Spectrum 128+ Ταση 1.5V στο Scart

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Ο ψυκτρας μου με RGB Scart βγαζει ghosting, θορυβο και flicker χωρις καποια συγκεκριμενη περιοδο.

Μου προτειναν να δωσω στο Scart εξτρα ταση 1.5 με μια ΑΑ μπαταρια (διοτι οι νεες TV θελουν πανω απο 1.5V για να ξυπνησει το RGB - τα προβλγματα τα τρωω μαλλον επειδη η τηλεοραση γυρναει συνεχως μεταξυ RGB και Composite video) οπως φαινεται στο παρακατω σχεδιαγραμμα:

14644937789_ae27b52ffc_o.png


Επειδη το αθλημα δεν το κατεχω...θα παω στο μερια του scart που μπαινει στην τηλεοραση, θα κολλησω δυο καλωδιακια στο 16 και στο 18 και θα τα βαλω πανω σε μια μπαταρια, ε?
 
Θανξ freaktmp αλλα στα ματια μου φανταζει ενα βημα πριν στειλω το Apollo 11 στη Σεληνη χαχαχαχαχαχαχα
 
Μπράβο φίλε ΚΑΤ το γερμανικό που ψωνίζω εγώ είναι γεμάτο τέτοια. Στα αγγλικά λέγεται buck converter και σε πολύ πιο θηριώδη μορφή τροφοδοτεί τον κύριο επεξεργαστή ενός PC. Ο επεξεργαστής ως γνωστόν θέλει 1,5 βολτ αλλά με τεράστια αμπέρ που μπορούν να ξεπερνάνε και τα 100. Αλλά ως γνωστόν η PSU του πισιού δεν δίνει τέτοια τάση. Έτσι οι σχεδιαστές των μητρικών βρίσκονται αντιμέτωποι με ένα παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σας. Πολύ καλό και η μπαταρία θα ήταν πρόβλημα, τελείωσε η μπαταρία, να αλλάξω την μπαταρία κλπ.
 
Ερωτηση: Δεν βρηκα holder για 1 μπαταρια ΑΑ αλλα για μονο για 2 μπαταριες ΑΑ.

Αν χρησιμοποιησω το διπλο holder με 2 ΑΑ μπαταριες μεσα, θα υπαρχει προβλημα στο θεμα της τασης στο Scart?
 
Mπορεις να κανεις πατεντα με λιγο καλωδιο,το οποιο θα το "ξεγυμνωσεις" στις ακρες και θα το "δεσεις" οπως δειχνω πιο κατω..

Τροπος 1:

1289504.jpg

τροπος 2

1289504-2.jpg

Στον 1ο τροπο στηριζεις το καλωδιο στον αρνητικο πολο της μπαταριας για εξτρα σιγουρια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Σε ευχαριστω 1@angel_grig[/USER]

Εγκυκλοπαιδικη ερωτηση: αν εβαζα 2 μπαταριες τι θα γινοταν? Μπορει να εκαιγα το Scart?

 
Απο την στιγμη που δεχεται 1-3ν δεν θα καει..
 
μπορείς Γουάλη αν θες να βάλεις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για να γλιτώσεις το έξοδο αν και δεν ξέρω φυσικά πόσο γρήγορα αδειάζουν. Οι απλές υδριδίου-μετάλλου είναι 1.2 βολτ οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
 
Γιατί δεν παίρνεις τα 5V από μια USB θύρα της τηλεόρασης και να ρίξεις την τάση στο 1.5V;

Αφήνω στους πιο έμπειρους να μας πουν πόσα Ohm αντίσταση πρέπει να χρησιμοποιήσεις στο καλώδιο...
 
δεν γίνεται στορμ γιατί η πτώση τάσεως σε μια αντίσταση δεν είναι σταθερή γιατί εξαρτάται από το ρεύμα που τη διαρρέει. Μόνο αν είναι σταθερή η ένταση του ρεύματος (και πρέπει φυσικά να την μετρήσουμε!) είναι σταθερή και η πτώση πάνω στην αντίσταση. Αυτό είναι ο περίφημος νόμος του Ohm. V=I*R. Άσε που έχουμε και πολλές απώλειες πάνω στην αντίσταση! (Κοινώς ψήνεις αβγά πάνω της). Η μια λύση είναι σταθεροποιητής τάσης εύκολη και φτηνή λύση. Οι γερμανοί που ψωνίζω έχουν μπόλικους. Η πιο αποδοτική είναι το buck converter που αναφέρθηκε πάνω.
 
Εβαλα 2 μπαταριες και ο αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο. Ιδου μια προχειρη φωτο απο την οθονη της τηλεορασης μου παιζοντας Robin Hood της Odin IMG_20161211_181808.jpg

Που και που κανει καποιο flicker. Θα δοκιμασω 3 μπαταριες
 
Ολα λαμπερα και ζωηρα. . . ΑΨΟΓΟΣ :)
 
Δοκιμασα με 3 μπαταριες. Συνεχιζει που και που το flicker. Στοιχειωσε ο ψυκτρας :)
 
Μιας και χτες επαιζα Manic Miner HighScore Challenge μια προχειρη φωτο...η εικονα ειναι τουμπανο αλλα το jitter που εμφανιζεται σε τυχαιες στιγμες συνεχιζει...

Εχω ταϊσει το scart με 3 ΑΑ μπαταριες...

Παντως το σιγουρο ειναι οτι χωρις τις 3 μπαταριες, η απεικονιση ειναι πολυυυυ χειροτερη...οταν μαλιστα μεινει χωρις μπαταρια κλαφτα Χαραλαμπε

~1529919360~IMG_20180624_180136.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα