Speech στον ZX Spectrum.

Turrican

RetroManiaC
Joined
28 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.282
Αντιδράσεις
145
Ένα άκρως εντυπωσιακό χαρακτηριστικό των computers ήταν ότι μπορούσαν να μιλήσουν με ανθρώπινη φωνή!Δεν πιστεύαμε στα αυτιά μας όταν ακούγαμε τα home computer μας να προφέρουν λέξεις, κάνοντας εμάς να φουσκώνουμε από υπερηφάνεια ,και τις γιαγιάδες μας να σταυροκοπιούνται!Θυμάστε εσείς άραγε κάποια παιχνίδια του Spectrum που ακουγόταν ανθρώπινη φωνή;
 
Flyer Fox

Kick Off

International Karate

Ghostbusters

Voice Chess

I, Ball

Light Corridor

Robocop

Meteor Storm

Jail Break

to name a few... :D
 
Wally ήσουνα καταπέλτης!Μερικά από αυτά δεν τα θυμόμουν με τίποτα!
 
Χρειαζόταν Currah Speech interface για τα παραπάνω παιχνίδια. Έχω ένα και ούτε που το έχω δουλέψει να δώ τι κάνει.
 
Σαν κοράκι έπεσε ο Wally και τα είπε όλα!!!!!!!!!ΑΑΑΑ άλλη φορά δεν θα τον αφήσω ξανά μόνο του!!! :D
 
Σχεδον για ολα τα παραπανω δεν χρειαζοταν το Currah Speech interface...αλλα οχι και οτι καταλαβαινες kai τι ελεγαν :D
 
Παιδιά το Flyer Fox ήταν φανταστικό!Στο δε Ghostbusters περιττό να σας πω ότι δε χόρταινα να πατάω το space!Ωστόσο νομίζω ότι μας ξεφεύγουν 1-2 ακόμη!
 
Aρκετα μας ξεφευγουν βασικα...ειδικα οσοι δεν ειχαμε τον 128...

BTW Flyer Fox -> "Atsatsitsatsiko" = "Fighters are coming" :D
 
Maddog είχες φτιάξει παιχνίδι στα 14 σου με sampled ήχο σε assembly?

ΜΑΧ RESPECT

 
Στο Flyer Fox έπιανα καθαρά το " Engine Damage " έτσι νομίζω δηλαδή..... :confused:
 
Εισαι αστερι τοτε!!

εγω δεν καταλαβαινα χαρο... :D
 
μήπως είχε πέσει μουστάρδα πάνω στο μεγαφωνάκι?
 
Shock,atsatsitsatsiko! :p
 
Ήταν και ένα από τα 6 που δίνανε δώρο με τον +2! Το Punchy!

Κάτι τρομερό πρέπει να έλεγε στην αρχή ,γιατί το έλεγε με το πάθος ανθρώπου που τον πνίγει το δίκιο!!!!Ήταν ευκρινέστατο όμως το σπαστικό HA! HA! κάθε φορά που έχανες !:biglaugh:

speboxpc9.jpg
 
Punchy (δεν ηξερα τι ελεγε,απλα το εψαξα... ;) )

"That's the way to do it"

"Rock the baby,Rock the baby"
 
Χααααα! Απίστευτο :D !
 
Πάντως δεν τα πήγαινε και τόσο χάλια ο Spectrum!Μετά απο τόσα χρόνια το PC δεν μπορεί να τον φτάσει!!!!Στο σπίτι καλού μου φίλου δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι μας λέει (Από το βάθος του πηγαδιού) το PC του μόλις κάνει Boot! Άσε που έχει και γυναικεία φωνή!!!Αμάν αυτά τα bios ! :D
 
Πίσω
Μπλουζα