Stargate (1994)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Tαυτοτητα ταινιας





Τιτλος:
Stragate


Ειδος:
Sci-Fi /Adventure


Ετος:
1994


Διαρκεια:
121 min.


Σκηνοθεσια:
Roland Emmerich


Πρωταγωνιστες:
Kurt Russel,James Spader,Mili Avital,Jaye Davidson,Erick Avari,Alexis Cruz


Μουσικη: David Arnold

 





 


To poster της ταινιας


attachment.php





 

 











Yποθεση


 




Το 1928, στην Αιγυπτο, μια παραξενη συσκευη βρισκεται απο μια αποστολη.

Στις μερες μας, ο γλωσσολογος Δρ. Ντανιελ Τζακσον καλειται απο μια μυστηριωδη γυναικα

να αποκρυπτογραφησει ενα αρχαιο ιερογλυφικο σε μια στρατιωτικη εγκατασταση.

Συντομα ανακαλυπτει οτι η συσκευη αναπτυχθηκε απο εναν προηγμενο τεχνολογικα πολιτισμο

και ανοιγει μια πυλη για τηλεμεταφορα σε αλλο πλανητη.

Ο Δρ Τζάκσον καλειται να ενταχθει σε μια στρατιωτικη ομαδα που δρα υπο τις εντολες του συνταγματάρχη Τζοναθαν "Τζακ" Νηλ

και η οποια θα διερευνήσει το νέο κόσμο.

Θα βρουν μια Γη που θυμιζει αρκετα την Αιγυπτο και τους ανθρωπους σε ενα πρωτογονο πολιτισμο,

οι οποιοι λατρευουν και ειναι σκλαβοι του Ρα...του Θεου του Ηλιου!

Αλλά σύντομα ανακαλύπτουν το μυστικό της μυστηριώδους "Αστροπυλης"....



Stargate Trailer 1994



[edit] To βίντεο αυτό δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα σας εξαιτίας μιας αξίωσης που αφορά πνευματικά δικαιώματα, η οποία υποβλήθηκε από: Medusa Film S.p.a and RTI Sp.A. [edit]





Σχολιο του γραφοντος


Ο Roland Emmerich σκηνοθετει μια αρκετα καλη ταινια επιστημονικης φαντασιας και εισαγει ενα νεο ειδος

(military sci-fi) στα κινηματογραφικα δεδομενα.Καλογυρισμενη και με πολυ καλα ειδικα εφε για την εποχη.

Η ταινια παρα το οχι και τοσο καλο πλασαρισμα της στο εξωτερικο,απεκτησε αρκετους φαν,οι οποιοι αυξηθηκαν

και με την προβολη της τηλεοπτικης σειρας (1997-2007).


Stargate The Movie Stargate Overture










Νεο Stargate?

Συμφωνα με αυτο εδω το δημοσιευμα o Roland Emmerich ετοιμαζει νεα ταινια και μαλιστα το παει για τριλογια!

Πηγες

Ταυτοτητα ταινιας

Ρoster ταινιας

Υποθεση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημενη μου ταινια που πραγματικα οταν πριν πολλα χρονια την ειχα παρει απο εφημεριδα ειχε λιωσει το δισκακι απο το πολυ παιξιμο.Ειμαι οπαδος μεγαλος του stargate γιαυτο και εχω και τα παντα απο της σειρες που κυκλοφορησαν αργοτερα.
 
Lol ,το χω και εγω το δισκακι απο την εφημεριδα,στην εποχη της μ'αρεσε και μενα πολυ.


Μιλαμε για εποχη X-Files lol.
 
Την εχω δει 1-2 φορες....αρκετα b-movie αισθηση. Δεν ειμαι και πολυ φαν των διαστημικων, οποτε δεν τρελαινομαι κιολας..
 
Εχω και την VHS που ειχε δωσει το Hi-Tech καποτε μαζι με το περιοδικο.
 
Το περιβόητο δισκάκι το έχω κι εγώ από το Βήμα.

Το Stargate ήταν η πρώτη ταινία που δόθηκε σε dvd από τη συγκεκριμένη εφημερίδα, το 2004. Το Hi-Tech πρεπει να ήταν κι αυτό του ομίλου. Οπότε ο όμιλος πρέπει να χε πάρει κάποια πνευματικά δικαιώματα από τη δεκαετία του '90 και να τα κράτησε μέχρι και τότε, γιατί θυμάμαι ότι είχε δώσει κι άλλες ταινίες σε dvd, που παλιά τις είχε δώσει σε κασέτες (π.χ. Πρωτάρης).

Δεν είχα ιδέα για την ταινία, αλλά την πήρα λόγω της προσφοράς, αλλά και για να αρχίσω να κάνω μια υποτυπώδη συλλογή dvd.

Σαν ταινία δεν την πολυθυμάμαι, καθώς παίζει να μην την είχα δει καν ολόκληρη.
 
Και εγώ δεν τη θυμάμαι καλά, μάλλον έκανα το ίδιο ( να τη είχα παρατήσει στην μέση ). Παρά την διαφήμιση, πιο πολύ σε B-mοvie έφερνε...
 
Παίζει να είναι η καλύτερη ταινία του Εμεριχ. Σφιχτό σενάριο και καλές ερμηνείες, αγαπημένος ο Ράσσελ, και ο Σπέιντερ τέλειος στο ρόλο του χαζούλη καθηγητή. Για μένα είναι από τις πλέον καλτ sci fi ταινίες και τη βλέπω μια φορά τον μήνα, το δε μπλε δισκάκι είναι χάρμα !!
 
Η ταινια ξεκιναει υπερβολικα καλα αλλα κατα τη γνωμη μου η συνεχεια δεν ειναι ανταξια
 
Αγαπημενη μου ταινια που πραγματικα οταν πριν πολλα χρονια την ειχα παρει απο εφημεριδα ειχε λιωσει το δισκακι απο το πολυ παιξιμο.Ειμαι οπαδος μεγαλος του stargate γιαυτο και εχω και τα παντα απο της σειρες που κυκλοφορησαν αργοτερα.
Το ίδιο και εδώ, είναι από τα αγαπημένα μου sci-fi, το έχω παρακολουθήσει πολλές φορές.

Για μένα είναι από τις πλέον καλτ sci fi ταινίες...
Συμφωνώ, και για μένα.
 
Πίσω
Μπλουζα