Strike Commander

Xμμμ !!

Δεν είχα προσέξει τα προηγούμενα posts του Omenforever, και δεδομένου ότι και εγώ δεν έχω ακόμα ανανεώσει την έκδοση του Dosbox στην τελευταία, είπα να το τεστάρω...

Δοκίμασα διάφορα κολπάκια: Πρώτα την κλασσική αντιγραφή του cd σε ένα directory το οποίο θα το βλέπει ως "cdrom". Tζίφος.

Μετά δοκίμασα mount στο ίδιο το φυσικό μου cdrom (όπου και πάλι δεν είδα φως), και τέλος πήρα image το cd και δοκίμασα mount απο εξωτερικό (virtual) cdrom, αλλά και εσωτερικά στο Dosbox, με imgmount.

Δυστυχώς, μηδέν εις το πηλίκον.

Εννοείται ότι δοκίμασα να απενεργοποιήσω soundblaster κλπ (μήπως ήταν απο εκεί το πρόβλημα), όπως και να κάνω τις γνωστές "μαϊμουδιές" με το loadfix, για άλλη μία φορά όμως το παιχνίδι κόλλαγε.

Αφού τα ψιλοπήρα ελαφρώς, έκανα ένα ψαξιματάκι στο google, και είδα ότι πέσαμε σε μία απο τις σπάνιες περιπτώσεις, όπου υπαίτια είναι η cpu core (την οποία πρέπει να κάνεις force στο "normal"), και η ρημάδα η ems, που για κάποιο λόγο πρέπει να κλείσει τελείως με "false" (αν και απ' όσο θυμάμαι το Wings of Glory σε νορμάλ pc συνεργάζεται και με αυτήν).

Oντως στην συνέχεια το παιχνίδι έπαιξε, αν και αντιμετώπισα κάτι προβληματάκια με το joystick (οπότε το έβαλα non-timed) - αλλά μετά υπήρχε "θέμα" και in-game, οπότε το απενεργοποίησα τελείως...

Πάρτε εικόνες, να 'χετε !!

wg3w.jpg


98890941.jpg


wg1q.jpg


wg2e.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα το δοκιμάσω και εγώ. Πάντως τα προβλήματα με την EMS τα είχε η έκδοση 0.72, και λύθηκαν με την 0.73.
 
Eγώ την 0.72 έχω ακόμα...

Βαριέμαι μέχρι και να αναβαθμίσω !! :D
 
Billy, ευχαριστώ που ασχολήθηκες Αδερφέ μου. Ίσως μετά από τόσα χρόνια κάτσω να παίξω επιτέλους το WOG.
 
Νο problemo, αγαπητέ εν flight-sim αδελφέ.

για να μην πω τώρα ότι θεωρούσα το τσεκάρισμα αυτό... στρατιωτικό μου καθήκον !! :armed:
 
Νο problemo, αγαπητέ εν flight-sim αδελφέ.

για να μην πω τώρα ότι θεωρούσα το τσεκάρισμα αυτό... στρατιωτικό μου καθήκον !! :armed:

Ξέρω ότι περίμενες με αγωνία, αλλά δέκα(10) χρόνια μετά σε ενημερώνω ότι κατάφερα να κάνω το Wings να τρέξει στον ρετροPC μου! Βρήκα την παλιά φοβερή bootable δισκέτα μου τις προάλλες, και με 2-3 μόντες στο config αρχείο του παιχνιδιού, αυτό τρέχει ΚΑΙ με τον ψηφιοποιημένο ήχο ανοικτό! Είχα χάσει κάθε ελπίδα ότι θα έπαιζα ποτέ αυτό το παιχνίδι, και δεν ήθελα να το τρέξω μέσω DOSbox... Ήθελα να το δω στις 15 ίντσες της οθόνης μου, ήθελα αυθεντικούς loading times, ήθελα να ρυθμίσω τη SoundBlaster μου, ήθελα το παλιό μου πληκτρολόγιο, ήθελα να το ζήσω πραγματικά που να πάρει!

Το προχώρησα και λίγο, εντάξει δεν είναι και Strike Commander, αλλά δεν είναι και Pacific Strike. Ο νοών νοείτω.

(Να δω πότε θα προλάβω τώρα να ασχοληθώ σοβαρά μαζί του!)
 
Επανέρχομαι με τα νεότερα από το Wings of Glory (WoG) γιατί ξέρω ότι περίμενετε με αγωνία :p

Είναι πράγματι καλύτερο από το Pacific Strike (PF) τόσο στα γραφικά (δοκίμασα λίγο το PF σήμερα και είναι απλά οπτικός πονόματος…), και στην ιστορία (είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα από του PF).

Στον χειρισμό όμως κατάφεραν να το κάνουν χειρότερο από το PF: Η ανταπόκριση του αεροπλάνου στις κατευθύνσεις που του δίνουμε φαντάζει ασυνάρτητη -σχεδόν τυχαία- λόγω της πολύ αδέξιας προσπάθειας να εξομοιώσουν τη δυσκολία πλοήγησης των αεροπλάνων του Α’ ΠΠ. Το αεροπλάνο είναι συνεχώς ασταθές, κινείται προς τυχαίες κατευθύνσεις, κάνει σκαμπανεβάσματα κλπ.

