Spectrum πρόβλημα.

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Σημερα ηρθε ο ΑΕΟΝ μια βολτα απο το σπιτι και εφερε και τον φρεσκοαγορασμενο Spectrum(rubberkeys) διοτι δεν του εβγαζε σημα στη τηλεοραση.

Δεν εβγαλε ουτε και σε εμενα και εχω μερικες ερωτησεις

1)ο γομολαστιχας οταν πατας τα κουμπια του κανει αυτο το ελαφρο κλικ απο το μεγαφωνακι που κανει και ο Plus? (o Speccy του ΑΕΟΝ δεν κανει ηχο)

2)ακουω ενα ηχο απο το πηνιο αλλα ειναι πιο δυνατος και πιο οξυς απο οτι ακουω στον δικο μου Plus

gtsamour ΑΚΑ spectrumογιατρε για δωσε clues...
 
Ναι κάνει και ο rubber τον ήχο των κουμπιών....

Το πηνίο μπορεί να κάνει πιο δυνατό ή πιο σιγανό ήχο από κάποιο άλλο, αυτό δεν λέει κάτι είναι φυσιολογικό. Έχω ένα spectrum που κάνει πολύ πιο δυνατό ήχο απο τα υπόλοιπα.

Περίεργο να μην δίνει καθόλου σήμα στην tv αφού ακούγεται το πηνίο, δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο....

Δοκίμασε άλλο καλώδιο RF μήπως είναι κομμένο, πάντως το ότι δεν κάνουν ήχο τα κουμπιά δεν είναι καλό εκτός και αν είναι χαλασμένο το speaker οπότε βάλε ακουστικά στο mic και ακου αν βγαίνει από εκεί ο ήχος.

Μου κάνει εντύπωση που κάνει ήχο το πηνίο αν δεν είναι κομμένο το καλώδιο και δεν βγάζει σήμα.

To πήρε σαν not tested ή σαν working ok?
 
Σιγουρα δεν δινει σημα διοτι εβαλα και το Plus και το 2600 και επαιζαν μια χαρα...

Εγραψα και στα τυφλα μια εντολη beep αλλα δεν ακουστηκε τιποτα απο το μεγαφωνο...
 
Σαν τι τον πήρε? Σαν untested?
 
mint...

μαλιστα εξωτερικα ειναι κουκλα!
 
Τότε μάλλον πρέπει να τον στείλει πίσω, είναι εμφανές ότι έχει πρόβλημα
 
χμμμ εχει περασει καιρος... :(

αλλα να μην λειτουργει τιποτα και να μην μυριζει καμενο μου κανει λιγο παραξενο...
 
Wally είπε:
Σημερα ηρθε ο ΑΕΟΝ μια βολτα απο το σπιτι και εφερε και τον φρεσκοαγορασμενο Spectrum(rubberkeys) διοτι δεν του εβγαζε σημα στη τηλεοραση.Δεν εβγαλε ουτε και σε εμενα και εχω μερικες ερωτησεις

1)ο γομολαστιχας οταν πατας τα κουμπια του κανει αυτο το ελαφρο κλικ απο το μεγαφωνακι που κανει και ο Plus? (o Speccy του ΑΕΟΝ δεν κανει ηχο)

2)ακουω ενα ηχο απο το πηνιο αλλα ειναι πιο δυνατος και πιο οξυς απο οτι ακουω στον δικο μου Plus

gtsamour ΑΚΑ spectrumογιατρε για δωσε clues...
Ναι ακούγεται ο ήχος κανονικά...Επίσης αυτό το μοντέλο όταν τον βάζεις στο ρεύμα ακούγεται η πλακέτα του περισσότερο από τον plus!
 
Wally είπε:
χμμμ εχει περασει καιρος... :(
αλλα να μην λειτουργει τιποτα και να μην μυριζει καμενο μου κανει λιγο παραξενο...
Καμμένο μυρίζει όταν πρωτοκαίγεται κάτι, αφού καεί δεν μυρίζει πιά τίποτα.

