Subforum για αναζητήσεις

dina1980

RetroN00b
Joined
10 Mαϊ 2013
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
2
Καλησπέρα,

σκεφτόμουν μήπως θα ήταν καλύτερο σε κάθε κατηγορία να είχαμε subforum για όσους ψάχνουν κάτι, ώστε όσοι νομίζουν ότι μπορούν να βοηθήσουν να το κάνουν, αλλά και για να μην χάνονται ερωτήματα που δεν μπόρεσε να απαντήσει κανείς. Επίσης θα ήταν κάπως πιο οργανωμένο και εύκολο να διαβάσει κανείς τα υπόλοιπα. Επισημαίνω ότι δεν ξέρω από διαχείριση forum απλά προτείνω κάτι που σκέφτηκα.
 
Με τη θεματολογία που χωρίζεται σε τόσες κατηγορίες, η δημιουργία ενός τέτοιου υποφόρουμ δε θα εξυπηρετούσε τίποτα στην παρούσα φάση! :)

Απεναντίας, θα κινδύνευε να γίνει "κάλαθος αχρήστων" για όσους δε γνωρίζουν πού να εντάξουν μια αναζήτηση ή ένα θέμα γενικότερα, αλλοιώνοντας τη δομή του φόρουμ.

Στην παρούσα φάση, δεν υπάρχει τέτοια σκέψη - αν παραστεί στο μέλλον κάποια πιο εξειδικευμένη ανάγκη, εδώ είμαστε!

Α, και κάτι ακόμα: Αν όποτε θες να κάνεις μια αναζήτηση, ξεκινάς το θέμα σου με το λεκτικό "Αναζήτηση: .......", τότε θα έχουμε πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Αυτό, εφαρμόζεται ήδη! :)
 
Επίσης κάθε θέμα αναζήτησης (τίτλου ταινίας, παιχνιδιού, βιβλίου κλπ) έχει τίτλο "Αναζήτηση τίτλου #......." οπότε με ένα κλικ στο "Τιτλος" που βρίσκεται ακριβώς πάνω τη λίστα των θεμάτων φέρνει τα thread αυτά πάνω πάνω ;)
 
Και μην ξεχνάμε το google search: όρος site:retromaniax.gr (π.χ. playmobil lyra site:retromaniax.gr) το οποίο για μένα έχει δουλέψει όταν τα βρίσκω σκούρα με την τυπική αναζήτηση του forum (και κάθε forum).
 
Καλησπέρα,

μια ενδιάμεση λύση στο πρόβλημα που θέτει η Ντίνα, είναι η δημιουργία ενός μόνο thread αντί για ολόκληρου υποφόρουμ, όπου θα μπαίνει απλά ένας σύνδεσμος-link προς κάθε thread αναζήτησης, έτσι θα είναι όλα μαζεμένα κι όποιος τυχόν θέλει να τα βρίσκει άμεσα μήπως τυχόν και ξέρει να απαντήσει σε κάποιο. Το έχω ξαναδεί σε άλλο φόρουμ αυτό το σύστημα σταχυολόγησης και φαίνεται να δουλεύει. Θα μπορούσαν αρχικά να το φτιάξουν οι συντονιστές -φαντάζομαι τα θέματα αναζητήσεων δεν πρέπει να είναι τόσα πολλά, από ό,τι έχω δει μέχρι τώρα- κι εφεξής και τα μέλη. Δηλαδή όποιος ανοίγει ένα θέμα αναζήτησης, να βάζει ένα λινκ για αυτό στο ας πούμε καταλογικό θέμα.
 
Και να μπουν σε ένα θέμα αναζητήσεις από οτιδήποτε?

Χώρια που θα θέλει κάθε φορά να ενημερώνεται το κάθε ποστ που θα έχει "βρεθεί". :)
 
Kambia είπε:
Και να μπουν σε ένα θέμα αναζητήσεις από οτιδήποτε? Χώρια που θα θέλει κάθε φορά να ενημερώνεται το κάθε ποστ που θα έχει "βρεθεί". :)
γιατί όχι; :) Δεν είναι και τόσες πολλές.

Θα ήταν καλό να ενημερώνεται, όχι όμως κι υποχρεωτικό, και θα μπορούσαν να το έκαναν και τα ίδια τα μέλη. Εγώ π.χ. έχω ένα τέτοιο θέμα σε εκρεμμότητα, αν βρεθεί απάντηση, δεν θα με ένοιαζε να πάω σε ένα τέτοιο κεντρικό thread να ποστάρω ότι βρέθηκε απάντηση. Γενικώς το όλο σκεπτικό είναι πολύ ευέλικτο και προσαρμόσιμο :)
 
Είναι πολλές οι αναζητήσεις, πίστεψέ με! :)

Και όχι, για τη δική μας περίπτωση, δεν είναι ευέλικτο! Υπάρχουν λόγοι που καταλήξαμε στις υπάρχουσες δομές! :)

Χωρίς να απορρίπτουμε τις ιδέες, απλά δεν είναι υλοποιήσιμες κι εφαρμόσιμες, στη δική μας περίπτωση.
 
Πίσω
Μπλουζα