Space Quest Collection

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Όσοι δεν έπαιξαν κάποιο από τα γνωστά παιχνίδια της Sierra τότε που έπρεπε να περάσουν μια βόλτα από το steam που τα έχει προσφορά αυτές τις ημέρες.


Όλη η σειρά μαζί με 2.5?.





 

 


(γιατί θυμίζω γνωστό πωλητή βιβλίων?)
 
Εξαιρετικη προσφορά. Κι άν σκεφτείς οτι θα παίζουν όλα χωρίς emulation, κόλπα και δεν ξέρω γω τι άλλες οδούς χρησιμοποιούμε για να παίξουμε legacy τιτλους, νομίζω οτι δεν χρειάζεται και πολλή σκέψη.

Σηκωθείτε απο καναπέδες , καρέκλες, ντιβάνια κλπ κλπ

Βάλε και κανα link κυρ Αντώνη :p
 
Τώρα άμα πω ότι δεν είχα δει ποτέ ότι έχει web store θα γίνω ρόμπα ε?

Το space quest collection το είχα δει στο steam client :(
 
Μια και αναφέρθηκε το Steam, να πούμε ότι τις τελευταίες ημέρες παίζουν τρελές εκπτώσεις σε πάρα πολλά από τα παιχνίδια που έχει για download.

Για να μείνουμε μόνο στα κλασσικά adventures:

Secret of Monkey Island Special Edition (4.49 ευρώ)

LucasArts Adventure Pack (Indiana Jones and the Last Crusade, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Loom, The Dig) (2.24 ευρώ!!)

King's Quest Collection (2.49 ευρώ)

Αλλά και οπαδοί άλλων genres να είστε, αξίζει να ρίξετε μια ματιά στις κατηγορίες -5 ευρώ και -10 ευρώ, υπάρχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα! Δεν έχω καν Steam εγκατεστημένο, αλλά με τις παραπάνω τιμές το σκέφτομαι σοβαρά να την κάνω την κίνηση... :)
 
Βασικά εγώ είχα δει το mirror's edge με 2.5 αλλά δεν πρόλαβα, πάντως έβρισκες και σχετικά σύγχρονα όπως l4d και stalker με 2? ή τα 2 max payne μαζί 3.5?.

Η φάση είναι ότι οι τύποι στην 2k δεν είχαν προβλέψει το χαμό που θα γινόταν και δεν είχαν δώσει αρκετά κλειδιά με αποτέλεσμα πρώτη φορά στην ιστορία της πληροφορικής κάποιο downloadable παιχνίδι (pray) να έχε εξαντληθεί!
 
A bit off topic: Απ' ότι φαίνεται τα καταπληκτικά κουτιά παιχνιδιών σιγά σιγά θα εξαφανιστούν όπως τα γραμματόσημα. Δε λέω, καλό το κατέβασμα παιχνιδιών, αλλά η μαγεία του κουτιού και ειδικά του "κλασσικού" είναι άλλο πράγμα!

On topic: Μόλις χτύπησα τα Space Quest και Lucas Adventure Pack. Φοβερή τιμή και παίζουν χωρίς κόλπα right out of the box.

Τελικά η steam μάλλον θα μονοπωλήσει το τομέα downloadable παιχνιδιών.
 
Με τέτοιες τιμές πως να μη το κάνει; Εδώ ορκισμένοι οπαδοί της αντιγραφής έχουν γυρίσει και αγοράζουν καθόλα και νόμιμα!!!!! Μάλλον αυτή είναι και η δέουσα λύση τελικά.
 
Επίσης...

Broken Sword 2 (The Smoking Mirror) & Broken Sword 3 (The Sleeping Dragon)

και τα δύο μαζί 4.5?
 
Σίγουρα! Μακάρι να βάλουν και οι υπόλοιποι μυαλό και να κάνουν ποιο λογικές τις τιμές των παιχνιδιών τους...
 
παίζουν σε 7χ64 γιατί σε xp και vista δε ξαναγυρνώ!(ούτε καν virtual)
 
Καλή τιμή αλλα steam δεν βάζω.