Δεν το δοκίμασε όταν το παρέλαβε? Δηλαδή πόσος καιρός πάει?
 
κανα μηνακι το εχει...
 
Wally είπε:
Σιγουρα δεν δινει σημα διοτι εβαλα και το Plus και το 2600 και επαιζαν μια χαρα...Εγραψα και στα τυφλα μια εντολη beep αλλα δεν ακουστηκε τιποτα απο το μεγαφωνο...
Wally μήπως έχει ξερυθμιστεί το RF? κάπου δεξιά υπάρχει και ένα ποτενσιόμετρο που συντονίζει το σήμα αλλά πρέπει να ανοιχτεί και δεν το συνιστώ...Επίσης για καλό και για κακό κάνε ένα σκαν στην ΤV μπορεί να βρείς εικόνα σε άλλο κανάλι.Π.Χ αλλού πιάνω τον ΖΧ και αλλού τον Commodore στο σήμα!
 
Τι να πω.... κρίμα που δεν το δοκίμασε μόλις το πήρε, τώρα αμφιβάλω αν ο άλλος θα το δεχτεί ειδικά αν του έχει αφήσει ήδη θετική αξιολόγηση.

Αφού δεν ακούγεται ο ήχος των κουμπιών σκούρα τα πράματα.
 
σκαναρα ολη τη UHF μπαντα.

Ποντεσιομετρο δεν θυμαμαι να εχει,τουλαχιστον χυμα...

Το μεγαφωνακι πρεπει να ειναι ΟΚ διοτι ουτε με ακουστικα ακουω κατι

Σαν να μηνεχει ουτε input ουτε output.

BTW οταν βαζω τα ακουστικα στο Ear ακουω παρασιτα
 
Το ποτενσιόμετρο υπάρχει εσωτερικά αλλά δεν παίζει να είναι αυτό, θα το είχες βρεί σε άλλη συχνότητα αφού σκάναρες την UHF μπάντα.

Wally είπε:
BTW οταν βαζω τα ακουστικα στο Ear ακουω παρασιτα
Πολύ κακό αυτό.Τι να λέμε, είναι χαλασμένο, και μάλλον είναι το ULA και μπορεί και άλλα.
 
Δεν το δοκίμασα αμέσως γιατί έπρεπε να βρω εγγλέζικο αντάπτορα πρώτα για τον μετασχηματιστή. :p

Από την πρώτη φορά πάντως δεν υπήρχε σήμα στο UHF 36.
 
Δεν του στέλνεις κανένα μήνυμα να του εξηγήσεις τί έγινε? Μπορεί να μην έχει πρόβλημα να σου το αντικαταστήσει.
 
Θα το δοκιμάσω κι αυτό.

Μια φορά είπα να πάρω κι εγώ ebay o άμοιρος και προέκυψε τζούφιο...

(από την μεταφορά χλωμό να έπαθε πάντως κάτι, το είχε τυλιγμένο σε φυσαλίδες).
 
Wally το ποτενσιόμετρο βρίσκεται στο κουτί του RF αλλά αφού ανοιχθεί το μηχάνημα....αλλά άστο καλύτερα θα βρείτε τον μπελά σας!
 
Είσαι σίγουρος ότι η τροφοδοσία είναι σωστή; Μήπως υπάρχει πρόβλημα στο τροφοδοτικό; Εμένα όταν τα είχε παίξει το τροφοδοτικό μου, τα πλήκτρα έβγαζαν ήχο αλλά στην οθόνη τίποτα.
 
Χμμμμ θα μπορούσε να είναι και αυτό, εμένα δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο,

πάντως 9V τροφοδοτικό από κονσόλα sega (SMS) κάνει. Προσοχή γιατί της megadrive είναι 12V.

Μονο 9V κάνει
 
Πίσω
Μπλουζα