Space 1999 [Διάστημα 1999]

Μια διαφωτιστικη συνεντευξη απο τον Eric Bernard που βαζει τα πραγματα στη θεση τους.

Προσωπικα μακαρι να περπατησει το project του Bernard διοτι

  • το επεξεργαζεται χρονια



  • εχει μεγαλο feedback και σεβασμο απο την Space1999 κοινοτητα



  • ο ιδιος ειναι τρελαμενος fan



  • εχει γινει review απο τον σεναριογραφο της σειρας (Christopher Penfold)

και σιγουρα θα απεχει πολυ (με την καλη εννοια) απο μια αοσμη, αγευστη "χολυγουντιανη revival προσπαθεια στυλ Galactica και V
 
Eγω ειμαι υπερ μιας χολυγουντιανης revival προσπαθειας στυλ Galactica και V,Money Talks, Bullshit Walks.
 
Χμ,για να δουμε τι θα δουμε..ειμαι πολυ περιεργος για το καινουργιο διαστημα,απο οτι ειδα ο Αετος παραμενει στην σειρα,λιγο αλαγμενος με ποιο μοντερνες γραμμες,δεν με χαλαει να πω την αληθεια αλλα ελπιζω να μη καταστρεψουνε τον Κενινγκ,την Ελενα Ρασελ...αναρωτιεμαι αν θα εχει μεσα τον Βικτωρα Μπεργκμαν τον καθηγητη αλλα και την μεγαλη μου αγαπη την Μαγια,επισης να δουμε αν η μουσικη θα θυμηζει διαστημα..τα ερωτηματα πολλα,οι απαντησεις λιγες.Παντως παραθετω αυτο το φανκυ ρεμιξ ετσι για να κανουμε ατμοσφαιρα.... ;) αα και κατι τελευταιο,ενα παιχνιδι που μου θημηζε καπως Διαστημα ειτανε το Μιλενιουμ στην Αμιγκα!

 
Εχει κανεις την BlueRay release να μας πει αν αξιζει να την κυνηγησει καποιος (εχει εξαντληθει) οσο αφορα τη ποιοτητα εικονας?
 
Οχι αλλα εχω κατι παρομοιο που μπορεις να κανεις συγκρισεις,το TOS Τrek σε HD-DVD.


Αν θελεις να εχεις την καλυτερη ποιοτητα σε αγαπημενη σου σειρα HD is the way to go,παντως τρελες διαφορες δεν εχει,it looks good though!



Το Trek βεβαια εχει και αλλες αναβαθμισεις στην σειρα οπως ανανεωμενα εφε που την καναν την αγορα ακομα πιο δελεαστικη!
 
Πω πωωω ... μπράβο παιδιά, τη θυμόμουνα τη σειρά αλλά δεν θυμόμουν τον τίτλο της !!! Οδηγήθηκα σε αυτόν διαβάζοντας το τόπικ για την σειρά που αποτέλεσε τον "πρόδρομό" της, την UFO 1970 !!! Αντιγράφω και εδώ ό,τι έγραψα στο τόπικ που αφορά την "προγενέστερη" σειρά :

"Θυμάμαι μια διαστημική σειρά [ή ΄μήπως ταινία ??? ], ΄στην οποία είχε στηθεί μια βάση γήινων στη Σελήνη [μήπως στην dark side of the moon ??? ] !!! Και σε αυτήν την βάση έκαναν επιδρομή εξωγήινοι, η οποία (επιδρομή) ήταν τελείως αιφνιδιαστική και απροειδοποίητη !!! Θυμάμαι ότι μόοολις έκαναν τα διαστημόπλοια να ξεμυτίσουν από τον αεροδιάδρομο της βάσης ... τσουυυυπ, οι εξωγήινοι τα κατέστρεφαν με τις ακτίνες τους !!! Έτσι, οι εξωγήινοι κατέστρεψαν όλο το στόλο διαστημοπλοίων των γηίνων και κατέλαβαν τη βάση !!! Επίσης, οι εξωγήινοι ήταν κάτι αποκρουστικά πλάσματα με υπερμεγέθη κεφάλια !!!

!!! Η σειρά για την οποία έχω αναμνήσεις είναι η μεταγενέστερη Space 1999 [νομίζω έχει γυριστεί και ταινία, εεε???] !!! Αυτή προβαλλόταν, αν θυμάμαι καλά, τέλη 70ς, αρχές 80ς και, ως 8-9χρονος, είχα γοητευθεί από την ξανθιά πρωταγωνίστρια Barbara Bain :flower: :flower: που διεύθυνε τη σεληνο-βάση !!! Τι σειρά, τι πλοκή, τι σασπένς .... Επίσης και το άλμπουμ & χαρτάκια ΠΑΝΙΝΙ αυτής της σειράς καταπληκτικά ...." ....

