Stock, Aitken, Waterman: The Hit Factory

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
589
Επιτρέπεται ρετροφόρουμ χωρίς αναφορά στους παραγωγούς της δυναμικής βρετανικής ντισκοπόπ από τα τέλη της δεκαετίας του '80;

Με αφορμή την πρόσφατη αγορά των σιντί του Jason Donovan (βαρέστε ελεύθερα, αλλά το ψήνω να πάρω και του Rick Astley...) είπα να κάνω μια αναφορά στο τρίο των ντισκοπόπ επιτυχιών, στους Mike Stock, Matt Aitken και Pete Waterman.

Προβολή συνημμένου 94665

Οι τρεις παραπάνω κύριοι, ως άλλοι τρεις μάγοι με τα δώρα, κυριάρχησαν στα βρετανικά τσαρτ κυρίως την τριετία 1987-1989. Κι αν τα ονόματά τους δε σας λένε κάτι, σίγουρα σας λέει κάτι το

 
Ουσιαστικα, ο ''πολιορκητικος κριος'' με τον οποιον μπηκαν για τα καλα μεσα στην αγορα αυτου του ''ευπεπτου'' ποπ (οπως ευστοχα ειπες) πιστευω ηταν το διδυμο Kylie - Jason. Μιλαμε για ενα διδυμο που εκανε τρομερη θραυση στην τηλεοραση τοτε, απιστευτη επιτυχια ως ''ατομα της διπλανης πορτας''. Δεν ξερω πως εγινε και τους φερανε στην Αγγλια (ισως τους εφεραν και οι SAW !), αλλα η αληθεια ειναι οτι στην μουσικη βιομηχανια οι Αγγλοι εχουν τρομερη οσμη. Και οταν μυρισουν ''αιμα'' ορμανε. Απο 1 δισκο στον καθενα, και μερικα ντουετα, αυτοματως ξερανε οτι θα ξεπουλησουν !

Νομιζω οποιος και να υπεγραφε το διδυμο Kylie-Jason, θα ετρωγε με χρυσα κουταλια μετα. Μιλαμε για ενα διδυμο ορισμο αυτου που λεμε destined for greatness !

Σιγουρα οι SAW υπηρχαν και πιο πριν, αλλα θα συνεχιζαν να υπηρχαν και μετα, αλλα το παιχνιδι εκει το κερδισαν για μενα.

Τωρα απο αποψη ''ποιοτητας'', νταξει.... Οτι και να πει κανεις, απο τη στιγμη που εχουν πουλησει τοσους δισκους και εχουν βγαλει τοσο χρημα ικανο ακομα για τα εγγονια τους να μην χρειαστει να δουλεψουν, οποιαδηποτε συζητηση περι ''ποιοτητας'' παει περιπατο πιστευω.

Ενα αλλο θετικο, ειναι οτι τα τραγουδια που εγραψαν τοτε, εχουν σημαδεψει μια εποχη, οπως και να το κανουμε. Οταν βλεπεις η ακους Ρικ Αστλευ ας πουμε, το μυαλο σου παει κατευθειαν στο 1988. Σε αντιθεση με τη σημερινη σαχλαμαρο-ποπ, που τα σκουπιδια βγαινουν συνεχεια και σε εξοντωτικους ρυθμους με αποτελεσμα να εχει χαθει η μπαλα.
 
Ισχύει αυτό με την Κάηλη και τον Τζέησον. Στην ουσία το δίδυμο ήταν "ευχή και κατάρα" για αυτούς.

Από τη μία ευχή, γιατί τους τρέλαναν στο χρήμα (μην πω την περιβόητη φράση με το τάλιρο) και πήραν φωτιά οι κονσόλες.

Ταυτόχρονα, όμως, ήταν και κατάρα, γιατί από τη μία ο ήχος τους έφευγε από τις ντισκοτέκ και τα ραδιόφωνα και πέρναγε περισσότερο στα εφηβικά δωμάτια (κάτι που είχε ξεκινήσει σιγά σιγά με την Ρικ Άστλεη), πράγμα που λειτούργησε και σαν πάτημα ότι η μουσική αυτή είναι πιο "παιδική" και λιγότερο ώριμη χορευτική, και από την άλλη η ωρίμανση αυτών των δύο και η απροθυμία τους να συνεχίσουν να είναι "το νεανικό-ανέμελο παιδί", έριξε κατακόρυφα τις πωλήσεις. Η Κάηλη γινόταν σέξι και πιο γκομενάρα, άρχισε να προβάλλει μια πιο σεξουαλική πτυχή του εαυτού της, οπότε και οι γονείς άρχισαν να κοιτούν με μισό μάτι, όπως και στην περίπτωση της Μαντόνα. Ο δε Τζέησον άρχισε να βαριέται και να ενδιαφέρεται περισσότερο να ακολουθήσει την καριέρα ηθοποιού σε μιούζικαλ, όπως και έπραξε. Οπότε σιγά σιγά, από κει που τους έκαναν το μεγάλο μπαμ το 1988-1989, το 1990-1991 ξεφούσκωσε το όλο πράγμα.