Το ίδιο τραγικό είναι το “hit box” των αντιπάλων: Ακόμα και στο ευκολότερο επίπεδο δυσκολίας (στο οποίο τερμάτισα χθες το παιχνίδι) υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο να τους πετύχουμε. Είναι γενικά να απορεί κανείς αν το παιχνίδι είναι υποστεί σωστό playtesting ή απλά το κυκλοφόρησαν βεβιασμένα, όπως είχε συμβεί και με άλλα παιχνίδια της Origin εκείνη την εποχή (βλ. Ultima 8).

Παρόλα αυτά, η γενική εμπειρία του WoG ήταν αρκετά καλή, με "ταξίδεψε" αρκετά στον χρόνο πίσω σε εκείνα τα μαγικά χρόνια της εφηβείας μου, χωρίς βέβαια να αγγίζει τα επίπεδα αυτής που αποκόμισα από το σεπτό Strike Commander.
 
@Omenforever αποοσο ξερω το συγκεκριμενο παιχνιδι εχει patch που διορθωνει καποια θεματα με το χειρισμο
 
Thanks Rak. Απορούσα αν είχαν ενοχληθεί και άλλοι από τον άθλιο χειρισμό. Πράγματι, λοιπόν, τώρα βλέπω ότι είχε κυκλοφορήσει patch εκείνη την εποχή, μετά από παράπονα παικτών. Βέβαια, το 1995 ήταν ολίγον δύσκολο να διακινηθεί παντού και έγκαιρα ένα patch.

Από τα notes του εν λόγω μπαλώματος(patch) βλέπω ότι ουσιαστικά προσέθεσαν την επιλογή να μπορεί ο παίκτης να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αεροπλάνου, απενεργοποιώντας τελείως τους "λόξυγγες" στην κίνηση:

3.2
Spins [Alt] S

This option will allow the plane to get into a spin much easier. This
feature will only work if Stalls are on in the Options Menu

3.3
Faster Rotation Response [Alt] R

The only way to describe this option is to call it the "F-16" option.
This will cause your WW1 plane to rotate like a jet. This option is intended
for users who are having trouble maneuvering their plane. If you are not
having trouble flying the plane we recommend NOT selecting this option.
 
Εγω προσωπικα δεν ειχα θεμα με τον χειρισμο του (μαλλον ειχα την "καλη" εκδοση που ειχε βγεί) Το σεναριο ηταν φοβερο αν και εχω την υποψια οτι ειναι ψιλοκλεμενο απο τη anime area 88 αλλα και η αισθηση που ειχες στο dogfight ηταν φοβερή κατι που δεν το εχω βρει ακομα σε simulator ακομη και σημερα (αντε το πλησιάζει το BMS). Τι καλα θα ηταν να εβγαινε ενα remake αυτου του τιτλου.
 
Εγω προσωπικα δεν ειχα θεμα με τον χειρισμο του (μαλλον ειχα την "καλη" εκδοση που ειχε βγεί) Το σεναριο ηταν φοβερο αν και εχω την υποψια οτι ειναι ψιλοκλεμενο απο τη anime area 88 αλλα και η αισθηση που ειχες στο dogfight ηταν φοβερή κατι που δεν το εχω βρει ακομα σε simulator ακομη και σημερα (αντε το πλησιάζει το BMS). Τι καλα θα ηταν να εβγαινε ενα remake αυτου του τιτλου.

Το Strike Commander ΜΙΑ ΧΑΡΑ χειρισμό είχε, για το Wings of Glory είναι τα αμέσως παραπάνω σχόλια για τον χειρισμό ;)

Εδώ είναι και το κατάλληλο μέρος για αεροπορικές συζητήσεις. Οπότε, για πες μου παρακαλώ:

1) Πώς είναι το BMS;
2) Τι χειριστήριο έχεις;
3) Υπάρχει ισχυρή ελληνική κοινότητα;
4) Με τα DCS έχεις ασχοληθεί;
 