Και πράγματι ... θυμάμαι την πρώτη σκηνή της σειράς, με τους δύο αστροναύτες να περπατούν στη σελήνη, με τις στολές τους, τα σκάφανδρά τους κλπ, και ξαφνικά .... νιώθουν έντονο πόνο στα κεφάλια τους και πεθαίνουν σε φρικτούς πόνους [επρόκειτο για παρέμβαση των εξωγήινων] !!! Και ναι ... οι εξωγήινοι όχι μόνο ήταν αποκρουστικοί στην όψη, αλλά και .... πολύ μοχθηροί, πολύ κακιασμένοι βρε παιδάκι μου ... Νομίζω ότι ο πλανήτης των εξωγήινων λεγόταν "Μέτα" [αν η μνήμη μου διατελεί σε σύγχυση με διορθώνετε] .... Επίσης, αν δεν απατώμαι, το κομμάτι της σελήνης, όπου ήταν εγκατεστημένη η βάση, μετά την επίθεση των κακιασμένων εξωγήινων αποκόπηκε και περιφερόταν στο διάστημα ανεξέλεγκτο ....

Τι να λέμε ... πολύ - πολύ ωραία σειρά και, όταν ήμουν παιδάκι, τη λάτρευα .... Θυμάμαι μια φορά στην 5η Δημοτικού έναν συμμαθητή μου που συμπλήρωνε τα χαρτάκια ΠΑΝΙΝΙ με το Space 1999 !!! Πριν αρχίσει το μάθημα έριξα μια ματιά στην πρώτη σελίδα του άλμπουμ με τους αστροναύτες που περιφέρονταν στη σελήνη με τα σκάφανδρά τους και τις πορτοκαλί στολές τους !!! Θυμάμαι το σχόλιο κάτω απ' το αυτοκόλλητο : "και ξαφνικά ένιωσε ο αστροναύτης σαν ένα λεπίδι να διαπερνά τον εγκέφαλό του" :eek: o_O:sealed: και ... συνάντησα για πρώτη φορά στη ζωή μου τη λέξη "λεπίδι" !!! Κι όταν στο διάλειμμα πήγα στο θρανίο του συμμαθητή μου και, γοητευμένος από το άλμπουμ, το πήρα και συνέχισα να το ξεφυλλίζω, ήρθε ο συμμαθητής, μού το άρπαξε απ' τα χέρια και το έκλεισε στη σχολική του τσάντα !!! Εμ, αν ο άνθρωπος είναι ψιλο-γρουσούζης, θα το δείξει από πολύ νωρίς :cool: :cool: :cool:
 
Έρε εποχές, Το 1990 που ξεκίνησα να το βλέπω μαζί με το TNG, ήμουνα αμούστακο :cool:
 
Μια πολυ δυνατη φωτο της Joan Collins στα σετ του Space 1999 κατα τη διαρκεια των γυρισματων του Mission of the Darians που ηταν guest star

attachment.php


Πηγη:Το FB group Space 1999
 
Σκοτώνει (και είναι και 42 χρονών εκεί...)
 
Σαν αυριο πριν 13 χρονια (σεναριακα εννοω βεβαιως βεβαιως) "ξεκινουσε" το ταξιδι της Βασης Αλφα στο αχανες διαστημα...

Καποιος φαν εστησε την παρακατω δυνατη φωτο...

296792_10151191944260935_1198240122_n.jpg
 
Aξιζει λετε κανεις να μετακομισει Ιταλια μονο και μονο για να βλεπει αυτο το απιστευτο καναλι Fox Retro..

 
Μονοι οι δικοι μας εδω δεν λενε να καταλαβουν οτι οι παλιες τηλεοπτικες σειρες εχουν φανατικους θαυμαστες και να τις ενταξουν στο (αθλιο) προγραμμα τους...
 
Ας παραθέσω κι εγώ ένα αντικείμενο αναμνηστικό απο την εποχή εκείνη...

SPACE19991_zpsf79b51a0.jpg


SPACE19992_zpsa443b776.jpg


Τεύχος Ιούλιος '76. Επίσης κάπου πρέπει να έχω 'θαμμένο' VCD με το πρώτο επεισόδιο απο Αγγλικό περιοδικό υπολογιστών..

SPACE19992_zpsa443b776.jpg

SPACE19991_zpsf79b51a0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το Personal Computer πρεπει να είναι.Κάπου το έχω κι εγω...
 
Πίσω
Μπλουζα