Soundtracks Ελληνικών σειρών της ΕΡΤ (δεκαετιών 70 & 80)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Μιας και ανοίχτηκε αντίστοιχο θέμα με τα σάουντρακ των σειρών του mega με αφορμή την κυκλοφορία από γνωστή κυριακάτικη εφημερίδα, είπα και εγώ να ανοίξω αυτό το θέμα το οποίο σκεφτόμουν εδώ και αρκετό καιρό.

Μιλάμε σχεδόν αποκλειστικά για δίσκους που βγήκαν στην κυκλοφορία με μουσική από κάποια τηλεοπτική σειρά. Τα περισσότερα από αυτά είναι πλέον σχετικά δύσκολα να βρεθούν ή οι τιμές τους είναι παλαβές.

Και για να αναφέρω ενδικτικά ένα παράδειγμα, πριν 2-3 χρόνια η κραυγή των λύκων βρέθηκε να πουλιέται σε δισκοπωλείο της επαρχίας προς 250 ευρώ. Είναι ίσως το πιό ακραίο παράδειγμα αυτό.

Έχουμε λοιπόν και λέμε

1976. Απ τον παππού στον εγγονό Polydor LP

1976. Eν Αθήναις Polydor LP (Eνορχήστρωση Αργύρης Κουνιάδης)

1976. Λούνα Πάρκ Polydor LP (Eπανακυκλοφορία σε cd το 1995)

1979. Αναδυομένη SONORA LP (Eνορχήστρωση Β. Πιτσιλαδής - Γ. Κιούρκας)

1980. Μυστικοί Αρραβώνες PHILIPS LP (Eνορχήστρωση Γ. Χατζηνάσιος)

1980. Κόντρα στον άνεμο Polydor LP (Ενορχήστρωση Βασίλης Δημητρίου)

1980. Για την τιμή και το χρήμα CBS LP

1981. O κήπος με τα αγάλματα COLUMBIA LP

1981. Η κραυγή των λύκων SONORA LP (Ενορχήστρωση Β. Πιτσιλαδής)

1983. Οικογένεια Ζαρντή Polydor LP (Eνορχήστρωση Σταύρος Λογαρίδης)

1983. Το μινόρε της αυγής ΜΙΝΟS 2 LP & CD

1985. Kαπνισμένος Ουρανός ΔΣΚ LP

1985. Tα Λιονταράκια COLUMBIA LP (Eνορχήστρωση Γ. Θεοδοσιάδης)

1987. Απόδραση CBS LP (Eνορχήστρωση Θέσια Παναγιώτου)

1988. Ο θάνατος του Τιμόθεου Κωνστα SAKKARIS LP (Kώστας Λιακούρης)

Δεν ξέρω αν μου έχει διαφύγει τίποτα, πάντως η λίστα θα συμπληρώνεται αν βρεθεί κάτι ακόμα)

Ακολουθούν τα εξύφυλλα των LP που έχω στην κατοχή μου)

1. Λούνα Πάρκ

picture.php


το cd έχει και 2 bonus τραγούδια από την σειρά η γειτονιά μας

2. ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ

picture.php


picture.php


3. ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ

picture.php


picture.php


4. ΜΥΣΤΙΚΟΙ ΑΡΡΑΒΩΝΕΣ

picture.php


picture.php


5. ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ

picture.php


picture.php


6. Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ

picture.php


picture.php


7. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΖΑΡΝΤΗ

picture.php


picture.php


8. ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡ ΗΛΙΑ

picture.php


picture.php


9. ΑΠΟΔΡΑΣΗ

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο,πολύ συλλεκτικά!Αλήθεια,τι τιμές είχαν τότε και σε τι τιμές αντιστοιχούν σήμερα (σε euro)?
 
Φοβερη συλλογη!!!

Σουπερ ρετρο δισκοι....
 
thebest20 είπε:
Μπράβο,πολύ συλλεκτικά!Αλήθεια,τι τιμές είχαν τότε και σε τι τιμές αντιστοιχούν σήμερα (σε euro)?
Αυτό δεν το ξέρω για το ποιές ήταν οι τιμές τους τότε (όταν κυκλοφόρησε το καθένα - πλην μιας δυό περιπτώσεων).

