Super Game Boy 1,2

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.970
Δε βρήκα ανάλογο thread παρά μόνο σκόρπιες απόψεις για το θέμα αυτό. To Super Game Boy ήταν η προσπάθει της Nintendo να καταφέρει να ανατρέψει τα δεδομένα στα Game Boy παίζοντας τα παιχνίδια από την σπανακοειδή οθόνη της κονσόλας στην τηλεόραση μας με κάποιες προσθήκες χρωμάτων μέσα από χρωματικές παλλέτες προσαρτώντας το SGB στο SNES. Αμέσως όπως έιναι φανερό το SGB προϋποθέτει την ύπαρξη του SNES. Γενικά πιστεύω ότι μέχρι η Nintendo να βγάλει ένα καθαρόαιμο GB με χρωματιστή οθόνη όλο και το γυρώφερνε. Είτε με τα χρωματιστά GB (που είχαν χρώμα εξωτερικά) είτε μέσω άλλης δικής της κονσόλας.Η κονσόλα κυκλοφόρησε το 1994. Το SGB υποστήριζε τα ήδη υπάρχοντα παιχνίδια του ασπρόμαυρου GB αλλά και μία σειρά από παιχνίδια που υποστήριζαν την λειτουργία τους αυτή μέσω του αντάπτορα. Παιχνίδια όπως το DK Land, Killer Instinct και Street Fighter 2 είναι παιχνίδια τα οποία αλλάζουν όταν τα παίζεις σε SGB από ότι το απλό. Το SGB 2 κυκλοφόρησε αποκλειστικά στην Ιαπωνία. Μελλοντικός αντάπτορας το GB player για το Game Cube.

Καθώς δεν έχω εμπειρία από το εν λόγω μηχάνημα θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το μηχάνημα αξίζει να το αγοράσει κανείς εφόσον κατέχει ήδη το SNES βέβαια. Επίσης τη διαφορά έχουν το μοντέλο 1 και 2? Έχω δει και το χειριστήριο για το 2ο μοντέλο το οποίο είναι πανέμορφο. Είναι λειτουργικό στο SGB1.

Προβολή συνημμένου 96625

Για κάποιον που έχει ήδη ένα GBA αξίζει η αγορά του? Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 
Μπα δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο. Εαν θες να παιξεις τα ασπρομαυρα παιχνιδια σου με λιγο παραπανω χρωμα, μπορεις να το κανεις σε ενα GBA (ή GBA-SP καλυτερα) και να μεγαλωσεις και λιγο την εικονα, τραβωντας την δεξια-αριστερα με τα πληκτρα Left-Right του GBA. Απο την αλλη ειναι ενα σχετικα φθηνο περιφερειακο, με τιμη κατω απο 20 ευρω, οποτε για λογους περιεργειας και δοκιμης, αξιζει να το παρεις.
 
mike είπε:
Μπα δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο. Εαν θες να παιξεις τα ασπρομαυρα παιχνιδια σου με λιγο παραπανω χρωμα, μπορεις να το κανεις σε ενα GBA (ή GBA-SP καλυτερα) και να μεγαλωσεις και λιγο την εικονα, τραβωντας την δεξια-αριστερα με τα πληκτρα Left-Right του GBA. Απο την αλλη ειναι ενα σχετικα φθηνο περιφερειακο, με τιμη κατω απο 20 ευρω, οποτε για λογους περιεργειας και δοκιμης, αξιζει να το παρεις.
Ναι, έχω ήδη ένα GBA SP το backlit μοντέλο. Πάντως τα αποτελέσματα και στο GBA δεν είναι και για να τρελαθείς. Δηλαδή σε σύγκριση με το Game Gear καμία σχέση.
 
@Johny το αγόρασες τελικά το super gameboy adaptor? Σε ρωτάω γιατί ψήνομαι κι εγώ για κάτι τέτοιο και σήμερα με τρώει να το ψάξω. Βασικά με ενδιαφέρει να παίξω gameboy στην tv, και πέρα από emulation, πρέπει να είναι η μόνη 100% hardware λύση. Το είχα δει εκείνη την εποχή στο snes του ξαδέρφου μου,μια χαρά φαίνονταν, μόνο που δεν εκμεταλλεύεται όλη την οθόνη γιατί έχει border.
 
Υπάρχει και το Gameboy Player για το Gamecube. Έτσι έχεις και την βιβλιοθήκη του GBA διαθέσιμη, μαζί με ότι έχει βγει για GB.
 
gremlinakos είπε:
@Johny το αγόρασες τελικά το super gameboy adaptor? Σε ρωτάω γιατί ψήνομαι κι εγώ για κάτι τέτοιο και σήμερα με τρώει να το ψάξω. Βασικά με ενδιαφέρει να παίξω gameboy στην tv, και πέρα από emulation, πρέπει να είναι η μόνη 100% hardware λύση. Το είχα δει εκείνη την εποχή στο snes του ξαδέρφου μου,μια χαρά φαίνονταν, μόνο που δεν εκμεταλλεύεται όλη την οθόνη γιατί έχει border.
Όχι φίλε μου δεν το αγόρασα γιατί τελικά μάλλον δεν είναι και τόσο advanced σύστημα. Θα αρκεστώ στο GBA SP μου. Αν τελικά όμως το αποφασίσεις να το πάρεις γράψε μας εντυπώσεις αν θες.
 
GB Player δαγκωτό!!!

Δες πόσο χάλια παίζει το Pokemon Gols το S Gameboy 2

 
Ουδεμία σχέση.
 
gremlinakos είπε:
Ναι αλλά δεν έχω game cube :D
Το μοναδικό μειονέκτημα του GB player είναι το CD που πρέπει να βάζεις κάθε φορά για να διαβάζει το σύστημα. Ενώ με το Super Gameboy τοποθετείς το κασετάκι και παίζεις στο λεπτό. Τώρα θα μου πεις ότι κοιτάζω λεπτομέρειες αλλά εμείς της παλαιάς σχολής ενοχλούμαστε να περιμένουμε να φορτώσουν τα CD....

Πάντως αν σκέφτεσαι να αγοράσεις το Super GB και δεν το βρεις αλλού στην Ελλάδα, πρέπει να έχω ένα ξεχασμένο.
 
χαχαχαχαχα το αποφεύγεις κι εσύ όσο ο διάολος το λιβάνι ε? Πιο πολύ το θέλω για συναισθηματικούς και συλλεκτικούς λόγους. Αν όντως δεν το θες το συζητάμε, αλλιώς κοιτάω ebay. Αλήθεια από άλλες χώρες της Ευρώπης θα έχω θέμα λες? Δεν ξέρω και με ποιες έχουμε το ίδιο PAL system. Πάντως νομίζω ότι είστε λίγο αυστηροί με το sgb!
 
Πίσω
Μπλουζα