Sony's 360 degree 3D Display

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.887
Παρουσιαστηκε στο Τοκυο Εxpo σημερα.

Ειναι μια οθονη 360 γυριζεις γυρω γυρω και βλεπεις την εικονα.

PS4 μου μυριζει .

sony-360-degree-stereoscopic-3d-display.jpg


Sony hopes the device can be used both commercially and in the home -- we're not talking HD here folks but it's an interesting concept nonetheless.
Eyes on With Sony's 360 Degree 3D Display

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντυπωσιακό, Είναι δύσκολο όμως απο τόρα να προβλέψουμε τι είδους χρήση μπορεί να βρεί στα σπίτια μάς... προβλέπω χρήσεις του στύλ, ...π.χ... εικονο-τηλέφωνο, οπού προβάλεται ο καλών στη τρισδιάστατη οθόνη και ο λήπτης τον παρακολουθεί σαν να ήταν εκεί..

Πάντως όπως και να έχει, κάτι τέτοια πράγματα πρίν λίγα χρόνια ήταν επιστημονική φαντασία, και τώρα νάτα μπροστά μας... τι άλλο θα δούμε;
 
Λόγω σχεδιασμού, μεγέθους και απεικόνισης μου κάνει κάτι σαν holographic μηχάνημα. Είχα παίξει ένα ηλεκτρονικό πριν... μουμπλε, μουμπλε καμιά 15ετία και μάλιστα εκεί είχες την δυνατότητα να περνάς και το χέρι σου μέσα από τις εικόνες. Τεχνολογικά αυτό δείχνει πιο εύκολη υλοποίηση από εκείνο. Μία καμπύλη τηλεόραση με το απαραίτητο λογισμικό για να απεικονίζει ψευδο3D εικόνες με απώτερο στόχο να ξεγελάει τον εγκέφαλο για να τις μεταφράζει ως πλήρεις τρισδιάστατες απεικονίσεις. Και ποιο PS4; Εδώ δεν παίζουμε Wii για να μην σηκωθούμε από τον καναπέ, και θα τρέχουμε γύρω - γύρω από την τηλεόραση μας; Φαντάσου και τί μέγεθος σαλόνι θα χρειαστούμε για μία αναλογικά 50" τηλεόραση αυτής της τεχνολογίας... μην πω πόσο θα κοστίζει κάτι τέτοιο όταν υλοποιηθεί και πόσα θα κοστίσουν και τα έξοδα του δικηγόρου εάν βάλω ένα τέτοιο στο σπίτι μόνο για το gaming. Εγώ μία τηλεόραση σαν το Total Recall θέλω, να φταρνίζεσαι και να γίνεται όλος ο τοίχος μία πίστα από το Uncharted 3 (άντε το 4). :D
 
Χαχαχαχα. :D

Παντως η Sega το σκεφτηκε πρωτη με το Time Traveller.

Eνα Ηome port με το παραπανω hardware δεν θα ηταν ασχημο.

time-traveler-20080303032326424_640w.jpg
 
Έμενα πάντως μου θυμίζει πολύ τις ηλεκτρονικές κορνίζες άλλα με την μονή διάφορα ότι αυτή είναι holographic. Ίσως θέλουν να μας δώσουν ένα μήνυμα....

WELCOME TO HOLOGRAPHIC WORLD!!!!
 
Λογικα το Holo ειναι το next next step,πρωτα θα περασουμε απο την γενια των 3D.

Το θεμα ειναι το Virtual reality Ποτε θα ερθει;;; :xm:
 
LOL!!! όντως pooky...

360 / Holo, βρε aardvark μπας και κόλλησες καμιά περίεργη γρίπη (microsoftus xbotitis) και υποσυνείδητα μας κάνεις πλύση εγκεφάλου;
 
Δηλαδη, φερνεις βόλτες τριγύρω απο την συσκευη;

Γυρω γυρω ολοι, στη μεση η Sonουλα;

Και το βασικότερο, παμε clockwise ή counterclockwise;
 
Πίσω
Μπλουζα