Sprite 08 - Μάιος 1989

Άψογα! :)

Κι ότι είχα μια πελώρια λαχτάρα για light reading!

Ευχαριστούμε πολύ τον Ipotamiano για τον κόπο του!

*Currently downloading!
 
Eνα σπανιο περιοδικο που δεν το ηξερα στην εποχη του!Ευχαριστουμε Ipotamiano !
 
Αψογα και αν ερθουν και τα υπολοιπα που εχει εδω ...χαρες και πανηγυρια!!


Θυμαμαι χαρακτηριστικα να εχω παρει αυτο με το κεφαλακι του ET (απο καποιο γαλλικο adventure δεν μου'ρχεται τωρα)!!






http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?1470-Sprite-Αναμνήσεις




p1010020px6.jpg
 
Συγνώμη για την ....πολύχρονη καθυστέρηση! Θα βάλω μπρος και τα υπόλοιπα. Να πω ότι σε αυτο το τεύχος πήγαινα Δευτέρα λυκείου, και μετα απο ένα μήνα πήρα μια Amiga 500. Περιέχεται η συνέχεια του άρθρου του αδερφού μου για το GAC που είχε ανακατευτεί (δημοσιεύτηκε σε 3 μέρη αλλα με σειρά 1-3-2), αναρωτιέμαι αν κανένας την είχε αξιοποιήσει! Ο Φοιβος Ντοκος συμμετείχε με 2 εγκυκλοπαιδικα άρθρα (εμ...το ένα μάλλον δεν ήταν δικό του) και εγω είχα ετοιμάσει μπόλικα σπάσιματα για τον amstrad. Θυμάμαι ότι πλησιαζοντας στις Πανελλαδικές σταμάτησα να γράφω στο περιοδικό, αλλα μου είχαν ζητήσει να τους εφοδιάασω με ότι σπάσιματα είχα για να έχουν να δημοσιεύουν. Βέβαια το περιοδικό δεν έζησε και πολυ παραπάνω. Θα ψάξω λίγο το αρχείο μου να θυμηθώ κι αλλα

Το γαλλικό adventure είναι το captain blood, φαίνεται και στο εξώφυλλο, το είχα πάρει στην amiga νομίζω, αλλα δεν πολυασχοληθηκα ήταν και λίγο δυσνοητο και περίεργο στον χειρισμό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλα και για τα σκαναρισματα και για τις πληροφοριες!!

Μηπως εχεις κρατησει καποια επαφη με τον εκδοτικο που εβγαζε το Sprite? (Αναδραση αν θυμαμαι καλα). Τους ψαχνουμε χρονια...
 
Δυστυχώς έκοψα επαφή μετά το σχολείο. Να σας πω και για τα pokes ότι θυμάμαι. Το Dragon ninja πραγματικά δεν το θυμάμαι καθόλου, προφανώς το έσπασα επειδή έπεσε στα χέρια μου, αλλά δεν θυμάμαι να το έπαιζα. Και αυτό το λέω, γιατί τα παιχνίδια τα έσπαγα πρωτίστως για εμένα. Ειδικά το gryzor και το cybernoid που δημοσιεύτηκαν σε αυτό το τεύχος ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Το gryzor με είχε εντυπωσιάσει πολύ και είχα προσπαθήσει σκληρά να το κάνω reverse engineering. Δεν κατάφερα τίποτα τελικά! Αντιθέτως με τα cybernoid και exolon, είχα μεγάλη επιτυχία, είχα κλέψει μπόλικα πράγματα! Ο προγραμματιστής τους, o raffaele cecco ήταν θεός, πραγματική ιδιοφυία. Το strip pocker επίσης το θυμάμαι πρώτα στον spectrum, σε παλαιότερες εποχές (φαντάζεστε τα γραφικά του δεν είχαν και τρελλή λεπτομέρεια, άφηναν πολλά στην φαντασία). Για τον amstrad ούτε που το θυμάμαι. Επίσης αν προσέξετε τα listings, όσο διάβασε τα data και τα pokeαρε, έκανε και plot μια γραμμή, και καλά ως loading bar. Φανταστείτε πόσο αργή ήταν η basic...
 
Ναι το Captain Blood ηταν το'χα στο Amstrad,επισης θυμαμαι χαρακτηριστικα αλλη μια τευχαρα που ειχε το Vindicator εξωφυλλο η αφιερωμα μεσα.


Aν δεν κανω λαθος...
 
