Soundtracks Ελληνικών Σειρών του MEGA

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
239
Με την ευκαιρία του διαμοιρασμού Soundtracks σειρών του Mega, από γνωστή Κυριακάτικη εφημερίδα, σκέφτηκα να κάνω μια λίστα με όλες τις μουσικές τίτλων (κυρίως τις γραμμένες αποκλειστικά για τα σήριαλ, μα και άλλες), για να τα έχουμε μαζεμένα και ταξινομημένα σε περίπτωση που κάποιος θέλει να αναζητήσει μια απ' αυτές. Η λίστα θα ανανεώνεται συχνά και θα προστίθενται στοιχεία και στη retrodb.

1990

Τρεις Χάριτες - Αντώνης Πλέσσας

1991

Αγάπη της Γάτας - Παναγιώτης Καλατζόπουλος (Ορχηστρικά): Συμπεριλαμβάνεται στο cd "Africa"

Τελευταίοι Εγγονοί - Παναγιώτης Καλατζόπουλος (Ορχηστικό): Συμπεριλαμβάνεται στο cd "Africa"

1992

Africa - Παναγιώτης Καλατζόπουλος (Ορχηστρικό): Συμπεριλαμβάνεται στο cd "Africa"

Γυναίκες - Διονύσης Τσακνής, ερμηνεύει η Πέμυ Ζούνη

Παράλληλοι Δρόμοι - Γιώργος Τσαγκάρης (Ορχηστρικό)

Φρουροί της Αχαΐας - Νίκος Κυπουργός. Περιλαμβάνονται στο δίσκο MUSIC ON STAGE του συνθέτη.

Δέκα Μικροί Μήτσοι

1993

Αναστασία - Δημήτρης Παπαδημητρίου, ερμηνεύει η Ελευθερία Αρβανιτάκη και κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος

1994

Κόκκινο Φεγγάρι - Παναγιώτης Καλατζόπουλος, ερμηνεύει η Δήμητρα Γαλάνη

Λαβ Σορυ - Θάνος Καλλίρης

Μη Φοβάσαι τη Φωτιά - Δημήτρης Παπαδημητρίου, ερμηνεύει ο Αλκίνοος Ιωαννίδης και η Χάρις Αλεξίου. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Σκορπιός - Στέφανος Κορκολής, ερμηνεύει ο ίδιος.

Στην Κόψη του Ξυραφιού - (Ορχηστρικό)

Τελευταίο Αντίο - Διονύσης Τσακνής, ερμηνεύει ο Γιώργος Νταλάρας κ απαγγέλει ο Κιμούλης. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Πέτρος και τα Κορίτσια του - Τη δεύτερη σεζόν είχε ως θέμα τίτλων, το Σακουρτελέ από ένα cd-single της Λίας Βίσση.

1995

Απών - Δημήτρης Παπαδημητρίου (Ορχηστρικό), κυκλοφορεί σε δύο ομώνυμες εκδόσεις

Πειρασμός - (Ορχηστρικό)

1996

Ένοχη Αγάπη - Ευανθία Ρεμπούτσικα, ερμηνεύει η Έλλη Πασπαλά.

Παλίρροια - Βασίλης Δημητρίου (Ορχηστρικό), με μία ερμηνεία της Ζούνη και του Μανώλη Χατζημανώλη.

Προδοσία - Ευανθία Ρεμπούσικα (Ορχηστρικά) και ερμηνεύει ο Γιάννης Κότσιρας το τραγούδι των τίτλων

Λόγω τιμής - Δημήτρης Παπαδημητρίου, με ερμηνείες του Γεράσιμου Ανδρεάτου. Ομώνυμο cd κυκλοφορεί.

1997

Βεντέτα - Το τραγούδι των τίτλων "Ηλιαχτίδα" ερμηνεύει η Τάνια Τσανακλίδου. Κυκλοφορεί σε ομώνυμο δίσκο!

Τζιβαέρι - Ερμηνεύει ο Γιάννης Πάριος

Ψίθυροι Καρδιάς - Χρίστος Νικολόπουλος, με ερμηνεία του Δημήτρη Μπάση. Ομώνυμο cd.

1998

Αίθουσα του θρόνου - Ευανθία Ρεμπούτσικα (Ορχηστρικά)

Βίος Ανθόσπαρτος - Μάριος Τόκας, με ερμηνείες των Γλυκερία, Μητσιά κτλ. Ομώνυμο cd κυκλοφορεί.

