spectrum αλλά ποιον?

SnakeEyes

RetroWannaBe
Joined
13 Mαϊ 2010
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
0
Διαβάζοντας αυτή την υποενότητα http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=10645

εντυπωσιάστηκα με το γεγονός πως ακόμα και σήμερα βγαίνουν παιχνίδια

για τον spectrum, σε τέτοιο βαθμό που τελικά άρχισα να σκέφτομαι την

αγορά του πρώτου μου 8bitου (κάτι που στο παρελθόν είχα αποκλείσει),

επειδή δε θα θελα να μπω όμως στη διαδικασία να πάρω 3 και 4 μηχανήματα,

θα ήθελα να μου προτείνει ένα (ή το πολύ δυο) μοντέλο που να παίζει την

πλειοψηφία των παιχνιδιών που έχουν κυκλοφορήσει αλλά και αυτών που

συνεχίζουν να βγαίνουν.
 
Καταρχάς ο Spectrum έχει αποσυρθεί προ πολλού από την αγορά. Συνεπώς δε χρειάζεται να έχεις έναν χωριστό υπολογιστή για να παίξεις τα παιχνίδια που γράφτηκαν για όλες τις εκδόσεις - εκτός αν θέλεις να μεταφέρεις ένα παιχνίδι από μια κασσέτα στο PC μέσω του MakeTZX της Ramsoft.

Εφόσον διαθέτεις ένα PC, ένας καλός emulator που μπορεί να τρέξει το software του Speccy χωρίς προβλήματα είναι αρκετός, μιας και μπορείς να βρεις τα παιχνίδια αυτά στο Internet (ορισμένα άπ' αυτά είναι απαγορευμένα για λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας).

Άν παρόλα αυτά επιμένεις για την αγορά ενός Spectrum, σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον Plus 2, ο οποίος είναι απόλυτα συμβατός με όλες τις προηγούμενες εκδόσεις του δημοφιλούς υπολογιστή και βγάζει ήχο κατευθείαν από την τηλεόραση ή το monitor.
 
O 128 ψυκτρας ειναι σαφως η καλυτερη επιλογη

picture.php


και η αισθητικα ανωτερη
 
Η αισθητικα ανωτερη ειναι αυτη,μην αρχιζεις πρωι πρωι.

spectrum+3c.jpg
 
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧ τα ματακια μου! Μου εβαλες το εκτρωματικο αμστραντο-υβριδιο χωρις να με προειδοποιησεις πρωινιατικα!
 
Spectrum+3 φυσικά!!! - Ο πρώτος μου υπολογιστής!!!

Θα σώνεις / φορτώνεις γρήγορα από τη δισκέτα για να μην μπλέξεις με κασσετόφωνο και θα έχεις και τον ανώτερο spectrum ever

(Wally εκτός από τους Iron Maiden βλέπω έχουμε και εδώ εντελώς αντίθετη άποψη, ούτε επίτηδες να σου πήγαινα κόντρα) :D :D:D:p
 
spectrum χωρίς την κασσέτα, είναι καφές χωρίς τον καφέ... :)

θα σου πρότεινα (άμα βρεις μεταχειρισμένο βέβαια) τον παλιό καλό 48Κ. να έχεις και την αυθεντική "λαστιχίλα" σαν αίσθηση στα δάχτυλα
 
Απο οτι κατάλαβες ο καθένας βαράει το χαβα του,το μονο που θα σου πώ ειναι να πάρεις οποιον να 'ναι σε καλή κατάσταση και μετά βλέπεις,αν το κοστος ειναι για σένα συμαντικο τοτε παρε εναν +2 αν γουσταρεις λαστιχίλα τοτε τον 48κ αν θες δισκετα τότε τον +3 any spectrum is a good spectrum.

Mηπως να εξέταζες το ενδεχόμενο μιας amiga :cool:
 
Spectrum +3 με τίποτα, πρώτα απ'όλα δεν τα παίζει όλα, έχει ασυμβατότητες.

Αν ήταν να προτείνω ένα μηχάνημα θα έλεγα τον 128Κ+ (ψύκτρας). Αν ήταν να προτείνω δύο θα έλεγα έναν 48Κ+ και έναν +2 γκρί.
 
Spectrum +3 πολλές ασυμβατότητες άρα απορρίπτεται,

γομολάστιχας απορρίπτεται γιατί παρόλο που δεν τον έχω

αγγίξει αυτά τα κουμπιά μου θυμίζουν calculator και όχι

υπολογιστή, οπότε βλέπουμε τα υπόλοιπα....

@Α1200 πράγματι πολλές γνώμες αλλά amiga έχω ;)
 
SnakeEyes είπε:
γομολάστιχας απορρίπτεται γιατί παρόλο που δεν τον έχω

αγγίξει αυτά τα κουμπιά μου θυμίζουν calculator και όχι

υπολογιστή
Xαχαχα !! Διάνα έπεσες, φίλτατε. :D Η πληκτρολόγηση σε αυτό το κατασκεύασμα ήταν ο ορισμός του μαζοχισμού.

Βέβαια την σήμερον ημέρα, αν θέλεις τον spectrum μόνο για games, δεν ενοχλεί σε πολύ μεγάλο βαθμό ο μισητός γομολάστιχας.

Εγώ πάντως προτείνω κάποιον απο τους spectrum που να τους έχει αγγίξει το... "θείο" (pun intended) χεράκι της Αmstrad.

