Steem Engine

To Steem είναι ίσως ο καλύτερος emulator που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή για Amstrad. Πολύ πιο απλός και γρήγορος από τον αντίστοιχο WinUAE της Αmiga...ειδικά στο φόρτωμα των disk images πηγαίνει σφαίρα!
 
Δεν ξερω αν λεμε για το ιδιο αλλα εγω εχω και μια εκδοση που ειναι σαν το mame με screenshots πατας enter και παιζεις! :)
 
Aυτό για front-end που "κάθεται" πάνω από το Steam μου μοιάζει. Δε σου βγάζει κάποια άλλη ονομασία;
 
Είσαι πολύ σωστά διαβασμένος!

Ναι όντως τώρα που το έψαξα είναι το STeem v3.2

Πάντως μέχρι να το κάνεις να δουλέψει...σου βγαίνει η πίστη!!

Πόση ώρα είχαμε περάσει στο pc για να μπορέσουμε να τρέξουμε ένα παιχνίδι!!! :eek:
 
Κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του SAINT.

Κατεβάστε το εδώ http://leonard.oxg.free.fr/SainT/SainT200.rar

Τα χαρακτηριστικά της:

* Great speed up for video recording !

* Video recording support both 25 and 50Hz rate

* Screen is now 400*274, no more black lines at top and bottom in fullscreen (in GPU mode, enjoy fullscreen demos !)

* More pixels detail in "sound output debug" graphical view

* CPU rendering finally compatible with 16 and 32bits rendering, should run in windowed mode on more machines !

* CPU rendering enanced, SainT should work on software DirectX machine (some laptop)

* faster and cleaner low-pass filter routine

* removed old code path for dynamic texture

* removed all old-fashioned CPU rendering modes (blend, interlace)

* fixed "msvcr71.dll" missing message.

* Again a new 68000 prefetching routine

* fixed nasty bug if any shifter write at the very end of the frame
 
akmakas είπε:
Δεν ξερω αν λεμε για το ιδιο αλλα εγω εχω και μια εκδοση που ειναι σαν το mame με screenshots πατας enter και παιζεις! :)
[Off topic]

Έχει κανείς τέτοιο για Amiga? Το Lemonade υποτίθεται οτι το κάνει αλλα έχει χίλια δυό προβλήματα ....

[/off topic]
 
ego prosopika thelo na do kati apo atari falcon emulation elpizo na bgei kati se emulator sintoma
 
Επεσε στα χερια μου απο DVD ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ενα full set (635 mb) και ειπα να τα τεσταρω ,απο steem v3,2 saint t110 και winston v5 ποιο θα προτιμαγατε ποιος ειναι πιο ευχρηστος-απλος με ωραιο windows interfase κατι σαν το mame η το winuae κατα προτιμηση. :confused:
 
Ετρεξα το steem και ηταν αυτο που φοβομουνα, με εβγαλε στο gui του st.:mad:

Eπειδη εγω ενα απλος amstradouser ημουνα οποιος μπορει ας βοηθησει . :confused:

Που παμε απο εδω;

steem001yn4.png


H να τα παρατησω και να παω να παιξω starcraft. :D
 
Βρε παιδιά, ας διορθώσει κάποιος τον τίτλο του thread! :D

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω AARDVARK, καθότι παίζω στο real thing!
 
AARDVARK είπε:
Ετρεξα το steem και ηταν αυτο που φοβομουνα, με εβγαλε στο gui του st.:mad:
Eπειδη εγω ενα απλος amstradouser ημουνα οποιος μπορει ας βοηθησει . :confused:

Που παμε απο εδω;

steem001yn4.png


H να τα παρατησω και να παω να παιξω starcraft. :D
Καλέ μου AARDVARK δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά , νομίζω ότι θες να μάθεις πως μπορείς να τρέξεις παιχνίδια με τον Steem! Αν έχεις ορίσει τα paths για το TOS είσαι έτοιμος!(αφού βγήκες στο GEM μάλλον το έχεις κάνει). Πάτα το εικονίδιάκι επάνω δεξιά στο Steem και αφού ανοίξει ο διαχειριστής δισκέτας κάνε ένα απλό drag and drop το παιχνιδάκι που θέλεις να τρέξεις στο εικονικό ST drive!(αφού έχεις ορίσει από πριν το path με τα παιχνίδια!).Ένα RESET και έτρεξε!!!!

Βέβαια ευκολότερο είναι να κάνεις τα ST Games απο τα Windows να ανοίγουν με διπλό κλικ κατευθείαν με τον Steem!

Ρίξε μια ματιά εδώ και αν κολλήσεις εδώ είμαστε.

http://steem.atari.st/beginners.htm

Αν τώρα κάποιο παιχνίδι δεν είναι Auto boot και σε βγάλει στο gui (GEM)του ST, κάνε διπλό κλίκ στο Floppy Disk A του ST και στο παράθυρο των περιεχομένων που θα ανοίξει κάνε διπλό κλίκ στο εκτελέσιμο αρχείο του παιχνιδιού! (.PRG ή .TOS)

Αν τώρα ρώταγες κάτι άλλο απλώς αγνόησε αυτά που έγραψα. :)
 
Αυτο ακριβως ηθελα (στραβομαρα βεβαια που δεν ειδα το "disk manager").

Προτεινω να μετανομαστει ο Turrican απο "retrofreak" σε "retrogod".

:worship: :thumbup: :happyjump:
 
Aφου καταφερα να τα τρεξω εχω αλλη μια απορια για να τα χαρω. :D

Εχω το φουλ σετ (2,42Gb) απο αταρι ST το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως να σεταρω τα keys για τον χειρισμο των παιχνιδιων του .

Οποιος ξερει ας βοηθησει, για steem παντα.

Δεν εχω joystiq και το keyboard ειναι η μονη επιλογη.
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε!

Πατάς επάνω δεξιά το εικονίδιο με το joystick!

Στο παράθυρο που ανοίγει πας στην πρώτη ενότητα "Στάνταρ θύρες".

Εσύ ασχολείσαι με την δεξιά θύρα , την θύρα 1.

Πηγαίνεις με το ποντίκι σου διαδοχικά σε όλα τα σημεία του σταυρού και ορίζεις τα πλήκτρα που εσύ θέλεις να εξομοιώνουν το χειριστήριο .

Παιχνίδια σαν το Arcanoid παίζονται με το Atari mouse οπότε μην προσπαθήσεις να τα ελέγξεις από τα πλήκτρα του joystick αλλά από το mouse του Pc σου.

(Αν έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις της θύρας 0 βάλε τουλάχιστον διαφορετικό fire button από την θύρα 1 γιατί με το που θα πατάς το fire θα νομίζει ότι έχει συνδεδεμένο και δεύτερο χειριστήριο και θα σου βγαίνει και ο δεύτερος παίχτης.)

Τι μπορεί να πάει λάθος; Τα πλήκτρα που έχεις ορίσει να αποτελούν ατυχώς συντομεύσεις του Steem! Οπότε τα αλλάζεις!!!

Σπάνια μπορεί να συναντήσεις παιχνίδι που να δέχεται σαν χειριστήριο 1 την θύρα 0 (Atari mouse)

Επίσης μυστηριωδώς μπορεί να συναντήσεις πρόβλημα με αυτό το configuration σε μερικά Demos. :confused:

Έτοιμος! :)
 
Eυχαριστω Τurrican για τις πολυ αναλυτικες οδηγιες σου. :happyjump:

Θα τις τεσταρω συντομα.
 
Πίσω
Μπλουζα