Σήμερα πάντως η απόκλιση στις τιμές τους είναι μεγάλη ανάλογα το μαγαζί και ίσως και την χρονική στιγμή.

Πάντως σε συκεκριμένο σάουντρακ (δεν θα πω ποιό) το έχω δει από λίγα ευρώ (κάτω από 10) ως και 90. (Νοέμβριος 2009 τα στοιχεία που παραθέτω)
 
Tsalk ως συνηθως εγραψες!
 
Κι από μένα ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!! Αχ αυτά όλα πρέπει να ριπαριστούν σε mp3 !
 
Για την Κραυγή Των Λύκων πάντως (είχε γραφτεί και εδώ στο site παλιότερα) ότι στο e-bay πωλούνταν 1 αντίτυπο περίπου 300 euro!
 
picture.php


picture.php


Ο Θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα 1988 Sakkaris

Aν και είναι το λιγότερο σπάνιο από τα προηγούμενα, παραταύτα δεν ανήκει (ακόμα) στην συλλογή μου.

Πρέπει να το αγοράσω και αυτό
 
thebest20 είπε:
Για την Κραυγή Των Λύκων πάντως (είχε γραφτεί και εδώ στο site παλιότερα) ότι στο e-bay πωλούνταν 1 αντίτυπο περίπου 300 euro!
Τρελλος οποιος τα δωσει!!
 
thebest20 είπε:
Για την Κραυγή Των Λύκων πάντως (είχε γραφτεί και εδώ στο site παλιότερα) ότι στο e-bay πωλούνταν 1 αντίτυπο περίπου 300 euro!
Το οποίο βινύλιο με λίγο ψάξιμο (και αρκετή τύχη) το βρίσκει κανείς ακόμα και σήμερα πιό κάτω από το 1/10 της τιμής που έχει αναφερθεί παραπάνω
 
Και βεβαίως το θρυλικό Λούνα Πάρκ σε LP (1976 Polydor)

picture.php


picture.php
 
Καπνισμενα Συννεφα

Ζητω απεγνωσμενα σε οποιαδηποτε μορφη audio, το εισαγωγικο θεμα της σειρας της ΕΡΤ "Καπνισμενα Συννεφα" του συνθετη Ακη Τριανταφυλλου.

Ευχαριστω πολυ...
 
Φιλε Ηλια, στο δικο μας φορουμ, δεν προκειται να βρεις κανενος ειδους υλικο, που αφορα παρανομο copyright κτλ. Μπορεις να συζητησεις για οτιδηποτε αφορα αγαπημενες σειρες, μουσικες, soundtracks, μα οχι να "κατεβασεις" το οτιδηποτε.

Καλώς όρισες παρόλα αυτά! :)
 
sunset89 είπε:
Φιλε Ηλια, στο δικο μας φορουμ, δεν προκειται να βρεις κανενος ειδους υλικο, που αφορα παρανομο copyright κτλ. Μπορεις να συζητησεις για οτιδηποτε αφορα αγαπημενες σειρες, μουσικες, soundtracks, μα οχι να "κατεβασεις" το οτιδηποτε.Καλώς όρισες παρόλα αυτά! :)
Δεν μιλησα για οτιδηποτε παρανομο. Ειπα για οποιουδηποτε ειδους audio και σε αγορα ακομα και online. Μακαρι να βρεθει κατι...
 
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΤΟΥ 'ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ' ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΤ ΗΜΟΥΝ MEGA FUN !!!!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΑΡΧΗΣ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 'Τopsy' part 2 ΑΠΟ 45ΑΡΙ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ 1958 ΜΕ ΤΟΝ Cozy Cole ΜΕ flip-side TO part 1. ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ' ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ LP ....ΙΣΩΣ Κ' ΣΕ CD ΝΑ ΧΕΙ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΥ...ΔΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΒΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. THANKS!
 
Πίσω
Μπλουζα