Soundtracks Ελληνικών σειρών του ANT1

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
242
Παραθέτω τη λίστα με τα όμορφα Soundtracks που μας έχει χαρίσει κατά καιρούς ο ΑΝΤ1. Δεν συμπεριλαμβάνονται ξένα κομμάτια. Μόνο Έλληνες συνθέτες/ερμηνευτές.

1990

Κίτρινος φάκελος: Ορχηστρικές συνθέσεις του Βασίλη Δημητρίου

1991

Λάμψη: Σύνθεση του Γιώργου Χατζηνάσιου. Κυκλοφορούσε σε ομώνυμο δίσκο. Το 1993 ερμηνευτρια υπήρξε η Μπέσυ Αργυράκη για τους τίτλους αρχής.

Φάκελος Αμαζών: Ορχηστρικό του Χατζηνάσιου

1992

Βαμμένα κόκκινα μαλλιά : Βασίλης Δημητρίου, ερμηνείες Γιώργος Νταλάρας, Αφροδίτη Μάνου κτλ. Κυκλοφορεί σε ομώνυμο δίσκο.

Μια γυναίκα από το παρελθόν: Συνθέσεις ορχηστρικές Γιώργου Χατζηνάσιου.

Τμήμα ηθών: Ορχηστρικές συνθέσεις του Χατζηνάσιου.

1993

Γόβα στιλέτο: Το τραγούδι των τίτλων ερμηνεύει η Έλλη Πασπαλά.

Εκτέλεση: Βασίλης Δημητρίου. Ερμηνεύει ο Γιώργος Νταλάρας και κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Οι μεν και οι δε: Στους τίτλους τραγουδά η Λία Βίσση.

Της Ελλάδος τα παιδιά: Ορχηστρική σύνθεση του Γιάννη Σαββιδάκη

1994

Ταύρος με τοξότη: Ορχηστρικές συνθέσεις του Χατζηνάσιου.

Στρας : Παναγιώτη Καλαντζόπουλου, Ερμηνείες των Έλενας Ακρίτα, Ελένης Τσαλιγοπούλου, Μαρίας Ρεμπούτσικα. Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

1995

Πρόβα Νυφικού: Βασίλης Δημητρίου. Ερμηνεύουν η Μαρινέλλα, η Πέμυ Ζούνη, και κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Τρίτο Στεφάνι: Σταμάτης Κραουνάκης. Ερμηνεία Άλκηστις Πρωτοψάλτη και κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Δρόμοι της πόλης: Ορχηστρικά Χατζηνάσιου

Πάτερ Ημών: Θάνος Καλλίρης, ερμηνεύει ο Κώστας Καρράς.

1996

Βαμμένος Ήλιος: Ηλίας Αχλαδιώτης, ερμηνεύει ο Γιάννης Πάριος. Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Γλυκόξινο κρασί: Συνθέσεις του Μάριου Στρόφαλη. Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Το χρώμα του φεγγαριού: Ερμηνεύει η Αλέξια και συμπεριλαμβάνεται σε προσωπικό της δίσκο.

1997

Έκπτωτος Άγγελος: Το γνωστό "ίσως" σε σύνθεση Αντώνη Βαρδή και ερμηνεία Γιάννη Βαρδή.

Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή: Σύνθεση του Αλέξανδρου Κούζα.

1998

Άγγιγμα Ψυχής: Γιώργος Χατζηνάσιος σε ερμηνείες Μιχ. Χατζηγιάννη, Ασπασίας και άλλων. Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Τρικυμία: Το τραγούδι των τίτλων ερμηνεύει η Άννα Καλατζή.

Επιθυμίες: Ορχηστρική σύνθεση του Στέφανου Κορκολή.

1999

Σύνορα Αγάπης: Το τραγούδι των τίτλων ερμηνεύει ο Γαϊτάνος και κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

2000

Έρωτας κλέφτης: Γιώργου Χατζηνάσιου. Ερμηνείες Κώστας Δόξας- Ειρήνη Μερκούρη. Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Αθώος ή ένοχος: Συνθεση ερμηνεία ΑΝΕΜΟΣ.

Δούρειος Ίππος: Συνθέσεις Μάριου Στρόφαλη. Κυκλοφορεί δίσκος.

Μαύρος Ωκεανός: Σύνθεση του Χρήστου Παπαδόπουλου.

2001

Για μια γυναίκα κι ένα αυτοκίνητο: Ερμηνεύει η Γεωργία Βεληβασάκη τους τίτλους αρχής.

Βότκα Πορτοκάλι: Σύνθεση του Σταμάτη Γιατράκου.

2002

Αντίστροφη μέτρηση: Μάριου Στρόφαλη, ερμηνεία Βασίλης Λέκκας. Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Η αγάπη ήρθε από μακριά: Χρήστος Νικολόπουλος, ερμηνεία Γλυκερία. Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Φιλί ζωής: Χατζηνάσιος σύνθεση, κυκλοφορεί σε ερμηνεία Χρήστου Χατζηνάσιου ομώνυμος δίσκος.