Δεν θα τα νοικιάσω για 2.5?
 
Τι εννοείς Saulot? Μπορείς να τα παίξεις κανονικά σε όσα PC έχεις. Όπως ακριβώς έκανες και με το δισκάκι.
 
Shock είπε:
Τι εννοείς Saulot? Μπορείς να τα παίξεις κανονικά σε όσα PC έχεις. Όπως ακριβώς έκανες και με το δισκάκι.
Yeap. Ήδη το Space Quest Collection το έβαλα σε desktop και laptop ;)
 
Κατσε γιατί ο Saulot με μπέρδεψε..... Τα παιχνίδια είναι για ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ Ή ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ;;;; Γιατί μόνο 11 ευρώ κόστος για Indy 3&4, ολη τη σειρά Kings Quest/Space Quest, Lucasarts και broken sword, όλα αυτά μαζί, είναι εντελώς ξεφτίλα! Παίζουν αμα τα βαλω αλλού σε καποιο αλλο πισί, π.χ. ενός φίλου; Χρειάζεται καποιο client;; Εννοείται ότι έτσι γίνεται πάταξη της πειρατείας, με το να έχεις τόσο χαμηλές τιμές!! Είδα και όλη τη σειρά PoP σε επίσης ξεφτίλα τιμή. Αμα είναι για αγορά όντως, τότε...... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι χρειάζεται ένας client ο οποίος "κατεβάζει" για σένα τα παιχνίδια από το cloud (τςς) του Steam.

Εσύ αγοράζεις on line τα παιχνίδια και μετά λες στον client ποια από αυτά σε ενδιαφέρουν να κατέβουν στο PC σου μιας και μπορεί στο laptop σου να μην τα θέλεις όλα λόγω χωρητικότητας. Το authenticate γίνεται στον client μια φορά και από κει και πέρα είναι transparent, εσύ ανοίγεις κανονικά το πρόγραμμα όπως έκανες ως τώρα χωρίς όμως να χρειάζεται κάποιο δισκάκι στο drive.

Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή είναι καλή φάση ακόμα και για σύγχρονα παιχνίδια. Όλο τον υπόλοιπο χρόνο το steam είναι απλησίαστο.
 
Δηλαδή, παίδες, το κατεβάζεις σε όποιο pc έχεις και σου δίνει κάποιο serial # για ενεργοποίηση;

Από τη κάρτα γραφικών για παράδειγμα, μου έδωσαν το DIRT II που είναι μέσω steam κατεβάσματος. Ενεργοποιείται με serial # από μια ένθετη χάρτινη κάρτα. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να το έχω και στα δύο desktops τώρα; Αν μετά από ένα χρόνο αλλάξω μηχάνημα μπορώ να το ξανακατεβάσω;

Δεν έχω ασχοληθεί με steam, sorry για τις n00b ερωτήσεις!!!!!
 
Προφανώς αυτό είναι κάποιο redeem code.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες απλά κάνεις ένα account στην αρχή για να αγοράσεις τα παιχνίδια (πως αλλιώς?) και μετά κάνεις login με αυτό το account. Δηλαδή δίνεις ένα username και ένα password, δεν ξέρω πως να το πω πιο απλά...

Αν πάρεις ένα νέο PC κατεβάζεις τον steam client και κάνεις login με το ίδιο account. Από κει κατεβάζεις όποιο παιχνίδι θέλεις από αυτά που έχεις αγοράσει. Ακολουθείς την ίδια διαδικασία σε κάθε PC που έχεις.
 
μπορεις να κανεις backup το κατεβασμενο παιχνιδι μεσω του client. εδω και καιρο εχω τα Max Payne και Postal και κατι αλλα. ή απλα κανεις login μετα απο φορματ και στα κατεβαζει παλι χωρις χρεωση αφου τα εχεις ηδη πληρωσει
 
Δηλαδή στην ουσία σου ανήκουν, με τη μόνη προϋπόθεση να έχεις account και Steam client. Για να τα παίξεις, πρέπει να έχεις κανει login;; Δηλαδή, είναι υποχρεωτική η ύπαρξη internet;
 
Πίσω
Μπλουζα