State Fair Pinball

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
105
Για ακόμη μια φορά θα ανοίξω ένα θέμα που σχέση έχει με τι άλλο; Με φλιπεράκιααααα...

Αυτή τη φορά όμως είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Πριν από λίγο καιρό ένας φίλος μου έκανε δώρο το εν λόγο pinball.

Από αυτά που μπόρεσα να μάθω από το διαδίκτυο είναι κατασκευασμένο από την Superior Toy Co γύρω στη δεκαετία του 50

και σαν αποδέκτη είχε πολύ μικρότερες ηλικίες. Δεν παίρνει βέβαια κέρματα κλπ καθώς είναι για οικιακή χρήση.

Παρόλα αυτά είναι θα λέγαμε μινιατούρα ενός φλίπερ της εποχής με κανονικά λάστιχα, φώτα που αναβοσβήνουν, bumpers, αναγραφόμενο σκορ που αλλάζει καθώς προχωράμε στο παιχνίδι αφού η

ρόδα που έχει στην "κεφαλή¨ του γυρνάει σιγά σιγά, plunger κλπ. Ένα πλήρες φλίπερ δηλαδή για πιτσιρίκια.

Βρήκα και ένα βίντεο από κάποιον κάτοχό του στην Αμερική και έτσι θα μπορέσετε να το δείτε σε δράση. Είναι απλοϊκό στο παίξιμό του αλλά νομίζω πολύ πολύ όμορφο και βέβαια διακοσμημένα με σχέδια της εποχής.

Το δικό μου δυστυχώς δεν έχει τα αυθεντικά ξύλινα πόδια του και έτσι θα πρέπει κάπως να αυτοσχεδιάσω κάποια στιγμή.

Για να βγάλω τις φωτογραφίες απλά το έβαλα πρόχειρα σε κάποια μεταλλικά καβαλέτα.

Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ μαζί του όσον αφορά αποκατάσταση σχεδίων κλπ κλπ. Είναι ήδη σε αρκετά καλή κατάσταση, το μόνο που έκανα ήταν να του αλλάξω λαστιχάκια.

Ούτε πιστεύω πως θα το παίξω ιδιαίτερα. Απλά το θεωρώ ένα πολύ όμορφο ρετρό παιχνίδι και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας.

Προβολή συνημμένου 86602

Το State Fair συνολικά. Πέρα από τις ρακέτες έχει και κάποιους έξτρα κουμπιά για να οδηγείς την επόμενη μπάλα στο plunger (εκτοξευτήρα) αφού έχεις ήδη χάσει αυτή που έπαιζες.

Προβολή συνημμένου 86603

Η μεταλλική λιθόγραφη ροδέλα που γυρνώντας αλλάζει το σκορ και την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε. Όταν ξεκινά το παιχνίδι και είναι μηδενισμένο το σκορ είμαστε σαν gamer ένα απλό μωρό και όσο καλύτερα τα πηγαίνουμε καταλήγουμε να είμαστε ο κύριος μασίστας...

Προβολή συνημμένου 86604Προβολή συνημμένου 86605Προβολή συνημμένου 86606

Κάποιες φωτογραφίες από τα πολύ όμορφα σχέδιά του.

Δυστυχώς το playfield ενώ κάποιος θα περίμενε πως θα ήταν από ένα κόντρα πλακέ πχ είναι από ένα χοντρό χαρτόνι που μια χαρά κάνει τη δουλειά του και διατηρείται εξαιρετικά καλά για την ηλικία του.

Τέλος βάζω και το μοναδικό λινκ για βίντεο που βρήκα.

Δεν είναι ιδιαίτερα καλό σαν ποιότητα αλλά σίγουρα δίνει μια εικόνα για το πως λειτουργεί...

 
Καλοριζικο Fred! :D
 
Πανέμορφο το ...μικρό! :D

Όμορφο απόκτημα! :)

Τα πόδια σκέφτεσαι να τα επανασχεδιάσεις σε ξύλο ή λες για κάποιο άλλο υλικό?
 
Ajax87, ευχαριστώ φιλαράκο ! :)

D@aredevil, να σου πω την αλήθεια τα αρχικά του πόδια όπως τα έχω δει από φωτογραφίες δε μου αρέσουν καθόλου.

01.jpg

Τα βρίσκω πολύ κακόγουστα και χοντροκομμένα.

Αν θέλω βέβαια να είμαι όσο το δυνατόν πιστότερος θα πρέπει να τα φτιάξω έτσι.

Δε νομίζω να το κάνω όμως οπότε μάλλον πάω για αυτή τη λύση.

Από την περίοδο που τα φλίπερ είχαν ξύλινα πόδια.

Νομίζω του ταιριάζουν και είναι και πολύ κομψά.

02.jpg

Η τελευταία λύση που έχω σκεφτεί είναι παραδοσιακά μεταλλικά στρατζαριστά πόδια σαν αυτά που έχουν τα σύγχρονα

τραπέζια σε μικρότερη κλίμακα και ύψος βέβαια. Επίσης νομίζω πως θα του ταιριάζουν αρκετά ιδιαίτερα αν βαφτούν σε

κάποιο ταιριαστό με το υπόλοιπο τραπέζι χρώμα ή ακόμη ακόμη και καφέ.
 
Ομορφο, συλλεκτικο (φανταζομαι) και καραρετρο!!!
 
GregoryGR είπε:
Ομορφο, συλλεκτικο (φανταζομαι) και καραρετρο!!!
Ευχαριστώ Greg... για το συλλεκτικό που λες δεν έχω ιδέα διότι δεν μπόρεσα να βρω ιδιαίτερα πολλά στοιχεία για το συγκεκριμένο παιχνίδι...

Μου φάνηκε παράξενο αλλά έτσι είναι.
 
Χαριτωμένο, καρά ρετρό δωράκι :)
 
Πίσω
Μπλουζα