Sonic the Hedgehog συλλογή

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.960
Κι εδώ, μια ακόμη συλλογή των παιχνιδιών Sonic the Hedgehog & πρωταγωνιστών. Η συλλογή στο Game Gear είναι ότι έχει κυκλοφορήσει στην Ευρωπαϊκή αγορά με το κουτάτο Sonic 2 in 1 να είναι σπάνιο και ακριβό όπως και το Ευρωπαϊκό Sonic Blast. Φυσικά λείπουν κομμάτια όπως το Sonic 3 στο MD και μερικά στο Master System που κυκλοφόρησε η Tec Toy.

Προβολή συνημμένου 131581
 
Αυτα ειναι!!!!!!!!! :headbang:

Ισως τα ωραιοτερα κομματια που εχεις στην συλλογη!!!! :diablotin:


Ευγε,νεε μου!!!! :thumbup:
 
Σ'ευχαριστώ Σταύρο να'σαι καλά. Και μερικές πληροφορίες για τα παιχνίδια.

Το Sonic 1 στο Game Gear αν και φαινομενικά είναι ίδιο με αυτό του Master System, έχει διαφορετικό σχέδιο του χαρακτήρα. Προσωπικά μου αρέσει όπως είναι στο MS.

Το Sonic 2 έχει ελαφρώς διαφορετική εισαγωγή στο MS από ότι στο GG.

Στο Sonic Chaos ο χαρακτήρας μπορεί (επιτέλους) να κάνει την κίνηση spin και για πρώτη φορά επίσης έχουμε επιλογή μεταξύ Sonic και Tails.

To Spinball είναι ένα spin off παιχνίδι Pinball που προσωπικά το θεωρώ εκνευριστικό και με κακό χειρισμό.

Το Triple Trouble μοιάζει αρκετά με το Chaos και προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο Sonic για το GG.

Το Sonic Drift Racing είναι μια προσπάθεια μίμησης του Mario Kart με τους χαρακτήρες του Sonic. Στην Αμερική κυκλοφόρησε ως Sonic Drift 2 εφόσον το Sonic Drift (1) είχε κυκλοφορήσει ήδη στην Ιαπωνία.

Το Labyrinth θυμίζει έντονα το Sonic 3D Flickies Island στο Mega Drive καθώς κινείται σε τρισδιάστατα περιβάλλοντα. Μια εντελώς νέα προοπτική. Τώρα αν είναι καλό ή όχι, περί ορέξεως...

To Sonic Blast είναι το τελευταίο αμιγές παιχνίδι της κονσόλας με εντελώς νέο σχεδιασμό του Sonic αλλά με λίγο άτσαλο χειρισμό.

To Tails Adventures είναι το μόνο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον κολλητό του Sonic. Λείπει βέβαια η ταχύτητα του τελευταίου αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Τέλος κυκλοφόρησε το Sonic 2 in 1 όπου περιλαμβάνει το Sonic 2 και το Spinball.

Από τα υπόλοιπα ξεχωρίζει το Sonic CD που διαφοροποιείται από το Sonic στο Mega Drive με νέα μουσική επένδυση και διαφορετικές κινήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με λιγο οινοπνευμα και ενα σπιρτο θα αποκτησει μεγαλο ενδιαφερον αυτη η συλογη :diablotin:
 
Ωραίος johnny19818!!! Όταν τα βλέπεις όλα μαζί με τα κουτάκια τους το ένα δίπλα στο άλλο είναι φανταστικά! Άντε και με τα νεότερα κομμάτια.
 
Σ'ευχαριστώ φίλε συνονόματε.

metalcandyman είπε:
Με λιγο οινοπνευμα και ενα σπιρτο θα αποκτησει μεγαλο ενδιαφερον αυτη η συλογη :diablotin:
Βασίλη είναι καλύτερα τώρα;

Sonic Collection (3).JPG
 
Πω πω μπουχτισαμε Sonic... :p Οπως και να εχει πολυ ωραια συλλογη Τζοννυ!!

metalcandyman είπε:
Με λιγο οινοπνευμα και ενα σπιρτο θα αποκτησει μεγαλο ενδιαφερον αυτη η συλογη :diablotin:

johnny19818 είπε:
Σ'ευχαριστώ φίλε συνονόματε.


