SSF νέα version

Και οι δύο τρόποι λειτουργούν το ίδιο ικανοποιητικά σε εμένα.
 
Οι συγκεκριμενοι emu και ο καθε emu που ποσταρεται απο τον Wally δεν ειναι λειτουργικοι και ποσταρονται προς χαρη εντυπωσιασμου και μονο.Εκ της διευθυνσεως
Προς ενημερωση.....
 
Λοιπον εν μερη ξεπερασα το προβλημα.. Δυστηχως ο emulator θελει μονο ενα virtual drive, αλλα ακομα και ετσι, για καποιο λογο δεν του αρεσουν τα iso που εχω.. οποια περιοχη και να εβαλα, με ολα τα bios και ολους τους συνδιασμους, για καποιο λογο μου βγαζει προβλημα με την περιοχη. :(
 
Να σας κάνω μία ερώτηση ; Επειδή χρόνια προσπαθώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον προσωμοιωτή ,, σε σας ο ήχος ακούγεται καλά ; Σε μένα μόνο τα ηχητικά εφέ ακούγονται . Από μουσική τζίφος ...

Μάλιστα έχω παρατηρήσει και ένα άλλο . Το Sonic R τρέχει καλλύτερα στο SSF 0.07 beta R5 , απότι σε καινούργιες εκδόσεις (τουλάχιστον μέχρι την SSF 0.09 Beta R1 που έχω δοκιμάσει) .

Να συμπληρώσω εδώ πως έχω P4 στα 3000 MHz και Gainward GeForce 7600 512+ , που νομίζω πως είναι παραπάνω από αρκετά .
 
Συγνώμη που επανέρχομαι - και αν μάλιστα γίνομαι ενοχλητικός , σβήστε με . Απλά θέλω να ρωτήσω : ο SSF δεν μπορεί να αναπαράγει μουσική ή μόνο σε μένα δεν γίνεται αυτό ; ; ; ;
 
Κατσε να τη φερω
L031067007-75.JPG
να σε σβησω :biglaugh:

Οχι ομως για τους λογους που νομιζεις αλλα γιατι ρωτας για δευτερη φορα το ιδιο πραγμα - χωρις να δωσεις καποιες πληροφοριες σχετικα με το προβλημα σου. Ποια καρτα ηχου εχεις ? ή εχεις καποιο ενσωματομενο κυκλωμα στη μητρικη ? και αν ναι ποιο ? ποιο plugin χρησιμοποιεις για ηχο στον SSF ? Εμμ βοηθα λιγο :)

Ασχετο, σε λιγο κλεινεις ενα χρονο στο forum - περναει ο καιρος ε ?
 
Ωραία , φαίνεται πως την γλίτωσα την έξωση (ουύφφ ! ) . Λοπόν , επιπλέον στοιχεία : χρώμα μαλλιών καστανό , ύψος 1,32 , αγαπημένη σοκολάτα : ΛΑΚΤΑ , πλ..... ουπς , μάλλον για άλλα στοιχεία μιλάμε !

Η κάρτα είναι Sound Blaster Prodigy (πλάκα κάνω , Audigy) 4 . Τώρα , όσο το plug-in εεεμμμ ... παραδέχομαι κύριε πρόεδρε πως δεν ήξερα κάτι τέτοιο για το SSF ... Η τελευταία φορά που έβαλα κάτι τέτοιο ήταν όταν ασχολούμουνα με το ePSXe . Παρακαλώ τον πρόεδρο και τον εισαγγελέα να αποφασήσουν για την ποινή μου ...

telamonas.stokos :

σε λιγο κλεινεις ενα χρονο στο forum
Ωχ , κατάλαβα . Πρέπει να συζητήσουμε για την αύξηση του ενοικίου ...

.
 
O ήχος δουλεύει μιά χαρά (και εφέ και μουσική CD audio)

Ο SSF δεν έχει plugins, οπότε αυτό το κομμάτι το ξεχνάμε-μάλλον μπερδεύτηκε ο telamonas :)

Συγκεκριμένα για το Sonic R που είπες, το δοκίμασα μόλις στον SSF 0.09 prototype R2 και δουλεύει πολύ καλά, με μοναδική εξαίρεση κάτι κάθετες "γραμμές" σαν χαλασμένα textures που εμφανίζονται ingame, χωρίς όμως να εμποδίζουν ιδιαίτερα να το παίξεις. Ο ήχος πάντως είναι άψογος και το "Supersonic Racing" το παίζει θαυμάσια. :)

Ερώτηση δική μου και πονηρή: παίζεις original ή τουλάχιστον κανένα σωστό image ή παλεύεις με κανά iso/mp3 της συμφοράς;
 
Πονηρούλη ! Πάνε τα iso σύννεφο ! Πάντως ομολογώ πως ενώ έχω και κάμια 10-αριά αυθεντικά , δεν έχω αξιοθεί να τα δοκιμάσω ... Αλλά πέσε μου κάτι : αν παίζω iso/mp3 έχει συμασία πως υπάρχουν mp3 ; Θέλω να πω (και ίσως να είναι χαζή η ερώτηση) θα πρέπει κάπως να τα συγχωνεύσω πρώτα ή πάω κατευθείαν και παίζω ;
 
Δοκίμασε κανά σωστό image σε πρώτη φάση. Έστω, κάνε rip κάποιο από τα αυθεντικά σου σε bin/cue.

