Spectrum emulator με υποστήριξη Divide, Interface I και Multiface

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Ψαχνω για εναν spectrum emulator που να υποστηριζει εξομοιωση Divide, Interface I και Multiface.

Συνηθως βρισκω 2 απο τα 3 (πχ ο Spectaculator υποστηριζει Interface I και Multiface αλλα οχι divide!).

Υπαρχει τετοιο φρουτο;
 
Νομιζω πως οχι...
 
να ρωτήσω κάτι; Για ποιο λόγο θέλεις να εξομοιώσεις divide;
 
Βασικα θελω να παιξω με το Multiface και να δω πως μπορω να μεταφερω τα αρχεια που σωζει σε μοντερνα media. Ετσι εχουμε και save states στον spectrumακο μας και τυφλα να'χουν οι emulators...

Αλλα πριν το κανω στο hardware ηθελα να δω αν πως και ποσο ευκολα μπορει να γινει με emulation.
 
Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος, ο ZXSpin υποστηρίζει και DivIDE και Multiface και Interface 1...
 
Εχεις δικιο! Σε μια παλια 0.6 που ειχα, δεν βρηκα και τις 3 επιλογες. Κατεβασα μολις την 0.7s και τα βλεπω ως επιλογες.
 
Βεβαιως αν ενεργοποιησεις το Multiface δεν σου επιτρεπει να ενεργοποιησεις το divide (υποθετω επειδη κανουν conflict). Τουλαχιστον θεωρητικα μπορεις να σωσεις απο multiface σε microdrive στο Interface 1. Και λεω θεωρητικα, γιατι εμενα τουλαχιστον μου κολλαει οταν παω να το κανω σε Spin. Στον spectaculator παιζει κανονικα.

Τωρα θελω να δω πως μπορει κανεις να μεταφερει αρχεια απο το microdrive στο media του divide.
 
Επειδή βαριέμαι να βγάλω τα σπεκτρουμια μου από την ντουλάπα εβαλα και εγώ τον spectaculator και έλιωσα στα raiders και pacman!

Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες...τα παιχνίδια της ultimate play the game υπόκεινται ακόμα σε copyright;
 
Υποθετω εννοεις αν εχουν δωσει distribution permission στο WOS. Δυστυχως οχι.
 
ναι αυτό εννοούσα...εντάξει υπάρχουν αλλού και τα βρήκα όμως θα έπρεπε να τα δώσουν στο wos οι αχυρόμυαλοι!

Το μόνο που δεν κατάφερα στον spectaculator ειναι την αντιστοίχιση πλήκτρων με κεμπστον χειριστήριο και καλά, για να παίζω τα παιχνίδια με τα κουμπιά που θέλω.

Ρε σεις μου βγήκε μια νοσταλγία σημερα με τα raiders pacman κλπ...
 
Βγαίνω off-topic τώρα, αλλά τι θέμα υπάρχει με την εξομοίωση του Kempston, Spyro ?
 
κανένα...ήμουν άσχετος και το έψαξα! Το βρήκα και όλα εντάξει....βρήκα μέχρι πως να φορτώνω old school τα παιχνίδια!
 
Tέλεια !!

Χαίρομαι που έλυσες το θέμα, και όλα είναι ok. :) (λιώσε άφοβα τώρα :D )
 
Για να επιστρεψω στο αρχικο θεμα και για μελλοντικη χρηση, απ' οσο μπορω να καταλαβω δεν μπορουν να συνυπάρξουν divide και interface 1.

Τωρα αυτο ειναι προβλημα του zxspin ή θα συμβαινει το ιδιο και σε πραγματικο hardware, αυτο δεν το ξερω.

Συνεπως μενει το παρακατω προβλημα: πως θα μεταφερουμε αρχεια απο microdrive σε συγχρονα media ευκολα και γρηγορα (δηλ. χωρις να μπλεξουμε με κασσετες κλπ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δοκιμασες το spectaculator;
 
Ο spectaculator δεν υποστηριζει divide.
 
Συνδεσε το Spectrum σου σειριακα με το PC και φορτωσε το EXTCAT της Hisoft. Θα μεταφερθουν μεσω COM τα αρχεια και τα κανεις οτι θες φορτωνοντας τα σε καποιον emulator. Δες εδω
 
Βασικα θα ηθελα απο το Multiface να σωζω κατευθειαν (ή οσο πιο ευκολα και γρηγορα γινεται) στην καρτα του divide.

Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποια αλληλουχία ενεργειών που να επιτρεπει κατι τετοιο, ακομα και αν ενδιαμεσα χρησιμοποιήσω microdrive.

Εχω μερικους ακομα ασσους στο μανικι μου, αλλα θα τους παρουσιασω εν καιρω...

Btw μολις διαπιστωσα οτι το ΜΒ02+IDE κανει memory snapshots και τα γραφει σε ide devices! Παλι σε εξοδα θα μπουμε!!!!
 
Έριξα μια ματιά στον ZXSpin, το πρόβλημα φαίνεται να είναι η συνύπαρξη Multiface και DivIDE. Δεν φαίνεται να έχει "αντίρρηση" να κάνει ταυτόχρονα emulation σε Interface 1 και DivIDE ή Interface 1 και Multiface. Οπότε δες αν μπορείς να σώζεις από Multiface->Microdrive και μετά να κάνεις νέο emulation με αντικατάσταση του Multiface από το DivIDE.

Λογικά υπάρχει κάποιο conflict με τα shadow roms των περιφερειακών, αφού όλα αυτά τα μαραφέτια χρησιμοποιούν extra rom που μάλλον "πέφτουν" στο ίδιο address space.
 
Οπως ειπα, αν ενεργοποιησεις το interface 1 και το divide, δεν ενεργοποιουνται οι εντολες διαχειρισης του microdrive.

Φτιαξε ενα microdrive image, καντο mount στον emulator, και δοκιμασε να γραψεις cat 1.

Αν εχεις μονο το interface 1 θα δεχθει την εντολη και θα σου επιστρεψει τα περιεχομενα του microdrive.

Αν εχεις και το divide, δεν θα δεχθει την εντολη (ουτε αυτη, ουτε οποιαδηποτε αλλη εντολη για microdrive). Για την ακριβεια, συμπεριφερεται ακριβως σαν να μην εχεις συνδεσει το interface 1.
 
Πίσω
Μπλουζα