Απεταξάμην το άρθρο που μετέφρασα σχετικά με τους hackers! (Μου έδιναν πράγμα για μετάφραση επειδή είχα γρήγορο turnover... επίσης πολύ χρόνο κατά τη διάρκεια των μαθημάτων δέσμης :) Πωπω ρε Λάμπρο με συγκίνησες πάλι :)
 
ευχαριστώ για το τευχος και τον κόπο σου
 
Mr Dokos? :)

Σας εψαχνα

Συγχαρητηρια για την συμμετοχη που ειχατε στην QL scene και για το emulator. Μαλλον ο μονος Ελληνας που ασχολειτο σοβαρα με το αγαπημενο "κιουελακι" :)
 
Lol και παλι lol

 




capturemdp.jpg
 
Επειδή το forum μου έκοψε ( ;) την απάντηση, επαναλαμβάνω:

Το άρθρο των hacker ήταν μετάφραση και ήταν ένα από τα πολλά που μου έδιναν λόγω γρήγορου turnover - Το αρνούμαι κατηγορηματικά :). To άρθρο των λειτουργικών ξεκίνησε από μετάφραση αλλά το χαρχάλεψα ιδιαιτέρως και κατέληξε να είναι κυρίως δικό μου. Έχει και δύο ή τρία (δεν πρόλαβα να τα δώ όλα) reviews παιχνιδιών!

Όσον αφορά το άρθρο του Νίκου για το GAC εγώ προσωπικά το χρησιμοποίησα :) - Ο Λάμπρος έδωσε ρέστα πάλι!

Δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο πλέον για το QL αν και έχω πράμα που σαλεύει και δουλεύει ακόμη :) (Namely έναν Q40 με 32 Mb μνήμη, κάρτα δικτύου και άλλα όμορφα)

Οποιος πάντως με ψάχνει (δες σχετικά απάντηση http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?4363-QL-win-uQLx-%CD%F4%EF%EA%EF%F2&p=80291&viewfull=1#post80291) μπορεί να μου στείλει mail!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Λαμπρος

Δεν κανεις μια ασκηση να "ξεσκουριασεις" τα hacking ταλεντα σου, δινοντας μας κανα poke για τη νεα εκδοση του R-Type στο CPC? :)

@Φοιβος

Θα χαρουμε αν εγραφες ενα αρθρακι σε καποιο απο τα μελλοντικα τευχη του Phoenix
 
Φοβερό comeback του Λάμπρου, με σκαννάρισμα ενός ακόμα τεύχους Sprite με μπόλικα reviews & άλλα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα !!

Ευχαριστούμε !! :thumbup:

Aardvark είπε:
Θυμαμαι χαρακτηριστικα να εχω παρει αυτο με το κεφαλακι του ET (απο καποιο γαλλικο adventure δεν μου'ρχεται τωρα)!!
Το συγκεκριμένο τεύχος το είχα και εγώ !! :D

Μία παρατήρησις:

Το επίμαχο κεφάλι πρέπει να είναι του (Master :D ) Yoda, και όχι του ΕΤ.

Δεν ξέρω αν το είχαν πάρει απο κάποιο παιχνίδι Star Wars ή αν απλά ήταν artwork, αλλά σαν να θυμάμαι πως το είχαν "παραμορφώσει" λίγο, σαν να το είχαν βάλει σε κάποιου είδους "brush" tool, και άφηνε trail. (αν βρω χρόνο, θα προσπαθήσω να "ανασύρω" το τεύχος, και να το ξανατσεκάρω).

---EDIT---

Μόλις είδα ότι το έχει σκαννάρει παλιότερα ο φίλος Λάμπρος, εδώ !! (εμ, με τόσα σκανναρίσματα στο site μας, έχω αρχίσει να χάνω τον μπούσουλα για το τι υπάρχει και τι όχι... :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Damn! Το είχα αυτό το τεύχος...

Ευχαριστούμε πολύ αγαπητέ Ipotamianos!
 
Wally είπε:
@Λαμπρος


Δεν κανεις μια ασκηση να "ξεσκουριασεις" τα hacking ταλεντα σου, δινοντας μας κανα poke για τη νεα εκδοση του R-Type στο CPC? :)

@Φοιβος

Θα χαρουμε αν εγραφες ενα αρθρακι σε καποιο απο τα μελλοντικα τευχη του Phoenix
Ε δεν είπατε ότι θα πάρετε συνέντευξη στον Ιάκωβο! Παρεμπιπτόντως η πρώτη μου δουλειά ήταν στο Rom Shop της τότε Ρομ Ψηφιακής... πριν τα σπάσουν με τον Κυλάφη....

Είμαι διαθέσιμος εν πάσει περιπτώσει :)
 
Πίσω
Μπλουζα