2003

Παιχνίδι της Συγγνώμης: Γιώργος Χατζηνάσιος, ερμηνεία Μαντώ.

2004

Καφέ της χαράς: Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος με διάφορες συμμετοχές.

Μη μου λες αντίο: Χρήστος Νικολόπουλος, ερμηνείες Ραλλία, Κώστας Μακεδόνας. Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

2005

Κρυφά Μονοπάτια: Μανόλης Μανουσάκης, Γιώργος Μαζωνάκης ερμηνεύει και κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος.

Μωβ Ροζ: Συνθέσεις του Δημήτρη Παπαδημητρίου.

Σαν γλυκό του κουταλιού: Ερμηνεύει η Τάνια Τσανακλίδου.

Στον ήλιο του Αιγαίου: Χρήστου Νικολόπουλου. Κυκλοφορεί ομώνυμο cd.

2006

Για την Άννα: Μανόλης Μανουσάκης σύνθεση, ερμηνεία Ραλλία.

Ιωάννα της καρδιάς: Συνθέσεις του Δημήτρη Παπαδημητρίου.

Της αγάπης μαχαιριά: Κυκλοφορεί ομώνυμος δίσκος με διάφορες συμμετοχές.

Πάρτο Αλλιώς: Ερμηνεύει η Δέσποινα Ολυμπίου το τραγούδι των τίτλων αρχής.

2007

Γητευτής: Μιχάλης Χατζηγιάννης. Περιλαμβάνεται σε προσωπικό του δίσκο.

Δελληγιάννειο Παρθεναγωγείο: Κυκλοφορεί δίσκος με διάφορες συμμετοχές.

Φίλα το βάτραχό σου: Τραγουδούν οι ηθοποιοί Σμ. Καρύδη και Θοδ. Αθερίδης.

Κλεμμένη ζωή: Ερμηνεύει η Άλκηστις Πρωτοψάλτη και περιλαμβάνεται σε προσωπική της δουλειά.

Σημείωση: Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Παρακαλώ όποιος παίρνει πληροφορίες από εδώ, να αναφέρει και την ιστοσελίδα www.retromaniax.gr . Ευχαριστούμε.!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1994

Στρας : Μουσική: Παναγιώτης Καλαντζόπουλος Στίχοι: Άρης Δαβαράκης

Ερμηνεία: Έλενα Ακρίτα, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Μαρία Ρεμπούτσικα

Σε CD από τη SONY!

Επίσης είχε εκδοθεί σε περιορισμένα αντίτυπα για τους καλεσμένους στο πάρτυ παρουσίασης του ΑΝΤ1 για την περίοδο 1992-93 ένα βινύλιο με τα μουσικά θέματα της σεζόν εκείνης (ΤΜΗΜΑ ΗΘΩΝ,ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΕΝΟΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ,Ο ΧΗΡΟΣ Η ΧΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ κ.α.) με μουσικές Χατζηνάσιου,ερμηνείες από Πέγκυ Σταθακοπούλου κλπ κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό θα το κατατάξουμε στις bonus info! χα,χα
 
Να προσθέσω το ost από τα Haiwania 3-0 του 2005 από την Νταιάνα Τσαντεκίδου και το Δεν Με Νοιάζει από το ΑΜΑΝ του 2002-2006.

Στο Πάρτο Αλλιώς του 2006 το OST το έλεγε η Δέσποινα Ολυμπίου σε μουσική Μιχάλη Χατζηγιάννη.

Στα Εγκλήματα Beatles τραγούδι έχει, αλλά εδώ ελληνικά μου λέτε.
 
Η Λάμψη από το 1993 περίπου είχε το τραγούδι από τη Μπέσσυ Αργυράκη και όχι το ορχηστρικό!Νομίζω για 1-2 χρόνια είχε το κομμάτι της Αργυράκη και μετά ξανά το ορχηστρικό!

Η εκτέλεση της Αργυράκη

http://www.youtube.com/watch?v=tBlOz-nvjJk

Κάπου στο 1997-98 στους τίτλους αρχής μπήκε νέο κομμάτι από την Ηρώ και βγήκε νέο soundtrack cd με τίτλο "Η Λάμψη"

Το 2004-2005 όμως είχε αυτούς τους τίτλους αρχής

http://www.youtube.com/watch?v=Bx_Kp7-EjTA&feature=related

Και με το "Καλημέρα Ζωή" κάτι παρόμοιο πρέπει να έγινε,δηλαδή να ήταν πρώτα ορχηστρικό,μετά με λόγια,και μετά πάλι ορχηστρικό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή η Αργυράκη ήταν μόνο το 93??

και το Καλημέρα ζωή αυτό που επικράτησε ήταν το ορχηστρικό;;

Για να ξέρω τι διορθώσεις θα κάνω!
 
