Soylent Green - Νέα Υόρκη, Έτος 2022 μ.Χ / Ώρα μηδέν (1973)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.166
Μια από τις καλύτερες μελλοντολογικές περιπέτειες των 70ς, σε σκηνοθεσία Richard Fleischer. Το 2022, η Νέα Υόρκη είναι μια μεγαλούπολη 40 εκ. κατοίκων. Οι άστεγοι ,αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού, η εγκληματικότητα και η... θερμοκρασία βρίσκονται στα ύψη, ενώ βασικά αγαθά είναι πλέον είδη πολυτελείας και προσιτά, μόνο για μερικούς προνομιούχους. Οι μάζες, τρέφονται σε συσσίτια με το soylent green, την τροφή των φτωχών.

Μέσα σε αυτήν χαώδη κατάσταση, ο αστυνόμος Thorn ( Charlton Heston) προσπαθεί να διελευκάνει την δολοφονία, ενός υψηλόβαθμου στελέχους της εταιρίας, που παράγει την τροφή. Η λύση του φόνου, οδηγεί σε μια συγκλονιστική αποκάλυψη...

Ο σκηνοθέτης, βάζει σε δεύτερη μοίρα το αστυνομικό κομμάτι και επικεντρώνεται στο να παρουσιάσει ( με απόλυτη επιτυχία) έναν σκοτεινό παρηκμασμένο κόσμο, που ίσως να μην απέχει και τόσο πολύ από το σήμερα.

Αριστουργηματική η σκηνή, όπου ο Ήστον και ο ηλικιωμένος συγκάτοικος του ( Robinson), απολαμβάνουν ένα "πλουσιοπάροχο" δείπνο, που περιλαμβάνει λίγο κρέας, μήλο και μερικά μαρούλια! Πρωταγωνιστούν οι Charlton Heston, Leigh Taylor Young, Edward G. Robinson, Chuck Connors.

http://www.imdb.com/title/tt0070723/

Soylent Green (1973) Trailer

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τίτλος που της είχε αποδοθεί στα Ελληνικά ήταν "Νέα Υόρκη, Έτος 2022 μ.Χ.". Εξαιρετική ταινία!!
 
Πολύ καλή ταινία, αν και το google σποιλαρε το τέλος. Rio συνέχιζε να μας μαθαίνεις μπαλίτσα :p .Στην πρώτη ταινία που θα προτείνεις και δε θα μου αρέσει, να ξέρεις, θα κάνω reply..
 
Antonellos είπε:
Πολύ καλή ταινία, αν και το google σποιλαρε το τέλος. Rio συνέχιζε να μας μαθαίνεις μπαλίτσα :p .Στην πρώτη ταινία που θα προτείνεις και δε θα μου αρέσει, να ξέρεις, θα κάνω reply..
Δεκτό... :)
 
Την είδα πρώτη φορά την ταινία πριν 2 βδομάδες!

Αρκετά καλή..

Μόνο που γιατί εγώ νόμιζα ότι ο "ηλικιωμένος συγκάτοικος" που λες, ήταν ο πατέρας του;
 
filmmusic είπε:
Την είδα πρώτη φορά την ταινία πριν 2 βδομάδες!Αρκετά καλή..

Μόνο που γιατί εγώ νόμιζα ότι ο "ηλικιωμένος συγκάτοικος" που λες, ήταν ο πατέρας του;
Όχι ήταν πρώην καθηγητής πανεπιστημίου, που λόγω ανεργίας δούλευε σαν βοηθός, του αστυνόμου Θορν. Αν προσέξεις τον διάλογο του διοικητή με τον Ίστον, ο πρώτος του λέει ότι ο καθηγητής είναι πια πολύ γέρος και ίσως θα πρέπει να προσλάβει άλλον, στην θέση του... ;)
 
Ο εκπληκτικός Edward G. Robinson στην τελευταία του κινηματογραφική εμφάνιση
 
Καταπληκτική ταινία.Ακουλουθούν spoilers.

