Space Quest Collection

Από τη κάρτα γραφικών για παράδειγμα, μου έδωσαν το DIRT II που είναι μέσω steam κατεβάσματος. Ενεργοποιείται με serial # από μια ένθετη χάρτινη κάρτα. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να το έχω και στα δύο desktops τώρα;
Σε όλα ναι. Όταν σου ζητηθεί το serial, τότε το παιχνίδι συνδέεται στον λογαριασμό σου. (Οπότε το κατεβάζεις μέσω του client, σε όσα μηχανήματα θέλεις). Μία μόνο φορά θα χρειαστείς να δώσεις τον κωδικό του παιχνιδιού, άσχετα πόσες φορές θα το κατεβάσεις.

Αν μετά από ένα χρόνο αλλάξω μηχάνημα μπορώ να το ξανακατεβάσω;
Εάν υπάρχει ο λογαριασμός σου και η υπηρεσία του Steam, και μετά από 30 χρόνια (θεωρητικά :) ) θα μπορείς να το κατεβάσεις. :)
 
@rygar

Γυρνα στις αμιγκες και στα κομοντορια εσυ και ασε τα πισια :tease:
 
Rygar είπε:
Δηλαδή στην ουσία σου ανήκουν, με τη μόνη προϋπόθεση να έχεις account και Steam client. Για να τα παίξεις, πρέπει να έχεις κανει login;; Δηλαδή, είναι υποχρεωτική η ύπαρξη internet;
Για την εγκατάσταση ναι, θα κάνει και μια φορά authenticate και είσαι εντάξει.

Εγώ στο laptop πολλές φορές δεν έχω internet αλλά παίζει κανονικά.
 
Απίστευτες τιμές! Αν θέλουν, τι καλά που σε βάζουν στο τριπάκι να αγοράσεις... ;)
 
Εντωμεταξύ ΣΗΜΕΡΑ ειναι η τελευταία μερα εκπτώσεων. ;)
 
παίζουν χωρίς emulator και ανεκτή ανάλυση σε 7x64 ?
 
Δεν αλλάζουν τον κώδικα του παιχνιδιού. Προφανώς ότι μαγικά κάνει το scummVM κάνει και αυτό. Τώρα αν παίζει σε 7x64 δεν ξέρω.

Ξέρω όμως ότι έχω λιώσει 7x24 την τελευταία βδομάδα :)
 
Εγώ ξέρω ότι χτες με 50 ευρουλάκια πήρα διαμάντια :D , και απλώς θα πρέπει να περιμένω μεχρι να κατεβουν. Η φάση ειναι ότι πρόλαβα 40 λεπτά πριν τελειώσει η προσφορά. Αν την έχανα, το κόστος θα διπλασιαζόταν. ;) Α ρε τι μου κάνετε!!
 
Ladies & gentlemen, bad news.

Σήμερα δοκίμασα να παίξω τα SQ5 + 6 και διαπίστωσα μετα λύπης οτι κάνουν κοψίματα στον ήχο και τρέχουν υπερβολικά αργά.

Μπήκα στο forum του Steam, καθώς ρυθμίσεις δεν μπορείς να κάνεις απο το interface (ο θεός να το κάνει) που σου δίνουν και οι τυπάδες προτείνουν να αναβαθμίσεις το DosBox (!!!) που βρίσκεται "απο κάτω" κι αν δεν λυθεί το πρόβλημά σου (που στην προκειμένη δεν λύθηκε για μένα) να διαβάσεις όλο αυτό εδώ (!!!!^3) για να βγάλεις άκρη. :eeek: :eeek: :eeek:

Δεδομένου οτι την αγορά την έκανα για να γλιτώσω απο τα configurations, θεωρώ τραγικούς τους τύπους που σε βάζουν να διαβάζεις config files για πράγμα που έχεις αγοράσει (έστω 2.5 ευρώ - η κανονική τιμή όμως είναι 10). Επίσης τραγικό είναι οτι σου πουλάνε emulation που πρέπει να tweak-άρεις εσύ (!!!!) ανάλογα με το configuration του PC σου. :precry:

Εν ολίγοις, αν οι τεχνικές σας γνώσεις είναι περιορισμένες και δεν έχετε όρεξη να φάτε μια μέρα απο τη ζωή σας για να μάθετε απ'έξω configuration files, μείνετε μακριά απο παλιά παιχνίδια που (και καλά) έχουν μεταφέρει σε νέα πλατφόρμα. :angry:

Ελπίζω να μην πήρα κανένα στο λαιμό μου με τον ενθουσιασμό των αρχικών post. Στην τελική μπορούμε να θεωρήσουμε οτι κάναμε ένα χριστουγεννιάτικο δώρο στην παραπαίουσα σκηνή του PC Gaming (μέρες που'ναι :p )

Υ.Γ. Δεν είναι και μεγάλο μυστήριο τελικά που η βιομηχανία του PC Gaming έφτασε εκεί που έφτασε. :sealed:


Υ.Γ 2 Τουλάχιστον μου έμειναν τα πρώτα 4 που ελπίζω να παίζουν χωρίς πρόβλημα


Update : Ο τύπος εδώ λέει οτι υπάρχει ένα Patch στην Sierra το οποίο κατέβασα, αλλα δεν είνα αυτόματο επίσης. Προαπαιτεί να έχεις ξεχωριστή εγκατάσταση DOSBox και να κάνεις τις ρυθμίσεις με το χέρι κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης. Έλεος ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ντάξει μωρέ πως κανεις έτσι. Δώσε μας από 10 ευρώ και καθάρισες :D :D. Σίγουρα τα Braid/Macninarium/Half Life 2 pack/Dracula origin/Assasins Creed θα παίζουν ;) .

Αυτό που δε μΕ αρέσει είναι ότι, κατα πως δείχνει το πράμα, πρέπει να έχεις internet όταν ξεκινάς το παιχνίδι. Τουλάχιστον καποια στιγμή που ξεκινούσα το HL2 και είχε πέσει η γραμμή, δεν ξεκίνησε. :( Αλλα δε θέλω να λέω βλακείες, οπότε ας πει καποιος αλλος τί παίζει, μηπως καποια ρύθμιση για οffline.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Braid/Macninarium/Half Life 2 pack
Εξαιρετικές επιλογές! Το Braid είναι το καλύτερο platformer που έχω παίξει εδώ και πάααρα πολύ καιρό και το Machinarium το μοναδικό adventure που άξιζε την προσοχή οποιουδήποτε φέτος. Όσο για το Half Life, δεν χρειάζονται λόγια ....

Rygar είπε:
Αυτό που δε μΕ αρέσει είναι ότι, κατα πως δείχνει το πράμα, πρέπει να έχεις internet όταν ξεκινάς το παιχνίδι.
Για το αν παίζει offline δεν έχω ιδέα. Λογικά όμως πρέπει να μπορείς - άν αρχίσεις και ψάχνεις το φόρουμ, κάπου θα έχει έναν 4-σέλιδο οδηγό για να πειράξεις 8 configuration files και να καταφέρεις να παίξεις και έτσι :p :p :p
 
keeper7k είπε:
Δεδομένου οτι την αγορά την έκανα για να γλιτώσω απο τα configurations, θεωρώ τραγικούς τους τύπους που σε βάζουν να διαβάζεις config files για πράγμα που έχεις αγοράσει (έστω 2.5 ευρώ - η κανονική τιμή όμως είναι 10). Επίσης τραγικό είναι οτι σου πουλάνε emulation που πρέπει να tweak-άρεις εσύ (!!!!) ανάλογα με το configuration του PC σου. :precry:
Εν ολίγοις, αν οι τεχνικές σας γνώσεις είναι περιορισμένες και δεν έχετε όρεξη να φάτε μια μέρα απο τη ζωή σας για να μάθετε απ'έξω configuration files, μείνετε μακριά απο παλιά παιχνίδια που (και καλά) έχουν μεταφέρει σε νέα πλατφόρμα. :angry:
Καλά μας δουλεύουν; Δηλαδή τρέχουν με Dosbox; :eek: Νόμιζα ότι είχαν κάνει κανονική μεταφορά, όχι ότι χρησιμοποιούν ένα δωρεάν emulator.
 
Leon είπε:
Καλά μας δουλεύουν; Δηλαδή τρέχουν με Dosbox; :eek: Νόμιζα ότι είχαν κάνει κανονική μεταφορά, όχι ότι χρησιμοποιούν ένα δωρεάν emulator.
Το ίδιο σόκ είχα πάθει και με το Simon the Sorcerer στο iPhone (το οποίο χρέωναν και 5 ευρω!!) και έτρεχε απο κάτω ScummVM. Η πλάκα είναι οτι όταν μπούταρε το παιχνίδι, έβγαζε την οθόνη του Scumm να διαλέξεις ... version!!! (φαντάσου να το είχε ψωνίσει κανας ανυποψίαστος ...)

Τελικά αποδείχθηκε οτι και εκεί ήταν ατυχής η μεταφορά καθώς το παιχνιδι δεν έκανε Save (respect) και έσκαγε σε τυχαία σημεία. Ευτυχώς διορθώθηκαν κάποια με updates , αλλα στην τελική στο iPhone είναι εξ'ορισμού χαμηλή η ποιότητα των τίτλων και δεν περιμένεις και πολλά πράγματα (τηλέφωνο είναι στην τελική, την πλάκα σου κάνεις).

Στο PC όμως δεν επιτρέπεται να μην μπορούν να γράψουν ένα Port και να σε χρεώνουν για να τρέξεις παιχνίδι σε δωρεάν emulator.

Απαραδεκτοι ....
 
TallMan είπε:
Και δεν έβαζες το ScummVm εξαρχής στο iPhone; ;)
Είναι λίγο ρίσκο η όλη διαδικασία με το iPhone ρε γμτ. Ενώ σε Windows κινητά όλα μπαίνουν απευθείας χωρίς να ανοίξει μύτη, εκεί για κάποιο άγνωστο λόγο γίνεται "του κλειδώματος" το κάγκελο. Και ελοχεύει και ρίσκο "μπρικαρίσματος" αν αρχίσεις τα κόλπα, που κάνει το πράγμα ακόμα πιο δύσκολο.

Βέβαια κάποια στιγμή είναι βέβαιο οτι θα το πάρω απόφαση και θα στραφώ στη λύση που λές ;)
 
Πίσω
Μπλουζα