Θα βρεις το Δάσκαλό σου: Το ομώνυμο τραγούδι ερμηνεύει η Ανδριάνα Μπάμπαλη και περιλαμβάνεται στο δίσκο της "Μην Πεις Ποτέ"

2005 - Έλα να αγαπηθούμε (τραγουδάει η Μάρω Λύτρα,το κομμάτι ηχογραφήθηκε μόνο για τις ανάγκες της σειράς)

Και στη σειρά "Στον ήλιο του Αιγαίου" τραγουδά η Δόμνα Κουντούρη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πού θα βρω το τραγούδι των τίτλων από την Τρικυμία του ΑΝΤ1?
 
mickouk είπε:
μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πού θα βρω το τραγούδι των τίτλων από την Τρικυμία του ΑΝΤ1?
Στο δισκοπωλείο της γειτονίας σου υποθέτω...

Πάντως εδώ, μην αναζητήσεις διακίνηση copyrighted υλικού, διότι απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς του forum...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έρωτας , Παίζει ο Έρωτας, Γιώργος Περρής, 2005-2008, σε μουσική Στέφανου Κορκολή.

και Σταύλοι της Εριέτας Ζαΐμη το There's no like me του αείμνηστου Βλάσση Μπονάτσου

http://www.youtube.com/watch?v=pdr4pHLgECs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως θυμάται κανείς ποιο ήταν το τραγούδι των τίτλων της σειράς "Sex revolution" του ant1;

Είναι πολύ γνωστό αλλά έχω κολλήσει και δεν μπορώ να το θυμηθώ :(
 
[Edit] 2 παραβάσεις κανονισμών!!! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-μια απο τις λιγες φορες στη ζωη μου που εμεινα..αγαλμα,ηταν οταν ακουσα το σαουντρακ των,οι μεν και οι δεν.και αναρωτηθηκα απο ποτε η ελληνες γραφουμε τοσο φοβερη μουσικη.αλλα ειδα μετα απο καιρο,οτι το κομματι ηταν της ΙΜΑ ΣΟΥΜΑΚ[περουβιανη τραγουδιστρια]..και ξαναπροσγειωθηκα.
 
Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ yianni...

Επίσης στην σειρά του ANT1 "Ιδιαιτέρα Για Κλάματα" τραγουδάει η Ηρώ τους τίτλους αρχής.

[video=youtube_share;k3T47QymeiM]http://youtu.be/k3T47QymeiM
 
Την πρώτη φορά που είχα ακούσει το τραγούδι από τους "Στάβλους της Εριέττας Ζαϊμη" είχα εκπλαγεί. Μου άρεσε πάρα πολύ και το τραγούδι "There is no one like me, there is no possibility..." αλλά και η ερμηνεία του Μπονάτσου. Η μουσική είναι του ιταλικού "Νοn esiste l' amor" και το έχει τραγουδήσει ο Adriano Celentano, αλλά μου άρεσε πολύ με τους αγγλικούς στίχους.
 
johnalepou είπε:
1994 Επίσης είχε εκδοθεί σε περιορισμένα αντίτυπα για τους καλεσμένους στο πάρτυ παρουσίασης του ΑΝΤ1 για την περίοδο 1992-93 ένα βινύλιο με τα μουσικά θέματα της σεζόν εκείνης (ΤΜΗΜΑ ΗΘΩΝ,ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΕΝΟΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ,Ο ΧΗΡΟΣ Η ΧΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ κ.α.) με μουσικές Χατζηνάσιου,ερμηνείες από Πέγκυ Σταθακοπούλου κλπ κλπ





:D

DSC02548.JPG

DSC02547.JPG
 
Γνωρίζει κανένας ποιο ειναι αυτό το ορχηστρικό κομμάτι που έπαιζε σταθερά στους τίτλους τέλους της σειράς "Εκείνες κι εγώ" του ΑΝΤ1; Εχω φάει όλο το ίντερνετ για να βρω τον τίτλο του, ούτε το shazam δεν το αναγνωρίζει. Πίστευα ότι μπορεί και να είχε γραφτεί για τη σειρά αλλά το άκουσα να παίζει σε ένα επεισόδιο του "Παρά 5" οπότε πρόκειται για κάποιο ήδη υπάρχον τραγούδι.
 
Γνωρίζει κανένας ποιο ειναι αυτό το ορχηστρικό κομμάτι που έπαιζε σταθερά στους τίτλους τέλους της σειράς "Εκείνες κι εγώ" του ΑΝΤ1; Εχω φάει όλο το ίντερνετ για να βρω τον τίτλο του, ούτε το shazam δεν το αναγνωρίζει. Πίστευα ότι μπορεί και να είχε γραφτεί για τη σειρά αλλά το άκουσα να παίζει σε ένα επεισόδιο του "Παρά 5" οπότε πρόκειται για κάποιο ήδη υπάρχον τραγούδι.
ειναι αυτο το βρηκα στην περιγραφη του βιντεο ενος επεισοδιο που βαζει το youtube αυτοματα τα τραγουδια και ετσι αναγνωριζονται τα πνευματικα δικαιωματα των τραγουδι
 
Πίσω
Μπλουζα