Η σκηνή της ευθανασίας εκτός από συγκλονιστική - προσωπικά την θεωρώ μια από τις μεγάλες σκηνές του παγκοσμιου κινηματογράφου - κρύβει και μια ανθρώπινη πτυχή. Ο Edward G. Robinson, ο ηθοποιός που υποδύεται τον Sol ήξερε οτι έπασχε από καρκίνο και πως δεν είχε πολύ χρόνο ζωής. Μάλιστα ο μόνος στον οποίον το είχε εκμυστηρευτεί από το cast ήταν ο ίδιος ο Heston του οποίου τα δάκρυα στην σκηνή δεν περιορίζονται μόνο στον ρόλο που υποδύεται. Για την ιστορία ο Robinson πέθανε 12 ημέρες μετά το γύρισμα της σκηνής. Ακολουθεί η συγκεκριμένη σκηνή της ευθανασίας του Sol όπου ο Thorn (Heston) αντικρύζει για πρώτη φορά εικόνες της γης πριν την καταστροφή και λυγίζει...

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη MC for Warner Bros., ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα το συγκεκριμένο, ίσως λόγω της "φτώχιας" της παραγωγής, ίσως πάλι λόγω της επαναλαμβανόμενης θεματολογίας των Future/Disaster ταινιών με πρωταγωνιστή τον Heston (Planet of The Apes, The Omega Man). Δεν είναι κακή ταινία, άλλωστε ο Fleischer στο παλμαρέ του έχει εξαιρετικές ταινίες όπως Conan the destroyer, Tora!Tora!Tora!, Red Sonja, Fantastic Voyage, απλά εμένα μου είναι βαρετή μετά από μιά θέαση...
 
αναζήτηση τίτλου ταινίας

Μολις τωρα σκεφτομουν μια ξενη ταινια που ειχα δει πριν χρονια στην τηλεοραση και μου εκανε εντυπωση κυριως λογω της υποθεσης που ειχε.

Λιγα πραγματα θυμαμαι: εδειχναν σκηνες απο ενα εργοστασιο που παρασκευαζε φαρμακα και καλλυντικα απο νεκρους ανθρωπους

Σε μια αλλη σκηνη ηταν ενας γερος σε ενα δωματιο που μαλλον τον ετοιμαζαν για ευθανασια και σε μια μεγαλη οθονη του εδειχναν ενα ελαφι στο δασος καθως κι αλλες εικονες.

Μαλλον η ταινια ειχε να κανει με τα "παιχνιδια" των διαφορων φαρμακοβιομηχανιων και τις "παρανομες υλες" που χρησιμοποιουσαν για την παρασκευη προϊοντων

Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη
 
Μήπως μιλάμε για το κλασσικό Soylent Green ? (να και μία αναφορά σε παλιότερο thread)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου είχε διαφύγει το thread του RIO !!

Πολύ καλή παρουσίαση. :thumbup:
 
katerinak είπε:
Μολις τωρα σκεφτομουν μια ξενη ταινια που ειχα δει πριν χρονια στην τηλεοραση και μου εκανε εντυπωση κυριως λογω της υποθεσης που ειχε.Λιγα πραγματα θυμαμαι: εδειχναν σκηνες απο ενα εργοστασιο που παρασκευαζε φαρμακα και καλλυντικα απο νεκρους ανθρωπους

Σε μια αλλη σκηνη ηταν ενας γερος σε ενα δωματιο που μαλλον τον ετοιμαζαν για ευθανασια και σε μια μεγαλη οθονη του εδειχναν ενα ελαφι στο δασος καθως κι αλλες εικονες.

Μαλλον η ταινια ειχε να κανει με τα "παιχνιδια" των διαφορων φαρμακοβιομηχανιων και τις "παρανομες υλες" που χρησιμοποιουσαν για την παρασκευη προϊοντων

Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη
Eίναι όντως η εν λόγο ταινία.

Προς το τέλος, ο δευτεραγωνιστής, ένας γεράκος οδηγείτε σε ένα δωμάτιο που του κάνουν ευθανασία και μέχρι να «φύγει» βλέπει σε μια οθόνη εικόνες από το πώς ήταν παλιά η Γή, πριν τον υπερπληθυσμό.

Ο πρωταγωνιστής, που έχει μπεί κρυφά και αυτός στο δωμάτιο, παρακολουθεί την ίδια οθόνη αλλά λόγο ηλικίας δεν είχε δεί ποτέ του τις εικόνες αυτές.

Το όλο στόρυ έχει να κάνει με το την μεγάλη αποκάλυψη στο τέλος ότι ο υπερπληθυσμός και η έλλειψη πρώτων υλών έχει οδηγήσει τις εταιρείες παρασκευής τροφίμων να ανακυκλώνουν τους νεκρούς για να ταϊζουν με αυτούς τον υπόλοιπο πληθυσμό.

Αρκετά δυνατή ταινία πάντως. :)
 
Πίσω
Μπλουζα