Όπως και να 'χει, απολαυστική ακόμα και σήμερα είναι η συγκεκριμένη μουσική "σχολή". Οι Άγγλοι γενικά το έχουν στο να μυρίζονται τις μουσικές τάσεις, ακόμα και σήμερα, που μπορεί ναι μεν να μας φαίνονται παρακμή ορισμένα κομμάτια που βγαίνουν, αλλά δεν παύουν να είναι εμπορικά για τους έφηβους, ή δεν παύει να υπάρχει μια όποια ποικιλία στον ήχο.
 
Πολυ καλο το αφιερωμα Νωντα :bow: ..Προσωπικα η μουσικη τους μου αρεσε και τοτε και εξακολουθει να μου αρεσει...
 
angel_grig είπε:
Πολυ καλο το αφιερωμα Νωντα :bow: ..Προσωπικα η μουσικη τους μου αρεσε και τοτε και εξακολουθει να μου αρεσει...
Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε οι φαν :p

Να 'σαι καλά! :)
 
τιποτα το μεμπτον,σημεια των καιρων,εγω σεβομαι παντως το τριο..και μια παραγωγη που λιγοι γνωριζουν και ξεσηκωσε θυελλα διαμαρτυριων...ε,το επομενο βημα ηταν το "Painkiller" και ολοι ηταν ευχαριστημενοι..http://www.youtube.com/watch?v=2zxoGFjFJlk
 
^^

Έλα να ρθει στα ίσα του το φόρουμ :headbangdude: :p

Λέγεται οτι ο Waterman σε όσους έχει βάλει την κόπια με τα κομμάτια των JP δεν πίστευαν στα αυτιά τους ότι οι SAW έγραψαν heavy metal. Δεν ξέρω αν ήταν για καλό ή για κακό το σχόλιό τους.

Να έβλεπα τη λιονταρίσια χαίτη της Κάηλη να κοπανιέται στα όρια αυχενικού και τι στον κόσμο...
 
Αν κ δεν τα προλαβα ηλικιακα τα κομματια τους ειναι πολυ γνωστα κ μαρεσουνε πολυ κανανε μεγαλη επιτυχια απο το 1985 εως κ το 1992 περιπου αρκετα χρονια αντεξανε!

η καλυτερες χρονιες τους ητανε 1986,1987,1988,1989,1990

σαν παραγωγοι κανανε επιτυχιες απο τι ειδα κ σαν 2αδα μετα την διαλυση τους ο τριο αρκετα χιτς υπαρχουνε την περιοδο 1993 εως 2000 κ θα ητανε ωραιο να ασχοληθουμε κ μαυτα τα κομματια καπια στιγμη
 
πολυ καλο αφιερωμα αν κ τα κομματια τα ηξερα ομως δεν ηξερα οτι τα γραφανε αυτοι οι 3 το εμαθα στην Αγγλια σχετικα προσφατα

το κομματι της κυπριακης συμμετοχης του 1984 δεν ειναι των stock aitken waterman φυσικα αυτα ειναι χαζομαρες του καθε ασχετου που γραφει στο

wikipedia γενικα αφου μου δινετε η ευκαιρια εδω εχω να πω σε ολα τα παιδια του φορουμ να μην εμπιστευοντε για ρετρο αναμνησεις το wikipedia

ενα site που ο καθενας μπορει να γραψει οτι του κατεβει απλα κανοντας edit στις σελιδες του wikepedia γενικα πληροφοριες για stock aitken waterman μπορειτε να παρετε

στα επισημα site των ιδιων η φαν sites με εγγυρο περιεχομενο
 
Πρόσφατα προβλήθηκε ενα πολυ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ για το δημιουργικό τρίο με τιτλο "Stock Aitken Waterman: Legends of Pop" απο το αγγλικό τηλεοπτικό δίκτυο Channel 5.

Με συνεντευξεις απο ολους τους βασικους πρωταγωνιστες της ιστοριας και προσβαση σε σπανιο αρχειακο υλικο, ειναι μια καλη ματια στην περιοδο εκεινη.

 
Πίσω
Μπλουζα