SuperFly Cafe: Στέκι για retro gamers!

Manos

RetroN00b
Joined
30 Σεπ 2006
Μηνύματα
20
Αντιδράσεις
0
Σας έχω μια καλή είδηση,

Το άλλο σαββατοκύριακο πρόκειται να ξεκινήσει στο Παγκράτι (Εμπεδοκλέους 28, μετρό Ευαγγελισμός) ένα cafe bar για retro gamers! Θα έχει μέσα Amstrad 6128, Commodore 64, Atari 2.600, Subbuteo, Κάστρα και Πολιορκητές, Monopoly, Viewmaster, Βελάκια και γενικά ολόκληρος ο χώρος θα είναι λες και τηλεμεταφέρεστε ξαφνικά σε δεκαετία '80 με αρχές δεκαετίας '90! (ακόμα και τα έπιπλα είναι retro). Έτυχε να πάω χθες από εκεί και να γνωρίσω τους δύο συνεταίρους από κοντά.

Τα επίσημα εγκαίνια θα χρειαστούν μερικές εβδομάδες, προς το παρόν το μαγαζί θα ανοίξει λογικά μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα. Χρειάζεται ακόμη αρκετό στήσιμο. Πιστεύω ότι θα είναι ιδανικό για meetings με retro gamers όπως είναι το Retromaniax.gr!

Τα παιδιά έχουν κάνει εκπληκτική δουλειά, δεν το συζητώ. Είναι το μόνο τέτοιο στέκι στην Ελλάδα και από τα λίγα παγκοσμίως.
 
Στεκι βρεθηκε....αντε, γρηγορα να κανονιστει και μια ρετροσυναντηση να το εγκαινιασουμε!!!!! :D

Ξεκιναω προπονησεις στα Καστρα και Πολιορκητες...:biglaugh:
 
πολυ ωραιο πρεπει να ειναι...θα το κανω στεκι..

το μονο κακο η δυσκολη προσβαση με τα ΜΜΜ..
 
Επισκέφτηκα χθες το απόγευμα το Super Fly Cafe με τους Elessar, f2bnp και Uninvited. Συμφωνήσαμε και οι τέσσερις πως κάθε άνθρωπος που αγαπάει τα 80s νιώθει μές στο σπίτι του εκεί μέσα. Οι άνθρωποι δεν έριξαν μέσα απλά ένα Amstrad κι ένα dartboard για ντεκόρ και τέλος, αλλά αντίθετα τοποθέτησαν έναν τεράστιο αριθμό από ρετρό αντικείμενα από τους τοίχους και τα τραπεζάκια μέχρι στις τουαλέτες! Σου παίρνει πάρα πολλή ώρα για να τα αφομιώσεις όλα, σίγουρα κάποια θα μας ξέφυγαν. Η εξυπηρέτηση άριστη, γνωρίσαμε και τον ιδιοκτήτη Χρήστο με τον οποίο κάναμε μπόλικη ρετροκουβέντα.

Φιλοδοξούμε να το κάνουμε στέκι. Το μετρό δεν είναι μακριά, κι εγώ που πήγα με αυτοκίνητο βρήκα να παρκάρα πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι περίμενα.

Μερικές φωτογραφίες:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα πάει και εγώ πριν απο δύο εβδομάδες. Είναι κοντά στο πατρικό μου, οπότε το βρήκα εύκολα. Το περιβάλλον είναι όπως το περιγράφει ο Άλκης. Ζεστό κλίμα 80s, με πολλά ρετρό περιοδικά, άπειρα playmobil και άλλα ρετρο αντικείμενα στους τοίχους. Το μαγαζί είναι φωτεινό και γεμάτο χρώματα. Κοινώς, ένας πολύ ζεστός χώρος όπου ο κάθε ρετρομανιακός θα αισθανθεί σαν το σπίτι του.
 
Μπραβο στα παιδια για το οραμα που ειχαν και το μερακι τους που το εκαναν πραγματικοτητα.
 
Γουστάρω! Είμαι και με τα πόδια! Αν και μάλλον θα φάω δούλεμα, καθώς παρότι πλησιάζω τα 30, ο κόσμος με περνάει για 19-20 και νομίζουν ότι τους δουλεύω όταν λέω πως πρόλαβα τέτοιες εποχές.

Πάντως καλό θα ήταν να βάλουν 2-3 καμπινούλες με MAME να μπορούμε να παίξουμε ό,τι γουστάρουμε καθώς και κονσόλες με flashcarts (ασφαλισμένες με τζάμι βέβαια γιατί είναι πανάκριβα τα ρημάδια!).
 
dr_slump είπε:
Πάντως καλό θα ήταν να βάλουν 2-3 καμπινούλες με MAME να μπορούμε να παίξουμε ό,τι γουστάρουμε καθώς και κονσόλες με flashcarts (ασφαλισμένες με τζάμι βέβαια γιατί είναι πανάκριβα τα ρημάδια!).
Θα πληρώσεις εσυ τα πρόστιμα τους;
 
Χωρίς χρέωση, οπότε δεν κάνει διαφορά από τα υπάρχοντα micros και κονσόλες.
 
