν/ειναι οντως ενα λειτουργικο που ετρεχε σε πολλους υπολογιστες και η Amstrad εδινε μαζι με τους υπολογιστες και μια εκδοση του για να κερδισει πιο 'σοβαρους' χρηστες. Σε πολυ λιγες περιπτωσεις θα το χρειαστεις ομως, πρακτικα μονο ισω για να κανεις format καποιες δισκεττες και αλλα τετοια. Αν και, ακομα και γι αυτους τους σκοπους, εχουν γραφτει προγραμματακια που τρεχουν στην ΒΑSIC που ειναι ενσωματωμενη και ξεκιναει με το που ανοιγεις τον υπολογιστη...
 
Επίσης θα μπορούσε να είναι π.χ. Amstrad 1512/1640 ή διάφορα άλλα μοντέλα και να τον μπερδεύει με τον 6128. Έχω πολλούς φίλους μου που μου λένε πως είχαν και αυτοί amstrad αλλά εννούσαν τα PC μοντέλα της amstrad.
 
Παιδια που θα βρω ενα καλωδιο για να συνδεσω τον 6128 με ενα κασετοφωνο για να παιζω του 464 τα παιχνιδια?Κανει οποιοδηποτε κασετοφωνο?
 
Θες ένα 5din σε στέρεο mini jack και ένα κασετόφωνο με volume για την ενίσχυση. Παίρνεις 2 καλωδιάκια και συνδέεις το κεντρικό κάτω του amstrad (5din) στη γείωση του mini jack και το αριστερό διπλανό του στο σήμα (left right) του jack και είσαι έτοιμος. Τέρμα ένταση και παίζεις.

Πάρε ένα stereo mini jack και βάλτο απλά στα pins της υποδοχής για να δοκιμάσεις προσωρινά αν δεν έχεις 5din.
 
Ένας γρήγορος τρόπος για να κάνεις ότι din βύσμα θέλεις: Πέρνουμε το πρώτο din βύσμα που βρίσκουμε μπροστά μας (5, 10, 1000 ότι νά 'ναι!), Με μια τανάλια, βγάζουμε τον αριθμό των pins που θέλουμε. Τοποθετούμε τα pins ένα ένα πχ. στη θύρα tape του cpc, κολλάμε με το κολλητήρι τα καλωδιάκια πάνω στα pins και ρίχνουμε ενδιάμεσα θερμοσιλικόνη (με προσοχή να μην πάει και πολύ κόλλα πάνω στον cpc). Μόλις στερεοποιηθεί, το βγάζουμε και έχουμε ένα dirty μεν, πρακτικό δε, βυσματάκι! Εγω πάντως, σε amstrad και msx, έτσι τα έχω και είναι μια χαρά ;)
 
Ευχαριστω πολυ παιδια..Βεβαια για μενα ολα αυτα ακουγονται λιγο διαστημικα!
 
Πίσω
Μπλουζα