Τα iso/mp3 δεν είναι και ότι καλύτερο, σχεδόν ποτέ δεν βρίσκονται στο σωστό LBA (δηλαδή το ίδιο με του αυθεντικού) τα audio tracks. Οπότε δεν θα μου φαινόταν περίεργο να μην παίζουν σωστά το audio. Δεν συζητάω καν το ενδεχόμενο να μην ανοίγεις καν τα audio tracks...αλήθεια, υπάρχει .cue μαζί με το .iso ή απλώς εσύ ανοίγεις το .iso; Στην δεύτερη περίπτωση έχεις χάσει από χέρι. :p
 
Όχι , πάντα είτε υπάρχει bin/cue είτε iso/mp3 . Όμως , για να καταλάβω , αν , πέσε απλά , βγάλουμε τα mp3 εκτός , δεν αούγεται ο ήχος ; Είχα την εντύπωση πως τα mp3 είναι απλά επιπλόν "κομμάτια" σtο δισκάκι ούτως ώστε να ακούγονται αν τo έβαζες σε CΔ player (κάτι ιδιαίτερα διαδεδομένο στα δισκάκια του Saturn σε αντίθεση με τα του Playstation) .
 
iliekater είπε:
Όχι , πάντα είτε υπάρχει bin/cue είτε iso/mp3 . Όμως , για να καταλάβω , αν , πέσε απλά , βγάλουμε τα mp3 εκτός , δεν αούγεται ο ήχος ; Είχα την εντύπωση πως τα mp3 είναι απλά επιπλόν "κομμάτια" σtο δισκάκι ούτως ώστε να ακούγονται αν τo έβαζες σε CΔ player (κάτι ιδιαίτερα διαδεδομένο στα δισκάκια του Saturn σε αντίθεση με τα του Playstation) .
Φυσικά και δεν ακούγεται ο ήχος (μουσική) σε πολλά παιχνίδια αν λείπουν τα audio tracks!!!

Δεν είναι "επιπλέον", είναι κομμάτι του παιχνιδιού!
 
Τότε πως είναι δυνατόν να παίζω αμέτρητα isos για Playstation τα οποία δεν έχουν καθόλου mp3 μαζί τους και παρ'όλα αυτά να ακούγονται τέλαια οι μελωδίες τους ; :animeek:
 
Τι μας αφορά τι κάνει το Gaystation στο συγκεκριμένο ζήτημα;
 
Μα όσο gay και αν είναι το gaystation (καλό με την ευκαιρία !) δεν παύει να έχει διαθέσιμα isos . Πιστεύω πως οι ίδιοι νόμοι της φυσικής ισχύουν και σ'αυτό όσο και στο Saturn .
 
(βαθιά ανάσα)

Βασικά, το format των CD του Playstation δεν έχει καμμία σχέση με το format του Saturn. Επίσης, ακόμα και στο Playstation υπάρχουν αρκετά παιχνίδια -ιδίως τα παλιότερα- που έχουν CD audio tracks, απλώς στο Saturn έχουν όλα τουλάχιστον ένα. Δεν μπαίνω σε πιό τεχνικές λεπτομέρειες γιατί είναι μάλλον περιττές εδώ.

Επίσης δεν σου φαίνεται λογικό, αν κάποιο CD έχει 10 tracks να τα χρησιμοποιήσεις και τα 10 όταν φτιάχνεις/προσπαθείς να τρέξεις σε emulator ένα image; Για να τελειώνουμε και να θυμηθούμε και το αρχικό ερώτημα, αν δεν είσαι απόλυτα βέβαιος ότι χρησιμοποιείς σωστό image, δοκίμασε αν παίζει μουσική ο emulator βάζοντας μέσα ένα αυθεντικό δισκάκι. Σε διαβεβαιώνω ότι θα παίξει χάρμα... ;)
 
Τελικά αυτός ο SSF δουλεύει ρε παιδιά...;; :D :D :D :D
 
manos426f είπε:
Τελικά αυτός ο SSF δουλεύει ρε παιδιά...;; :D :D :D :D

Τι να σου πω πολλοι προσπαθουν αλλα κανεις δεν τα καταφερνει.

Το θεμα ειναι οτι κανενας δεν το λεει για να μην στεναχωρησουν τον μοντερατορα. :D
 
Πίσω
Μπλουζα