Η Ζωή που δεν έζησα - Δημήτρης Παπαδημητρίου, με ερμηνείες της Ελευθερίας Αρβανιτάκη. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Μεγάλος Θυμός - Βασίλης Δημητρίου, με ερμηνείες του Θηβαίου και άλλων. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Σημάδι του Έρωτα - Ερμηνεία του Γιάννη Πάριου

Απαγορευμένη αγάπη - Σοφία Βόσσου ερμηνεία. Στον τελευταίο κύκλο της σειράς, ερμήνευσε ο Χρήστος Δάντης.

1999

Η Ζωή μας Μια βόλτα - Μια ερμηνεία της Χαρούλας Αλεξίου

Θύματα Ειρήνης - ΑΝΕΜΟΣ. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Φύγαμε - ΑΝΕΜΟΣ. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

2000

Να με Προσέχεις - Ερμηνεία του Νίκου Πορτοκάλογλου

Περί Ανέμων και Υδάτων - Η μουσική σύνθεση του Μίκη Θεοδωράκη, "Χαρταετοί"

2001

Άλμα Λίμπρε - Ευανθία Ρεμπούτσικα. Ερμηνεύει ο Γιάννης Κότσιρας. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Είσαι το ταίρι μου - Στέφανος Κορκολής, ερμηνεύει ο Πασχάλης. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

2002

Κλείσε τα Μάτια - Άλκηστις Πρωτοψάλτη στο τραγούδι "Τράβα σκανδάλη"

Φεύγα - Δημήτρης Παπαδημητρίου, με ερμηνείες της Φωτεινής Δάρρα. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

2003

Απόσταση αναπνοής - Ζακ Στεφάνου στο τραγούδι "Δείξε μου τον τρόπο".

Λένη - Δημήτρης Παπαδημητρίου, με ερμηνείες της Φωτεινής Δάρρα. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

7 θανάσιμες πεθερές - Σταμάτης Κραουνάκης, ερμηνεύει η Πωλίνα.

2004

Έτσι Ξαφνικά - Παντελής Θαλασσινός. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Στο φως του φεγγαριού - Ηλίας Μακρίδης. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Εραστής Δυτικών Προαστίων - Νίκος Τερζής, ερμηνεύει η Δήμητρα Τσιρογιάννη

2005

Ήμουν Άγγελος του Τσάρλι - Μουσικό θέμα των τίτλων της σειράς "Παρά Πέντε". Ερμηνεία: Δανάη

Δυο Μέρες Μόνο - Το γνωστό τραγούδι που συμπεριλήφθηκε στους τίτλους, ερμηνεύει η Δήμητρα Γαλάνη

Μάγισσες της Σμύρνης - Δημήτρης Παπαδημητρίου, ερμηνεύει η Φωτεινή Δάρρα. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

2007

Ένας μήνας και κάτι - Το θέμα των τίτλων ερμηνεύει η Ευσταθία.

Αν υπήρχες θα σε χώριζα - Το ομώνυμο κομμάτι ερμηνεύει η Πέγκυ Ζήνα.

Μαζί Σου - Γιάννης Χριστοδουλόπουλος, ερμηνεύει η Έλενα Παπαρίζου. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

Μαρία η Άσχημη - Σταμάτης Κραουνάκης, ερμηνεύει ο ίδιος ("Πόσο σ' αγαπώ").

Στους 31 Δρόμους - Ερμηνεύει ο Σάκης Ρουβάς και το τραγούδι συμπεριλαμβάνεται σε προσωπικό του δίσκο.

2008

Μια στιγμή δυο ζωές - Το κομμάτι των τίτλων, ερμηνεύει η Βανέσα Αδαμοπούλου

Μαύρα Μεσάνυχτα - Κυριάκος Παπαδόπουλος, ερμηνεύουν Μαρία Ιακώβου-Θηρίο και κυκλοφορεί σε ομώνυμο cd.

Πολυκατοικία - Μιχάλης Χατζηγιάννης, συμπεριλαμβάνεται σε δουλειά του ιδίου.