Δεν έχει σημασία η χρέωση, τα Mame και τα flashcards (για την ακρίβεια τα ROMS)ειναι παράνομα, ακόμα και αν έχεις τα πρωτοτυπα cartridges η jamma boards.

Δέν θα έρθουν να τα ψάξουν εκτός αν γίνει καταγγελία. Και πάντα γίνεται καταγγελία για υπαρκτα η ανυπαρκτα προβλήματα.
 
Εδώ στο Λονδίνο εδώ και 5-6 χρόνια έχει γεμίσει ο τόπος free-to-play MAME cabinets σε pubs και δεν έχει αναφερθεί το παραμικρό... στην Ελλάδα θα υπήρχε πρόβλημα;

Επίσης, δεν υπάρχει νομοθεσία στην Ελλάδα που να αναφέρει συγκεκριμένα ROMs ή τα flashcarts ως παράνομες συσκευές. Η ειρωνεία είναι ότι τα ίδια τα video games μέχρι σήμερα ανήκουν στη σφαίρα του παράνομου (νόμος 3037/2002), ακόμα και αν πρόκειται για Nintendo DS!

Θεωρητικά πάντως ανήκουν στο αντιγραμμένο λογισμικό, αλλά είναι παράνομη η αντιγραφή ή διάθεσή του (η δημόσια εκτέλεση λογισμικού παραμένει στον αέρα νομικά), ενώ απαγορεύεται η αναπαραγωγή μη-διαδραστικού υλικού (ταινίες, σειρές, μουσική).

Αν το πάρουμε έτσι, πρέπει να σταματήσουν όλες οι καφετέριες, τα clubs και οι ραδιοφωνικοί σταθμού να βάζουν μουσική, καθώς το 99.99% είναι κατεβασμένα mp3 και όχι αναπαραγωγή από αυθεντικό CD ή νόμιμο DRM αρχείο.

Ταυτόχρονα, θεωρώ αδιανόητο τα micros που υπάρχουν στο μαγαζί να παίζουν παιχνίδια αυθεντικά από τότε. Οι μαγνητικοί δίσκοι έχουν πάθει μεγάλες ζημιές με την πάροδο των χρόνων και (φαντάζομαι) πως τρέχουν κατεβασμένα παιχνίδια, όπως γίνεται σε όλες τις εκθέσεις παλιών computers.

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ να προκαλείται πρόβλημα με free-to-play cabinets και flashcarts είναι κάποιος κακοήθης σπιούνος να καταγγείλει το κατάστημα για πειρατεία λογισμικού, πράγμα που μπορεί να το κάνει ήδη για τα micros καθώς και για κάθε χώρο που αναπαράγονται mp3, avi, κτλ

Ξέχασα να προσθέσω ότι στις περισσότερες καφετέριες όπου προβάλλονται μουσικά βίντεο ή αποσπάσματα ακόμα και από νόμιμο DVD είναι και αυτά παράνομα, καθώς ακόμα και με το νόμιμο DVD/CD, απαιτείται πάντα έγγραφη κατάθεση της εταιρίας ή του καλλιτέχνη για δημόσια αναπαραγωγή. Ας πάμε όλοι στη στενή να τελειώνουμε...
 
dr_slump είπε:
Εδώ στο Λονδίνο εδώ και 5-6 χρόνια έχει γεμίσει ο τόπος free-to-play MAME cabinets σε pubs και δεν έχει αναφερθεί το παραμικρό... στην Ελλάδα θα υπήρχε πρόβλημα;
Επίσης, δεν υπάρχει νομοθεσία στην Ελλάδα που να αναφέρει συγκεκριμένα ROMs ή τα flashcarts ως παράνομες συσκευές. Η ειρωνεία είναι ότι τα ίδια τα video games μέχρι σήμερα ανήκουν στη σφαίρα του παράνομου, ακόμα και αν πρόκειται για Nintendo DS!

Θεωρητικά πάντως ανήκουν στο αντιγραμμένο λογισμικό, αλλά είναι παράνομη η αντιγραφή ή διάθεσή του (η δημόσια εκτέλεση λογισμικού παραμένει στον αέρα νομικά), ενώ απαγορεύεται η αναπαραγωγή μη-διαδραστικού υλικού (ταινίες, σειρές, μουσική).

Αν το πάρουμε έτσι, πρέπει να σταματήσουν όλες οι καφετέριες, τα clubs και οι ραδιοφωνικοί σταθμού να βάζουν μουσική, καθώς το 99.99% είναι κατεβασμένα mp3 και όχι αναπαραγωγή από αυθεντικό CD ή νόμιμο DRM αρχείο.

Ταυτόχρονα, θεωρώ αδιανόητο τα micros που υπάρχουν στο μαγαζί να παίζουν παιχνίδια αυθεντικά από τότε. Οι μαγνητικοί δίσκοι έχουν πάθει μεγάλες ζημιές με την πάροδο των χρόνων και (φαντάζομαι) πως τρέχουν κατεβασμένα παιχνίδια, όπως γίνεται σε όλες τις εκθέσεις παλιών computers.

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ να προκαλείται πρόβλημα με free-to-play cabinets και flashcarts είναι κάποιος κακοήθης σπιούνος να καταγγείλει το κατάστημα για πειρατεία λογισμικού, πράγμα που μπορεί να το κάνει ήδη για τα micros καθώς και για κάθε χώρο που αναπαράγονται mp3, avi, κτλ

Ξέχασα να προσθέσω ότι στις περισσότερες καφετέριες όπου προβάλλονται μουσικά βίντεο ή αποσπάσματα ακόμα και από νόμιμο DVD είναι και αυτά παράνομα, καθώς ακόμα και με το νόμιμο DVD/CD, απαιτείται πάντα έγγραφη κατάθεση της εταιρίας ή του καλλιτέχνη για δημόσια αναπαραγωγή. Ας πάμε όλοι στη στενή να τελειώνουμε...
Ωραία, να το θέσω αλλιώς.

Αν ανοιξεις ενα μαγαζί και στιρίζεσαι οικονομικά σε αυτο, θα το ρισκάρεις ανα είσαι νομικά στον αέρα;

Τα παιχνίδια μαζευουν πιτσιρίκια, τα πιτσιρίκια κανούν φασαρία, η φασαρία δινει δικαιολογία στην κυράτσα απο απέναντι να σου κάνει καταγγελία και έρχονται οι μπάτσοι για σύσταση και ο δήμος για έλεγχο.

Δεν λέω οτι δέν μπορείς να το κάνεις, θα το ρισκάρεις όμως;

Εμάς σαν πελάτες, πιθανότατα δέν μας νοιάζει, αλλά ενα καταστηματάρχη τον νοιάζει και πολύ μάλιστα.
 
Παιδιά ξεφεύγουμε όμως από το θέμα :)

Aς μιλήσουμε για το συγκεκριμένο μαγαζί. Το τι θα βάλει/ουν οι ιδιοκτήτες φαντάζομαι θα το "ζυγίσουν" πριν προχωρήσουν και κατά πόσο τους "παίρνει" να το κάνουν και στην τελική δε νομίζω να μας αφορά.
 
Ναι, δεν θέλω να ξεφύγω άλλο. Πάντως το θέμα με τα πιτσιρίκια να κάνουν φασαρία είναι απίθανο, καθώς με μεγάλη μου λύπη, διαπιστώνω ότι οι νέες γενιές θεωρούν άθλια τα παιχνίδια που μεγαλώσαμε. Η σκηνή στο Back to the Future II ήταν προφητική!

Το μόνο που με "φοβίζει" στο μαγαζί είναι η φθορά των περιοδικών και των comics, καθώς ακόμα και αν τα προσέχει ο κόσμος, όλο και σε κάποιο θα χύνεται ένα ποτό, όλο και κάποιο θα σκίζεται, κτλ

Καλό θα ήταν να φτιάξουν αντίγραφα των εντύπων σε ντοσιέ ή albums ώστε να μην καταστρέφεται τίποτα που κατάφερε να υπάρξει τόσα χρόνια :)
 
Το καφέ το επισκέφθηκα πριν δύο περίπου μήνες μαζί με την σύζυγο και τον γιο μου.Όταν ήρθε να μας σερβίρει ο Δημήτρης λέω της γυναίκας μου οτι κάπου τον ξέρω...

Όταν μπήκα μέσα στο μαγαζί η έκπληξη ήταν διπλή αφού συνειδητοποίησα πως το μαγαζί το έχουν ανοίξει φίλοι μου (Χρήστος και Δημήτρης) που τους ήξερα από την ενασχόληση μου με την μουσική πριν μερικά χρόνια.

Όσα λένε τα παιδιά στην συνέντευξη οτι πηγαίνουν θαμώνες εντυπωσιάζονται από το μαγαζί και τους αφήνουν και τα δικά τους παιχνίδια.

Ένα μεγάλο μπράβο και στους δύο για την καταπληκτική ιδέα!!!
 
Ρετρό παιχνιδομηχανές (και όχι μόνο) εν λειτουργία σε καφετέρια...

Δεν ξέρω παιδιά αν έχει αναφερθεί ξανά, δεν ξέρω αν ο ιδιοκτήτης του είνα κάποιος από την κοινότητά μας, αυτό που ξέρω είναι πως στο μαγαζί του έχει εν λειτουργία ρετρό παιχνιδομηχανές, αφίσες της δεκαετίας του '80, κόμιξ, επιτραπέζια. Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει ποιό και που είναι ας μου στείλει μήνημα - αν και έχω την εντύπωση πως οι περισσότεροι θα το έχετε ήδη υπόψη σας.
 
Πίσω
Μπλουζα