Sprite 01 - Σεπτέμβριος 1988

Sprite. Ενα περιοδικό που εμφανίστηκε προς το τέλος της "ζωής" του MicroMad, και λίγο πριν την γέννηση του User, καλύπτοντας αυτό μικρό "κενό" στην κυκλοφορία ελληνικών περιοδικών για home-micros (πλην πάντα του "αιώνιου" Pixel).

Κάποια στιγμή νομίζω πως σταμάτησε η έκδοσή του σαν αυτόνομο περιοδικό, και συνεχίστηκε σαν "ένθετο" (?) σε κάποιο άλλο έντυπο του χώρου των υπολογιστών.

H ύλη του ήταν κατά μεγάλο μέρος αφιερωμένη στα computer games - πράγμα που γινόταν φανερό απο το πρώτο κιόλας τεύχος...

Στο τεύχος αυτό λοιπόν, έχουμε:

- Αρθρο περί πειρατείας, "κλειδωμάτων" και Software Houses.

- Συγκριτικό Τεστ τριών Βάσεων Δεδομένων για Amstrad.

- Test του Perfect Vision - ενός καλού video digitizer για Amiga.

- Game Reviews !! ...ξεχωρίζουν τα πολύ καλά Road Blasters (arcade conversion), το απίθανο arcade adventure Last Ninja 2 (sequel του γνωστού hit), το οποίο έχει και τον τίτλο του "Thunder Game" του μήνα, το εξαιρετικό Dark Side (sequel του Driller), ένα solid-3D παιχνίδι που καταφέρνει να είναι γρήγορο ακόμα και σε πιό αργούς home-micros στον τομέα των 3D, όπως ο C-64 (πολύ καλοδουλεμένο το "freescape" της Incentive).

Επίσης έχουμε το F/A-18 Ιnterceptor του Bob Dinnerman, (που αργότερα μας έδωσε την συναρπαστική σειρά των "Jetfighter"). Εδώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο review δεν συγκρίνεται με το αντίστοιχο του "Λεκό", αλλά αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη.

Ακόμη ξεχωρίζουν τα: Αlien Syndrome, Pacland, Pandora, Venom Strikes Back (το τρίτο μέρος της σειράς "Mask", μόνο που εδώ είστε πεζός), το Karnov (ένα απο τα πλέον αγαπημένα μου games !!), και τέλος το Knight Orc - ένα adventure που πραγματικά αξίζει να παίξετε (ιδιαίτερα προσεγμένο, απο τον πολύ καλό parser μέχρι την "χορταστική" νουβέλλα του. Ο συνδιασμός Level 9/Rainbird "τσακίζει κόκκαλα" !!).

...αυτά τα "ολίγα" !!

...για όλα αυτά λοιπόν, αλλά και επειδή είναι το πρώτο τεύχος (και κατά συνέπεια πρόκειται για κάτι το συλλεκτικό), θα είναι αμαρτία αν δεν το κατεβάσετε για να το διαβάσετε ευθύς αμέσως.

Κάντε το λοιπόν, διότι διαφορετικά, ο Θείος ...εεε, συγνώμη, ο Θεός ήθελα να πω, βλέπει και τιμωρεί !! :D
 
Ευχαριστώ για το τεύχος και τις... αναμνήσεις!
 
AEON , check plz! :) no pic, no link, no fun....thanks!
 
The fun is back ;)

Είχε ξεμείνει το παλιό link προ της αλλαγής server. Όλα τώρα είναι οκ.
 
Παραδόξως τα είχα όλα. Δεν τα είχα αγοράσει αλλά μου τα έδωσε λίγο αφότου σταμάτησε η αυτόνομη κυκλοφορία του, ένας θείος μου. Σήμερα αγνοείται η τύχη τους. Σ'ευχαριστώ για την ανάμνηση.
 
Πίσω
Μπλουζα