Supercharger - mp3s -ipod

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Το trusty modded-ipod-shuffle (ωστε να κανει bypass τις iTunes,AAC αηδιες),με εβγαλε παλι ασπροπροσωπο.Φορτωνει μια χαρα mp3s στο καταπληκτικο modded Supercharger που μου δωρισε ο Phil.

Στην αρχη μου εκανε νερα μιας και οπως καταλαβα τελικα ειναι πιο εκλεκτικο απο τον Speccy και αντιπαθει τα stereo inputs.Φυσικα 1:00 το βραδυ,δεν την παλευω για μοντες στα καλωδια οποτε εκανα το κλασικο μικρο τραβηγμα του βυσματος (φαινεται στη φωτο) και ολα βουτυρο... ;)

ipodscsk2.jpg
 
Μικρολεπτομερεια που μου ξεφυγε εντελως αυτο με το μονοφωνικο σημα. Καλα που το πηρες χαμπαρι wally. Ονειρο δειχνει παντως το πως ταιριαζει αισθητικα με το jr. Βλεπω το shuffle να γινεται μονιμος συγκατοικος διπλα στο supercharger!

Εχει να πεσει Chase the Chuck Wagon και Beamrider συννεφο μου φαινεται!! :)

Α, με το καλο και φωτο απο το Krokodile εν δρασει!!! ;)
 
Παρα πολυ ωραια. :thumbup:

Και το catridge με τον "κροκοδειλο" που μας εδειξες τι διαφορα εχει απο αυτο (supergharger) ;

Aκου βουτυρο....:biglaugh:
 
To supercharger χονδρικα απλα δεχεται το προγραμμα μεταφρασμενο σε audio μορφη (σαν να διαβαζει κασεττα ο 464) και παιζει ενα καθε φορα, ενω το krokodile λειτουργει αυτονομα σαν σκληρος δισκος με αποθηκευμενα game roms μεσα του και εχει μενου επιλογης στην οθονη/τηλεοραση (σαν ενα programmable multicart δηλαδη).

Wally, φανταστικη φωτο! Πλεον εχεις την συνταγη: οτι πιο σπανιο εχεις δει, ριξε το να παρει σαρκα και οστα στα εγκατα του 2600!
 
Phil μπορει να ανοιξω νεο Thread αλλα μιας και σε πετυχα εδω..

Υπαρχει διαφορα στην απεικονιση στην TV μεταξυ των διαφορων 2600 μοντελων?Αν ναι,ποιο ειναι το καλυτερο?
 
Wally είπε:
Phil μπορει να ανοιξω νεο Thread αλλα μιας και σε πετυχα εδω..
Υπαρχει διαφορα στην απεικονιση στην TV μεταξυ των διαφορων 2600 μοντελων?Αν ναι,ποιο ειναι το καλυτερο?
Προσωπικα εχω δει το καλυτερο σημα σε απλη εξοδο RF, με τα Sears Heavy Sixer και Atari Heavy Sixer. Και μιλαμε για διαφορα σε στυλ απλο RF εναντιον Composite (εντελως υποκειμενικο απλα για να τονισω την διαφορα μεταξυ heavy και light εκδοσεων). Απο τα υπολοιπα, παρα πολυ καθαρο σημα βγαζει το vader. Βεβαια παντα παιζει και η κατασταση των μηχανηματων και τι χρηση (εκθεση σε υγρασια, χαλασμενα η χαλαρα καλωδια) εχει φαει το καθε μηχανημα. Αλλα σε εντελως τελεια κατασταση και επειδη τα εχω δει ολα, τα heavy sixer απλα κανουν ανουσιο το rca modding (λογικο λογω θωρακισης και χαμηλοτερης ενταση παρεμβολων στις πλακετες τους).

Επισης το Atari 2800 (Sears Video Arcade II) εχει παραπλησιο με το vader σημα (ισως και λιγο καλυτερο).
 
ρε phil αυτο το supercharger παιζει ολα τα παιχνιδια? υπαρχει στο ebay???

wally= μεγας καταχραστης εξουσιας!!!!!!!!! :D :D:D
 
Simonkey, το supercharger απο καταβολης παιζει σχεδον τα παντα εκτος απο αρκετα απλα Atari games, αλλα οταν υποστει modding που ειναι πολυ ευκολο να γινει, τοτε παιζει τα παντα απο 2k/4k roms. Το σημαντικοτερο πλεονεκτημα του ειναι τα καθεαυτου Starpath παιχνιδια, που χρησιμοποιουν τις δυνατοτητες του supercharger για μεγαλυτερα παιχνιδια με καταπληκτικα γραφικα (εφοσον το supercharger εδινε 6k διαθεσιμα αλλα και το ατου του multiloading ενος παιχνιδιου σε κομματια, τεχνικες που χρησιμοποιουσαν οι παλιοι μας home).

Οδηγιες για modding στο supercharger:

http://members.cox.net/rcolbert/sc.htm

Και καπου εχω και ενα schematic για απλη καλωδιωση modding χωρις το chip (απλα παιζει πολυ περισσοτερο καλωδιο για αυτο), αλλα πρεπει να ψαξω στις κατακομβες του σκληρου μου, οταν με το καλο επιστρεψω!