Βασίλη είναι καλύτερα τώρα;

Προβολή συνημμένου 131584


χαχαχααχαχα :rofl: :rofl:
 
Σ'ευχαριστώ Ajax!! Όπως βλέπεις είμαι ευέλικτος, δε χαλάω χατήρι :p
 
Μπραβο johnny!!σου λειπει κ το sonic&knuckles που ειναι πλεον αρκετα δυσευρετο σε κουτατη μορφη.μπραβο κ παλι για την συλλογαρα σου!!
 
executioner είπε:
Μπραβο johnny!!σου λειπει κ το sonic&knuckles που ειναι πλεον αρκετα δυσευρετο σε κουτατη μορφη.μπραβο κ παλι για την συλλογαρα σου!!
Σ'ευχαριστώ φίλε. Να σαι καλά. Έχει δουλίτσα ακόμη σίγουρα...
 
Μπραβο φιλε Γιαννη..

Γενικα βλεπω οτι εχεις αρκετες συλλογες απο παιχνιδια κτλ.Ωραιος!
 
Το κατα δυναμη Βασιλη. Σ'ευχαριστω πολυ.
 
Πωωωω, τι ωραία κουτάκια είναι αυτά! Μου θυμίζουν εποχές που γούσταρα τον Sonic όσο τίποτε άλλο και ήταν ουσιαστικά ο βασιλιάς των videogames για μένα. Άσχετα βέβαια αν τα μισά παιχνίδια στην συλλογή δεν μου άρεσαν ακόμα και τότε, ωστόσο τα Sonic 1 και Chaos στο Master System και τα 1, 2, 3, Knuckles στο MegaDrive ήταν τα αγαπημένα μου games (Μαζί με το Metroid 2 στο GB) πριν αρχίσω να ανακαλύπτω κάτι Doom στα PC και Super Metroid στο SNES.

BTW, που είναι τα Sonic 3 & Knuckles? Σου λείπει ουσιαστικά το απόγειο της καριέρας του κλασσικού Sonic.

Οσο για το σπίρτο και το οινόπνευμα... όχι, σε αυτήν την συλλογή δεν ταιριάζει. Θα ταίριαζε όμως αν η συλλογή είχε όλα τα παιχνίδια από το Sonic Adventure στο Dreamcast και μετά. Με λίγα λόγια σε ότι πρωταγωνιστεί η απομίμηση του Sonic, αυτός ο ψηλός πρασσινομάτης χαρακτήρας που δεν λέει να το βουλώνει. Αυτός όχι μόνο σπίρτο και οινόπνευμα, αλλά φλογοβόλο, μυδράλιο και πυρηνική κεφαλή μην σου πω.
 
Ε, ναι ξεκαθάρισα ότι λείπουν κάποια κομμάτια που δεν έχω αγοράσει ακόμη. Θα συμφωνήσω για τον καινούριο Sonic αν και λίγο στο GBA έχω παίξει μόνο και πουθενά αλλού. Βασικά από τη γενιά του Saturn και μετά τα πράγματα άλλαξαν κατά πολύ...προς το χειρότερο.
 
Eξαιρετικος johny!!

metalcandyman είπε:
Με λιγο οινοπνευμα και ενα σπιρτο θα αποκτησει μεγαλο ενδιαφερον αυτη η συλογη :diablotin:
και για να παραφρασω ενα παλιο ανεκδοτο:

Γιατι ο Μαριο εχει μουστακι??

Για να χρησιμευει ως προσαναμμα :D
 
Χαχα. Αυτό το ανέκδοτο ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Σ'ευχαριστώ Γρηγόρη :thanx2:
 
Μπράβο Johnny! Ήμαστε ίδια ομάδα να ξέρεις. Και εγω SEGA ήμουν. Έτσι όπως βλέπω τα χρώματα στην φωτογραφία παθένω πλάκα γιατί ενεργοποιούνται αναμνήσεις και νιώθω ένα πόνο στο στήθος!! Έχω και εγώ Sonic αφού τον αγαπάω!
 
Σ'έυχαριστώ Βασίλη. Να'σαι καλά. Τα κουτιά των Game Gear, Master System πάντως είναι πολύ ρετρό :) .
 
metalcandyman είπε:
Με λιγο οινοπνευμα και ενα σπιρτο θα αποκτησει μεγαλο ενδιαφερον αυτη η συλογη :diablotin:
Ζηλευεις ρε που δεν τα εχεις..... :tease:
 
Πίσω
Μπλουζα