Σημείωση: Μην πυροβολείτε τον πιανίστα! Είναι μια πρώτη προσπάθεια καταγραφής των τραγουδιών και των ορχηστρικών, η οποία θα ανανεώνεται και θα προστίθενται στοιχεία! Συμπεριλαμβάνονται μόνο οι Έλληνες συνθέτες-ερμηνευτές και όχι τα ξένα κομμάτια που κατά καιρούς εμπλουτίζουν τους τίτλους έναρξης! Σύντομα παρόμοια λίστα και για τον αντ1

Παρακαλείται όποιος δανειστεί στοιχεία από τη λίστα, να αναφέρει την ιστοσελίδα www.retromaniax.gr. Ευχαριστούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να αναφέρω κι εγώ μερικές σειρές που είχαν ξένα κομμάτια (χωρίς να γνωρίζω τίτλους) όμως

1993 - Δις Εξαμαρτείν

1995 - Ντόλτσε Βίτα (κάποιο κομμάτι από perez prado)

1997 - Δύο Ξένοι

2008 - Λάκης ο Γλυκούλης - Ι'll Do You Like A Truck

Επίσης λείπει η σειρά "Φύγαμε" που είχε soundtrack των Anemos!Και οι 3 χάριτες δεν είναι του Μίμη Πλέσσα αλλά του Αντώνη Πλέσσα!

Καλό θα ήταν να δίνουμε οποιαδήποτε πληροφορία για soundtrack που λείπει ώστε ο χρήστης που ξεκίνησε το θέμα να τα κάνει edit με σκοπό να έχουμε όλους τους τίτλους συγκεντρωμένους σε μια σελίδα!
 
Μπράβο για άλλη μια φορά στη sunset89 για την πρωτοβουλία συγκέντρωσης και καταγραφής όλων των μουσικών θεμάτων / soundtracks των σειρών του MEGA σε λίστα!

Μπράβο και σε εσένα thebest20 για τις επισημάνσεις σου και για την υποστήριξη της προσπάθειας!
 
Το soundtrack του Εραστή Δυτικών Προαστίων που ερμήνευσε η Δήμητρα Τσιρογιάννη , και στα φωνητικά η retropopstar Βικτώρια Χαλκίτη. Την μουσική την είχε γράψει ο Νίκος Τερζής.

Το τραγουδί της σειράς στους 31 Δρόμους που το είπε ο Sakis επίσης να προσθέσω.
 
Ακόμα,Safe Sex 24000 bacci από Μίκρο

Από ότι κατάλαβα βάζουμε μόνο ελληνικά τραγούδια!Οι Μίκρο πάντως είναι ελληνικό συγκρότημα!
 
Επίσης το soundtrack της Απαγορευμένης Αγάπης στην τελευταία σεζόν από τον Χρήστο Δάντη, σε στίχους της Ναταλίας Γερμανού και μουσική του ίδιου αλλά και των προηγούμενων κύκλων από την Σοφία Βόσσου.
 
Επίσης "Nessuno mi puo giudicare" από Caterina Caselli της σειράς "Τι ψυχή θα παραδώσεις μωρή?".
 
Οι Φρουροί της Αχαϊας (5 κομμάτια) περιλαμβάνονται στο MUSIC ON STAGE του Νίκου Κυπουργού
 
Ο Πέτρος και τα κορίτσια του,στη δεύτερη σεζόν είχε το Σακουρτελέ από ένα cd-single της Λίας Βίσση!
 
thebest20 είπε:
Να αναφέρω κι εγώ μερικές σειρές που είχαν ξένα κομμάτια (χωρίς να γνωρίζω τίτλους) όμως
1993 - Δις Εξαμαρτείν

1995 - Ντόλτσε Βίτα (κάποιο κομμάτι από perez prado)

1997 - Δύο Ξένοι

2008 - Λάκης ο Γλυκούλης - Ι'll Do You Like A Truck
1993 - Δις Εξαμαρτείν, Meglio stasera του 1963 με την Miranda Martino

1997 - Δύο Ξένοι, απο την "Ωραια μου κυρια"
 
Μπράβο και για αυτή την παρουσίαση Sunset!!! :flower:

Να συμπληρώσω πως η μουσική και τα τραγούδια της "Βεντέτας" κυκλοφορούν και σε ομώνυμο CD.
 
Και το Τζιβαέρι κυκλοφόρησε σε ομώνυμο cd!

Και ακόμα βγήκε και cd με τη μουσική των 10 Μικρών Μήτσων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή δυστυχώς παρήλθε το 24ωρο που θα μπορούσα να κάνω edit, θα παρακαλούσα κάποιον από τους λατρευτούς μας moderators ( :D ) Bernard.C, ChristosM, Tsalk (με απόλυτη αλφαβητική έτσι; ;) να κάνουν τις απαραίτητες προσθήκες για μήτσους και γενικώς ό,τι θα ειπωθεί για να είναι μαζεμένα και συγκεντρωμένα! Ευχαριστώώώ!
 