Οντως το wings of glory ηταν αποτομος ο χειρισμος ομοιως και το pacific strike

1) μια λεξη ΤΕΛΕΙΟ, βεβαια ειναι πραγματικος εξομοιωτής ενος πραγματικου F16 ξεφευγει απο την λογικη στυλ strike commander usnf κτλ δηλαδη arcade style. θελει να βαλεις ωρες στο BMS για να πεις οτι κατι κανω. Γενικα ειναι simulator με ολη την σημασια της λεξης και οχι game.
2) τωρα εχω ενα Χ52 saitek, ειχα και ενα thrustmaster cougar (το καλυτερο για το bms) αλλα λογο χωρου και παντοφλας το εδωσα γιατι με το cougar δεν παιζεις ανετα αλλα παιχνιδια που θελουν stick οπως xwing, wing commanders, κ.α)
3) Ναι για το BMS ειναι η ehaf (https://www.e-haf.org/forum/) οπου πεταω καμια φορα (που χρονος πια) με ατομα που γνωριζουν πολυ καλα το αντικειμενο (και καλα σαν χαρακτηρες)
4) Ναι εχω παρει μπολικα modules αλλα τα περισοτερα θελουν δουλεια ακομα για να φτασουν σε καλο επιπεδο. Παραδειγμα το DCS F-16 θελει πολυ δουλεια. Το dcs εναντι του bMS εχει φυσικα καλυτερα γραφικα και πτητικο μοντελο( το BMS στιριζεται στον κωδικα του falcon 4 ) αλλα εχει θεματακια στα avionics. Βεβαια υπαρχουν και modules που ειναι πολυ καλα οπως το mirage 2000, f14, jf-17, A-10c. Απλα θελει να βαλεις το χερι στην τσεπη (οπως εκανα εγω και σε μερικα το μετανιωσα) ενω το BMS ειναι δωρεαν αρκει να εχει το οriginal falcon 4 (η αγορα του ειναι 2,5 ευρω απο steam τριχες)
 
Να συμπληρωσω κατι στο θεμα του xειρισμου για το SC. Σημερα ετυχε να διαβάσω ένα review απο το pixel που ειχε κανει για τον εν λογω τιτλο. Ο συντάκτης του κειμενου λεει το ιδιο με τον συντάκτη του user αν θυμαμαι, οτι ολα καλα αλλα ειχε θεμα χειρισμου στο SC, δηλαδη οταν εκανε δεξιά το μοχλο το αεροσκάφος γυρνουσε γυρω απο τον άξονά του. Συνειδητοποιησαν σημερα (νωρις μετα απο 25 χρονια περιπου) οτι και οι δυο μαλλον δεν εχουν ασχοληθει με εξομοιωτες (οχι οτι το SC ειναι κανενας σκληροπυρηνικος εξομοιωτης... λεμε τωρα) αλλα οταν κανεις το χειριστηριο δεξια ναι οντως οπως και το πραγματικο κανει roll γυρο απο τον αξονα του για να στριψει θελει και λιγο προς τα κατω και δεξια για να στριψει δεξια ή αντιστοιχα αριστερα. Που θελω να καταληξω, πολλες φορες η αμαθεια σε κατι μπορει να χαντακωσει την δουλεια τοσο ανθρώπων που παλεψαν να βγαλουν κατι σε μια εποχη που η μονη πληροφορηση που ειχαμε ηταν 2-3 περιοδικα.
 
Έχεις παίξει και τα Tactical Operations έτσι; Εξαιρετικά!

(Χαίρομαι που εν έτει 2020 συζητώ για ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω...)
 
Έχεις παίξει και τα Tactical Operations έτσι; Εξαιρετικά!

(Χαίρομαι που εν έτει 2020 συζητώ για ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω...)
εννοειτε γενικα χορταστικο παιχνιδι και πολυ κινηματογραφικο. Χαιρομαι και εγω διοτι ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει (οταν ετρωγα κατι ηττες στο falcon 3 η στο su27 flanker ενα dogfight στο SC και ερχομουν στα ισια μου). Εισαι απο τους λιγους που εχω δει να τους αρεσει.
 
Είχες προσέξει, υποθέτω, ότι οι πύραυλοι αέρος-αέρος απλά δεν πετύχαιναν τους εχθρούς στην ανώτερη δυσκολία, έτσι; Μόνο κάτι μεταγωγικά μπορούσα να χτυπήσω με πυραύλους, τα μαχητικά απλά τα έπαιρνα με το πολυβόλο και υπομονή...
 
τις περισοτερες καταριψεις τις ειχα κανει με gun και αυτο ηταν ολη η μαγεια, πραγματικο dogfight (για αντρες) να βλεπεις τον τουρκ.... εεεε τον κακο στο στοχαστρο και να γυρνας ποτε δεξια ποτε αριστερα (ενιωθα σαν τον maverick στο top gun)
 
τις περισοτερες καταριψεις τις ειχα κανει με gun και αυτο ηταν ολη η μαγεια, πραγματικο dogfight (για αντρες) να βλεπεις τον τουρκ.... εεεε τον κακο στο στοχαστρο και να γυρνας ποτε δεξια ποτε αριστερα (ενιωθα σαν τον maverick στο top gun)

Μιας και αυτό το νήμα είναι μια ωραία γωνίτσα για εξομοιωτές:

1) Έχεις δεις αυτό; https://store.steampowered.com/app/895870/Project_Wingman/

2) Είχες παίξει τα πλέον ξεασμένα HAWX;
 
Προχθές έκανα inastall to Project Wingman, εντυπωσεις? καλα γραφικα αλλα το gameplay είναι όπως όλα αυτά του είδους ίδιο με το Ace combat δηλαδή είναι ενα καλό γραμμικό ace combat για PC. Και τα 2 HAWX εχω καλα αλλα οπως ειπα λογικη και στήσιμο ace combat. Θελει να φτιαξουν ενα πιο sandbox gameplay για αυτα του ειδους flight arcade simulators
 
Πίσω
Μπλουζα