Spectrum πρόβλημα.

μήπως έχει λήξη?? χεχεχε
 
Λήξη? Έχει κανέναν αγώνα? :D
 
Τελικά με το χαλασμένο γομολάστιχο Spectrumάκι του AEON τι έγινε γνωρίζει κανείς?
 
Γιωργο δεν καταφερα τιποτα...

Βαριεσαι να του ριξεις μια ματια?
 
Όχι καθόλου δεν βαριέμαι, το αντίθετο μάλιστα.

Μόνο εύχομαι να μην είναι τίποτα που δεν βρίσκεται (ULA, ROM).

Wally εκεί που είχες πάρει τον Z80 είχε και άλλους ή πήρες τον τελευταίο? Έχω ξεμείνει από Ζ80.

Το πηνίο ακούγεται τελικά ή είναι τελείως dead. Αν ήταν τελείως νεκρό θα μου φαινόταν πιο λογικό αφού δεν βγάζει κανένα σήμα.
 
Δεν θυμαμαι...το βρηκα στο "Φανο" στη Σολωμου(Εξαρχεια)...μαλλον στο Μπεσκα θα εχεις καλυτερη τυχη ;)

Θα του φτιαξεις τη μερα του Χρηστου (τουλαχιστον ισως μπορεσεις να δεις τι σκατα φταιει!) :D
 
Έναν Φανό κοντά στην Κάνιγγος θυμάμαι και πρόσφατα που πέρασα είχε κλείσει.

Ο Μπέσκας δεν έχει Ζ80 και δεν φέρνει, ήταν ο πρώτος που ρώτησα. Στον Κατουμά στο κέντρο πήρα τους 2 τελευταίους που είχε, αμφιβάλω αν θα ξαναφέρει. Ίσως κανένα ebay....

Δεν μου είπες, το πηνίο είσαι σίγουρος ότι ακούγεται?
 
Αυτός ο τύπος έχει 9 CPUs, προς 1.75 GBP έκαστη.... ;)
 
Έναν Φανό κοντά στην Κάνιγγος θυμάμαι και πρόσφατα που πέρασα είχε κλείσει.
Ξανανοιξε στη Σολωμου ;)

Nαι,γουργουριζει το μηχανημα αλλα δεν εχει ουτε εικονα ουτε κανουν "τοκ τοκ" :D τα πληκτρα...περιεργο!!
 
Χμμ καλό. Δηλαδή έρχεται 2.6Ε ο ένας. Στον Κατουμά μου είχε πάει περίπου 3 ο ένας αν θυμάμαι καλά.

Αν και τα μεταφορικά είναι καλά.....
 
Πές στον ΑΕΟΝ (μια που είστε και κοντά) ότι ευχαρίστως να του ρίξω μια ματιά αλλά πιθανότατα είναι κάτι που αν βρώ τι μπορεί να φταίει (και δεν είναι τα ULA ROM), θα πάρει κάμποσο χρόνο, δηλαδή επιτόπου δεν φτιάχνεται εκτός πια και αν γίνει η έκπληξη και είναι κάτι πολύ απλό (ένα transistor ας πούμε).

Πάντως η μόνη περίπτωση που θυμάμαι να γουργουρίζει το πηνίο και να μην δίνει καθόλου σήμα στην TV ήταν μια φορά που το ULA έλειπε τελείως από την πλακέτα. Το άνοιξες καθόλου να το δείς?
 
οχι...λες να λειπει η ULA???!!!!???

ωραιο sig BTW :headbangdude:
 
Δεν μπορώ να ξέρω αλλά όταν είναι βγαλμένη (είναι ήδη πάνω σε βάση) το μηχάνημα δεν δίνει σήμα στην tv και το πηνίο ακούγεται.

Το ULA είναι το πιο δυσεύρετο chip για spectrum αυτή τη στιγμή και πωλείται ακόμα και μόνο του αρκετά ακριβά (η ROM μπορεί να φλασαριστεί σε μια eprom και να φτιάξει όσες θέλει, αν κάποιος ξέρει να το κάνει).

Με τους απατεώνες που κυκοφορούν στο ebay δεν αποκλείω τίποτα...

Δεν μπορεί να το ανοίξει να ρίξει μια ματιά μήπως είναι κάτι εμφανές? (να έχει βγάλει ζουμια ένας πυκνωτής πχ, το έχω δει και αυτό). Η ULA είναι ένα μεγάλο chip πάνω σε βάση.

Αλλιώς κερνάω καφέ το ΣΚ σπίτι μου για νεκροψία :D

ps

http://cgi.ebay.co.uk/3-x-SPECTRUM-48K-MOTHERBOARDS-PCBS-SPARES-REPAIRS_W0QQitemZ200105171303QQihZ010QQcategoryZ11994QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 
Τελικά πήρα από τον τύπο στο ebay 3 καινούργιους Ζ80Α της ΝΕC για 1.75 GBP τoν ένα και 2 λίρες για μεταφορικά, γιατί από τα καταστήματα ηλεκτρονικών εδώ στο Ελλάντα......
 
Αυτό είναι πρόβλημα στη μνήμη.

Αλλά το δικό σου ήταν τελείως μαύρη η οθόνη έτσι δεν είναι?
 
στο δικο μου ειχε κατι ακανονιστα τετραγωνακια ;)
 
Μόνο..... αφού είχε τόσες βλάβες βρε Πάνο. Για να φτάσει να προσπαθεί το μηχάνημα να κάνει boot και να σταματά στη μνήμη (έγχρωμα τετράγωνα), πρέπει το κύκλωμα τροφοδοσίας να λειτουργεί ΟΚ, και απότι θυμάμαι στο δικό σου το πηνίο ήταν dead.
 
χμμμμμ,λες?? :D
 
Πίσω
Μπλουζα