Spectrum Pac-Man emulator

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.264
This is a Pac-Man emulator for the Sinclair Spectrum +2A/+3. It emulates the arcade hardware, allowing the original Pac-Man ROMs to run (almost) unmodified.


Δυστυχως δεν διαθετω, λογω "ιδεολογικης" αποψεως, καποιο απο αυτα τα τερατουργηματα της Amstrad και δεν καταλαβαινω το λογο που το παρον emulator τρεχει μονο σε αυτα!

Τεσπα...θα το δοκιμασω στον Spin να δω τι λεει αν και αυτα που ειδα στο video ηδη ξεπερασαν καθε προσδοκια μου!

Συγχαρητηρια στον Simon Owen!

Info
 
Λογικο μου ακουγεται να τρεχει μονο στα superior μηχανηματα της amstrad.




Δυστυχως δεν διαθετω, λογω "ιδεολογικης" αποψεως......
Επειδη εισαι καραfanboy του κερατα.
 
Με το pacman οπως εχω ξαναπει ασχολουμαι φανατικα ολη μου την ζωη και οπως φαινεται παραπανω το συγκεκριμενο βιντεο ειναι στην πιστα με το πρωτπ μηλο.Επιβεβεωνω και γω βλεποντας το βιντεο οτι οντως απο αυτα που βλεπω εξωμειωνη ακριβως το arcade.Φυσικα δεν ξερω αν ολες οι πιστες και η συμπεριφορα των φαντασματων ειναι ακριβως οι ιδιες με την arcade εκδοση.Θα το δοκιμασω καποια στιγμη.Ειναι ομως πολυ καλη προσπαθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο...

...metalcandyman, κάνε τα test σου και ενημέρωσέ μας! Στα απαίδευτα μάτια μου, πραγματικά φαίνεται και ακούγεται ίδιο...
 
Aardvark είπε:
Λογικο μου ακουγεται να τρεχει μονο στα superior μηχανηματα της amstrad.


Επειδη εισαι καραfanboy του κερατα.
H απαντηση ειναι η εξης

It needs to be able to page RAM at address &0000, which is only possible with the +2A/+3, or if a DivIDE or MB-02 is connected. It also needs RAM at &4000 that is separate from that used by both screens (pages 5+7, used for double-buffering), and that's only possible on the +2A/+3. It might be possible to patch the ROM to relocate the &4000 RAM use, but you'd still need one of those interfaces to have it work on a 128K/+2.
 
Εντυπωσιακότατο αν και η έλλειψη χρώματος χτυπάει άσχημα!
 
Εκπληκτικό!
 
Επειδη δεν γνωριζω πολλα απο spectrum,amstrad κτλ πηγα σε εναν φιλο μου πορωμενο με το spectrum και με το εβαλε και το επαιξα σε emulator.Eπαιξα το συγκεκριμενο pacman μεχρι την 20 πιστα και μπορω να πω οτι οντως η συμπεριφορα του ειναι ακριβως ιδια με το arcade.Δεν συνεχισα παραπανω απο την 20 πιστα γιατι αφου μεχρι εδω ειναι το ιδιο με το arcade υποθετω οτι θα ειναι και στο υπολειπο παιχνιδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε βγει αντίστοιχο και για Sam Coupe πριν μερικά χρόνια, το οποίο έχει και χρώμα. Κάπου θα το έχω θαμμένο.
 
Απίστευτο (δις)...

...με highlight την πολύ ικανοποιητική ταχύτητα του και το "τροποποιημένο" layout, που λύνει άνετα την "εξίσωση" των αναλύσεων, 288x224 > 256x192. Χρειάζεται οπωσδήποτε joystick γιατί στα πλήκτρα χωλαίνει πολύ ο χειρισμός...

Άντε με το καλό και σε CPC, να απολαύσουμε λίγο χρωματάκι! :p
 
Wally είπε:
Δυστυχως δεν διαθετω, λογω "ιδεολογικης" αποψεως, καποιο απο αυτα τα τερατουργηματα της Amstrad
ΟΥΣΤ !! :p

Ace είπε:
Άντε με το καλό και σε CPC, να απολαύσουμε λίγο χρωματάκι! :p
Hear, hear :D

(ειδικά άμα το αναλάβει κανένας Richard "Executioner" Wilson !!)
 
Δρ.Χού είπε:
Είχε βγει αντίστοιχο και για Sam Coupe πριν μερικά χρόνια, το οποίο έχει και χρώμα. Κάπου θα το έχω θαμμένο.
Του Simon Owen και αυτο ;)

[video=youtube;XpOI6ym-MA8]

@Billy Στον CPC υπαρχει το elemental προβλημα οτι δεν μπορει να ειναι ειναι στρογγυλος ο Pacman :)
 
Wally είπε:
@Billy Στον CPC υπαρχει το elemental προβλημα οτι δεν μπορει να ειναι ειναι στρογγυλος ο Pacman :)
Moυαχαχα !!

Αν απαντήσω, πάμε για "Spectrum vs Amstrad - Μερος MCMXLVIII". :diablotin:
 
στο sam coupe είναι λίγο αργό ή μου φαίνεται;
 
Νεα εκδοση

This release fixes DivIDE support, and improves handling of multiple direction presses by favouring the latest change. There's no SpectraNet fix yet, but if you hold a key down during the border flashing at the end of loading, it'll wait until you release the key before starting the emulation. With your other free hand you can then change the trap enable/disable jumper!
 
Νεα εκδοση

Version 1.3 (2012/01/08)- Added run-time colour/mono sprite selection (keys C and M)

- Added boot-time selection of Hard difficulty (hold H as screen goes black on startup)

- Restored traditional blue/white maze flash when using blue/white colours

- Restored sprite trimming at maze edges in colour version

- Added loading message to show version number
Download
 
Πίσω
Μπλουζα