Superman: The Movie (1978)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Η ταυτοτητα της ταινιας





Τιτλος: Superman


Ετος: 1978


Ειδος: Sci-Fi / Fantasy / Action


Διαρκεια: 143 min.


Πρωταγωνιστες: Christopher Reeve,Margot Kinder,Marlon Branbo,Gene Hackman,


Terence Stamp,Jackie Cooper


Σκηνοθεσια: Richard Donner


Μουσικη: John Williams


Βαθμολογια: 7,4/10






Το Poster της ταινιας


94993.jpg




Yποθεση


Απογοητευμενος επειδη δεν μπορεσε να πεισει το συμβουλιο να αλλαξει αποφαση για την επικειμενη καταστροφη του πλανητη Κρυπτον,
ο επιστημονας Τζορ-Ελ παιρνει δραστικα μετρα για την διατηρηση της Κρυπτονιανης φυλης και της ιστοριας της.
Βαζει σε μια καψουλα τον νεογεννητο γιο του (Καλ-Ελ) και τον στελνει στον πλανητη Γη.
Εκει ο Καλ-Ελ,αντλοντας δυναμη απο τον ηλιο της Γης θα γινει υπερμαχος της αληθειας και της δικαιοσυνης.
Μεγαλωμενος απο τους Κεντ,ενα ηλικιωμενο ζευγαρι αγροτων...ο Κλαρκ Κεντ - το γηινο ονομα του Καλ-Ελ - θα
μαθει οτι οι δυναμεις και οι ικανοτητες που αποκτησε οτι μπορει να τις χρησιμοποιει μονο για καλο.
Ο Κλαρκ μετα τον θανατο του θετου του πατερα,αποφασιζει να ταξιδεψει και να εγκατασταθει στην Μητροπολη,
εκει θα ξεκινησει να δουλευει ως δημοσιογραφος στην μεγαλυτερη εφημεριδα της πολης...την Daily Planet!
Η πολη σιγα-σιγα μεσα απο τα μικρα και μεγαλα προβληματα της,μεσα απο τους μικρους και μεγαλους κινδυνους της...
αρχιζει να μαθαινει για τον ανθρωπο με την κοκκινη μπερτα....τον Σουπερμαν!!!
Εν τω μεταξυ, ο Λεξ Λουθορ, το μεγαλυτερο εγκληματικο μυαλο του κοσμου...εχει ετοιμασει
την μεγαλυτερη απατη ολων των εποχων στο τομεα των ακινητων!
Ειναι ικανη η δυναμη του ανθρωπου απο ατσαλι να σταματησει ενα σαθρο και φαυλο συστημα?
Η συνεχεια επι της οθονης..... ;)

Superman (1978) Trailer


94983.jpg

Πηγες

Figure
Υποθεση
Poster ταινιας
Ταυτοτητα ταινιας
 
Μπραβο για την παρουσιαση :thumbup: .

Η DC στα 60s και στα 70s ειχε χασει κατα κρατος απο την Μarvel οσον αφορα τις πωλησεις κομικς.Δε μπορουσε να γινει αλλιως αφου ειχε κουρασει καπως με την επαναλαμβανομενη μανιερα που χρησιμοποιουσε.Οχι οτι δεν εβγαζε καλους τιτλους.Οσον αφορα την τηλεοραση ομως με τα σηριαλ της και τα καρτουν εξακολουθουσε να ειναι πρωτοπορος.Μεχρι που ηρθε η εξαιρετικη ταινια του 1978 και πατησε και εκει τη Μarvel.Τοτε....

Θυμαμαι να εχω λιωσει το αντιστοιχο vie master και να πιανω τον εαυτο μου να σηκωνει το δεξι του χερι προσπαθωντας να πεταξει.Οχι δεν το εκανα στην ακρη καμιας ταρατσας :supergrin: .

Η ταινια φυσικα εχει απειρα trivia απλα θα δωσω μερικα.Ο Marlon Brando δεν ειναι ο μονος διασημος μπαμπας οπου εχει ο Superman στην ταινια.Ο Glenn Ford ειναι ο αλλος μπαμπας εξαιρετικος ως Jonathan Kent.O Krypton για πρωτη φορα εμφανιζεται ως ενας ψυχρος και μινιμαλιστικος στο design πλανητης.Μεχρι τοτε στα κομικς απεικονιζοταν περισσοτερο πολυχρομος αλλα με την ελευση της ταινιας πολλες φορες και σε παραληλους κοσμους τον σχεδιαζουν οπως εδω.Το παιδακι οπου εμφανιζεται στην ακατο και σηκωνει το αμαξι στην τριτη ταινια ως εφηβος κανει ενα cameo.Ο Gene Hackman εδωσε μια πιο διασκεδαστικη εικονα στον Lex Luthor αφου οπως ελεγε σε συνεντευξεις δε μπορουσε να αποδωσει τον απολυτα κακο χαρακτηρα τον κομιξ, αλλα αυτο τελικα δεν του βγηκε σε κακο αφου πολλοι λατρευουν τον L.L. του φιλμικου συμπαν της DC.Margot Kinder και Christopher Reeve εχουν κανει εμφανισεις στη σειρα Smallville.Ακρως συγκινιτικη η παρουσια του δευτερου με το ονομα Curt Swan (o μακροβιοτερος και για πολλους ο καλυτερος σχεδιαστης του χαρακτηρα).
 
Στο view master το έβλεπα και εγώ. Ακόμη το έχω κάπου στο συρτάρι.

Κάπου είχα διαβάσει παλιά πως αρκετά παιδάκια (νομίζω στην Κίνα δεν θυμάμαι ακριβώς) είχαν χάσει την ζωή τους αφού μετά την προβολή της ταινίας, έπεφταν στο κενό στην προσπάθειά τους να μιμηθούν τον σούπερμαν εν πτήσει.

Και μία καλησπέρα στο φόρουμ από τον ίδιο τον superman.

DSC01210.jpg
 
ΚΛΑΣΣΙΚΗ! Από τις πιο πετυχημένες ταινίες με σούπερ-ήρωες. Τα πάντα δούλεψαν στην εντέλεια. Σκηνοθεσία, καστ, μουσική. Είναι κλισέ η φράση ως εκεί που δεν πάει, αλλά ναι " δεν τις φτιάχνουν πια όπως τότε "...
 
Deathshadow είπε:
Μπραβο για την παρουσιαση :thumbup: .

Ευχαριστω πολυ, να 'σαι καλα!!!! :)

Deathshadow είπε:
Η ταινια φυσικα εχει απειρα trivia απλα θα δωσω μερικα.Ο Marlon Brando δεν ειναι ο μονος διασημος μπαμπας οπου εχει ο Superman στην ταινια.Ο Glenn Ford ειναι ο αλλος μπαμπας εξαιρετικος ως Jonathan Kent.O Krypton για πρωτη φορα εμφανιζεται ως ενας ψυχρος και μινιμαλιστικος στο design πλανητης.Μεχρι τοτε στα κομικς απεικονιζοταν περισσοτερο πολυχρομος αλλα με την ελευση της ταινιας πολλες φορες και σε παραληλους κοσμους τον σχεδιαζουν οπως εδω.Το παιδακι οπου εμφανιζεται στην ακατο και σηκωνει το αμαξι στην τριτη ταινια ως εφηβος κανει ενα cameo.Ο Gene Hackman εδωσε μια πιο διασκεδαστικη εικονα στον Lex Luthor αφου οπως ελεγε σε συνεντευξεις δε μπορουσε να αποδωσει τον απολυτα κακο χαρακτηρα τον κομιξ, αλλα αυτο τελικα δεν του βγηκε σε κακο αφου πολλοι λατρευουν τον L.L. του φιλμικου συμπαν της DC.Margot Kinder και Christopher Reeve εχουν κανει εμφανισεις στη σειρα Smallville.Ακρως συγκινιτικη η παρουσια του δευτερου με το ονομα Curt Swan (o μακροβιοτερος και για πολλους ο καλυτερος σχεδιαστης του χαρακτηρα).
Ευχαριστω για το "συμπληρωμα"!!! :thumbup:

telonio είπε:
Και μία καλησπέρα στο φόρουμ από τον ίδιο τον superman.
Καταραμενη Hot Toys.....Εχεις κλεισει σπιτια και σπιτια!!!! :D

By the way....Φοβερη φιγουρα telonio!!!!! :thumbup:

Deathshadow είπε:
Λες και θα σου μιλησει στ' αληθεια!!!
Οντως...πολυ ρεαλιστικη!!!! :)

RIO είπε:
ΚΛΑΣΣΙΚΗ! Από τις πιο πετυχημένες ταινίες με σούπερ-ήρωες. Τα πάντα δούλεψαν στην εντέλεια. Σκηνοθεσία, καστ, μουσική. Είναι κλισέ η φράση ως εκεί που δεν πάει, αλλά ναι " δεν τις φτιάχνουν πια όπως τότε "...
Καρακλασικοτατη θα ελεγα Βασιλη!!!!! ;)

Οι παλιες ειχαν αυτο το "κατι" που λειπει απο τις νεοτερες παραγωγες.

Ευτυχως παντως που υπαρχουν και οι εφημεριδες.... :D

95076.jpg
 
Απορώ πως δεν είδα αυτό το θέμα. Ότι και να πω είναι λίγο. Τι ο Σούπερμαν να πιάνει λεωφορεία που πάνε στο γκρεμό, τι να σώζει παιδάκι που πάει να πέσει σε καταρράκτη... Πολύ καλή και η συνέχεια με το Σούπερμαν 2. Από το 3 και μετά δε θυμάμαι γιατί έχουν περάσει και πόσα χρόνια που έχω να τις δω. Θυμάμαι όμως να μαζεύω τα αυτοκόλλητα με μανία για να συμπληρώσω το άλμπουμ. Κρίμα που τα βιντεοπαιχνίδια σε μερικές πλατφόρμες όπως Ν64, NES, Game Gear βγήκαν μάπα.
 