Ασυμβατότητες μπορεί να υπάρχουν, αλλά με έναν +2 ή +3, και επαγγελματικό πληκτρολόγιο θα έχεις, και σοβαρό τσιπάκι ήχου θα έχεις για όσα παιχνίδια το εκμεταλλεύονται (αυτό που είχε και ο ψύκτρας), και τέλος δεν θα χρειάζεται να μπλέκεις με επιπλέον interface για να συνδέσεις ένα απλό joystick, μιά και υπάρχουν οι κατάλληλες υποδοχές.
 
θα ήθελες να γίνεις περισσότερο συγκεκριμένος στο ασυμβατότητες; Στο divide μου έπαιξαν τα πάντα με +3! Επίσης ο +3 έχει την καλύτερη basic με τον άριστο editor!
 
Πάρε καλύτερα τον αυθεντικό ZX Spectrum Plus 2 (όχι τους 2A και 2B) με το ενσωματωμένο κασσετόφωνο. Όχι μόνο γλυτώνεις τον μπελά των καλωδίων με το "βάλε-βγάλε" αλλά έχεις καλύτερη ποιότητα στο σώσιμο και το φόρτωμα.

zx-spectrum-plus2-1.jpg
 
@spyros_s προσωπικά δεν έχω ιδέα τι παίζει από ασυμβατότητες,

το διάβασα σε παραπάνω μήνυμα και ανακεφαλαίωσα.

ο +2 με το ενσωματωμένο κασετόφωνο φαίνεται καλή λύση

καθώς δε θα ψάχνω και για κασετόφωνο, τα 2Α και 2Β τι είναι?

τα παιχνιδάκια στην ενότητα νέες κυκλοφορίες θα παίζουν?

ΕΠΙΣΗΣ η κασέτες σε σχέση με τις δισκέτες είναι πιο ανθεκτικές ή

όχι, προσωπικά πολλές δισκέτες μου έχουν χαλάσει όταν έχω αφήσει

κοντά κινητό τηλέφωνο.
 
billy είπε:
και τέλος δεν θα χρειάζεται να μπλέκεις με επιπλέον interface για να συνδέσεις ένα απλό joystick, μιά και υπάρχουν οι κατάλληλες υποδοχές.
ΜΕΓΑ λαθος.... εκτός και αν εννοείς κάτι γελεία joystics της sinclair που ήταν για πέταμα.

Για να συνδέσεις ένα καλό normal joystick (atari compatible) θα χρειαστείς interface ΣΕ ΟΛΑ τα spectrums.

Επίσης οι δισκέτες του +3 εκτός του ότι είναι δυσεύρετες, αντε να βρεις κιόλας πως θα τις γράψεις με παιχνίδι...

Έτσι και αλλιώς κάποιος με spectrum θα πάρει οπωσδήποτε και ένα απλό Divide (30 ευρώ) και θα ξενοιάσει απο κασσέτες.

Λίστα με τις ασυμβατότητες των παιχνιδιών στον +2Α/Β και +3 υπάρχει στο ιντερνετ, πχ το Bomb Jack μπαίνει στο μενού και μόλις πάς να παίξεις κάνει reset. Είναι και πολλά ακόμα, αλλα κυρίως παλιότεροι τίτλοι που είχαν βγεί πρίν την κυκλοφορία των +2Α,+3.

Εκτός των original της sinclair μηχανημάτων, κατα τη γνώμη μου μόνο το +2 γκρί αξίζει αφού το hardware δεν είχε πειραχτεί ακόμα απο την ακατανόμαστη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SnakeEyes είπε:
τα 2Α και 2Β τι είναι?
Οι Spectrum Plus 2A & 2B είναι τα δύο "εκτρώματα" της Amstrad με τις ασυμβατότητες του Plus 3 που διακρίνονται από το μαύρο κουτί τους σε αντίθεση με τον Plus 2, που είναι γκρίζος.

 




spectrum_plus_2A.jpg

Spectrum_plus_2b.jpg


 
GTSS είπε:
ΜΕΓΑ λαθος.... εκτός και αν εννοείς κάτι γελεία joystics της sinclair που ήταν για πέταμα. Για να συνδέσεις ένα καλό normal joystick (atari compatible) θα χρειαστείς interface ΣΕ ΟΛΑ τα spectrums.
Μα γιατί αυτό; Είχα την εντύπωση πως οι θύρες joystick ήταν οι "κανονικές"...

spyros_s είπε:
θα ήθελες να γίνεις περισσότερο συγκεκριμένος στο ασυμβατότητες; Στο divide μου έπαιξαν τα πάντα με +3! Επίσης ο +3 έχει την καλύτερη basic με τον άριστο editor!

GTSS είπε:
Λίστα με τις ασυμβατότητες των παιχνιδιών στον +2Α/Β και +3 υπάρχει στο ιντερνετ, πχ το Bomb Jack μπαίνει στο μενού και μόλις πάς να παίξεις κάνει reset. Είναι και πολλά ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς όχι δεν ήταν, είχαν αντεστραμένα κάποια pins, αλλά εκτός τούτου τα interface 2 joysticks (τέτοιες ήταν αυτές οι θύρες) δεν υποστηρίζονταν απο όλα τα παιχνίδια.

Οπότε έπαιρνες ένα kempston interface και ένα atari συμβατό joystick και ήσουν άρχοντας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα