Super Trio (1994) + cheats στα ουφάδικα

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.356
Μια χρονιά στα ουφάδικα στο χωριό μου είχαν φέρει αυτό το παιχνίδι με τον τίτλο "Super Trio":

.

Γενικά δεν κράτησε πολύ, μόνο μια χρονιά, οπότε δεν έχω πολλές αναμνήσεις από το συγκεκριμένο, μάλιστα το είχα ξεγράψει τελείως από την μνήμη μου μέχρι που το πέτυχα στο MAME. Αυτό που θυμάμαι όμως από αυτό το game ήταν ένα cheat που κάναμε και κερδίζαμε άπειρες ζωές (από ότι θυμάμαι). Μάλιστα το είχα μάθει κι εγώ και το έκανα. Δεν ήταν συνδυασμός κουμπιών, κάτι έκανες μέσα στο παιχνίδι και ενεργοποιούταν. Ομως όπου και να ψάξω στο internet δεν μπορώ να βρω το κόλπο. Ουτε στο MAME info λέει κάτι. Μπας και το έχει πετύχει κανένας εδώ στο forum και θυμάται τι λέω?

Υπήρχαν επίσης και κάτι cheat στο Bubble Bobble. Αυτά ήταν με συνδυασμό κουμπιών στην αρχή όμως. Σου έδινε τα power ups από την αρχή και νομίζω συνέχιζες να τα έχεις ακόμα και αν έχανες ζωή.

Δεν ξέρω που και πως βρέθηκαν όλα αυτά αλλά τα ξέραμε και τα κάναμε οι περισσότεροι. Πως στο καλό μαθεύτηκαν σε ένα ξεχασμένο χωριό, τότε δεν υπήρχε και internet, δεν μπορώ να το καταλάβω. Ειδικά στην περίπτωση του Super Trio που είναι και τελείως άγνωστο game, που στο καλό βρέθηκε αυτό το exploit που ούτε στο internet δεν το βρίσκω? Και δεν θυμάμαι σε κανένα περιοδικό να έδιναν μεγάλη σημασία στα arcades ώστε να δώσουν δίνουν τέτοιες πληροφορίες. Μόνο το Pixel θυμάμαι που αφιέρωνε ένα δισέλιδο το πολύ.

Τι άλλα arcades θυμάστε να είχαν cheats?

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο "μπουμπλε" οπως το λεγαμε και το λεω ακομα τα cheat που βαζαμε στην αρχικη οθονη ηταν δυο τα "Power Up" που εμφανιζοταν με κοκκινο χρωμα και το "original game"με μπλε χρωμα.Με το power up ειχες παντα παπουτσακι και καραμελα και γινοταν με τον εξης συνδιασμο: Αριστερα και αλμα,αριστερα και το start button,αριστερα φουσκα,αριστερα start button.Πρωτα το μοχλο και μετα το κουμπι και γρηγορα αλλιως δεν επιανε.Με το original game εμφανιζοταν κανονικα οι μυστικες πορτες ανεξαρτητα αν εχανες η οχι ζωη και γινοταν με τον παρακατω συνδιασμο: φουσκα αλμα,φουσκα αλμα,φουσκα αλμα,δεξια start button. Τωρα ποιος τα πρωτοβρηκε αυτα και απο που εμφανιστηκαν δεν εχω ιδεα θα δω να σκεφτω και αλλα και να επανελθω γιατι τωρα ποσταρω απο το κινητο.
 
metalcandyman είπε:
Στο "μπουμπλε" οπως το λεγαμε και το λεω ακομα τα cheat που βαζαμε στην αρχικη οθονη ηταν δυο τα "Power Up" που εμφανιζοταν με κοκκινο χρωμα και το "original game"με μπλε χρωμα.Με το power up ειχες παντα παπουτσακι και καραμελα και γινοταν με τον εξης συνδιασμο: Αριστερα και αλμα,αριστερα και το start button,αριστερα φουσκα,αριστερα start button.Πρωτα το μοχλο και μετα το κουμπι και γρηγορα αλλιως δεν επιανε.Με το original game εμφανιζοταν κανονικα οι μυστικες πορτες ανεξαρτητα αν εχανες η οχι ζωη και γινοταν με τον παρακατω συνδιασμο: φουσκα αλμα,φουσκα αλμα,φουσκα αλμα,δεξια start button. Τωρα ποιος τα πρωτοβρηκε αυτα και απο που εμφανιστηκαν δεν εχω ιδεα θα δω να σκεφτω και αλλα και να επανελθω γιατι τωρα ποσταρω απο το κινητο.
Thanks Βασίλη!

Τωρα μένει κάποιος να θυμηθεί το exploit στο Super Trio. My life will be complete. Εχω φάει κόλλημα και πρέπει να το μάθω οπωσδήποτε :p
 
Πίσω
Μπλουζα