Στο ebay πρεπει να κυκλοφορει αραια και που, αλλα το κτυπανε πολυ τελευταια καθως με την ελειψη krokodile/cuttle ειναι το αμεσως επομενο διαδεδομενο υποκαταστατο, οποτε οπως καταλαβαινεις, ο καθε ενας προσπαθει να επωφεληθει και να βγαλει κερδος. Πιστευω να θυμασαι που σου ανεφερα οτι μαλλον θα ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος στον κοσμο που θα χρησιμοποιησει το ebay! Ευτυχως στην δυτικη πλευρα του κοσμου εχουμε την ευκαιρια και την ανθρωπινη χαρα να πηγαινουμε ακομα σε gatherings, flea markets, thrift shops οπου πολλες φορες βρισκουμε θησαυρους. Ενταξει, οχι Amstrad η Sinclair (πολυ πολυ δυστηχως!!!), αλλα παρηγοριομαστε με την commodoroμανα και vintage consoloμανα backyard αγορα της Αμερικης.
 
Πω πω.... έχετε πήξει στην ψωμιέρα εκεί στο αμέρικα :D
 
gtsamour είπε:
Πω πω.... έχετε πήξει στην ψωμιέρα εκεί στο αμέρικα :D
Tι να κανουμε βρε gts? Commodore εχει εκει, αυτα βρισκουμε, αυτα παιρνουμε. Αν και θα μπω αργα στην home αγορα, καθως με εφαγαν τα Ataria ολο αυτο το διαστημα, αυτο θα γινει με μια αγορα απο ενα ζευγαρι commodorακια, και ισως μεταπηδησω σε κανενα TI η TRS80 αργοτερα.

Επισης θα κανω οτι μπορω να βρω τιποτα supercharger ακομα μιας και ειδα οτι αρκετοι ψαχνετε για τα Ataria σας και δεν βρισκετε!
 
ναι ναι ναι ναι...America the land of oportunity!!!!:rolleyes:
 
Και μετα απο δεκα χρονια...εκατσα και ασχοληθηκα ξανα με το SuperCharger μου. DSC_2807.JPG

Δυστυχως το αρχαιο iPod Shuffle που δεν ειχε αυτους τους χαζο politically correct περιορισμους στις εντασεις μου αφησε χρονους. :( DSC_2809.JPG

Στο καλωδιο του SuperCharger εβαλα ενα RCA to 3.5 jack ανταπτορα ωστε να το κανω μονοφωνικο, εβαλα το Stella Gets a New Brain (περιεχει ολα τα παιχνιδια για το SuperCharger σε ψηφιακη audio μορφη) στο κινητο μου και ξεκινησα τα πειραματα.

Τζιφος. Ετρωγα συνεχεια REWIND TAPE.

Ψιλιαστηκα (ενθυμουμενος νοερα την αντιστοιχη περιπετεια μου 9 χρονια πριν) οτι ηταν θεμα εντασης. Οι διαβαθμισεις εντασης στο κινητο δεν ειναι πολλες.

Το εριξα πανω στο HeadPhones του ενισχυτη. Τζιφος^2. Ξεκινησα να παιζω με την ενταση. Βρηκα που ξεκινα να καταλαβαινει σημα και ανεβαζα την ενταση κατα μια βαθμιδα. Στο τελος τα καταφερα! Και για να καταλαβετε τι τζορας ηταν με την ενταση...στο 33 δεν φορτωνε, στο 34 φορτωνε, στο 35 δεν φορτωνε!!

Τεσπα επαιξα ξανα ενα Communist Mutants From Space :) DSC_2810.JPG
 
Μα ΠΟΣΑ έχεις μαζέψει για τα Atarάκια σου!!!! Εξαιρετικός ;-)

Communist Mutants from Space !!! Wow!!! ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H κοινοτητα του Spectrum εχει γινει λιγο τοξικη τον τελευταιο καιρο (δειτε WOS, FB, Next, Vega κτλ) οποτε ειναι ευκαιρια να ξανα-ασχοληθω και με αλλες αγαπημενες πλατφορμες.

Aπο λοιπα 8bit, CPC και C64 λογω των οπαδικων μου παρωπιδων εχουν μικρες πιθανοτητες. Στη πρωτη δυσκολια θα εβριζα και θα τα παραταγα. :)

Δεν εχω πολυ χρονο για πιο εξωτικα μηχανηματα.

Τα 2600 (που ειναι και παλια αγαπη - και τα γνωριζω αρκετα καλα) και τα Α8 ειναι πιο φυσικη επιλογη και η ενασχοληση μαζι τους μου δινει μεγαλη ευχαριστηση.

Ιδιαιτερα με το 2600 το παρακανα. Μιλαμε οτι εχω μεσα σε 2-3 βδομαδες εχω παιξει οτι δεν ειχα παιξει εδω και χρονια. χαχαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα