Species (1995)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ταυτοτητα ταινιας

 


Τιτλος: Species


Ειδος:
Sci-Fi,Horror


Ετος:
1995


Διαρκεια:
108'


Παραγωγη:
USA


Σκηνοθεσια:
Roger Donaldson


Πρωταγωνιστες:
Ben Kingsley, Natasha Henstridge, Michael Madsen,Marg Helgenberger,


Forest Whitaker,Alfred Molina,Michelle Williams



Μουσικη:
Christopher Young


Βαθμολογια:
5,8/10




Το Poster της ταινιας

attachment.php





Υποθεση

Το 1974, το Ινστιτούτο Διαστημικών Ερευνών για την ύπαρξη Εξωγήινης Νοημοσύνης είχε εκπέμψει «μήνυμα» στο Διάστημα,

που περιείχε πληροφορίες για τον πλανήτη μας, αλλά και ανθρώπινο DNA. Ως απάντηση, οι επιστήμονες λαμβάνουν δύο

μηνύματα: το πρώτο αφορά σʼ έναν καταλύτη για το μεθάνιο. Το δεύτερο είναι DNA εξωγήινης προέλευσης που συνοδεύεται

από οδηγίες περί πρόσμιξής του με το αντίστοιχο ανθρώπινο.

Το αποτέλεσμα του πειράματος είναι η δημιουργία ενός πλάσματος άκρως θανατηφόρου, της Σιλ.

Όταν ο δρ Ξαβιέ Φιτς, επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας, αποφασίζει να τερματίσει το πείραμα, η Σιλ κατορθώνει να αποδράσει

και να χαθεί στους δρόμους του Λος Άντζελες. Ο μισθοφόρος Πρέστον Λένοξ, ο ανθρωπολόγος Στίβεν Άρντεν,ο τηλεπαθητικος Νταν Σμιθσον και η επιστημονική ερευνήτρια Λόρα Μπέικερ θα ενώσουν τις δυνάμεις τους

για να την εντοπίσουν και να την εξολοθρεύσουν προτού είναι αργά.

Διότι η Σιλ όχι μόνο διαθέτει την ικανότητα να υιοθετεί διάφορες μορφές αλλά, παράλληλα, σκοπεύει να γονιμοποιηθεί...



Species (1995) Trailer

[video=youtube;3uzbE3T-gbM]



Πηγες

 


Extra infos

 


Poster

 


Υποθεση

 


Ταυτοτητα ταινιας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα δει το 1995 στο σινεμά Ζεα στον Πειραιά (ακόμη λειτουργεί αυτό το σινεμά). Όντως δεν ήταν τρομακτική και η Νατάσα απλά κόλαση. Μου άρεσε σαν ταινία αν και δεν ήταν καμιά φοβερή. Υπάρχει και δεύτερο μέρος που το έχω δει και αυτό αν και δεν θυμάμαι πολλά πράγματα. Πάντως έχω την εντύπωση πως πρέπει να έπαιζε και πάλι το κορίτσι (ακόμη και τώρα στα 41 σπέρνει φλόγες).
 
Η ταινία ούτε κρύο ούτε ζέστη. Αλλά η Henstridge ήταν πραγματικά το κάτι άλλο! Στα 90ς δεν νομίζω να υπήρξε ωραιότερη γυναίκα...
 
telonio είπε:
Υπάρχει και δεύτερο μέρος που το έχω δει και αυτό αν και δεν θυμάμαι πολλά πράγματα.
Και δευτερο και τριτο και τεταρτο. :D

Στο δευτερο (1998) πρωταγωνιστουν και παλι τρεις ηθοποιοι απο το αρχικο cast (Henstridge,Madsen,Heldenberger),

ενω τριτο (2004) και τεταρτο (2007) βγηκαν για βιντεο και αν το πρωτο ηταν "ουτε κρυο,ουτε ζεστη" αυτα ηταν εντελως αδιαφορα!

telonio είπε:
Πάντως έχω την εντύπωση πως πρέπει να έπαιζε και πάλι το κορίτσι (ακόμη και τώρα στα 41 σπέρνει φλόγες).

RIO είπε:
Αλλά η Henstridge ήταν πραγματικά το κάτι άλλο! Στα 90ς δεν νομίζω να υπήρξε ωραιότερη γυναίκα...
Οπως ακριβως τα ειπατε κυριοι!!! :thumbup:

Και μερικες φωτογραφιες της 40αρας πλεον Henstridge,απλα επιβεβαιωνουν τα λεγομενα! ;)
 
Εδω ειναι μια απο τις χαρακτηριστικες φασεις οπου ενω ολη η παρεα συμφωνει σε κατι, πεταγεται στο τελος ο αστειος να πει το διαφορετικο και πεφτουν καρπαζιες :D

Δεν μου χε κατσει αυτη η ταινια καλα. Την ειχα παρει σε βιντεο μονο και μονο απο περιεργεια επειδη ειχε πολυδιαφημιστει στον κυκλο μου (scifi geeks) αλλα κατι που μου ετυχε λιωμενη ταινια με χαλια εικονα, κατι που τοτε δεν ηξερα τους πρωταγωνιστες (με εξαιρεση τον Κινγκσλευ που τον εβλεπες σχεδον παντου) δεν καταλαβα και πολλα. Οκ, ωραιο το scifi μερος που δημιουργησαν το πλασμα με τις οδηγιες των εξωγηινων αλλα απ κει και περα η καταδιωξη κλπ ηταν για μενα ενας αδιαφορος αχταρμας. Πραγματικα οι πιο ενδιαφερουσες σκηνες ηταν εκει οπου η πρωτοεμφανιζομενη γκομενα εδειχνε κατι παραπανω :p

Κατα τα αλλα ομως (εδω πεφτουν οι σφαλιαρες :p ) η Henstridge μου φανηκε εντελως αδιαφορη, και απο τοτε μεχρι σημερα, οπου την εχω δει, δεν μου εκανε ποτε κλικ. Μονο το κοριτσακι που εκανε τη Σιλ μικρη μου αρεσε #) Εδω που τα λεμε σημερα βρισκω πολυ πιο ομορφη και ενδιαφερουσα εμφανισιακα την Marg Helgenberger (επαιζε μια απο τους επιστημονες) και της ριχνει και 15 χρονια ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Κατα τα αλλα ομως (εδω πεφτουν οι σφαλιαρες :p ) η Henstridge μου φανηκε εντελως αδιαφορη....
Εσυ,απο Δευτερα με τον κηδεμονα σου..... :takethat: ....

και για τιμωρια για να εξιλεωθεις για οτι ειπες

θα γραψεις 1.000 φορες ....."I like Natasha Henstridge which is a Goddess".... :tease:

Rakeesh είπε:
Εδω που τα λεμε σημερα βρισκω πολυ πιο ομορφη και ενδιαφερουσα εμφανισιακα την Marg Helgenberger (επαιζε μια απο τους επιστημονες) και της ριχνει και 15 χρονια ;)
Τελικα το μονο ενδιαφερον σε ολη την ταινια ηταν οι γκομενες.....μικρες -μεγαλες!!!:biglaugh:
 
Δεν ήταν ούτε για μένα τίποτα το ιδιαίτερο η ταινία, αλλά είχε γενικά αγωνία και με κράτησε. Η κοπέλα όντως πολύ ωραία, αλλά εννοείται ότι αυτό από μόνο του δεν μπορούσε να αποτελέσει πόλο έλξης για μένα :p
 
Συμφωνω και επαυξανω για την Natasha Henstridge.Οσο για την ταινια μιλαμε για μια πολυ μετρια ταινια που δεν υπηρχε κανενας απολυτως λογος να αποκτησει και sequels.Βαριεμαι να το αναλυσω παραπανω γιατι με περιμενουν μπριζολες,σουβλακια,πανσετες και λοιπα κρεατικα :gyros: :beer: :gyros:
 
metalcandyman είπε:
Βαριεμαι να το αναλυσω παραπανω γιατι με περιμενουν μπριζολες,σουβλακια,πανσετες και λοιπα κρεατικα :gyros: :beer: :gyros:
Μοναδικος και ανεπαναληπτος..... :bow: :bow:......Μας ανοιξες την ορεξη Μπιλαρα.....:biglaugh:
 
Δεν εχω δει την ταινια,αλλα και μονο για την πρωταγωνιστρια θα την δω!!Ευτυχως που ο Σταυρος μας καταλαβαινει και ανεβαζει reviews απο τετοια διαμαντακια ;)
 
Να 'σαι καλα Γρηγορη!:[

Λοιπον,καλη η Henstridge,καλη και η Helgenberger....

αλλα για να τσεκαρουμε και την ρετροgamer ματια σας... :D

Καπου στο 9λεπτο της ταινιας "σκανε" μυτη 2 arcade καμπινες....

attachment.php


...καλειστε να προβειτε σε αναγνωριση.
 
Centipede το πρώτο και I am working οn δεύτερο...

Να πω την αμαρτία μου, googlαρα πρώτα τη Νατάσσα :D
 
Και εμένα μου έμοιαζε το πρώτο με το tron.
 
DINO είπε:
Το δεύτερο *ίσως* είναι το Black Widow...
Αναγνωριστηκε και η δευτερη.... :happyjump: .....αλλα δεν ειναι το Black Widow... :nono:

Εξηγω αμεσως....

Στο Black Widow, στο πλαι εχει ενα κοκκινο σιριτι που "τρεχει" γυρω-γυρω κατι που δεν μου "ταιριαζε" με της ταινιας... :xm:

Εν τω μεταξυ και το marquee του Black Widow ειναι πιο "χρωματιστο" απ' αυτο που διακρινεται στο screenshot... :xm:

Eνω και το τετραγωνακι που φαινεται στα χειριστηρια ειναι μπλε αντι για κιτρινο.... :xm:

Οποτε πως το βρισκουμε ΟΕΟ?.....:what:

Δοκιμαζουμε το πιο απλο στον γκουγκλη.....

" '80s arcade cabinets on movies" και πεφτουμε πανω σε αυτο εδω το site .....και ΕΥΡΗΚΑ!!!!! :d@redevil

Κατω-κατω εχει μια λιστα η οποια αναφερει μπολικες ταινιες στις οποιες κανουν εμφανιση arcade καμπινες. ;)

Η καμπινα μας ειναι το Missile Command !!!! :d@redevil

Οπως και να εχει,ευχαριστω για την βοηθεια αγορινα!!!! :thumbup:

Οποτε μπορουμε να ξαναγυρισουμε στις 2 ξανθ.....εχχχμμμμ....στα της ταινιας ηθελα να πω..... #) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος! :thumbup:

Και ήταν τόσο απλό... :(
 
Πίσω
Μπλουζα