Το 3 ήταν πολύ μέτριο, το 4 δεν βλεπόταν. Πάντως από τα καινούργια είναι προτιμότερα ( είμαι φανατικά κατά των ριμέικς)...
 
Μπορει να ειμαι απο τους ελαχιστους που δεν γουσταρουν καμια απο της ταινιες superman.Ουτε δεμενος μπορω να κατσω να της δω.Απο μακρια και αγαπημενοι.
 
RIO είπε:
Το 3 ήταν πολύ μέτριο, το 4 δεν βλεπόταν. Πάντως από τα καινούργια είναι προτιμότερα ( είμαι φανατικά κατά των ριμέικς)...
Μία από τα ίδια..

Βέβαια είμαι κατά των νεότερων ριμέηκ.

Γιατί για παλιότερα (όταν ειναι πχ. ταινία του 70,80 ρημέηκ παλιότερης του 30, 40 κτλ.) δεν έχω πρόβλημα..
 
filmmusic είπε:
Μία από τα ίδια..Βέβαια είμαι κατά των νεότερων ριμέηκ.

Γιατί για παλιότερα (όταν ειναι πχ. ταινία του 70,80 ρημέηκ παλιότερης του 30, 40 κτλ.) δεν έχω πρόβλημα..
Ακριβώς! και εγώ εννοώ τα σύγχρονα, πχ το invasion of the body snatchers του 1978, που είναι ριμέηκ ομώνυμης ταινίας του '56, μου αρέσει πολύ.
 
Το 2 ήταν επίσης πολύ καλό, εφάμιλλο του 1ου. Ίσως η καλύτερη ταινία με υπερήρωες. Δυστυχώς το 5 που βγήκε πριν λίγα χρόνια με κάποιον άλλο πρωταγωνιστή ήτανε απαράδεκτο.
 
Πήγα μετά από χρόνια να την δω ξανά τις προάλλες αλλά στα πρώτα 20 λεπτά το έκλεισα γιατί το βαρέθηκα. Δεν ξέρω γιατί αλλά δε μου έκανε πλέον αίσθηση. Σας έχει τύχει παρόμοια κατάσταση;
 
Η Margot Kidder ειχε παιξει την Lois Lane και εκτος της ταινιας!!!

Ηταν σε ενα επεισοδιο της τηλεοπτικης σειρας του NBC Saturday Night Live.

Tο ρολο του Superman σε εκεινο το επεισοδιο ειχε.....ο Bill Muray!!!!!

Το cast του επεισοδιου....

Superman/Clark Kent ... Bill Murray


Beverly ... Gilda Radner



The Flash ... Dan Aykroyd



Lana Lang ... Jane Curtin



The Hulk ... John Belushi



Cookie Hulk ... Laraine Newman



Antman ... Garrett Morris


Πηγη

Off topic mode on

Πως οδηγηθηκα στο παραπανω....

Ειδα χθες το Ant-Man και σε καποια σκηνη κανει cameo εμφανιση o Garret Morris ως οδηγος ταξι.

Ο Morris ειχε παιξει τον Ant-Man στο παραπανω επεισοδιο του Saturday Night Live!!!

Εψαξα να το βρω....και βγηκε λαυρακι!!!!!!! :D

Off topic mode off
 
Έφυγε στα 69 της η Margot Kidder. Έγινε γνωστή στο ευρύ κοινό μέσω του ρόλου της ως Lois Lane στις αρχικές και ιδιαίτερα κλασικές ταινίες Superman (I, II, III, IV), όπου συμπρωταγωνίστησε με τον, επίσης αποθανόντα, Christopher Reeve. Παρ' όλα αυτή την επιτυχία και γενικά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε για πολλά χρόνια είχε μια σχετικά μεγάλη και ποικίλη καριέρα στον κινηματογράφο.

RIP

margot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχε ταραχωδη ζωη. Διαβασα οτι τα προβληματα υγειας της αρχισαν με ενα εντελως κουφο τροπο: εγραφε την αυτοβιογραφια της στον υπολογιστη για 3 χρονια μετα, οταν κολλαει ενα ιο και της σβηνονται ολα. Πηγε τον υπολογιστη για data recovery και οταν της ειπαν οτι οσα εγραφε για 3 χρονια χαθηκαν για παντα, επαθε αμοκ.

Οσον αφορα εμας τους gamers, η Kidder ειχε και ενα συντομο ρολο στο παιχνιδι/fmv Under a Killing Moon.
 
Ή κοπέλα ή Μαργκο Κιντερ δυστυχώς αυτοκτόνησε τον περασμένο Μαιο. Αντιμετώπιζε ψυχική ασθενεια και πήρε κοκτέιλ ναρκωτικών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα