Soundtrack Ελληνικών ταινιών

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
923
Αυτή είναι άλλη μία ''μανία'' που με είχε πιάσει εκεί γύρω στα μέσα των 90s όπου καθώς έβλεπα τις διάφορες ελληνικές ταινίες στην τηλεόραση και φυσικά κρατούσα και το ανάλογο αρχείο, έκανα την εξής σκέψη ''Και γιατί να μην αρχίσω να αγοράζω τις μουσικές τα soundtrack δηλαδή αυτών των ταινιών. Βέβαια ήξερα ότι τα βινύλια είχαν παλαβές τιμές και ήταν και λιγάκι δυσεύρετα και έτσι αποφάσισα να αγοράσω τις αντίστοιχες εκδόσεις σε cd. Η μανία μου αυτή κράτησε λίγο, μάλλον βαρέθηκα το χόμπυ αυτό και έτσι άρχισα να μην πολυψάχνω τα κινηματογραφικά soundtrack. Έτσι η συλλογή μου έμεινε ημιτελής. Ακόμα βέβαια και σήμερα καμιά φορά ρίχνω καμια ματιά μπας και βρω κανένα soundtrack να μου αρέσει.

Την μικρή αυτή συλλογή μου σήμερα σας την παρουσιάζω η οποία όπως είπα και πριν είναι σχεδόν αποκλειστικά από cd με μόνο κανα 2 soundtrack σε βινύλιο.

Εχουμε και λέμε

Κόκκινα φανάρια (1963) Μουσική : Σταύρος Ξαρχάκος

attachment.php



To δόλωμα (1964) Μουσική : Kώστας Καπνίσης


attachment.php


Ζorba the greek (1964) Μουσική : Μίκης Θεοδωράκης

attachment.php


 


Διπλοπενιές (Ένα μεσημέρι) (1966) Μουσική : Σταύρος Ξαρχάκος


attachment.php



Ραντεβού στον αέρα (1966) Μουσική : Μίμης Πλέσσας
LP

attachment.php


Tζένη Τζένη (1966) Μουσική : Κώστας Καπνίσης

attachment.php


Το πιό λαμπρό αστέρι (1967) Μουσική : Γιάννης Μαρκόπουλος

attachment.php


Βίβα Ρένα (1967) Μουσική : Γιώργος Κατσαρός

attachment.php


Οι θαλασσιές οι χάντρες (1968) Μουσική : Μίμης Πλέσσας

attachment.php


Μια κυρία στα μπουζούκια (1968) Μουσική : Μίμης Πλέσσας

attachment.php



Ο τρελλός τάχει 400 (1968) Μουσική : Γιώργος Θεοδοσιάδης
LP Limited edition

attachment.php


Γοργόνες και μάγκες (1968) Μουσική : Μίμης Πλέσσας




attachment.php


Επιχείρηση Απόλλων (1968) Μουσική : Γιάννης Μαρκόπουλος




attachment.php


Η αρχόντισσα και ο αλήτης (1968) Μουσική : Νίκος Μαμαγκάκης

attachment.php



Η νεράιδα και το παλικάρι (1969) Μουσική : Νίκος Μαμαγκάκης





attachment.php


Η κόμμησα της Κέρκυρας (1972) Μουσική : Γιώργος Κατσαρός

attachment.php
 
Πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Από αυτά που ήδη έχεις ποστάρει (διότι φαντάζομαι θα ακολουθήσουν κι άλλα), θα έλεγα πως η μουσική του Θεοδωράκη στο "Ζορμπά", είναι ό,τι πιο διαχρονικό και μάλιστα σε παγκόσμιο επίπεδο!

Και μην ξεχνάμε τις εξαιρετικές συνθέσεις του Χατζιδάκι, μα και του Ξαρχάκου για διάφορες ελληνικές ταινίες.

Ευχαριστούμε Άλκη! :)
 
Να εισαι καλα, tsalk, εσυ και οι μανιες σου. Χαρη σ' αυτες εχουμε ζησει αξεχαστες στιγμες εδω μεσα.
 
Αχ τι ωραία! Και μένα μου αρέσουν πολύ τα soundtracks αλλά δυστυχως δεν έχω πάρει κανένα. Βασικά είχα κολλήσει με τις Διπλοπενιές και στην πρώτη ευκαιρία δε θα το αφήσω έτσι... Ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράστηκες μαζί μας!
 
Πίσω
Μπλουζα