η οικογενεια βλαπτει

:cry: ψαχνω το τραγουδι που ειναι μουσικη υποκρουση στο πρώτο επεισόδιο της σειράς-η οικογένεια βλάπτει-στην σκηνή που η Πελαγία κυνηγάει τον Γεράσιμο στις σκάλες

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eραστής Δυτικών Προαστίων

Καλησπέρα θέλω να μάθω κατι. Θέλω να βρω όλο το Soundtrack από το Εραστής Δυτικών Προαστίων κυρίως τα ξένα κομμάτια αν γινετε παρακαλώ βοηθίστε με. :)

edit : Ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς του φόρουμ. Είσαι εκτός θεματολογίας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Casa di Maccaroni είχε ιταλική μάλλον μουσική, με πνευστά. Το "Κόκκινο δωμάτιο" επίσης είχε χαρακτηριστική μουσική.
 
Κοκκινο δωματιο "puttin on the ritz" στη Ντολτσε βιτα ειναι το "Mama Yo Quiero"
 
Οι επαγγελματίες (1996)

Κίτρινα βράδια - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας & Δημήτρης Μητροπάνος (από το δίσκο Παυσίλυπον - 1996)

Φάε τη σοκολάτα σου (2004)

τραγουδά η Αναστασία Ζαννή Μακρυνικόλα

Το νησί (2010)

Συνθέτης: Μίνως Μάτσας, κυκλοφορεί δίσκος με τα τραγούδια

Κόκκινο δωμάτιο (2005)

Terry Snyder - Puttin' On The Ritz

Τηλεμπόρα (2004)

I Only Want to Be with You από Dusty Springfield

Τα μυστικά της Εδέμ (2008)

Συνθέτης: Αναστάσιος Κ. Κατσάρης, κυκλοφορεί δίσκος με τα τραγούδια

Στη σκια του πολεμου (1999)

Μουσική: Νικος Ξύδης - Kiki Lesendric Στίχοι: Αρης Δαβαρακης, κυκλοφορεί δίσκος με τα τραγούδια

Σαββατογεννημένες (2003)

Duetto Buffo Di Due Gatti από Gioacchino Rossini

Ποιος μας πιάνει (2008)

Juno reactor - Pistolero (άλμπουμ: Shango)

50-50 (2005)

Paul Anka - Adam and Eve

Οι βασιλιάδες (2012)

Ότι θες (βασιλιάς) - Μ. Χατζηγιαννης

Μίλα μου βρώμικα (2009)

κυκλοφορεί δίσκος με τα τραγούδια

Μια στιγμή 2 ζωές (2007)

τραγούδι τίτλων από τη Βανέσα Αδαμοπουλου

Σημείωση: το "Να με προσέχεις" είναι ντουέτο Τσαλιγοπούλου-Πορτοκάλογλου

Λατρεμένοι μου γείτονες (2007)

Ελα στο ρυθμο μαζι μου - Ταμτα

Κλινική περίπτωση (2011)

Nu - Moods Muciacio

Κάπου σε ξέρω (2002)

Letkiss από Darling

Κανείς δε λέει σ'αγαπώ (2004)

Doris Day - Perhaps Perhaps Perhaps

Ήρθε κι έδεσε (2006)

Moi je joue από Brigitte Bardot

Η ώρα η καλή (2004)

ερμηνεύει η Μπέσυ Μάλφα

Η οικογένεια βλάπτει (2009)

Holly dolly - dolly song

Γοργόνες (2007)

Μια θάλασσα μπροστά από Μαρία Σπυροπούλου

Βεντέττα (1999)

Ηλιαχτίδα - Τάνια Τσανακλίδου

(σε μουσική Κωστή Ζευγαδέλλη και στίχους Γιώργου Κορδέλα)

Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου (2003)

Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου - Αντώνης Ρέμος

Singles (2004)

Closer - Singles

*Δυο ξένοι (1997) - I could have danced all night σε ορχηστρική version

*Η Ζωή μας Μια βόλτα - Στα μισά του δρόμου από Χάρις Αλεξίου (Στίχοι: Ευγένιος Αρανίτσης, Μουσική: Γιάννης Σπάθας)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα