Super Stario Land

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
66
Εν αρχή ήταν το Super Mario Bros, ενα platformer που όσοι είχαν το NES το έπαιζαν σαν υπνωτισμένοι. Τα home computers εζήλεψαν και απέκτησαν το The Great Giana Sisters. Δυστυχώς όμως ο άνθρωπος που ανέλαβε να το μεταφέρει στον ST είχε πέσει στο κρεβάτι από μια κρίση βαρεμάρας και ενώ σηκωνόταν προς νερού του έγραφε και μια γραμμή κώδικα. Πως αλλιώς να εξηγήσεις ότι το παιχνίδι δεν έχει scrolling αλλά κάνει flip ανά μισή οθόνη;

Κάποια στιγμή λοιπόν η Top Byte Software αποφάσισε να βγάλει ένα παιχνιδάκι τύπου Mario για τον Atari ST. To όνομα αυτού, το πρωτότυπο, Super STario Land.

Ποιος είναι ο STario? Είναι ο ήρωας του παιχνιδιού αλλά επειδή δεν έχω το manual δεν ξέρω τίποτα για αυτόν. Πάντως δεν είναι καθόλου άσχημος για όσες από τις γυναίκες του forum μπορεί να ενδιαφέρονται.

Ποιός είναι ο σκοπός του; Προφανώς να σώσει κάποια δεσποσύνη αλλά δεν έχω φτάσει ως εκεί για να σας πω μετα βεβαιότητας. Αν όμως η λογική υπόθεση που κάνω ευσταθεί, οι προαναφερθείσες γυναίκες μπορούν να προετοιμάζονται να αναλάβουν αυτό τον ρόλο. Οι απαιτήσεις είναι: 16 χρώματα από παλέτα 512 και μέγιστη ανάλυση 32x32 (το μέγεθος του sprite).

picture.php


To gameplay είναι το κλασσικό του Mario, μάζεψε νομίσματα σκότωσε τους περίεργους εχθρούς κτλ. Οι εχθροί βέβαια διαφέρουν από του Mario. Έχουμε αντί για χελώνες κάτι ερπετά που φοράνε κράνος, βατράχους, τα περίεργα πλάσματα που βλέπετε στην εικόνα, κάτι fireballs etc. Α και τα "αγαπημένα" μου, κάτι ψάρια.

Από power ups τα επίσης γνωστά: φίλτρα που σου δίνουν ύψος, 1up, λουλούδια για να πετάς φωτιές και κάτι που συνάντησα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει στο Mario. Καρότα τα οποία σε βοηθούν να πετάξεις.

Ο όλος χειρισμός γίνεται με το joystick, το fire button έχει δυο λειτουργίες. Ταχύτητα και πέταγμα των φωτιών. Γενικά ο χειρισμός δεν θα προβληματίσει. Προσοχή όμως, ο STario φοράει παπούτσια που γλυστράνε.

Τα γραφικά είναι καλοσχεδιασμένα ενώ σε αντίθεση με το giana sisters (γιατί δεν είναι και τόσο great after all), υπάρχει scrolling το οποίο είναι και μάλιστα εξαιρετικό.

picture.php


Ο ήχος ακολουθεί μινιμαλιστικά πρότυπα με μερικά YM sound effects ingame και digi sound στην εισαγωγή. Παντως δεν ενοχλούν την εμπειρία.

Σε αντίθεση με το not so great giana sisters ο ST βρήκε στο πρόσωπο του STario έναν εκπληκτικό Mario clone. Το παιχνίδι είναι το παιχνίδι που παίζουμε για το ST Offline Tournament το οποίο και συνδιοργανώνω με τον καλό φίλο Thorsten (γνωστό ως Mad Butcher στους φίλους του Α8, KRadD/TSCC ή τώρα τελευταία Thorn).

Enjoy.
 
Nice! :thumbup:

Εγώ απλά θα θυμηθώ και το Stario's Christmas, που βγήκε τον επόμενο χρόνο, από την ίδια εταιρία...

picture.php
picture.php
 
Και όντως είναι πολύ καλός κλώνος. Του λείπει βέβαια μια μουσικούλα ingame αλλά και έτσι καλό είναι. Εχει και stereo μουσική στην εισαγωγή σε STE.

(σε STFM όχι :D )
 
:D :D Φοβερη παρουσιαση, με χιουμοριστικη δοση. Μπραβο Χρηστο.
 
Πολύ όμορφος Mario-clone!

Να'σαι καλά ChrisTOS, πολύ ωραία παρουσίαση.

Αν και από ότι κατάλαβα προτιμάς το ...Giana Sisters:D
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=DRtWaiu69Sk]YouTube - Super Stario Land
 
Βλέποντας το βίντεο αναρωτήθηκα... το παιχνίδι το ξέρω, αλλά ΓΙΑΤΙ δεν το έχω παίξει ποτέ; Απαράδεκτος!!!
 
είναι ενδιαφέρον να δούμε κι άλλα παιχνιδάκια που αξίζουν και δε τα ξέρει πολύ κόσμος. Εγώ πάντως δε το ήξερα το συγκεκριμένο. :precry:
 
Shinobi είπε:
είναι ενδιαφέρον να δούμε κι άλλα παιχνιδάκια που αξίζουν και δε τα ξέρει πολύ κόσμος. Εγώ πάντως δε το ήξερα το συγκεκριμένο. :precry:
Ναι έτσι είναι..
 
Πίσω
Μπλουζα