Step Jun (1985) [VHS]

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Την θυμαται κανεις αυτη την σειρα με ενα κοντο αλλα γλυκουλι κοριτσακι που ηταν εφευρετης και ειχε κατασκευασει τον ρομποτακο και μετα για να μην ειναι μονος του κατασκευασε και την ρομποτινα? Ηταν ερωτευμενη με τον Μαριο ενα παιδι απο το σχολειο της αλλα αυτος δεν φαινονταν να την πολυθελει.

Ειχε κυκλοφορησει σε αρκετες vhs την εποχη του 80 ισως κιολας να την ολοκληρωσαν σαν σειρα. Κατι που νομιζω δεν το εκαναν συχνα τοτε αν κρινω απο την Λαλαμπελ που ηταν 46 επεισοδια και εδω ηρθαν μονο τα 16 η τα τοσοδουλεια απο το διαστημα, μικρες κυριες και διαφορα αλλα...

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναζήτηση τίτλου παλιου anime-οειδούς [Hai Step Jun]

Μια από της πιο παλιες μου αναμνησεις ειναι ένα καρτουν με σχετικά anime αισθητική (δυστυχως το θυμαμαι ελάχιστα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήταν anime) με ένα κοριτσάκι μικρής ηλικίας που -μάλλον- είχε ένα ρομπότ και που ήταν ερωτευμένη με ένα μεγαλύτερο αγόρι τύπου "κακό παιδί" ο οποίος κυκλοφορούσε πάντα καβάλα στη μοτοσυκλέτα του. Σας θυμίζει οτιδήποτε;

Edit: Βρέθηκε, ήταν το Hai Step Jun!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωωωωωωωωωωωωω!!!! :D :D:D Τι να πω, dr_slump είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!! Αυτό ήταν!
 
Ευχαριστώ, δεν είμαι άπαιχτος απλά λιώνω στα παλαιά anime! :D
 
εχω μερικα επεισοδια σε βιντεοκασετα και αναμεσα τους και το τελευταιο το εβλεπα αν και μου φαινοταν καπως κοριτσιστικο η φωνη του τασου κωστη σαν ρομποτακου ηταν ολα τα λεφτα παντως http://www.youtube.com/watch?v=4nkuXQUmULQ
 
Ναι, η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο κοριτσίστικο, αλλά ήταν το πρώτο anime που είδα ποτέ, και σε πολύ μικρή ηλικία, οπότε αυτός ο διαφορετικός τρόπος απεικόνισης μου έκανε τεράστια εντύπωση
 
Για σας παρακαλώ, μια χαρά είναι τα shoujo (anime για κορίτσια)! :D
 
Σήμερα το σκεφτόμουν αυτό το παιδικό. Το είχα πετύχει σε τοπικό κανάλι πριν κανά δύο χρόνια και καθόμουν και χάζευα σαν παιδάκι. Η φωνή του Τάσου Κωστή σαν ρομποτάκου είναι πράγματι όλα τα λεφτά. Ο Μάριος, το ερωτικό ενδιαφέρον της Jun μου θυμίζει Ρόδα, τσάντα και κοπάνα. Μου άρεσε παρά πολύ και η Ρομποτάκα.
 
Γνωρίζει κανείς αν η σειρά κυκλοφορεί σε dvd με αγγλικούς υπότιτλους?
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει. Ούτε καν fansub. :(
 
step jun

Σημ. Παιζει να υπαρχει αυτο το θρεντ (και παιζει να το ανοιξα και εγω), ομως δεν μπορεσα να το βρω. Οποτε.. τα γνωστα αν βρεθει ;)

Η Τζουν ειναι το παιδι θαυμα, κορη εστιατορα, εφτιαξε μονη της δυο ρομποτ, τον ρομποτακο και την ρομποτακα, και ειναι τρελα ερωτευμενη με τον Μαριο.

Στο ιδιο σχολειο που πηγαινουν, η Τζουν ειναι η πιο κοντη απο ολους. Μαλλον.. θα την βαλαν σε μεγαλυτερη ταξη, λογω της εξυπναδας της.

Ο Μαριος ειναι ο κλασσικος αλητης του σχολειου, που τον θελουν και ολες οι κουκλες, και την Τζουν την θεωρει, μωρο και την αντιμετωπιζει σαν ενα ενοχλητικο κολητσιδι.

Τα επεισοδια προβαλονταν σε τοπικο καναλι, και ποτε δεν μπορεσα να δω που κατεληγε αυτη η ιστορια με τον Μαριο. Ξερει κανεις πως τελειωνε;

Και ενα βιντεο

[edit] ολόκληρο copyrighted επεισόδιο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρομποτάκος όλα τα λεφτά (μεγάλε Κωστή)
 
Μπορεί να μου πει κανείς τι έγιvε στο τέλος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ένα μενταγιόν Step Jun που μπορεί να χρησιμεύσει και ως πιάτο. :eek:

018.jpg

019.jpg

020.jpg
 
spirtoulis είπε:
Ρομποτάκος το απόλυτο γκάτζετ και ένα βιβλίο βασισμένο στη σειρά :Προβολή συνημμένου 119796
στην δεύτερη φωτογραφία να επιχειρήσω μια μετάφραση:κάτω δεξιά είναι η τιμή 330 γιεν 円Όστα γιαπωνέζικα προφέρεται εν. Πάνα πάνω είναι το όνομα της στα γιαπωνέζικα με katakana stepo jun αν το διαβάζω καλά(έχουν αντικαταστήσει με καρδούλες κάποια στοιχεία από τα συλλαβογράμματα)..από κάτω με ροζ γράμματα στη β΄ σειρά よろしく παρακαλώ ικανοποιήστε το αίτημα μου φαντάζομαι ήταν ένας τρυφερός τρόπος να πει στον Μάριο σ'αγαπώ:) Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω.

edit δεν ξέρω αν βγουν σωστά τα γιαπωνέζικα στο ποστ μου.
 
:thanx2: Usoke για τη μετάφραση, το βιβλίο μόνο από τις εικόνες κατάλαβα τι λέει. Είναι ιστορία για παιδάκια, για όταν η τζουν έφτιαξε το ρομποτάκο και την πρώτη συνάντηση-καβγά Μάριου-Ρομποτάκου.
 
παρακαλώ spirtoulis, ίσως με μια πιο καθαρή φωτογραφία του μενταγιόν/πιάτου να μπορέσω να στο μεταφράσω όλο, γιατί έχει furigana και είναι γραμμένο σχεδόν όλο με hiragana, προφανώς γιατί απευθύνεται σε μικρά παιδιά (τα ιδεογράμματα/kanji είναι δύσκολα ακόμα και για τους Γιαπωνέζους και τα μαθαίνουν σιγά-σιγά).
 
Πίσω
Μπλουζα