"Star Wars: The Lucasarts Adventure Game"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.888
Ενα ονειρο για πολλους φιλους των Star Wars και των adventures ......

Ενα adventure οπως παλια με ηρωα τον αγαπημενο Χαν Σολο.

Γιατι τοσο καιρο η Λουκας δεν το εκανε απο μονη της απορω. :xm:

500x_han1.jpg


This is Han Solo Adventures, a fan-made, freeware (it's not a commercial venture, Lucasarts lawyers!) project by Stacy Davidson.

Α Star Wars adventure game based on an earlier version of the SCUMM engine, complete with that timeless, early-90's Lucasarts look.

The story is described as "interactive fan fiction", Davidson saying to expect something "fairly original, loosely based on available background information on Han and his early exploits".

Han Solo Adventures [GameSetWatch]

500x_han2.jpg


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0LAmQlbgqBw&feature=player_embedded]YouTube - Star Wars Uncut - scene 196
 
Eντυπωσιακο θα ειναι, Θυμαμαι σε ενα τευχος User εποχης αρχες του 90 ειχαν παρουσιασει οτι η lucasart (lucasfilms τοτε) σχεδιαζε να βγαλει την τριλογια του Star Wars σε τρια adventures και ειχαν παρουσιασει και φωτο απο το game,αλλα τελικα τιποτα δεν εκαναν.
 
vagosgta3 είπε:
Eντυπωσιακο θα ειναι, Θυμαμαι σε ενα τευχος User εποχης αρχες του 90 ειχαν παρουσιασει οτι η lucasart (lucasfilms τοτε) σχεδιαζε να βγαλει την τριλογια του Star Wars σε τρια adventures και ειχαν παρουσιασει και φωτο απο το game,αλλα τελικα τιποτα δεν εκαναν.
Ναί, πράγματι, κάτι παρόμοιο θυμάμαι και εγώ... (υπήρχε μία φωτογραφία με ένα sprite του Luke δίπλα στο Millennium Falcon).

Κρίμα που δεν κυκλοφόρησαν επίσημα απο την Lucas, αλλά το project αυτό μοιάζει αρκετά ελπιδοφόρο (αν δεν του βάλουν "φρένο" απο την ίδια την Lucas επειδή χρησιμοποιεί ονόματα όπως "Han Solo", "Star Wars", κλπ...)
 
Δυστυχώς κι εγώ πιστεύω ότι θα επέμβει στεγνά η Lucas και θα κοπεί και αυτό το project..
 
manos426f είπε:
Δυστυχώς κι εγώ πιστεύω ότι θα επέμβει στεγνά η Lucas και θα κοπεί και αυτό το project..
Σε αυτές τις περιπτώσεις τις περισσότερες φορές ο δημιουργός απλά δεν έχει χρόνο/χρήματα/δυνατότητα να το τελειώσει και τελικά εγκαταλείπει το project. Μου παραφαίνεται φιλόδοξο για one man project.
 
you can expect game play similar to classic LucasArts titles, namely Indiana Jones and the Fate of Atlantis by Hal Barwood
Αυτό και αν είναι γενναίο (ή ουτοπικό, δείτε το όπως σας αρέσει)

Να προσπαθεί να συγκριθεί με το αριστούργημα των SCUMM adventures της Lucas. :)

Μακάρι να καταφέρει να φτάσει έστω και το 50% της ποιότητας εκείνου...

Επίσης...

Stacy Davidson. Γυναίκα είναι;;; Δεν μου ακούγεται και πολύ αντρικό όνομα το Stacy.
 
Stacy... μπορει να ειναι απο το Ευσταχιος (Eustace) ;)
 
Πίσω
Μπλουζα