Speekers Recondition

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
826
Αντιδράσεις
990
Βρηκα αυτο το θορυβοπαραγωγο ζευγος, για το οποιο η Sony εχει την αναιδεια, να το λεει ηχεια. Πλαστικουρο καμπινες, καλωδια τυπου ΕΛΕΟΣ, χαρτινους κωνους. (τι θα ειχαν, ρε παιδια? τιποτα μεταξωτους θολους και κωνους απο κεβλαρ?) Απο τιμη παρομοια ηχεια σημερα 60-80Ε τα κοβω.
Λοιπον, σε κανα δυο μηνες, μολις βρω ευκαιρια να πεταχτω μεχρι τα Λιρου Μερλιν να κοψω ξυλα στα μετρα μου, θα μου τα ζητανε οι αουδιοφιλοι 500Ε και δεν θα τα δινω.
Μεγαφωνα τα ιδια αφου τα λαστιχα τους ειναι σε καλη κατασταση. Καμπινες, mdf βαζουμε συνηθως, αλλα σκευτομαι και το κοντρα πλακε θαλασσης γιατι κανει ωραια νερα και με ενα διαφανες βερνικι θα δειχνουν κουκλες. Επενδυση εσωτερικα με ηχοαπορροφητικη βατα, δεν μου αρεσουν οι ανακλασεις συχνοτητων. Και βεβαια αντικατασταση των καλωδιων. ΟΚ δεν θα βαλω τιποτα naim η van den hul, μια χαρα ειναι και τα BIOKAL me 215 πολυκλωνο, χαλκου ελευθερου οξυγωνου. (δεν πιστευω κανεις να θελει να φαμε τα μουστακια μας για πολυκλωνα η σολιντ? ετσι μωρε για να θυμιθουμε λιγο τα παλαια, λεω). Αναρωτιεμαι τι συντελεστη μηχανικης αποσυζευξης θα πετυχω αν φτιαξω στον τορνο α;κιδες στηριξης, αλλα σιγα τωρα και πλασικα ποδαρακια μια χαρα θαναι.
Για καμια ιδεα/συμβουλη, ειμαι ολος αυτια. Τα ξαναματαλεμε εν καιρω
 

Συνημμένα

  • Sony Speekers1.jpg
    Sony Speekers1.jpg
    906,5 KB · Προβολές: 5
  • Sony Speekers2.jpg
    Sony Speekers2.jpg
    745 KB · Προβολές: 5
  • Sony Speekers3.jpg
    Sony Speekers3.jpg
    1,1 MB · Προβολές: 5
Πίσω
Μπλουζα